Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το gaming είναι από τις φτηνότερες ασχολίες που υπάρχουν. 

 

σιγουρα οχι απο τις φθηνότερες εκτός και αν παιρνει κάποιος ένα game το χρόνο

 

το gaming ειναι πολυτέλεια και προς ακριβή σχετικά ασχολία, η κατοχή μιας δυο κονσολών που η καθεμια κάνει 350-400 ευρώ η κάρτας γραφικών των 400-500 ευρώ και 350 ευρώ 144hz οθόνης ειναι πολυτέλειες.

 

σιγουρα πάντως με τον ανταγωνισμο της ψηφιακης διανομής βελτιώθηκε θεαματικά η κατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνωμη οταν ο αλλος εχει ενα συστημα που στοιχιζει 2.000 ευρω δεν νομιζω πως δεν εχει 35 ευρω για να αγορασει ενα παιχνιδι!

Δεν λέει κάτι αυτό. Δεν ξέρεις πόσο καιρό τα μάζευε ο άλλος τα χρήματα. Εγώ πήρα υπολογιστή με 400 ευρώ και τα μάζευα 2 χρόνια τα λεφτά για να τον αγοράσω τελικά.

 

Τώρα όσοι λένε ότι όταν παίρνεις πειρατικό παιχνίδι ουσιαστικά δεν κάνεις κλοπή γιατί δεν αφαιρείς κάτι από τον πωλητή του παιχνιδιού, τεχνικά δεν είστε λάθος αλλά δεν είστε ούτε σωστοί. Αν δεν έχετε κλειδί για ένα σπίτι αλλά παρόλα αυτά σπάσετε την κλειδαριά και μπουκάρετε μέσα για να κοιμηθείτε μερικά βράδια που θα λείπει ο ιδιοκτήτης χωρίς όμως να κλέψετε τίποτα, ναι μεν δεν θα έχετε αφαιρέσει κάτι από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού αλλά παρόλα αυτά θα έχετε εισέλθει παράνομα στην οικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα οχι απο τις φθηνότερες εκτός και αν παιρνει κάποιος ένα game το χρόνο

 

το gaming ειναι πολυτέλεια και προς ακριβή σχετικά ασχολία, η κατοχή μιας δυο κονσολών που η καθεμια κάνει 350-400 ευρώ η κάρτας γραφικών των 400-500 ευρώ και 350 ευρώ 144hz οθόνης ειναι πολυτέλειες.

 

σιγουρα πάντως με τον ανταγωνισμο της ψηφιακης διανομής βελτιώθηκε θεαματικά η κατάσταση

Βέβαια ούτε κάρτα 350-400€ χρειάζεσαι, ούτε οθόνη 144Hz.

Και φυσικά κονσόλες υπάρχουν και παλαιότερες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και γω δε μπορώ να αγοράσω Lamborgini οπότε αν κλέψω καμία μάλλον δικαιολογούμαι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

 

Αυτό το επιχείρημα έχει καταντήσει φαιδρό πλέον.

 

Παραλληλισμός ανύπαρκτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνουμε συγκρίσεις με γκόμενες, αυτοκίνητα και εγώ δεν ξέρω τι είναι άτοπο. Ο καθένας έχει τη δική του ηθική ή συλλογισμό ή όπως θέλετε πέστε το σχετικά με τη πειρατεία.

 

Το να προσπαθούμε να αλλάξουμε την οπτική του αλλουνού, που είδη έχει καταλήξει το τι είναι σωστό και τι όχι, όπως καταλαβαίνεται είναι δύσκολο έως και ακατόρθωτο. Με το καιρό και με τις εμπειρίες του, πάνω στα games, θα καταλάβει κάποιος τι τον συμφέρει καλύτερα.

 

Γνώμη μου είναι πως εάν θέλανε οι εταιρείες, αυτή τη στιγμή δεν θα κυκλοφορούσε κανένα πειρατικό παιχνίδι στο διαδίκτυο. Μην ξεχνάμε πως όπως οι καπνοβιομηχανίες έχουν λόμπι έτσι έχουν και εκείνοι. Το κέρδος των εταιρειών δεν είναι μόνο από τις χιλιάδες ή εκατομμύρια κόπιες που θα πουλήσουν αλλά και από τις εταιρείες hardware που συνεργάζονται. Με τη σειρά τους ως χρηματοδότες έχουν κέρδος από τη πώληση των δικών τους προϊόντων. Που αναβαθμίζονται συνεχώς.

