Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To steam πουλαει τα παιχνιδια 50 και 60 ευρω οποτε απο steam δε ψωνιζω παρα μονο απο κλειδαδικα.Οπως σε αφηνουν στα παντα σχεδον να τα δοκιμασεις πριν τα αγορασεις (εγραψα παραδειγματα πιο πανω) ετσι ακριβως πραττω και με τα παιχνιδια επειδη δε μου δινουν το δικαιωμα οι εταιρειες.Δε τις κλεβω,(τα παραδειγματα του φιλου πιο πανω ειναι ατοπα για μενα) αλλα κανω ενα test drive και αν μου αρεσουν τα αγοραζω,αν οχι τα διαγραφω.Δε βλεπω καμια μπινια στην ολη υποθεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα επρεπε ολες οι εταιριες να δινουν καποιο ντεμο ωστε να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη!Ουτε η πειρατεια ειναι σωστη αλλα βοηθηστε και εσεις λιγο εκει στην ubisoft και την warner που εχετε ασχημο ιστορικο σε ports να δοκιμαζουμε τα παιχνιδια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό σας, είστε εξαίρεση.

 

Σε μιά εποχή που η πληροφόρηση για οτιδήποτε θέλουμε απέχει μερικά κλίκ από εμάς, το "δοκίμασμα" το θεωρώ προσωπική ιδιοτροπία, και όχι βάσιμο επιχείρημα. Είναι σαν να παραδέχεσαι ότι θεωρείς τον εαυτό σου ανίκανο να ενημερωθεί σωστά για μία αγορά.

 

Ειδικά όταν πλέον έχεις δυνατότητα refund από το Steam και το GOG.

 

Αγόρασα τις προάλλες αυθόρμητα το The Evil Within. Το έβαλα, δεν μου άρεσε καθόλου και ζήτησα από το Steam refund. Ως αιτιολογία έγραψα ότι "The game is not fun". Την επομένη είχα τα λεφτά μου πίσω.

Ζήτησα Refund από το Gamekeys4all για το Tomb Raider καθώς μου έπαιζε από 9 έως 26fps. Έβλεπα 30 και χαιρόμουν. Στα Very Low είχα 4fps παραπάνω. Από 13 έως 30. :)

Μου είπαν ότι δεν γίνεται Refund από τη στιγμή που έχει χρησιμοποιηθεί το Key.

 

Αν υπήρχε σε Torrent θα μπορούσα να δω την απόδοση του.

Μην μου πεις για τα Minimum Requirments. Τα είχα και με το παραπάνω. 

 

Δεν πειράζει όμως, θα πάρω κάρτα γραφικών από βδομάδα. 

Θα κάνω αυτό που θέλουν τελικά. Με κατάφεραν. Τι να κάνουμε; :)

 

Υ.Γ.: Μετά το Tomb Raider δεν θέλω να ακούσω ξανά κακά λόγια για τις κονσόλες ή για budget PC. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gts 250 εχεις το παιχνιδι φταιει αν δεν μπορεις να το τρεξεις ; Οριστε τα Minimum Requirments. η καρτα γραφικων που εχεις δεν φτανει ουτε στα μισα των minimum 

 

  • MINIMUM:
    • OS: Windows 7 64bit 
    • Processor: Intel Core i3-2100 or AMD equivalent 
    • Memory: 6 GB RAM 
    • Graphics: NVIDIA GTX 650 2GB or AMD HD7770 2GB 
    • DirectX: Version 11 
    • Storage: 25 GB available space
    •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας απαντησω και εγω με την σειρα μου σε μερικα απο τα παραπανω.

 

Πρωτον.Μαθετε να βαζετε ολοι ignore τον Oroku να τελειωσει το παραμυθι με αυτον. Τοσος κοσμος το εχει κανει και εχει βρει την υγεια του απο το να διαβαζει αηδιες ολη την ωρα οπως πχ οτι τα Battlefield αξιζουν μονο για το campaign....

 

Δευτερον οσον αφορα την πειρατεια.Ειναι καραγκιοζηδες πχ στην Blizzard που σου εχουν demo για ολα τα παιχνιδια τους(για το Starcraft δεν ειμαι 100% σιγουρος να πω την αληθεια) εκτως των Free to play οπως στο Wow και στο Diablo για να τα δοκιμασεις πριν τα αγορασεις και εξυπνες οι αλλες εταιριες που σου βγαζουν πουλανε παιχνιδια με Dlc 120ευρω καθε χρονο βλεπε EA. Ειναι ηλιθιες αλλες εταιριες που στις κουτατες εκδοσεις βλεπε Blizzard, witcher,GTA V σου δινουν μια αφορμη να τις αγορασεις μονο και μονο που εχει γινει λιγη παραπανω δουλεια απο αλλες εταιριες οπως πχ στην Konami που σου δινουν ενα κουτι λες και αγοραζεις αντιγραμμενο παιχνιδι.

