Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε ενδιαφερει η σταθεροτητα, καλυτερα να πας σε esr.

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/faq/

To εβαλα

Μεχρι στιγμης δεν μου εχει κλεισει καθολου

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα μια βλακεία στο Firefox, και το reddit.com εμφανίζεται σπασμένο, δηλ. μόνο λευκό φόντο και μπλε γράμματα και τα μενού ένα κατεβατό, κοινώς κάτι δεν διαβάζει. Πριν λίγες μέρες είχε εμφανιστεί ένα κουμπάκι css στο toolbar του FF, πορτοκαλί και έγραφε css. Το πέταξα. Μετά απ' αυτό σταμάτησε να δείχνει το reddit κανονικά. Έκανα disable και ξανά enable διάφορα addons, έσβησα cache, και γενικά όλα τα settings στο FF είναι όπως τα ξέρω. Το συγκεκριμένο σάιτ δεν το δείχνει πια με τίποτα όπως είναι. Εχετε καθόλου καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις καποιο προσθετο τυπου firebug και επελεξες να κοβει το css στη συγκεκριμενη σελιδα? Γιατι μονο απο το εκαστοτε css εξαρταται η δομη της σελιδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις καποιο προσθετο τυπου firebug και επελεξες να κοβει το css στη συγκεκριμενη σελιδα? Γιατι μονο απο το εκαστοτε css εξαρταται η δομη της σελιδας.

Πού κοιτάω για firebug? στα addons και extensions δε βλέπω κάτι με αυτό το όνομα.

Το μόνο που έχω εν γνώση μου για να "κόβει" πράματα, είναι το Ublock origin, το είχα και πριν και το reddit ήταν νορμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα update, χωρίς να έχω επιλέξει, μου άλλαξε τη γλώσσα στον 49.0.2!

Πως μπορώ να το επαναφέρω στα αγγλικά;

Εννοώ για τις λειτουργίες. Δηλ. να μην λέει "Αρχείο", "Επεξεργασία" κλπ αλλά "File", κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μερικές μέρες,δοκιμάζω κάτι πραματάκια στον firefox.

 

όπως είχα πει γενικότερα έχω αρκετές καρτέλες ανοιχτές και βλέπω οτι η μνήμη γεμίζει συνεχώς και δεν αδειάζει.

Πριν καιρό είχα ξηλώσει τα πάντα απο firefox για να γίνει καθαρή εγκατάσταση μιας και την είχα χρόνια.Πέρασα μαζί και τον flash μιας και τον ειχα βγάλει και αυτόν μιας και είχε πάρει αρκετές ενημερώσεις τόσο καιρό.

όλα ήρεμα και ωραία,η μνήμη παρέμενε σε σχετικά νορμάλ επίπεδα(κοντά στο 1 γίγα)και δεν ανέβαινε πάνω απο 1.2

Μετά απο λίγες μέρες βγαίνει ενημέρωση του flash και την περνάω απο πάνω.

Ε απο τότε η ραμ αρχίζει να γεμίζει σε λογική χρήση και δεν πέφτει,ο firefox Καθυστερεί και το σύστημα μαζί του.

Ξηλώνω flash player με REVO σε advanced mode,σβήνω και τους φακέλους που δημιουργεί o flash και τον περνάω πάλι.

 

εδώ και 1+εβδομάδα η ραμ δεν έχει ξεπεράσει πάλι το 1.2 γίγα ανεξαρτήτως το πόσες ώρες χρησιμοποιώ τον FF.

 

 

Αν μπορεί κάποιος ας με επιβεβαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xristaras12   και τι χρησιμοποείς ως υποκατάστατο του flash????

Τον περνάω πάλι απλά σε κάθε ενημέρωση που βγαίνει ΠΡΩΤΑ ξηλώνω αυτόν που υπάρχει(και φακέλους και τα πάντα με το ρεβο)και μετά περναώ τον τελευταιο flash.

 

3:30 ώρες συνεχής χρήση firefox(6 καρτέλες ανοιχτές,insomnia,adslgr,facebook,youtube,poker on facebook,private trackers) και έχω 890ΜΒ στη ραμ τόσες ώρες.

υπο άλλες συνθήκες σίγουρα θα είχε αυξηθει κοντά στα 1.2-1.5 γίγα.

Υπόψιν οτι οι καρτέλες χρησιμοποιούνται συνεχώς(πλην των trackers)μιας και κοιτάζω για νέο περιεχόμενο/Παιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μεταφερω ΟΛΟ το προφιλ μου απο τον ff στον cyberfox. Αν τους ειχα σε windows, θα το εκανα με αυτη την εφαρμογη. Δεν τους εχω ομως, οποτε τι αλλο μπορω να κανω?

 

https://8pecxstudios.com/Forums/viewtopic.php?f=5&t=350&sid=c6b23944694fdb9d1b8c6782a200852a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μεταφερω ΟΛΟ το προφιλ μου απο τον ff στον cyberfox. Αν τους ειχα σε windows, θα το εκανα με αυτη την εφαρμογη. Δεν τους εχω ομως, οποτε τι αλλο μπορω να κανω?

 

https://8pecxstudios.com/Forums/viewtopic.php?f=5&t=350&sid=c6b23944694fdb9d1b8c6782a200852a

Μια λύση  είναι το FEBE  addon (Firefox Environment Backup Extension), το εγκαθιστάς και στους δύο και κάνεις backup το προφιλ του παλιου και restore στον νέο.

Ισως βεβαια να αρκεί και η κλασική αντιγραφή ολόκληρου του φακέλου που περιέχει το προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...