Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις τι ειναι αυτο και πως κλεινει? Μου το βγαζει μετα την ενημερωση στην 58 beta, στην 57 beta δεν το εβγαζε.

Windows 7 x64, ff 58 beta 4 και μονο το ublock απο προσθετα.

 

Ναι απο την εκδοση 58 και η mozilla ειδοποιει για το canvas fingerprinting

https://www.ghacks.net/2017/10/28/firefox-58-warns-you-if-sites-use-canvas-image-data/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει καποιο προσθετο που να δουλευει στην εκδοση 57 και να κανει πληρες backup/restore των αποθηκευμενων κωδικων που εχω για διαφορες σελιδες γιατι θελω να κανω καθαρη εγκατασταση της εκδοση 57 αλλα δεν μπορω αν δεν  υπαρχει τροπος να επαναφερω τους αποθηκευμενους κωδικους οπως μπορω να επαναφερω ολους τους σελιδοδεικτες μου.


με 13 tabs ανοιχτα 1.150 μνημη , παει τελεια.

Εφτιαξα και καρτελες και στο κατω μερος και το μαυρο φοντο να μην αναβει πανω στα tabs.

Αμα βγει και το νεο classic theme θα ειμαστε τελεια.

Απο ταχυτητα παει σφαιρα, εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

 

Υ.Σ : εχω windows 7 ultimate με 8 γιγα μνημη , i7 και SSD ενοειται.

Σε αυτο ελπιζα κι εγω αλλα δυστυχως ο δημιουργος αυτου του προσθετου ειναι οτι δεν μπορει να μεταφερει στη νεα εκδοση firefox 57+ δεν μπορει να μεταφερει ολα τα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο μήνα είχα πολλά προβλήματα με τον firefox και με έφεραν στα όρια από χρόνιος χρήστης να αλλάξω εντελώς browser.

 

Επειδή έκανα μια συγκεκριμένη δουλειά απ' το web αρκετές φορές κράσαρε όλο το πρόγραμμα όταν άνοιγα πάνω από 10 taskbar, μιλάμε για ολικό κρασάρισμα και κόλλημα οχι απλά να σέρνεται, η χρήση μνήμης σε τέτοια περίπτωση άγγιζε τα 700-800ΜΒ πριν κάνω τερματισμό από τις διεργασίες, το συγκεκριμένο θέμα δεν υπήρχε στον opera που άνετα άνοιγα πολύ περισσότερα task. Πέρα από αυτό πριν κολλήσει ο browser γινόντουσαν μαύρα κάποια μέρη από τις ιστοσελίδες που βρισκόμουν.

 

Στο μεταξύ όποτε έκανα τερματισμό και running πάλι το λογισμικό, διαπίστωνα οτι κάποιες φορές εμφανιζόντουσαν διαφημίσεις και δεν λειτουργούσε το adblock, διαπίστωσα οτι ενώ επέλεγα φίλτρο για να μπλοκάρει, αργότερα γινόταν μια "αποεπιλογή" από μόνη της οπότε έπρεπε manually να ξαναβάλω φίλτρο.

 

Τελικώς τα παραπάνω προβλήματα λύθηκαν όταν έγινε update στο πρόγραμμα με την νέα version.

 

Ερχόμαστε τώρα στο θέμα που εντόπισα πριν λίγο. Όποτε τρέχω τον firefox διαπιστώνω οτι τρέχουν τέσσερεις διαφορετικές διεργασίες σαν να πάτησα τέσσερεις φορές το πρόγραμμα, μόλις πατήσω τερματισμό σε οποιαδήποτε κλείνει όλο το πρόγραμμα. Είμαι μόνο σε 1 site (insomnia) και έχει φτάσει 380ΜΒ χρήση με ένα task μόνο...... αν βάλω 10 tasks μου εμφανίζει 7 processes με 1GB σχεδόν χρήση!

 

Υπάρχει καμιά λύση τουλάχιστον για να μην εμφανίζονται 4 διεργασίες με 1 task ή τελικά να τα παρατήσω για google chrome?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο την εκδοση 58 και η mozilla ειδοποιει για το canvas fingerprinting

https://www.ghacks.net/2017/10/28/firefox-58-warns-you-if-sites-use-canvas-image-data/

 

Γινεται να το μπλοκαρω μεσα απο το about:config με καποιο τροπο ή θελω οπωσδηποτε προσθετο?

 

---

 

Video downloadhelper 7.0 απο σημερα σαν web extension! Και παρολο που μπαινει απο το about:addons, δεν μπαινει απο τη σελιδα του addons.mozilla.org γιατι λεει εχω ff 52!

post-124002-0-50188600-1510993515_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να το μπλοκαρω μεσα απο το about:config με καποιο τροπο ή θελω οπωσδηποτε προσθετο?

 

Θελεις να κανεις disable το feature? Εγω θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλη κινηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχόμαστε τώρα στο θέμα που εντόπισα πριν λίγο. Όποτε τρέχω τον firefox διαπιστώνω οτι τρέχουν τέσσερεις διαφορετικές διεργασίες σαν να πάτησα τέσσερεις φορές το πρόγραμμα, μόλις πατήσω τερματισμό σε οποιαδήποτε κλείνει όλο το πρόγραμμα. Είμαι μόνο σε 1 site (insomnia) και έχει φτάσει 380ΜΒ χρήση με ένα task μόνο...... αν βάλω 10 tasks μου εμφανίζει 7 processes με 1GB σχεδόν χρήση!