 

Ουτε ειναι ωραιο να βλεπεις ατομα να φτιαχνουν gaming PC πανακριβα και τα περισσοτερα παιχνιδια να τα παιζουν απο τον Θειο.Αλλα βλεπεις ο Ελληνας ετσι ειναι και σε αλλα πραγματα οπως στα smartphones.Θα σου δωσει ενα καρο χρηματα στο smartphone(ειτε iphone ειτε αντιστοιχο ακριβο android)και θα βαζει καρτα 1 στο τοσο ή θα λεει στον αλλο με αναπαντητη να τον παρει αυτον. Γιαυτο αλλωστε και τα android πουλανε καλα στην Ελλαδα λογω δωρεαν παιχνιδιων του store. Α και φυσικα οι περισσοτεροι κατοχοι iphone μονο 1 παιχνιδι εχουν κυριως το Hearthstone και αυτο ειναι free to play...

 

Οσο για αυτο που αναφερθηκε παραπανω για την δοκιμη πριν την αγορα,μονο και μονο που μου βαζει ο συμφορουμιτης παραπανω το φαγητο διπλα με τα παιχνιδια στο pc φενεται ποσο εκτως ειναι και δεν καταλαβαινω τα likes.

Γιατι και στο κοσμημα που αναφερει ή πχ σε ακριβο ρολοι δεν πας πρωτα στο καταστημα να το δεις απο κοντα για να δεις αν οντως σου αρεσει?? καλα για το 3ο πραγματικα οτι να ναι.

 

Στις κονσολες υπαρχει αυτη η δυνατοτητα(οχι για ολους δυστηχως)μεσω των ενοικιασεων.

 

Τελος οσον αφορα τον Heatspreader αν και συμφωνω τις περισσοτερες φορες με αυτα που γραφει,εδω ειναι τελειως λαθος και δυστηχως κακως κατηγορει τις εταιριες για αυτο.

 

 

Ζήτησα Refund από το Gamekeys4all για το Tomb Raider καθώς μου έπαιζε από 9 έως 26fps. Έβλεπα 30 και χαιρόμουν. Στα Very Low είχα 4fps παραπάνω. Από 13 έως 30. :)

Μου είπαν ότι δεν γίνεται Refund από τη στιγμή που έχει χρησιμοποιηθεί το Key.

 

Αν υπήρχε σε Torrent θα μπορούσα να δω την απόδοση του.
Μην μου πεις για τα Minimum Requirments. Τα είχα και με το παραπάνω. 

 

Δεν πειράζει όμως, θα πάρω κάρτα γραφικών από βδομάδα. 
Θα κάνω αυτό που θέλουν τελικά. Με κατάφεραν. Τι να κάνουμε; :)

Υ.Γ.: Μετά το Tomb Raider δεν θέλω να ακούσω ξανά κακά λόγια για τις κονσόλες ή για budget PC. 

Και για το Sli γνωριζεις εδω και καιρο την κατασταση(για τις 650ti που ειχες) και ποτε βγαινουν περιπου sli profiles απο τις εταιριες,και για την ολη κατασταση του gaming γνωριζεις τα χαλια που εχει παει. Και για να μιλησουμε και λιγο με βαση την λογικη και εντελως φιλικα παντα,οταν εχεις τοσο τουμπανο pc ακομα και σε περιφερειακα αλλα τοσο μετρια προς κακια καρτα,κοινως μπανανα,(και γνωριζεις οτι τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι gpu heavy)ε τοτε δεν σου φταιει καμια εταιρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον εδώ είναι το τόπικ που εκφραζόμαστε ελεύθερα για αυτά τα θέματα, να δηλώσω πως αν δεν με ενδιαφέρει το Online για κάποιο παιχνίδι, είτε δεν κυκλοφόρησε ακόμη είτε δεν "έσπασε" ακόμη, για μένα είναι το ένα και το αυτό.

 

100% πειρατεία, μεταχειρισμένα κομμάτια στο PC, μεταχειρισμένο κινητό και προχωράμε με αυτά που σηκώνει η τσέπη μας, τελεία και παύλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα Refund από το Gamekeys4all για το Tomb Raider καθώς μου έπαιζε από 9 έως 26fps. Έβλεπα 30 και χαιρόμουν. Στα Very Low είχα 4fps παραπάνω. Από 13 έως 30. :)

Μου είπαν ότι δεν γίνεται Refund από τη στιγμή που έχει χρησιμοποιηθεί το Key.

 

Αν υπήρχε σε Torrent θα μπορούσα να δω την απόδοση του.

Μην μου πεις για τα Minimum Requirments. Τα είχα και με το παραπάνω. 

 

Δεν πειράζει όμως, θα πάρω κάρτα γραφικών από βδομάδα. 

Θα κάνω αυτό που θέλουν τελικά. Με κατάφεραν. Τι να κάνουμε; :)

 

Υ.Γ.: Μετά το Tomb Raider δεν θέλω να ακούσω ξανά κακά λόγια για τις κονσόλες ή για budget PC. 

