Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

offtopic:

 

Τα windows, απο τα vista και μετα, μπορουν να διαχειριζονται την ενταση του ηχου καθε εφαρμογης ξεχωριστα. Μπορω πχ να εχω την ενταση του winamp στο τερμα και του skype στο 0. Αυτο που δεν μπορουν να κανουν ειναι να στειλουν τον ηχο απο διαφορετικες εξοδους, εφοσον υπαρχουν 2+ διαφορετικες εξοδοι ηχου, ειτε μιλαμε για αναλογικη και ψηφιακη πανω στην ιδια καρτα, ειτε για 2 διαφορετικες καρτες. Δεν μπορω πχ να κανω το skype να παιζει απο τα ηχεια και το winamp απο τα ακουστικα.

Αυτο ακριβως κανει η συγκεκριμενη εφαρμογη, αναλαμβανει να στειλει τον καθε ηχο εκει που θελει ο χρηστης.

 

Τωρα, το τι σχεση εχει με τον ff ή τον chrome μονο ο killik το ξερει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σβησω με ασφαλεια τους παρακατω φακελους ή τα περιεχομενα τους απο το φακελο του προφιλ μου

- adblockplus, μιας και το εχω πεταξει εδω και κανα διμηνο

- bookmarkbackups, και να ορισω να μην κανει backup αν γινεται

- storage

- datareporting

 

Το ιδιο και για το φακελο CrashReports που ειναι εξω απο το φακελο προφιλ μου και να ορισω να μην αποθηκευει crash reports?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα αντιμετωπιζω ενα περιεργο πρόβλημα σήμερα με τον firefox , ενω διχνει να εχει ανοιξει το πρόγραμμα δεν μου το ανοιγει  σαν μεγιστοποίηση  παρα μονο φαινετε ανοιχτο από την προεπισκοπηση όπως στο print screen , δοκίμασα να αλαξω επιφάνια εργασίας , να ανοιξω καρτελα , να το κανω uninstall , επανεκκινιση ξανα install όμως το πρόβλημα δεν διορθώνετε, έχει κανεις καμια ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω , επίσης εκανα scan και με το antivirus τον win 10 άλλα δεν βρήκε κάτι .

post-56242-0-98047800-1479836541_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έβαλα την έκδοση 50 και παρατηρώ πως στις διεργασίες τρέχουν 2 firefox.exe Το ένα τρώει 400.000Κ και το δεύτερο 181.000Κ μνήμη. Συμβαίνει και σε άλλους να έχουν 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Μάλλον είναι η νέα έκδοση που τρέχει μια διεργασία για τον firefox (σαν εφαρμογή) και άλλα μια διεργασία για την καρτέλα που έχεις ανοιχτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Μάλλον είναι η νέα έκδοση που τρέχει μια διεργασία για τον firefox (σαν εφαρμογή) και άλλα μια διεργασία για την καρτέλα που έχεις ανοιχτή.

Και μάλιστα παρατήρησα πως λείπει η διεργασία plugin-container που υπήρχε, οπότε είναι αυτό ή μπορεί και αυτό που λες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ τελευταία παρατήρησα ότι ο Firefox τρέχει αρκετή RAM, σε σχέση με παλαιότερα... δεν έχω πάνω κ πολλά plugin Που τον βαραίνουν... any ideas??

 

Πόσο πάνω κάτω σου καταναλώνει ; , εμένα τώρα με 10 καρτέλες και 4 plugins καταναλώνει κάπου στα 1,3gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε η ωρα να αλλαξω μια για παντα τον firefox μιας και εχει καταντήσει για τα σκουπιδια, οπερα και σώθηκα και δεν ξανα-ασχολούμε!

Προς στιγμή τρόμαξα  :shock: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στο 1GB και μένα, αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολή για πρόγραμμα web browsing..

 

Γενικά ναι είναι λίγο "βαρύ" σε σχέση με opera (με ίδιες καρτέλες εχει καμια 400mb διαφορά)  και edge (αρκετά πιο ελαφρύ)  που χρησιμοποιώ .

 

Με το τελευταίο update σε 50.0.2 κολαει για λίγα δευτερόλεπτα και μετα επανέρχεται ,παρατηρήσατε και εσείς τίποτα ; μέχρι τώρα δεν είχα κανένα κόλλημα ακόμη και με πολλές καρτέλες που δουλεύω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα συστημα (w7 home 64αρια και 64αρης ff), εχω τον ff που πεταει απο προχτες παραθυρα "κερδισατε 1 iphone" ή "200Ε δωροεπιταγη στο ταδε σουπερμαρκετ".

Εγινε ελεγχος με mbam, adwcleaner και avast, αλλα κανενα δεν βρηκε τιποτα. Δεν υπαρχει τιποτα περιερχο στο about:addons (μονο adblock και greasemonkey) και ο chrome στο ιδιο συστημα δεν εχει το ιδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικά αυτή τη στιγμή κατεβάζω την χ64 έκδοση για να φύγω από τα Nightlies.

 

Γιατί τόσα θέματα?

 

edit:

 

Ήθελα να ήξερα τί ζόρι τραβά με οποιοδήποτε addon εκτός του Kaspersky και απενεργοποιεί το Electrolysis.

 

Force enable προς το παρόν και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...