 

Υπάρχει καμιά λύση τουλάχιστον για να μην εμφανίζονται 4 διεργασίες με 1 task ή τελικά να τα παρατήσω για google chrome?

ε αυτη η μλκια ειναι το σιχαμενο το multiprocess!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο προσθετο που να δουλευει στην εκδοση 57 και να κανει πληρες backup/restore των αποθηκευμενων κωδικων που εχω για διαφορες σελιδες γιατι θελω να κανω καθαρη εγκατασταση της εκδοση 57 αλλα δεν μπορω αν δεν  υπαρχει τροπος να επαναφερω τους αποθηκευμενους κωδικους οπως μπορω να επαναφερω ολους τους σελιδοδεικτες μου.

 

το Sync δεν σου κάνει;

Κρατάει σίγουρα κωδικούς.

 

 

Υπάρχει καμιά λύση τουλάχιστον για να μην εμφανίζονται 4 διεργασίες με 1 task ή τελικά να τα παρατήσω για google chrome?

 

Νομίζω ότι ο chrome ήταν ο πρώτος που έφερε τις πολλαπλές διεργασίες στον μπράουζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχόμαστε τώρα στο θέμα που εντόπισα πριν λίγο. Όποτε τρέχω τον firefox διαπιστώνω οτι τρέχουν τέσσερεις διαφορετικές διεργασίες σαν να πάτησα τέσσερεις φορές το πρόγραμμα, μόλις πατήσω τερματισμό σε οποιαδήποτε κλείνει όλο το πρόγραμμα. Είμαι μόνο σε 1 site (insomnia) και έχει φτάσει 380ΜΒ χρήση με ένα task μόνο...... αν βάλω 10 tasks μου εμφανίζει 7 processes με 1GB σχεδόν χρήση!

 

Υπάρχει καμιά λύση τουλάχιστον για να μην εμφανίζονται 4 διεργασίες με 1 task ή τελικά να τα παρατήσω για google chrome?

 

Βρήκα μια λύση στο Reddit:

 

Go to the browser preferences, under the "General" section, scroll down, there's a "Performance" section, uncheck "Use recommended performance settings". From there it allows you to choose the numbre of content processes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Sync δεν σου κάνει;

Κρατάει σίγουρα κωδικούς.

 

 

 

Νομίζω ότι ο chrome ήταν ο πρώτος που έφερε τις πολλαπλές διεργασίες στον μπράουζερ.

Οχι θα προτιμούσα καποιο ξεχωριστο προσθετο.

Βρήκα μια λύση στο Reddit:

 

Go to the browser preferences, under the "General" section, scroll down, there's a "Performance" section, uncheck "Use recommended performance settings". From there it allows you to choose the numbre of content processes.

Το εκανα αλλα παλι 4 εργασιες δειχνει στο task manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οση αναστατωση και να μας εκανε με την ασυμβατοτητα των extension νομιζω αξιζε.

Ημουν ετοιμος να παρω νεο pc γιατι τα παντα ανοιγαν ποολυ αργα και με την 57 απλα δεν χρειαζεται.Η διαφορα στην ταχυτητα και στο smoothness ειναι εξωπραγματικη!Εκανα και fresh install με καθαρο προφιλ.

 

Το μονο extension που δεν εχω βρει αντικαταστατη και λειπει πολυ ειναι το omnisidebar που σε αφηνε να ανοιξεις/κλεισεις το sidebar με τα bookmarks/history απλα πατωντας στην ακρη της οθονης χωρις να ψαχνεις κουμπακια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ την 57 από τότε που πρωτοβγήκε σε beta. Πολύ γρήγορος και βελτιωμένος σε σχέση με παλιά. Επίσης η όποια απουσία συμβατών addons δεν με επηρεάζει γιατί χρησιμοποιώ λίγα.

 

Όμως ακόμα δεν μπορώ να τον κρατήσω σαν κύριο browser. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι ότι τα κλικ έχουν κάποια ελαστικότητα. Τι εννοώ;

 

Μπορεί να κάνω κλικ είτε για μετάβαση σε link είτε για αλλαγή tab είτε για να πάω σε κάποιο μενού όμως έχουν μια πολύ μικρή καθυστέρηση. Αμελητέα ίσως για πολλούς όμως στον Chrome είναι αστραπιαίο οπότε μου κακοφαίνεται που είναι έτσι στον FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα το sync που εχει για να κανω καθαρη εγκατασταση χωρις να χασω τα

Σελιδοδεικτες, αποθηκευμενους κωδικους σελιδων, μηχανες αναζητησεις κ.τ.λ.

 

Αλλα ενω αποθηκευσε σελιδοδεικτες και αποθηκευμενους κωδικους σελιδων δεν αποθηκευσες καμια μηχανη αναζητησεις μου.

 

Τι μπορω να κανω γι' αυτο γιατι δεν θελω να πρεει μια - μια να ξαναφτιαχνω απο την αρχη ολες τις μηχανες αναζητησης που ειχα πριν.

 

Γενικοτερα υπαρχει καποιο προσθετο το οποιο να κανει ενα πληρες backup - restore του προγραμματος ωστε να μπορεσουμε να κανουμε μια καθαρη εγκατασταση του νεου firefox 57 χωρις να χασουμε σημαντικα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω υπάρχει ένα εργαλείο δημιουργίας του αρχείου userChrome.css που πειράζοντας το μπορείτε να αλλάξετε διάφορα πράγματα στον firefox

http://jeffersonscher.com/gm/url-bar-tweaks.html

 

...και εδώ δείτε ένα βιντεακι με οδηγίες

https://www.userchrome.org/adding-style-recipes-userchrome-css.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...