Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

daydreemer το DAI οντως θελει χρονο και στον τρωει και χωρις να παρεις πρεφα. αραξα 7 το πρωι , τωρα μολις εκανα ενα alt-tab να δω την ωρα. ουτε και πηρα χαμπαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυσκολεύομαι να καταλάβω τον πραγματικό λόγο της "κούρασής" σου. Βαρέθηκες να κυνηγάς cracks & torrents? Βαρέθηκες να ψάχνεις cryptic ή ανύπαρκτες οδηγίες για το πως θα τρέξεις το πειρατικό παιχνίδι? Σου είναι απαραίτητο το cloud?

Είναι πολλά μαζί.

Δεν ξέρω με τι σειρά να τα βάλω. Με τυχαία σειρά είναι αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο Post μου.

 

Παίζω ένα Game και τα achievements μαζί με τα saves μου είναι σε ένα φάκελο στον σκληρό μου δίσκο που στην καλύτερη περίπτωση θα τον κάνω αντιγραφή σε κάποιον δίσκο ώστε κάποια στιγμή να έχω ότι έκανα. Μόνος μου το έκανα, μόνος μου το χαίρομαι. Παίζεις το παιχνίδι τελείως Offline. Θα μου πεις τι σε νοιάζει, για τους άλλους το παίζεις; Όχι, αλλά είναι ωραίο να μοιράζεσαι τα Trophies και να έχεις ένα στόχο να τελειώσεις το παιχνίδι 100%. Δεν είναι τυχαίο που έχουν φτιάξει Trophie system.

 

Μπορείς να παίξεις Online έστω για λίγο. Θυμάμαι που για πλάκα έπαιζα Uncharted Online.

 

Φυσικά τα πολλά προβλήματα. Να βρεις το κατάλληλο Crack και όχι αυτό δεν κάνει έχει βγει ένα άλλο που δεν εμφανίζει μαύρη οθόνη και το βάζεις μετά το Update, κλπ.

 

Εγώ ξέρω πως κατεβάζω όταν δν έχω λεφτά και ακόμα και αν είχα το παιχνίδι δν τα αξίζει!Όταν η κάθε Ubisoft μας βγάζει βλακείες όπως ac unity δν θα δώσω τα 60 ευρώ ούτε καν 40 και θα πάω να αγοράσω πραγματικά σε τιμή χώμα διαμαντάκια από το steam!!σε καμία φάση ο developer δν κερδίζει κάτι δίνοντας το παιχνίδι του 1,5 ευρώ αλλά σίγουρα δν είναι όλα ρόδινα σε αυτόν τον κόσμο!

 

Αποστολή από το C1505 με τη χρήση Insomnia App

Μπορείς να περιμένεις 2-3 μήνες και να το πάρεις κάτω από 20€. Δες πόσο έχει το Watchdogs τώρα αν και έχει περάσει παραπάνω καιρός.

http://www.allkeyshop.com/blog/buy-watch-dogs-cd-key-compare-prices/

 

Αν και το παιχνίδι δεν μου άρεσε, αν το είχα αγοράσει θα καθόμουν να παίξω ώστε να κάνω και τα side missions και να καταγραφούν. Γενικότερα αν το πληρώσεις το εκτιμάς περισσότερο.

 

Ρε 'συ Heatspreader..Όπως σε κόβω, δεν γουστάρεις το PC γενικότερα.Εσύ είσαι για κονσόλα, θες να βάζεις το δισκάκι και να παίζεις αμέσως, το PC δεν είναι έτσι.Το PC είναι πολύ πιο πολύπλοκο από τις κονσόλες, είναι για αυτούς που τους αρέσει να κάνουν tweaking,modifying κλπ κλπ.Εγώ προσωπικά γι' αυτό το λόγο έχω PC, μ' αρέσει να κάνω updates στους οδηγούς, να πειραματίζομαι με τα settings των παιχνιδιών, να κάνω O/C, να συζητάω για τα τεχνικά θέματα ή επιτεύγματα που μπορεί να έχει ένα παιχνίδι και άλλα πολλά.Αν δεν τα γούσταρα αυτά, θα έπαιρνα ένα PS4 ή ένα Xbox One.Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που λες για τις τιμές των παιχνιδιών, το άθλιο optimization που έχουν σχεδόν όλοι οι τελευταίοι τίτλοι κλπ, αλλά σκέψου ότι το Unity έχει θέματα στο PS4, άρα μήπως έχουν γίνει ψιλο-τεμπέληδες οι devs ;

Το γουστάρω και μάλιστα πολύ. Ειδικά τα τελευταία χρόνια το PC είναι ένα κλικ πιο δύσκολο από τις κονσόλες για να παίξεις ένα παιχνίδι. Την κονσόλα την έχω μόνο για τα αθλητικά και για τα Exclusives. Όταν βγει το Uncharted για παράδειγμα θα μπορώ να το παίξω.

