Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Occultist είπε

Έχω αυτό το πρόβλημα με όλες τις εκδόσεις των τελευταίων 2-3 μηνών. Όταν μπαίνει σε sleep, χάνει το σήμα η οθόνη και κρασάρει το σύστημα (χωρίς error, χωρίς τίποτα. Μόνο με reset ακούει).

Στείλε bug report στην AMD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Occultist είπε

Έχω αυτό το πρόβλημα με όλες τις εκδόσεις των τελευταίων 2-3 μηνών. Όταν μπαίνει σε sleep, χάνει το σήμα η οθόνη και κρασάρει το σύστημα (χωρίς error, χωρίς τίποτα. Μόνο με reset ακούει).

bro !!!  κατι αλλο σου συμβαινει  δε νομιζω οτι ειναι οι drivers  δε εχω  καποιο προβλημα ουτε με αυτον ουτε με τους προηγουμενους  επισης  φιλοι με  διαφορετικες καρτες δε εχουν καποιο θεμα  ουτε και με αυτον !! ψαξιμο θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

bro !!!  κατι αλλο σου συμβαινει  δε νομιζω οτι ειναι οι drivers  δε εχω  καποιο προβλημα ουτε με αυτον ουτε με τους προηγουμενους  επισης  φιλοι με  διαφορετικες καρτες δε εχουν καποιο θεμα  ουτε και με αυτον !! ψαξιμο θελει

Είναι το μόνο σενάριο στο οποίο έχω πρόβλημα και εμφανίζεται πάντα. Με τους driver του Σεπτεμβρίου (και πίσω), δεν έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Occultist είπε

Είναι το μόνο σενάριο στο οποίο έχω πρόβλημα και εμφανίζεται πάντα. Με τους driver του Σεπτεμβρίου (και πίσω), δεν έχει θέμα.

Άρα είναι ξεκάθαρα θέμα driver 
κάνε όντως bug report με τα ακριβή στοιχεία της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 10:35 ΠΜ, Occultist είπε

Έχω αυτό το πρόβλημα με όλες τις εκδόσεις των τελευταίων 2-3 μηνών. Όταν μπαίνει σε sleep, χάνει το σήμα η οθόνη και κρασάρει το σύστημα (χωρίς error, χωρίς τίποτα. Μόνο με reset ακούει).

Ωχ θεέ μου!!! 
 

Αδερφε έχω το ίδιο θέμα εδώ και πολύ καιρό και έχω αλλάξει όλο το σύστημα εκτός από τον επεξεργαστή.. χθες άλλαξα τροφοδοτικό.. Πίστευα ότι είναι η κάρτα αλλά πήγα από 5700ΧΤ σε 6800 και έχω πάλι θέματα.. δεν έχω ακούσει κάποιον άλλον όμως να έχει αυτό το θέμα και πιστεύα ότι έχω θέμα με το hardware μου.. περιμένω να δω άμα θα το κάνει με το καινούργιο τροφοδοτικό.. δεν μου το κάνει συνέχεια εμένα.. Δεν ξέρω σε εσένα πως συμπεριφέρεται.. Έμενα ας πούμε είχε να το κάνει και 20 ημέρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 8:34 ΜΜ, kostas7837aek είπε

Ωχ θεέ μου!!! 
 

Αδερφε έχω το ίδιο θέμα εδώ και πολύ καιρό και έχω αλλάξει όλο το σύστημα εκτός από τον επεξεργαστή.. χθες άλλαξα τροφοδοτικό.. Πίστευα ότι είναι η κάρτα αλλά πήγα από 5700ΧΤ σε 6800 και έχω πάλι θέματα.. δεν έχω ακούσει κάποιον άλλον όμως να έχει αυτό το θέμα και πιστεύα ότι έχω θέμα με το hardware μου.. περιμένω να δω άμα θα το κάνει με το καινούργιο τροφοδοτικό.. δεν μου το κάνει συνέχεια εμένα.. Δεν ξέρω σε εσένα πως συμπεριφέρεται.. Έμενα ας πούμε είχε να το κάνει και 20 ημέρες... 

