Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/2/2018 στις 9:23 ΜΜ, bill_2 είπε

Καλησπερα ,μπορει και να εχει απαντηθεί και συγνώμη αλλά δεν εχω χρόνο να  διαωβασω ολο το νήμα , μήπως μπορείτε να μου πείτε πως φεύγει και δεν ξαναεμφανιζετε το "yahoo search Engine" το κάνω Remove και μολις ξανα ανοίγω πάλι τον firefox 58 μου το ξαναβάζει !

Βρήκες λύση? έχω το ίδιο πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Μalwarebytes και θα βρεις τη λυση.

αυτό είναι με συνδρομή. δεν γίνετε χειροκίνητα να αφαιρέσω το αρχείο που μου τη κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, freedomman είπε

αυτό είναι με συνδρομή. δεν γίνετε χειροκίνητα να αφαιρέσω το αρχείο που μου τη κάνει?

Γιατί ήμουν σίγουρος ότι έχει φρι βέρσιον;;;;; Για τσέκαρε το.

Το yahoo search engine μπήκε σε δύο υπολογιστές δικούς μου μετά από εγκατάσταση (νομίζω) κάποιου adobe προγράμματος. Δύο φρέσκα πισι, με 10αρια win επάνω, έπαθαν το ίδιο ακριβώς πράγμα μετά από την ίδια εγκατάσταση. Malwarebytes (και όχι, ούτε αγορασμένο το έχω αλλά ούτε και σπασμένο) και βρήκε το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις προβλημα με το ublock αυτες τις μερες? Εδω πρεπει να εχει κλεισει και 2 βδομαδες που κοβει μονο οτι... βλεπει η πεθερα, δηλαδη μονο διαφημησεις που βγαζουν ματι, αν και αφηνει μερικες, και οχι popups που βγαινουν 2-2 σε ορισμενες σελιδες. Το εχει κανεις αλλος? Τις στοκ λιστες εχω, συν 2 για youtube και fb, και συμβαινει σε οτι browser χρησιμοποιω σε λινουξ και windows (opera, chrome, chromium, ff esr και ff beta).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Εχει κανεις προβλημα με το ublock αυτες τις μερες? Εδω πρεπει να εχει κλεισει και 2 βδομαδες που κοβει μονο οτι... βλεπει η πεθερα, δηλαδη μονο διαφημησεις που βγαζουν ματι, αν και αφηνει μερικες, και οχι popups που βγαινουν 2-2 σε ορισμενες σελιδες. Το εχει κανεις αλλος? Τις στοκ λιστες εχω, συν 2 για youtube και fb, και συμβαινει σε οτι browser χρησιμοποιω σε λινουξ και windows (opera, chrome, chromium, ff esr και ff beta).

Δεν θυμαμαι να εχω δει διαφημιση τις τελευταιες μερες σε σερφαρισμα που κανω. Θα εχω το νου μου περισσοτερο ομως. Δωσε καποιο λινκ σελιδας να καταλαβουμε τι βλεπεις και τι βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί, αλλα βρέθηκε επιτέλους μια αξιόπιστη εναλλακτική επέκταση για το δοξασμένο "session manager"...λέγεται "session boss" και θα το βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/session-boss/

Ό,τι σχετική επέκταση είχα βρει μέχρι στιγμής αποθήκευε τις συνεδρίες στους σελιδοδείκτες, μια αθλιότατη πρακτική κατά τη γνώμη μου, για όσους από εμάς αφενός "καταπίνουμε" με το κιλό τα άρθρα στο διαδίκτυο και αφετέρου προσπαθούμε να κρατήσουμε τα σημαντικότερα τακτοποιημένα.

Αυτή η νέα επέκταση φαίνεται να λειτουργεί όπως το "session buddy" στον Chrome, που είναι μια καλή εναλλακτική.

Το μόνο που λείπει - ως "feature"/λειτουργία - είναι η μετατροπή συνεδριών του παλιού session manager σε συνεδρίες του Session Boss....αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, παρακαλώ ας ενημερώσει

 

Επεξ/σία από vgiozo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2018 στις 10:40 ΠΜ, jim_p είπε

Εχει κανεις προβλημα με το ublock αυτες τις μερες? Εδω πρεπει να εχει κλεισει και 2 βδομαδες που κοβει μονο οτι... βλεπει η πεθερα, δηλαδη μονο διαφημησεις που βγαζουν ματι, αν και αφηνει μερικες, και οχι popups που βγαινουν 2-2 σε ορισμενες σελιδες. Το εχει κανεις αλλος? Τις στοκ λιστες εχω, συν 2 για youtube και fb, και συμβαινει σε οτι browser χρησιμοποιω σε λινουξ και windows (opera, chrome, chromium, ff esr και ff beta).

Βαλε το ad block plus απ' οταν το εχω βαλει δουλευει μια χαρα.

Το μονο μειον του ειναι οτι επειδη πλεον πολλα site με διαφημίσεις το εχουν μαθει σου βγαζουν μυνημα οτι για να μπορεσεις να δεις τη σελιδα πρεπει να το απενεργοποιησεις γι' αυτες τις σελιδες αλλα αυτες οι σελιδες δεν ειναι πολλες.

Στις 9/3/2018 στις 1:46 ΜΜ, vgiozo είπε

Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί, αλλα βρέθηκε επιτέλους μια αξιόπιστη εναλλακτική επέκταση για το δοξασμένο "session manager"...λέγεται "session boss" και θα το βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/session-boss/

Ό,τι σχετική επέκταση είχα βρει μέχρι στιγμής αποθήκευε τις συνεδρίες στους σελιδοδείκτες, μια αθλιότατη πρακτική κατά τη γνώμη μου, για όσους από εμάς αφενός "καταπίνουμε" με το κιλό τα άρθρα στο διαδίκτυο και αφετέρου προσπαθούμε να κρατήσουμε τα σημαντικότερα τακτοποιημένα.