Με το GeForce Experience και το αντίστοιχο της AMD (Evolved), τα πράγματα είναι σχεδόν όπως στις κονσόλες. Τα Driver Updates γίνονται αυτόματα και αυτόματα (όπως firmware update κάνει η κονσόλα) το παιχνίδι σετάρεται ανάλογα με το σύστημα που έχεις. Οπότε βάζεις το δισκάκι ή το κατεβάζεις, το εγκαθιστάς (όπως και στη κονσόλα) και παίζεις.

Το να αρχίσω το παιχνίδι, να κολλάει, να τρώει σκαλώματα και να πρέπει να ψάχνω να δω τι γίνεται, άστο, έχω βαρεθεί και μου έχει φύγει η χαρά να ασχοληθώ με το ίδιο το παιχνίδι. Τις τεχνικές μου γνώσεις τις βάζω στο σετάρισμα του PC. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πονοκεφαλιάζω. Προσωπικά εγώ. Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να ψάχνεται ποιο Crack παίζει καλύτερα από το άλλο και τελικά αν πρέπει να βάλει το τελευταίο Update ή όχι μιας και πρέπει να ψάξει νέο Crack.

 

συμφωνω αλλα αν το unity ειναι βλακεια οπως λες δεν χρειαζεται καν να το παιξεις πειρατικα. αλλιως ας τα βαφτισουμε ολα βλακειες και να τα κατεβασουμε απο τον θειο να τα λιωσουμε.

Okay, δεν έχεις άδικο, απλά κάποιος μπορεί να θέλει να το δει λίγο πριν το αγοράσει. Εγώ διαφωνώ και με αυτό βέβαια. Ούτε θέλω να ακούσω ξανά για πειρατικά παιχνίδια. Έσβησα ότι κατέβαζα από το Torrent. Μόνο αυθεντικά και όταν πέσει η τιμή τους. Μέχρι τότε θα περιμένω παίζοντας κάποιο ήδη σχετικά παλιό με μειωμένη τιμή.

 

Ωραίος..Οι μεγαλοκαρχαρίες έχουν απληστία μεγάλη και βγάζουν παιχνίδια που έχουν optimization του πώλου και θέλουν και φράγκα.Και να πεις ότι τα φτιάχνουν μετά από κάποιο καιρό, πάει στην ευχή, αλλά δεν..Το Watch_Dogs για παράδειγμα ακόμα stuttering έχει.Μόνο CDPR, The Witcher και τα μυαλά στα κάγκελα.Το παιχνίδι θα έχει bugs στην αρχή ναι, αλλά είσαι σίγουρος ότι τουλάχιστον τα major bugs θα φτιαχτούν.

Επίσης για να έχεις το δικαίωμα να κράζεις ότι δεν παίζουν σωστά, θα πρέπει να το έχεις αγοράσει. Όχι για ηθικούς μόνο λόγους, αλλά γιατί δεν έχεις στα χέρια σου την κανονική έκδοση που μπορεί να μην έχει τα ίδια προβλήματα.

 

Αυτό που δε μπορεί να δεχτεί ένας θιασώτης της πειρατείας βεβαίως είναι ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τον τέρπει δωρεάν.Και για την ακρίβεια όχι δωρεάν, αλλά με δικό του κόστος και κόστος των υπολοίπων που δεν επιλέγουν το αυτό.Πόσο μάλλον να το κάνεις από άποψη και επαναστατική διάθεση αποκατάστασης της τάξης και όχι από οικονομική αδυναμία να συνεχίσεις να ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει πραγματικά.Τα όρια του τελευταίου βέβαια δεν είναι και πάντα ευδιάκριτα, όπως επίσης κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να αντιτάξει πώς ό,τι χόμπι δε μπορείς να το συντηρήσεις, απλά το περιορίζεις/σταματάς.

Τέλοσπάντων, δε βγαίνει άκρη με αυτή την κουβέντα ποτέ θεωρώ.Απλά εγώ δεν αντέχω να βλέπω όλους τους παρτάκιδες (παράσιτα ήθελα να πω, αλλά υποθέτω δεν κάνει) να κρύβονται πίσω από μια εύκολη δικαιολογία περί κακής ποιότητας παιχνιδιού, περί δυσκολίας εξαγωγής του μεροκάματου και άλλα παρεμφερή.Εγώ ξέρω ότι όταν κάτι το θεωρείς κακό δεν ασχολείσαι μαζί του, δεν είσαι η βασίλω πρώτη κάθε φορά που βγαίνει νέο παιχνίδι και μάλιστα έχοντας και απαιτήσεις.Υποψιάζομαι πως εαν κάποιος από αυτούς έβλεπε το πνευματικό του πόνημα ο άλλος να το παίρνει, να κάνει τη δουλειά του, να σκουπίζεται και στο τέλος να του λέει σιγά που θέλεις και αντίτιμο γι αυτή τη μαλακία, θα δάγκωναν λαρύγγια τουλάχιστον.Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι, ίσως οι πιο πολλοί θέσει πειρατές να μην έχουν φτάσει ποτέ στο σημείο να κάνουν κάτι αντίστοιχο, έστω και σε τρομερά μικρότερη κλίμακα.