Όποτε το αφήσω να πάει sleep η οθόνη, κάνει unresponsive crash black screen και θέλει αναγκαστικά reset. Υποχρεώθηκα να κόψω το sleep από τις ρυθμίσεις της οθόνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update : τελικά η αιτία ήταν παλιά καλή νουμποσύνη (σχεδόν). Κάποια στιγμή που είχα παραπάνω διάθεση για troubleshooting, σε συνδυασμό με την τσαντίλα μου για το θέμα, είπα να τσεκάρω τις ρυθμίσεις acpm στο BIOS. Με έκπληξη διαπιστώνω ότι (είχε μεσολαβήσει BIOS update) ήταν default OFF τα wake on usb mouse, wake on usb keyboard! Και δεν υπήρχε περίπτωση να πάει από μόνο του το μυαλό κατευθείαν εκεί, γιατί όταν δεν επανέρχονταν ο υπολογιστής από sleep, κράσαρε. Έμπαινε σε loop ο ήχος όταν πήγαινα να επαναφέρω με τυχαίο mouse input και δεν έκανε shutdown ούτε με το power button, οπότε το μυαλό μου πήγαινε στο ότι κάτι τίθεται προβληματικά εκτός και δεν ήταν απλά μια ορισμένη από τον χρήστη λειτουργία. Προφανώς τα Windows (ή κάποιος driver) σκαλώνουν άσχημα με τον τρόπο που τους κόβει το wake on το BIOS...
Ε, το ρύθμισα από BIOS και τώρα όλα λειτουργούν άψογα και προβλεπόμενα. Τα αναφέρω επειδή είδα ότι έχει απασχολήσει και άλλους χρήστες και μπορεί να έχουν πέσει στην ίδια περίπτωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Radeon Adrenalin Edition 21.2.1 drive

https://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-adrenalin-edition-21-2-1-driver-download.html

 

Support For

Medium

  • Up to 9% increase in performance in The Medium @ 4K High settings, with Radeon™ Software Adrenalin 2020 Edition 21.2.1 on the 16GB Radeon™ RX 6800XT graphics card, versus the previous software driver edition 21.1.1. RS-351

Fixed Issues

  • Display flicker or corruption may be experienced when two displays are connected to Radeon RX Vega series graphics products with at least one display set to a high refresh rate.
  • Screen flickering might be observed when using MSI Afterburner.
  • Radeon™ recording and streaming features may fail to enable on AMD Radeon™ HD 7800 series graphics products.
  • Some models may fail to render or may render incorrectly when using SketchUp™ on Radeon RDNA graphics products.
  • Some Samsung™ CRG9 series displays may experience a black screen when waking from sleep.
  • Metro Exodus™ may experience intermittent application crashes with DirectX® Raytracing enabled.
  • Video playback on secondary displays may experience stutter while playing Doom Eternal™ on the primary display.

Known Issues

  • Hitman 3™ may experience an application crash in the Apex Predator mission on Radeon RX 6000 series graphics products.
  • Radeon FreeSync may fail to enable in Forza Horizon 4™.
  • AMD is currently investigating end user reports that Radeon Software may sometimes have higher than expected CPU utilization, even when a system is at idle. Users who are experiencing this issue are encouraged to file a bug report in Radeon Software.
  • Brightness flickering may intermittently occur in some games or applications when Radeon™ FreeSync is enabled, and the game is set to use borderless fullscreen.
  • Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.

Disclaimer

  • RS-351. Testing conducted by AMD Performance Labs as of Jan 28, 2021 on the 16GB Radeon™ RX 6800XT, using a test system comprising of AMD Ryzen 9 5900X CPU (3.7 GHz), 16GB DDR4-3200MHz memory, and Windows 10x64 with Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 21.2.1 versus the previous driver edition 21.1.1 on The Medium @ 4k High settings. Performance may vary.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας προτείνει κι εσάς να ενημερώσετε σε παλιότερο display driver μέσω windows update?

Προτείνει τον 27.20.1034.6

Ενώ έχω τον 27.20.2001.16003 όπως γράφει το display tab του dx diag command.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ενημέρωση από το windows update χωρίς να αναγκαστώ να ενημερώσω και gpu driver?

Γιατί γενικά δεν παίζω πρόσφατα παιχνίδια και αν δεν έχω κάποιο πρόβλημα προτιμώ πάντα να μην αλλάζω driver.

Κυρίως γιατί βαριέμαι να τρέχω όλα τα games που έχω εγκατεστημένα για να χτίσει τους shaders ξανά.

Χώρια που πάντα έβαζα driver χρησιμοποιώντας ddu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

AMD Radeon Adrenalin Edition 21.2.2 

https://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-adrenalin-edition-21-2-2-driver-download.html

 

Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 21.2.2 Highlights

Fixed Issues

  • Objects may fail to render correctly when using EEVEE render in Blender on Radeon RX 400 and Radeon RX 500 series graphics products.
  • Quake III Arena may experience corruption during loading or gameplay.
  • Performance may be lower than expected in Wolfenstein: Youngblood™ when a system is AMD Smart Access Memory enabled.

