Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το pro evolution 2011 κανει αυτη την στιγμη καπου στα 30 μεση τιμη

και εχουμε οσονουπω 2016... και για να παιξεις το 16 θα περιμενεις περιπου 5 χρονια?? 

 

γυρω γυρω 2016, εκει που παιζω εγω pc 2011...  

γραψε το στα ανεκδοτα

Δεν είπα ότι είναι και ο κανόνας, αλλά όσο νάναι στα περισσότερα παιχνίδια οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Όπως και να έχει, εκτός και αν είσαι κανένας καμένος με τα παιχνίδια και θέλεις να τα αγοράζεις αμέσως, δεν χρειάζεται να τα αγοράζεις αμέσως, μπορεί να περιμένεις 1-2 χρονάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ή μπορείς να αγοράσεις το παιχνίδι σε 2-3 χρόνια που θα έχει πέσει η τιμή του στα 10-15 ευρώ. Δεν είναι απαραίτητο να το αγοράσεις αμέσως. Εκτός φυσικά αν είσαι κανένας καμμένος με τα παιχνίδια και θέλεις να τα έχεις όλα από την 1η μέρα που θα βγουν. Εγώ προσωπικά καίγομαι για το καινούριο Tomb Raider, αλλά όσο και να καίγομαι αν δεν πέσει κάτω από 15 ευρώ ή έστω κάτω από 20, δεν πρόκειται να το αγοράσω. Αυτή τη στιγμή το Tomb Raider που βγήκε το 2013 πωλείται 7 ευρώ για υπολογιστή, ούτε 4 καφέδες δηλαδή.

Και αυτο γινεται οπως γινεται και να το παρει την πρωτη μερα καποιος και να κοψει απο αλλου.Αλλα μιλαμε για το τελος της πειρατειας,την δραματικη μειωση της τελωσπαντων , δηλαδη για το μελλον.Πιο πιθανο λοιπον ειναι να συμβει αυτο με τις  streaming υπηρεσιες παρα με τον κλεφτοπολεμο με τους crackers και τους servers.Τελωσπαντων ειναι και στρατηγικη επιλογη , μπορεις να παρεις λιγα απο πολλους  η πολλα απο λιγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάποια στιγμή θα σπάσει πλήρως και το denuvo. Το mgs τελευταία φορά είχε πολλά προβλήματα οπότε και το αγόρασα στα 32€, μια χαρά. Τώρα κάτι παιχνίδια που τα τερματίζεις στη βδομάδα και μετά μπαίνουν στο ντουλάπι δε νομίζω να αξίζουν αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται φιλος να παρεις καρτα γραφικων 200-300 ευρο

για να παζεις παιχνιδια που τρεχουν στο τερμα σε καρτα που βρισκεις second hand 70 ευρο..

 

το να βγει ενα game στα 59.90 π.χ και να το παρεις μετα απο 6-7 μηνες που θα πεσει περιπου 10ευρο ισως...

 

 

αλλα οι τιμες που βαζεις ειναι καπως αισιοδοξες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η άλλη άποψη, ότι εξαιτίας της πειρατείας έχουν αυξηθεί οι τιμές.

 

Επίσης, από που προκύπτει ότι οι εταιρείες με την πειρατεία θησαυρίζουν; Έχουν κλείσει αρκετά στούντιο, συνήθως επιβιώνουν τα μεγάλα που πλασάρουν παιχνίδια της ίδιας συνταγής.

Αγοράζω παπούτσια Nike απο τη λαική και αυξάνω τις τιμές των Nike? Μάλλον όχι, τις διαφημίσεις τους πληρώνω.

Η πειρατεία δεν αυξάνει τις τιμές. Τις ρίχνει. Παρτε το είδηση. Οι καπιταλιστές δεν θέλουν να σου πάρουν λίγα λεφτά, αλλά ότι έχεις και δεν έχεις. Για αυτό αν υπάρξει διακοπη της πειρατίας θα πανε οι τιμές απίστευτα υψηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι καποια στιγμη θα σπασει τo  denuvo ειναι σιγουρο.Το θεμα ειναι πως η εταιρεια που εχει φτιαξει το denuvo μολις δει οτι η παρουσα εκδοση εσπασε,ανανεωνει καθε φορα με καινουργια εκδοση.ετσι εγινε με το lord of the fallen που η ομαδα cpy εβγαλε crack,αλλα υστερα δεν εχει ξαναβγαλει για κανενα παιχνιδι με την προστασια αυτη διοτην denuvo patched.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ μόνο που δεν έχουμε διαβάσει ότι οι εταιρείες είναι αχάριστες και δεν ευχαριστούν τους πειρατές για την εξυπηρέτηση που τους κάνουν.

 

Ναι guys, οι εταιρείες και οι επαγγελματίες που παίρνουν αυτές τις αποφάσεις είναι εντελώς ηλίθιοι στο σύνολό τους. Τόσο ηλίθιοι για την ακρίβεια που δε θα έπρεπε να τους αφήνουμε ούτε καν την επιλογή να αποφασίσουν για λογαριασμό τους αν θα ήθελαν να πειρατευτεί ένα παιχνίδι ή όχι, να το πειρατεύουμε φορσέ και να τους κράζουμε που δε λένε κι ευχαριστώ.  :rolleyes:

 

Τουλάχιστον για τη μουσική δε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το τζάμπα downloading φέρνει πωλήσεις -- και γω ο ίδιος έχω κατεβάσει κατα καιρούς πολύ πράμα, το οποίο επίσης πάρα πολλές φορές οδήγησε στο να πάω μετά να αγοράσω το original συν επιπλέον album, ενώ έτσι στα τυφλά δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω δεκάρικο/εικοσάρικο για δοκιμή. Αυτό βέβαια όχι για mainstream πράγματα γιατί εκεί υπάρχει το youtube για δοκιμή. Αλλά για τα games? Υπάρχει κανένας που έπαιξε το σπασμένο και μετά αποφάσισε ότι αξίζει και θα πάει να το αγοράσει κι αυτό και το προηγούμενο της σειράς; LOL απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος της πειρατείας στο πισί έχει έρθει εδώ και κάμποσα χρόνια.