Βασικά δεν είναι θέμα παρτάκια. Ούτε οι εταιρίες φέρονται σωστά. Αν υποτεθεί ότι με την αγορά του παιχνιδιού πληρώνεις τα δικαιώματα, γιατί να πρέπει να αγοράσω ξανά το FIFA από την αρχή από τη στιγμή που ήδη το έχω αγοράσει στο Playstation 4; Θα μπορούσαν να χρέωναν ένα συμβολικό ποσό για το Port.

 

Καλά και το pc gaming ειναι gaming και δεν πρέπει να πηγαινουμε στο άλλο άκρο όπου για 50 σελιδες μιλάμε σχεδόν εξολοκλήρου για γραφικά και benchmarks και ελάχιστα για το ιδιο το παιχνίδι. Πολλοι σε διάφορα φορουμς μου δίνουν την εντύπωση οτι δίνουν 700 ευρώ για κάρτες γραφικών και μετά κατεβάζουν torrents μόνο και μόνο για να κάνουνε benchmarks. Αν βγει το MGS5 και Witcher 3 και γινεται λογος μονο για τον τεχνικό τομέα ζητώ που καήκαμε.

Έτσι ακριβώς. Μπαίνεις σε Topic για κάποιο παιχνίδι στο PC όλοι ασχολούνται με πόσα Frames το έπαιξαν. Τα καλύτερα παιχνίδια τα έχω κάνει κλείνοντας το FRAPS.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για να έχεις το δικαίωμα να κράζεις ότι δεν παίζουν σωστά, θα πρέπει να το έχεις αγοράσει. Όχι για ηθικούς μόνο λόγους, αλλά γιατί δεν έχεις στα χέρια σου την κανονική έκδοση που μπορεί να μην έχει τα ίδια προβλήματα.

Άμα είναι να την πατήσω και μετά να κράξω τι νόημα έχει..Κράζεις μία με γνήσιο, κράζεις δύο, στην τρίτη καίγεται ο dev.Και το έχω ξαναπεί ότι τα Scene releases είναι όπως οι Original, πολλά παιχνίδια που πρωτοέπαιξα πειρατικά και τα αγόρασα μετά ή και που μπορεί να είδα έναν φίλο με το γνήσιο, είχαν ακριβώς τα ίδια προβλήματα(Watch_Dogs για παράδειγμα, έτσι πρόσφατο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρίξεις τα Settings στο Watchdogs έχει ακόμα πρόβλημα με Stutter; Δεν λέω να σου κάνει μία στο τόσο ένα τσακ, λογικό είναι αυτό.

 

Μπορεί να έχεις και δίκιο όμως, δεν το ξέρω. Θα δοκιμάσω να αγοράζω μόνο αυθεντικά και να είμαστε καλά του χρόνου τέτοια μέρα να σου πω και εγώ την εμπειρία μου. Πάντως μέχρι στιγμής αυτά τα λίγα αυθεντικά που έχω αγοράσει δεν είχα πρόβλημα. Μπορεί να μην είχε πρόβλημα και το πειρατικό όπως το Crysis Warhead και το Crysis 3, Batman και μερικά άλλα.

 

Αν και με τα αυθεντικά τραβάω το μαρτύριο που τραβάω με τα πειρατικά (πιστεύω πως δεν θα το τραβάω) τότε φυσικά θα παίζω μόνο σε κονσόλα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είχε τύχει το πειρατικό Skyrim να μην έχει θέμα και να έχει το... αυθεντικό. Δεν θυμάμαι τι πρόβλημα είχε γιατί το ξεπέρασα αλλά μου είχαν σπάσει τα νεύρα. Δεν είναι απόλυτο ότι ένα αγορασμένο παιχνίδι θα τρέχει καλύτερα. Το μόνο που κερδίζεις είναι τα online features ουσιαστικά. Επειδή συνηθίζω να δοκιμάζω παιχνίδια από το θείο και μετά να τα αγοράζω βλέπω οτι τρέχουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Alan Wake ήταν epic...πάντως γιατί να κάτσω και να στάξω ποσα φράγκα για security που εννοείτε ότι θα σπάσει όταν μπορώ να βγάλω ένα demo/bench και τουλάχιστον έτσι να λύσω το πρόβλημα αυτόν που το κατεβάζουν για να δουν άμα τρέχει καλά στο pc τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Μπαίνεις σε Topic για κάποιο παιχνίδι στο PC όλοι ασχολούνται με πόσα Frames το έπαιξαν. Τα καλύτερα παιχνίδια τα έχω κάνει κλείνοντας το FRAPS.