Known Issues

  • A system hang or crash may be experienced when upgrading Radeon Software while an Oculus™ VR headset is connected to your system on Radeon GCN graphics products. A temporary workaround is to disconnect the headset before install.
  • Some resolutions may be unavailable or unlisted in the resolution settings drop down menu for Counter-Strike: Global Offensive™ when using 4:3 aspect ratio.
  • Radeon FreeSync may fail to enable in Forza Horizon 4™.
  • AMD is currently investigating end user reports that Radeon Software may sometimes have higher than expected CPU utilization, even when a system is at idle. Users who are experiencing this issue are encouraged to file a bug report in Radeon Software.
  • Brightness flickering may intermittently occur in some games or applications when Radeon™ FreeSync is enabled, and the game is set to use borderless fullscreen.
  • Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, ultraex2003 said:

Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.

Αυτό πάει να γίνει ισάξιο του Κυπριακού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πολλά θέματα με τους drivers των τελευταίων μηνών.. εγώ γύρισα σε 20.11.2 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Να πω την αλήθεια δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν φταίνε μόνο οι drivers γιατί τα πολλά προβλήματα αρχίσανε μετά απο Windows update.. επίσης έχω και καινούρια οθόνη (144+ hz) οπότε μπορεί να φταίει και αυτό για τα προβλήματα. Θα δείξει

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Radeon Adrenalin Edition 21.2.3

https://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-adrenalin-edition-21-2-3-driver-download.html

 

Support For

  • DIRT 5 Energy Content Pack

Fixed Issues

  • HDMI Audio Devices may fail to install on Radeon RX 400 and Radeon RX 500 series graphics products.
  • Hot plugging HDMI TV displays in multi monitor system configurations may sometimes cause a system crash or hang.
  • An application crash or hang may occur in Substance Painter™ on Radeon RX 6000 series graphics products.
  • A system crash or hang may occur on the HP Reverb G2™ when connected to Radeon RX 6900 series graphics products.
  • Radeon Software may sometimes fail to gather the latest available Radeon Software versions when performing or checking for updates.

Known Issues

  • A system hang or crash may be experienced when upgrading Radeon Software while an Oculus™ VR headset is connected to your system on Radeon GCN graphics products. A temporary workaround is to disconnect the headset before install.
  • AMD is currently investigating end user reports that Radeon Software may sometimes have higher than expected CPU utilization, even when a system is at idle. Users who are experiencing this issue are encouraged to file a bug report in Radeon Software.
  • Brightness flickering may intermittently occur in some games or applications when Radeon™ FreeSync is enabled, and the game is set to use borderless fullscreen.
  • Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win10 cumulative update + DDU + νέος οδηγός, μου αλλάξανε τον αδόξαστο χτες.

Κοντά 2 ώρες να ξαναγίνει λειτουργικός (πλήρως) ο υπολογιστής.

Πρέπει να είχε κατεβάσει την αναβάθμιση των Win και να είχε αρχίσει στο παρασκήνιο την εγκατάσταση, έσκασε το DDU με επανεκκίνηση σε safe mode,  μπήκα στα Win μετά, η εγκατάσταση του νέου οδηγού κόλλησε στο τέλος, και το πήρε και το σήκωσε.

Πλήρης άρνηση να μπει στα Win, από τις διαδοχικές επανεκκινήσεις repair, ξεκόλλησε, μπήκε, κολλημένη η εγκατάσταση του οδηγού (να φαίνεται ότι έχει περαστεί, αλλά να μην ανοίγει η εφαρμογή με το εικονίδιο κανονικά στη μπάρα), απεγκατάσταση, άντε να γίνει από την αρχή ο έλεγχος για την ενημέρωση των win, να ολοκληρωθεί, να επανεκκινήσει πάλι με πρόβλημα, λόγω του κολλημένου οδηγού, να μπω κάποια στιγμή, DDU πάλι, για να ολοκληρωθούν όλα σωστά πια.

Στα θετικά, είναι γρήγορος ο οδηγός, τσίμπησα παντού σκοράκια στη Vega (all-time hi με τις 24/7 ρυθμίσεις).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι την Παρασκευή όλα λειτούργησαν κανονικά μέχρι και το βράδυ αργά που ασχολήθηκα, αλλά από εχτές η σουίτα δεν ανοίγει, ούτε αυτόματα όταν ξεκινά ο υπολογιστής, ούτε αν πάω εγώ να την ξεκινήσω.

Το εικονίδιο είναι κανονικά στην taskbar, αλλά δεν κάνει το παραμικρό. Στον task manager, λείπουν τα σχετικά.

Οι ρυθμίσεις των ρολογιών πυρήνα/μνήμης, είναι κανονικά ενεργοποιημένες. Οι επιμέρους εφαρμογές της σουίτας (πχ metrics), δεν ενεργοποιούνται, δεν λειτουργούν.

Το σύστημα, γενικά, μια χαρά λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...