Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως είναι θέμα που δεν βγαίνει πουθενά η συζήτηση όσα επιχειρήματα και να ρίξει στο τραπέζι ο καθένας από εμάς. Όλοι έχουμε πειραρατευσει κάτι, όλοι κάπου εχουμε αποφύγει,"κλέψει"/cheat-αρει κάτι, όλο και κάποια λαμογια έχουμε κάνει έστω μια φορά στην ζωή μας. Που δεν είναι μία φορά για να ήμαστε και ρεαλιστές.. Anw, έχω πει την άποψη μου εδώ παλιότερα στο θέμα, όλοι κάπου έχουμε τα δίκια μας και κάπου αλλού έχουμε άδικο ή υπερβάλουμε. Ένα χόμπι είναι στην τελική και δεν νομιζω είναι σε θέση κάνεις από εμάς να κρίνει που (και αν) ο κάθε ένας από εμάς δίνει ή δεν δίνει τα χρήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλα ατομα κατεβαζουν πειρατικα τα παιχνιδια οταν βγαινουν, τα παιζουν, τα τερματιζουν και μετα απο χρονια οταν η τιμη τους παει στα €5 και κατω, τοτε τα παιρνουν γνησια.

Παιδια συμφωνω με τον φιλο firepc...Οποιος δεν κανει τουλαχιστον αγορα ενος game που πραγματικα αξιζει, το ευχαριστηθηκε και δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασει απο day one ας το παρει μετα απο 6 μηνες-1 χρονο με 20-10 ευρω...

Εαν το εκαναν αυτο εστω και οι μισοι gamers τα pc games θα ηταν πολυ πιο προσεγμενα...

Απο την αλλη πλεον ετσι πως εχουν καταντησει πολλα παιχνιδια δεν αξιζει να τα αγορασεις απο την πρωτη μερα λογω πολλων bug(ουτε καν πειρατικα...).

Περιμενετε 2-3 μηνες να βγουν νεα patch,και μετα προβειται σε αγορα εαν αξιζει...τα 20 ευρω δεν ειναι καποιο "τεραστιο" ποσο.

Απο την αλλη εαν παλι δεν υπαρχει η δυνατοτητα μπορεις να περιμενεις 1 χρονο και να το αγορασεις σε εξευτελιστηκη τιμη(και ας το εχεις παιξει πειρατικο)

Πιστευω οτι και αυτη η κινηση ΜΕΤΡΑΕΙ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως είναι θέμα που δεν βγαίνει πουθενά η συζήτηση όσα επιχειρήματα και να ρίξει στο τραπέζι ο καθένας από εμάς. Όλοι έχουμε πειραρατευσει κάτι, όλοι κάπου εχουμε αποφύγει,"κλέψει"/cheat-αρει κάτι, όλο και κάποια λαμογια έχουμε κάνει έστω μια φορά στην ζωή μας

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες!

ΑΛΛΑ δεν γίνεται πάντα να δικαιολογούμε την πράξη μας. Επέλεξε κάποιος να κατεβάσει πειρατικό παιχνίδι; Δικαίωμά του(πρόβλημα της εταιρείας και όχι δικό μας).

Το να προσπαθεί όμως να δικαιολογήσει το κατέβασμα κάνοντας λόγο για κακές εταιρείες που δεν σέβονται τον καταναλωτή, για υψηλές τιμές των προϊόντων, για δοκιμή παιχνιδιού (και αν μας αρέσει το αγοράζουμε) κ.α. δεν συμβαδίζει με τη λογική! Μπορεί να έχουμε τη συγκεκριμένη δικαιολογία στο μυαλό μας όταν κατεβάζουμε ένα παιχνίδι, αλλά δεν στέκει σε ένα διάλογο.

Σε περίπτωση πειρατείας, η εταιρεία έχει δίκιο και ο πειρατής έχει άδικο. Αυτός είναι ο κανόνας. Όσο και να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε την πράξη μας, η λογική την καταρρίπτει. Δεν είναι πράξη "επανάστασης" απέναντι στο σύστημα! 

 

Υγ, Δεν νομίζω να έχει κανένας μας δικαίωμα να κατακρίνει κάποιον που κατεβάζει ένα παιχνίδι. Ειδικά εάν οι λόγοι είναι οικονομικοί, την περίοδο κρίσης που διανύουμε. Απλά διαφωνώ με τη λογική που στήνουν ορισμένοι για να "προβάλλουν" τους λόγους που επιλέγουν να κατεβάσουν ένα παιχνίδι. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ό,τι είπε ο fever. 

 

Δεν είναι θέμα συζητήσιμο η πειρατεία και δεν έχει δικαιολογία. Ούτε για να το δοκιμάσεις, ούτε επειδή είναι ακριβό, ούτε επειδή είσαι ο εκδικητής και τιμωρείς τις κακές εταιρίες για το καλό όλων μας.

 

Κατέβασε ό,τι κυκλοφορεί και μη δίνεις φράγκο. Απλά κάντο μουλωχτά και μη το διατυμπανίζεις και το υπερασπίζεσαι. Είναι σαν να μιλάς με βιαστή και να σου δικαιολογείται με εκφράσεις του στυλ "κουνιόταν πολύ η καριόλα" ή "είχα καιρό να πηδήξω". Δεν είναι συζητήσιμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά εγώ πιστεύω οτι το τέλος της πειρατείας ήρθε και επίσημα πλέον... με το devuno.