Σωστός, ούτως ή άλλως όταν απολαμβάνεις ένα παιχνίδι ακόμα και όταν έχεις ανοιχτό το fraps δεν το κοιτάς ποτέ ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είχε τύχει το πειρατικό Skyrim να μην έχει θέμα και να έχει το... αυθεντικό. Δεν θυμάμαι τι πρόβλημα είχε γιατί το ξεπέρασα αλλά μου είχαν σπάσει τα νεύρα. Δεν είναι απόλυτο ότι ένα αγορασμένο παιχνίδι θα τρέχει καλύτερα. Το μόνο που κερδίζεις είναι τα online features ουσιαστικά. Επειδή συνηθίζω να δοκιμάζω παιχνίδια από το θείο και μετά να τα αγοράζω βλέπω οτι τρέχουν το ίδιο.

Το Far Cry 4 όταν βγαίνεις στην πρώτη πόρτα κρασάρει (application stops working) και στο αυθεντικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Far Cry 4 όταν βγαίνεις στην πρώτη πόρτα κρασάρει (application stops working) και στο αυθεντικό;

 

Δεν έχω παίξει Far Cry 4 ακόμα και μάλλον δεν θα προλάβω πριν μπω στρατό. Πλέον αγοράζω συνειδητά τους τίτλους που θέλω να παίξω σε προσφορές (με εξαίρεση το Dragon Age που μου το έκανε δώρο η κοπέλα μου) αλλά πολλές φορές έχω παίξει πρώτα τα παιχνίδια στην πειρατική τους έκδοση. Πχ το Witcher 2 το έπαιξα πρώτα στην πειρατική έκδοση χωρίς κανένα πρόβλημα και το αγόρασα και αυθεντικό επειδή ήθελα να επιβραβεύσω τους δημιουργούς αυτής της παιχνιδάρας. Εκεί τίθεται ένα ηθικό ζήτημα και του πως αντιμετωπίζει ο καθένας μας μια τέτοια κατάσταση. Δεν είχα κανένα λόγο όμως να αγοράσω το παιχνίδι επειδή το πειρατικό είχε τεχνικά ή άλλου είδους προβλήματα. 

 

Τώρα για παράδειγμα παίζω από το θείο το Nba2k15. Δεν έχω online features, πιθανές ανανεώσεις ροστερ κτλ αλλά το παιχνίδι τρέχει κανονικότατα και σπέρνει. Μπορεί να υπάρχουν τίτλοι που να έχουν θέμα με την πειρατική έκδοση αλλά προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν κατεβάζω βέβαια την πρώτη έκδοση που θα βγει και διαβάζω πρώτα comments από κάτω. Άπαξ και δω ΄΄It works, thanks.΄΄ ξέρω οτι θα λειτουργεί ιδανικά και στο pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Far Cry 4 όταν βγαίνεις στην πρώτη πόρτα κρασάρει (application stops working) και στο αυθεντικό;

Ούτε η πειρατική έκδοση το έχει αυτό, προφανώς κατέβασες fail ''ράγισμα''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε η πειρατική έκδοση το έχει αυτό, προφανώς κατέβασες fail ''ράγισμα''.

Αυτό ακριβώς... :)

Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να ψάχνεται ποιο Crack παίζει καλύτερα από το άλλο και τελικά αν πρέπει να βάλει το τελευταίο Update ή όχι μιας και πρέπει να ψάξει νέο Crack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

διαβαζα στο reddit οτι το γκρουπ 3dm που ειναι το μονο που μπορεσε μεχρι τωρα να κρακαρει την προστασια denuvo που ειχαν παιχνιδια οπως mad max,phantom pain,gta 5 κτλ.ανακοινωσε οτι σταματαει την δουλεια πανω σε παιχνιδια λογω αλλω υποχρεωσεων.Μαλλον τους πληρωσαν οι εταιρειες παιχνιδιων,ποιος ξερει..για οσους δεν ξερουν η 3dm ειναι ενα κινεζικο cracking group οπως skidrow,reloaded,codex κτλ.Δυστυχως κανενα αλλο γκρουπ δεν εχει καταφερει να κρακαρει την denuvo.Και ιδου το ερωτημα.ηρθε το τελος της πειρατειας παιχνιδιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...