Πες μου οτι δεν εχεις την συγκεκριμενη καρτα ρε αδερφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα Refund από το Gamekeys4all για το Tomb Raider καθώς μου έπαιζε από 9 έως 26fps. Έβλεπα 30 και χαιρόμουν. Στα Very Low είχα 4fps παραπάνω. Από 13 έως 30. :)

Μου είπαν ότι δεν γίνεται Refund από τη στιγμή που έχει χρησιμοποιηθεί το Key.

 

Κλειδάδικα τύπου G2A, GameKeys4All κ.τ.λ. ΔΕΝ είναι επίσημοι μεταπωλητές (ούτε απο μεριάς publisher, ούτε απο μεριάς distributor), οπότε τα refund policies των αντίστοιχων DD platform (Steam, GoG, Origin κ.ο.κ.) δεν ισχύουν. 

 

Απο το refund FAQ του Steam:

 

Purchases Made Outside of Steam

Valve cannot provide refunds for purchases made outside of Steam (for example, CD keys or Steam wallet cards purchased from third parties).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον εδώ είναι το τόπικ που εκφραζόμαστε ελεύθερα για αυτά τα θέματα, να δηλώσω πως αν δεν με ενδιαφέρει το Online για κάποιο παιχνίδι, είτε δεν κυκλοφόρησε ακόμη είτε δεν "έσπασε" ακόμη, για μένα είναι το ένα και το αυτό.

 

100% πειρατεία, μεταχειρισμένα κομμάτια στο PC, μεταχειρισμένο κινητό και προχωράμε με αυτά που σηκώνει η τσέπη μας, τελεία και παύλα.

Ενταξυ δεν διαφωνω εν μερη με αυτα που γραφεις αλλα το ψιλο τερματησες. Οκ στα πρωτα αλλα σε κινητα  μπα. 1000φορες του κουτιου εστω και ενα φθηνοτερο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Και σε καποια parts του pc το ιδιο. Επισης ενταξυ στο pc εχουμε βλεπεις την ελευθερια του online σε σχεση με τις κονσολες αρα μην τα καταστρεφουμε ολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία δεν σχετίζεται πάντα ή απαραίτητα με οικονομική αδυναμία του πειρατή.

 

Πολλοί θέλουν απλά να γλυτώσουν αυτά τα χρήματα παρόλο που έχουν αρκετό περίσσευμα.

 

Άλλοι το κάνουν για δικούς τους, ιδεολογικούς λόγους.

 

Άλλοι πάλι το κάνουν απλά από ευκολία διότι η πρόσβαση στο πειρατικό είναι πιο εύκολη και γρήγορη (ειδικά όταν μιλάμε για λογισμικό, μουσική, αμερικανικές σειρές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πια.. (πολλοί μάλλον..) για 40 ευρώ δουλεύουν 3 μέρες (εργασιακές συνθήκες ελλάδας). Σεβομαστε αυτούς που διαθέτουν και αγοράζουν του κουτιού το game αλλά και οσους δεν θέλουν να το πληρώσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πια.. (πολλοί μάλλον..) για 40 ευρώ δουλεύουν 3 μέρες (εργασιακές συνθήκες ελλάδας). Σεβομαστε αυτούς που διαθέτουν και αγοράζουν του κουτιού το game αλλά και οσους δεν θέλουν να το πληρώσουν.

Συγνωμη οταν ο αλλος εχει ενα συστημα που στοιχιζει 2.000 ευρω δεν νομιζω πως δεν εχει 35 ευρω για να αγορασει ενα παιχνιδι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι καλά τα λέτε αλλα μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για pc και τα specs ποτε δεν πρόκειται να χαρακτηρίσουν απόλυτα τα διαφορετικά setups του κάθε user, κάποτε τα demo ήταν κάτι standard. Βαριέσαι να κανεις demo κύριε, ok, δώσε μου ένα benchmark πριν το release. Αλλα τι λέω εδώ κάνουμε κρά για να δούμε benchmark μέσα στο game...κάποια στιγμή κουράζεσαι να πληρώνεις lazy ass mothafuckers γιατί αποφάσισαν να αλλάξουν τα standards του gaming με βάση την κερδοσκοπία εις βάρος του καταναλωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gaming είναι από τις φτηνότερες ασχολίες που υπάρχουν. Αν κάποιος δε μπορεί να χρηματοδοτήσει καν το gaming σημαίνει ότι δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Αντί να τον σεβαστούμε εμείς καλό θα ήταν να σεβαστεί αυτός τον εαυτό του και να βρει κάτι καλύτερο να κάνει από το να παίζει παιχνίδια.

 

Το gaming είναι αγαθό και έχει συγκεκριμένο κόστος. Δεν είναι δικαίωμα/προνόμιο. Και γω δε μπορώ να αγοράσω Lamborgini οπότε αν κλέψω καμία μάλλον δικαιολογούμαι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

 

Γενικά όποιος θέλει ας αγοράσει παιχνίδια όποιος θέλει ας τα κατεβάσει. Δε νοιάζεται κανείς. Αυτή η προσπάθεια όμως δικαιολόγησης της κλοπής με ξεπερνάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...