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχουν όλοι κέρδος από τη πειρατεία. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως είναι οι μικρομεσαίες εταιρείες που κατά καιρούς μας έχουν προσφέρει σπουδαία παιχνίδια (διαμάντια).

 

Προσωπικά σταμάτησα τη "πειρατεία" εδώ και δύο χρόνια και πραγματικά χαίρομαι για την απόφασή μου.

Γιατί άρχισα να αγοράζω; Διότι πλέον δεν παιδεύομαι με cracks, bugs και τα γνωστά προβλήματα. Υπάρχει αυτόματη ανανέωση των games μου, υποστήριξη κ.τ.λ. Δεν googlaro με τις ώρες να βρω λύσεις για προβλήματα που μπορεί να μου εμφανιστούν. Μην ξεχνάμε και το online κομμάτι των games. Με την αγορά υποστηρίζω/ούμε να αναπτυχθούν και να ωριμάσουν μικρές ομάδες προγραμματιστών.

 

Φυσικά και συναντάμε προβλήματα και στα μη πειρατικά παιχνίδια αλλά όλα διορθώνονται αργά ή γρήγορα με ελάχιστες εξαιρέσεις. Μετράει και το σύστημα φυσικά.

 

Άρα δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο. Ούτε είναι η μέγιστη αμαρτία η πειρατεία αλλά και ούτε είναι και θεάρεστο έργο. Στη κρίση του καθενός είναι το τι είναι σωστό και τι λάθος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα οχι απο τις φθηνότερες εκτός και αν παιρνει κάποιος ένα game το χρόνο

 

το gaming ειναι πολυτέλεια και προς ακριβή σχετικά ασχολία, η κατοχή μιας δυο κονσολών που η καθεμια κάνει 350-400 ευρώ η κάρτας γραφικών των 400-500 ευρώ και 350 ευρώ 144hz οθόνης ειναι πολυτέλειες.

 

σιγουρα πάντως με τον ανταγωνισμο της ψηφιακης διανομής βελτιώθηκε θεαματικά η κατάσταση

Ενώ έχεις ένα δίκιο από την άλλη όταν συγκρίνω το χόμπι μου(gaming) με τα χόμπι άλλων φίλων μου (ψάρεμα,ορειβασία,καταδύσεις,φτιάξιμο αμαξιού tuning) βλέπω ότι εμείς πάλι καλά ειμαστε και μπορούμε ακόμα και με δυσκολίες να ειμαστε αξιοπρεπείς gamers.

 

 

Όσο για την πειρατεία όσο την αποφεύγεις καλό είναι. Ίσως κάποια στιγμή να την χρησιμοποιήσεις όταν δεν έχεις αλλα θες να παίξεις κάτι απελπισμένα αλλα αυτό σε ειδικές περιπτώσεις.(Μου είχε συμβεί με το skyrim). Φυσικά το παιχνίδι ακόμα και να το βαρεθείς πρέπει να το αγοράσεις μετά μονο σαν ευχαριστώ στους developers για την διασκεδαση που σου πρόσφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θεωρω οτι  μου αρεσει το αγορασω.Αν δεν ειμαι σιγουρος η θελω απλα να το δω  πως ειναι και πως παει,τοτε σιγουρα θα το κατεβαζω  για να το παιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις πειρατικά επειδή δεν εχεις φράγκο στο δικο μου μυαλό τουλαχιστον δεν είναι κατακριτέο. Αν εχεις λεφτά και τα παίζεις πειρατικά απλα είσαι τζαμπατζης και δεν υπάρχει κανένα ιδεολογικό υπόβαθρο γιατί διαβάζω και κάτι τέτοια και γελαω. Το να το κατεβάσεις να το δεις και μετα να το αγορασεις είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα οχι απο τις φθηνότερες εκτός και αν παιρνει κάποιος ένα game το χρόνο

 

το gaming ειναι πολυτέλεια και προς ακριβή σχετικά ασχολία, η κατοχή μιας δυο κονσολών που η καθεμια κάνει 350-400 ευρώ η κάρτας γραφικών των 400-500 ευρώ και 350 ευρώ 144hz οθόνης ειναι πολυτέλειες.