Αυτή η νέα επέκταση φαίνεται να λειτουργεί όπως το "session buddy" στον Chrome, που είναι μια καλή εναλλακτική.

Το μόνο που λείπει - ως "feature"/λειτουργία - είναι η μετατροπή συνεδριών του παλιού session manager σε συνεδρίες του Session Boss....αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, παρακαλώ ας ενημερώσει

Τι ακριβως κανει αυτο το addon γιατι δεν καταλαβα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 1:46 ΜΜ, vgiozo είπε

Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί, αλλα βρέθηκε επιτέλους μια αξιόπιστη εναλλακτική επέκταση για το δοξασμένο "session manager"...λέγεται "session boss" και θα το βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο

Ωραίος, ευχαριστούμε! Για να δούμε κι αυτό τι λέει, προς το παρόν χρησιμοποιώ το απλούστερο Tab Session Manager (https://github.com/sienori/Tab-Session-Manager) που υποστηρίζει import απο το session manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pigeon είπε

Ωραίος, ευχαριστούμε! Για να δούμε κι αυτό τι λέει, προς το παρόν χρησιμοποιώ το απλούστερο Tab Session Manager (https://github.com/sienori/Tab-Session-Manager) που υποστηρίζει import απο το session manager.

έχει τόσες αρνητικές κριτικές, ειδικά το ότι μπορεί να σου σβήσει όλες τις αποθηκευμενες συνεδρίες...

Πώς λειτουργεί πάντως; Αποθηκεύει τις ιστοσελίδες της συνεδρίας στους σελιδοδείκτες ή με άλλο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω τα προβλήματα που διαβάζω αλλά είναι λίγο δυσχρηστο. Αποθηκεύει σε αρχειο json, στο φάκελο

<profile>\browser-extension-data\Tab-Session-Manager@sienori\

Το session boss που πρότεινες μου φαίνεται πιο εύχρηστο αν μη τι άλλο. ;)


Για τις κριτικές στο spoiler.

Spoiler

Ναι πράγματι έχει πολλές αρνητικές γιατι έκανε ενα update πρόσφατα και σε κάποιους έσβησε το αρχειο με τα sessions. Προσωπικά κάνω ένα manual export κάθε λίγες μέρες, επιπλέον δεν είχα πρόβλημα με το update του. Τι να πω, για να το γράφουν κάποιοι ίσως συνέβη, αλλά έχουμε δει τέρατα σε χαλασμένα προφιλ τους φταίνε τα extensions. Δεν δίνω μεγάλη σημασία στις "κριτικές", έχω διαβάσει τέρατα και για το ublock ή το umatrix από ανθρώπους που δεν ξέρουν πως να το χρησιμοποιήσουν.   ¯\_(ツ)_/¯ 

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Session Boss υποστηρίξει

- εξαγωγή/εισαγωγή συνεδριών σε/από αρχείο
- μετατροπή συνεδριών session manager > Session Boss

τότε θα είναι με διαφορά το καλύτερο.

Προς το παρόν κι αυτό έχει περίεργα, πχ δεν σε αφήνει να ρυθμίσεις τη περιοδικότητα των αυτόματων αποθηκεύσεων (ή και να την απενεργοποιήσεις), έχει και στο γενικό μενού και στο μενού των επιμέρους συνεδριών παρόμοιες επιλογές, κάποιες επιλογές δεν λειτουργούν παρά μόνο αν η λίστα των συνεδριών είναι "διπλωμένη" / μαζεμένη κ.α.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολλες φορες οταν εχω για καποια ωρα ανοιχτο το firefox 58.0.2 32bit σε καποια tab κολλαει το προγραμμα και οποιαδηποτε σελιδα το βαλω να φορτωσει δειχνει οτι τη φορτωνει επ' απειρο μεχρι να το κλεισω και να το ξανανοιξω.

Συνηθως μετα απο το παραπανω οταν το ξανανοιγω μου βγαζει το μυνημα της φωτογραφιας που εσωκλειω σε αυτο το ποστ.

Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω πολυ γιατι συμβαινει αυτο και αν υπαρχει λυση?

Δεν υποτιθεται οτι η mozilla αλλαξε το σχεδιασμο του browser σε web για να εξαλειψη τετοιου ειδους προβληματα και τα προβληματα που ειχε το firefox ανεκαθεν με την μνημη(Δεν ειχε ποτε σωστη διαχειρηση μνημης και συνηθως ηθελε πολυ μεγαλα ποσοστα)

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο "πρόβλημα" με τον 58.0.2. Τον έχω σε δυο διαφορετικούς υπολογιστες, 64bit και οι δυο και οι φωτογραφίες στον ένα εμφανίζονται σκοτεινότερες απ' ότι στον άλλο.  Δεν είναι θέμα ρύθμισης φωτεινότητας καθώς στον δεύτερο που τα δείχνει ποιο σκούρα, ο Chrome τα δείχνει σωστά.

Ο νους μου πάει στα Color Profiles, αλλά πως ορίζονται αυτα στον FFox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Paragontas-x

Ανοιξε τον task manager και κλειστον απο εκει. Και ναι, η συγκεκριμενη συμπεριφορα ειναι "feature" του ff που, για μενα, σταματησε γυρω στην εκδοση 45.

 

@spectaculator

Κλεισε το color management του ff για αρχη: about:config > gfx.color_management.mode > 0
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...