Αλλά αυτό πιστεύω βγαίνει σε καλό.

Ας πούμε για παράδειγμα το Rise of the tomb rider και το just cause 3...

...τα οποία έχουνε προστασία devuno...

Αυτά τα παιχνίδια λοιπόν επειδή είδα λίγα λεπτά απ το καθένα σε walkthrough στο youtube

είναι απίστευτα καλοφτιαγμένα είναι σαν να έχουμε μπει σε νέο κεφάλαιο pc gaming...

όπου οι εταιρείες ξέροντας πια ότι με το devuno έχουνε προστασία ,

βάζουν όλο το μεράκι τους ,ξέροντας ότι θα ανταμειφθούν για την δουλειά τους και βγάζουν πανέμορφα video games.

Πιστέψτε με ...το τέλος της πειρατείας θα βγει/βγήκε ήδη σε καλό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σπάνε κάποια στιημή.

Είναι αστείο να βασίζεστε μερικοί τόσο πολύ σε μια ομάδα κινέζων, οταν άλλες ομάδες χρόνια στον χώρο δεν έχουν κάνει κιχ.

 

Όλα σπάνε.

 

υγ : όχι, δεν είμαι υπέρ της πειρατείας σε καμιά περίπτωση, απλά μου αρέσει να δοκιμάσω πριν αγοράσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πιστεύω οτι το τέλος της πειρατείας ήρθε και επίσημα πλέον... με το devuno.

Αλλά αυτό πιστεύω βγαίνει σε καλό.

Ας πούμε για παράδειγμα το Rise of the tomb rider και το just cause 3...

...τα οποία έχουνε προστασία devuno...

Αυτά τα παιχνίδια λοιπόν επειδή είδα λίγα λεπτά απ το καθένα σε walkthrough στο youtube

είναι απίστευτα καλοφτιαγμένα είναι σαν να έχουμε μπει σε νέο κεφάλαιο pc gaming...

όπου οι εταιρείες ξέροντας πια ότι με το devuno έχουνε προστασία ,

βάζουν όλο το μεράκι τους ,ξέροντας ότι θα ανταμειφθούν για την δουλειά τους και βγάζουν πανέμορφα video games.

Πιστέψτε με ...το τέλος της πειρατείας θα βγει/βγήκε ήδη σε καλό!

 

Εγώ πάλι απο τα ίδια lets play συμπεραίνω ακριβώς το αντίθετο. Επίσης, η λογική -και σε κάποιες περιπτώσεις, το αποτέλεσμα- λέει πως αν βάλουν όλο το μεράκι, την όρεξη, την δημιουργικότητά τους, δεν χρειάζεται κανένα denuvo η οποιδήποτε κλείδωμα. 

 

Δεν νομίζω να υπάρξει "τέλος" στην πειρατεία. Όλα αυτά τα χρόνια πάντως, μόνο σε κακό δεν τους βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Έχει τύχει αρκετές φορές να δώ gameplay, να μου αρέσει, και οταν το παίζω να ξενερώσω.

 

υγ : αμφιβάλλεις πως τα αγοράζω....? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι απο τα ίδια lets play συμπεραίνω ακριβώς το αντίθετο. Επίσης, η λογική -και σε κάποιες περιπτώσεις, το αποτέλεσμα- λέει πως αν βάλουν όλο το μεράκι, την όρεξη, την δημιουργικότητά τους, δεν χρειάζεται κανένα denuvo η οποιδήποτε κλείδωμα. 

 

Δεν νομίζω να υπάρξει "τέλος" στην πειρατεία. Όλα αυτά τα χρόνια πάντως, μόνο σε κακό δεν τους βγήκε.

Ειναι παιχνιδαρες και τα 2. Ξεκινησα το tomb raider σημερα . Μιλαμε Παιχνιδαρα! Το Just Cause 3 το σταματησα οταν ανακοινωσαν οτι θα βγαλουν dx12 patch και θα το συνεχοισω τοτε για να το ευχαριστηθω με τα καλυτερα γραφικα. Με ολα τερμα 1440P DSR + 2XSSAA που παιζω το Rise of the tomb raider πραγματικα ειναι πανεμορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ήταν έτσι θα το κάναν όλοι, πιο πολλά χάνουν παρα κερδίζουν imho, no demo no buy στην σήμερον ημερα. Οι εταιρίες που βγάζουν σωστά προϊόντα δεν κρύβονται πίσω από protections, δεν είναι τυχαίο που δεν βλέπεις demo η free weekend με locked content. Όλοι απλά προσπαθούν να σου πουλήσουν γουρούνι στο σακί. Το καλύτερο για μένα είναι αγορά μέσω steam, test it, refund it, buy a cdkey half price.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η αλήθεια είναι και τα cd Keys δεν είναι η καλύτερη λύση στην πειρατεία αφού τα κέρδη που βγάζει η εταιρία ειναι πολυ λιγότερα από ότι να το αγοράσεις πχ μέσω steam. Βέβαια εμείς έχουμε καλομαθει αφού συμφέρει την τσέπη μας :D. Όπως και να έχει ο καθένας υποστηρίζει με τον τρόπο που μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...