 

Το λένε Steam.

Μου βγήκε ο καφές από τη μύτη. Ούτε εσύ που το έγραψες δεν το πιστεύεις αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η άλλη άποψη, ότι εξαιτίας της πειρατείας έχουν αυξηθεί οι τιμές.

 

Επίσης, από που προκύπτει ότι οι εταιρείες με την πειρατεία θησαυρίζουν; Έχουν κλείσει αρκετά στούντιο, συνήθως επιβιώνουν τα μεγάλα που πλασάρουν παιχνίδια της ίδιας συνταγής.

 

Οπως οι ταινίες και η μουσική, έτσι και το gaming. Απλά επειδή το gaming είναι το new kid on the block πρέπει να περάσει από κάποια κύματα μέχρι να βρει ένα καλό οικονομικό μοντέλο που να είναι ταυτόχρονα επικερδές για τις εταιρίες και βολικό για τον χρήστη. Το τωρινό σύστημα (και ειδικά στο PC) βλάπτει τους original χρήστες. Είναι δεδομένο ότι το σύστημα αυτό θα καταρρεύσει. Αν πάρουν παράδειγμα από υπηρεσίες τύπου Netflix αλλά για παιχνίδια το πρόβλημα θα λυθεί. Με το παρόν σύστημα όμως θα πορευόμαστε με τον ίδιο τρόπο που το κάναμε από την αρχή του gaming όπως μπορούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει κανένας που έπαιξε το σπασμένο και μετά αποφάσισε ότι αξίζει και θα πάει να το αγοράσει κι αυτό και το προηγούμενο της σειράς; LOL απλά.

 

counter strike...

 

το ξεκινησα σπασμενο και το αγορασα στο steam για το online

 

οπως και

football manager, rome 2, xcom, cod, neverwinter nights 2, undying light

 

 

επισης ενω ειναι ευκολο να δω ταινια στην bluray ποιοτητα κατεβασμενα απο torrents, παντα μα παντα τις ταινιες που μου κανουν εντυπωση τις βλεπω σινεμα...

 

δεν ειμαι ο μονος .. κρινοντας απο τα ατομα που ξερω ολοι λιγο ή πολυ το ιδιο κανουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

counter strike...

 

το ξεκινησα σπασμενο και το αγορασα στο steam για το online

 

Αυτό δε μετράει θα έλεγα, εφόσον είσαι αναγκασμένος να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε μετράει θα έλεγα, εφόσον είσαι αναγκασμένος να το κάνεις.

 

ξερεις ποσα παιχνιδια τυπου counter υπαρχουν? και πολλα free to play μαλιστα

αν ειχα παιξει καποιο αλλο ισως να αγοραζα εκεινο.. ισως και κανενα και να πηγαινα στα f2p..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε μετράει θα έλεγα, εφόσον είσαι αναγκασμένος να το κάνεις.

 

Εγώ μετράω που παίρνω αβέρτα παιχνίδια original αφού τα παίξω πρώτα πειρατικά; Εχω ουκ ολίγα παιχνίδια αυθεντικά που ούτε καν θα σκεφτόμουν να πάρω υπό άλλες συνθήκες μόνο και μόνο επειδή τα έχω παίξει πειρατικά. Εχω όμως και παιχνίδια που πραγματικά γλίτωσα από μπαρούφα (και ας έλεγαν όλοι ότι πρόκειται για αριστούργημα Π.Χ. Dragon Age Origins) που θα βλαστημούσα την ώρα και τη στιγμή που έβαλα το χέρι στην τσέπη μου.

 

Δυστυχώς όσο μεγαλώνεις τόσο δυσκολότερο είναι να βρεις ουσιαστικές πληροφορίες για κάτι που σε ενδιαφέρει για το αν θα μπορούσε το Χ παιχνίδι να είναι ικανοποιητικό ή όχι. Εχω κάρο παιχνιδιών που έπειτα από εκστασιαστικά reviews και παρουσιάσεις το πήρα και ήθελα να πετάξω το ποντίκι στην οθόνη για την "κοροϊδία" όπως και κάρο παιχνιδιών που δεν ακούστηκαν ποτέ ή χαντακώθηκαν ενώ είναι απείρως καλύτερα από τα υποτιθέμενα κορυφαία που παρουσιάστηκαν. 

 

Η πειρατεία που λες είναι αντίβαρο. Αντιπαρέρχομαι τις αηδίες περί επανάστασης, είναι αντίβαρο για εμένα προς την τσέπη μου. Αν θεωρήσω ότι κάποιος με "κορόιδεψε" και μου έφαγε λεφτά τότε κάποιος θα την πληρώσει τη νύφη αποκτώντας πρόσβαση με έμμεσο τρόπο στο δικό του προϊόν για αποφυγή δεύτερης σαπίλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...