 

σιγουρα πάντως με τον ανταγωνισμο της ψηφιακης διανομής βελτιώθηκε θεαματικά η κατάσταση

 

Δεν χρειάζεται να τα έχει κάποιος όλα αυτά για να παίζει games, μην είμαστε υπερβολικοί, lol.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε ενδεικτικά ανέφερα, και μια κονσολα να έχεις και ένα pc σχετικά μεσαίο έως καλό θα πρέπει να δώσεις 350 ευρώ για next gen κονσολα και 750-850 ευρώ για ενα καλο pc που να παιζει και συγχρονα games

 

απο εκει και πέρα έχεις να τροφοδοτείς αυτά τα μηχανήματα με τίτλους που ειδικά στις κονσολες οι τιμες  ειναι σημαντικά ανεβασμένες αργουν περισσοτερο να πεσουν και δεν υπάρχει αυτή η πληθώρα προσφορών όπως συμβαίνει στο pc συν το επι πληρωμη online.

 

ε αυτο το xoμπυ ειναι κατα πολύ ακριβότερο απο άλλα πχ ποδηλασια, ανάγνωση βιβλιων, ζωγραφική, να βλέπεις ταινιες απο το yify

 

απο την αλλη ναι το gaming ειναι φθηνότερο σε συγκριση με τις συνεχεις εξοδους, ταξιδια, να πετάς τηλεκατευθυνομενα αεροπλανάκια κτλ

 

για αυτο ολος ο κοσμος κυνηγά τα sales και προσφορές, γιατι μπορει να παιξει σημαντικά περισσότερα games  με σημαντικά μικρότερο για τον ίδιο χρηματικό κόστος.

 

πχ στο steam με 100 ευρώ ειχα αγοράσει 15-20  games, αυτά με πληρη τιμή δεν θα τα αγοραζα ποτέ επειδή θα ήταν πολύ περισσότερα τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεια παει τρενο γιατι η ποιοτητα εχει πιασει πατο,γινονται release παιχνιδια που ουτε για download αξιζουν και βγαινουν κατα ριπας,ας μπουν ολοι στον κοπο οι publishers να απαιτειται on line check για τα games τους και refund αλα steam να δειτε κουβας που εχει να πεσει και ποσο όφελος θα εχουν καποια στουντιο και φυσικα οι gamers αλλα μετα θα μου πεις τι θα κανει η ubi και η ea,κλεφτες θα γινουν?lol...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απλα κανεις οτι κανει η blizzard μονο online παιχνιδια αλλιως τον π... , και τελος η πειρατεια ,τωρα θα μου πειτε υπαρχουν private servers (ναι αλλα δεν δουλευει τιποτα εκει ) , τα παιχνιδια αξιζει να τα αγοραζεις ,βεβαια οι εταιριες πρεπει να βγαζουν κανα trial της προκοπης για να βλεπεις το παιχνιδι πριν το παρεις.Το οτι το  pc gaming κοστιζει δεν ειναι αληθεια ,δεν σας ειπε κανεις να τρεχετε σαν προβατα να αγοραζετε το παιχνιδι μολις βγει αν εχετε αμφιβολειες ειδικα για την ποιοτητα του. τα cd-key store εχουν καλες τιμες και το steam μερικες φορες .

 

Δεν γινεται να ειναι ολα δωρεαν ,μαθεται να πληρωνετε κατι που το αξιζει. Αλλιως ολα τα παιχνιδια θα ειναι αθλια σαν τα περισσοτερα F2P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω δε μπορώ να αγοράσω Lamborgini οπότε αν κλέψω καμία μάλλον δικαιολογούμαι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.

άλλο να κλέψεις και άλλο να αντιγράψεις, δύο διαφορετικά πράματα.

 

Για παράδειγμα αν κλέψεις Lamborgini κάποιος μετά θα την κλαίει επειδή ΔΕΝ θα την έχει πλέον, ενώ αν αντιγράψεις ένα game για παράδειγμα οι developers δεν χάνουν τίποτα αντίθετος κερδίζουν πιθανές πώλησης από φίλους σου που θα σε δουν να παίζεις το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...