Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/6/2021 στις 9:17 ΠΜ, jim_p είπε

Περασα σε 89. Ομολογω πως δεν περιμενα το "πατσαρισμα" του userchrome.css που λενε οι τυποι στο userstyles.org να εχει τοσο ομορφο αποτελεσμα (εικονα).
Απο την αλλη, ο νεος ff μου φαινεται πιο αργος σε σχεση με τον προηγουμενο, ειδικα σε σελιδες με βιντεο. Θα περιμενω μεχρι την 91 να δω αν θα αλλαξει κατι και αν ειναι θα τον γυρισω σε esr (αν δεν παω σε arch μεχρι τοτε) και θα τον κρατησω σαν τριτο browser. Κριμα ειναι να τον βγαλω εντελως μετα απο 17 χρονια.

Ειχα πει τοτε αυτο ^. Βδομαδες μετα βρηκα οτι η αργοπορια του οφειλεται στο webrender που ενεργοποιηθηκε για ολους ανεξαιρετως. Μολις απενεργοποιησα το webrender ο ff εγινε οπως ηταν πριν. Και δεν αρκει μονο η απενεργοποιηση του hardware acceleration ή/και η παραμετρος στο about:config που λεει η mozilla, θελει και ακομα μια που δεν τη θυμαμαι τωρα.

Long story short, ακομα ενα γιατροσοφι της mozilla που θα εκανε τον ff πιο γρηγορο πηγε απατο για αρκετους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει κανενας αλλος προβλημα με τον Mozilla κυριως στο site του insomnia αλλα και αλλου. Συνεχεια δεν κανει ανανεωση την σελιδα η μπορει να μην ανοιγει καποιο Link . Με αλλους browser δεν εχω πρόβλημα. Και το εχω παρατηρησει σε 2 υπολογιστες τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Γιατι να τα αλλαξουν? Σπαταλησανε τοσες ωρες αναπτυξης για να τα βαλουν στην 89 και να τα βγαλουν στην 91?

Αν σε ενδιαφερει η γνωμη του κοινου σου -που θα επρεπε επειδη αυτοι σε στηριζουν, αν χασεις και αυτους χαθηκες- τοτε κανεις καποια user acceptance tests για να δεις τι δουλευει και τι οχι και βαζεις ενα on/off switch για αυτους που δε ψηνονται για αυτο το feature. Το αποφασίζομεν και διατάσσομεν οταν εχεις λιγοτερο απο 7% του market share δε θα βγει σε καλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Αλλα τα ιδια εκανε ο ff απο παντα (australis κλπ). Επισης, τα user acceptance tests γινονται οσο ο ff ειναι στην nightly ή στην dev και αυτες οι εκδοσεις δεν εχουν απηχηση στους απλους χρηστες, οποτε οτι feedback ειναι να δωθει, δινεται οταν το ταδε αντιfeature φτανει στη stable και το κακο εχει γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται πως οσοι εχουν προβλημα με το webrender εινια κυριως χρηστες λινουξ. Η mozilla απο την αλλη εινια τοσο σιγουρη οτι δουλευει σωστα, που στην 92 (λεγεται οτι) αφαιρεσε την λειτουργικοτητα των παραμετρων που το απενεργοποιουν.
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/p4jf6u/i_can_no_longer_disabled_webrender_firefox/

Προλαβαινω να παω σε esr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι που δουλευει καλα το dev καναλι των releases... Συγνωμη κιολας, αλλα αν δεν ειμαι developer δεν εχω ορεξη να πειραματιζομαι με νεες ασταθεις εκδοσεις στην καθημερινοτητα μου, που στην τελικη δεν εχουν και καποιο desirable feature. Οπως το πανε θα καταληξουμε με εναν generic chromium browser και θα αναρωτιουνται γιατι ψοφησε το ερμο το project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jim_p είπε

Φαινεται πως οσοι εχουν προβλημα με το webrender εινια κυριως χρηστες λινουξ. Η mozilla απο την αλλη εινια τοσο σιγουρη οτι δουλευει σωστα, που στην 92 (λεγεται οτι) αφαιρεσε την λειτουργικοτητα των παραμετρων που το απενεργοποιουν.
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/p4jf6u/i_can_no_longer_disabled_webrender_firefox/

Προλαβαινω να παω σε esr?

εχω και win & linux , στα win το webreader ειναι απενεργοποιημενο ( mozilla 91 εκδοση) , στα linux ειναι ενεργοποιημενο το webreader.

Και στα δυο λειτουργικα κανενα προβλημα με τον mozilla , παρ'ολα αυτα τις περισσοτερες φορες με τα win μονο το insomnia απλα σερνεται , δεν φταiει ο mozilla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2021 στις 11:28 ΠΜ, asmilon είπε

Αν σε ενδιαφερει η γνωμη του κοινου σου -που θα επρεπε επειδη αυτοι σε στηριζουν, αν χασεις και αυτους χαθηκες- τοτε κανεις καποια user acceptance tests για να δεις τι δουλευει και τι οχι και βαζεις ενα on/off switch για αυτους που δε ψηνονται για αυτο το feature. Το αποφασίζομεν και διατάσσομεν οταν εχεις λιγοτερο απο 7% του market share δε θα βγει σε καλο...

απο τη στιγμη που σταματησε να ακουσει το κοινο της ,η μοζιλα εφτασε τον firefox στο χαλι που ειναι σημερα.και ειναι πραγματικα κριμα για εμας που ημασταν απο την εκδοση 1.0 να βλεπουμε αυτη την καταντια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 7:38 ΠΜ, jim_p είπε

Δεν καταλαβα αυτο

"Do not disable Firefox Accessibility Service if you or someone who shares your device accesses the web through Firefox using any type of physical impairment assistive software."

Εγω που εχω προφιλ και κανω συγχρονισμο σε 2 πισι, θα εχω θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...