Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εκάνα μια αναζήτηση στο thread σχετικά το πρόβλημά μου αλλά δεν βρήκα κάτι να με καλύπτει... Ψάχνω για μια εφαρμογή ή οποία να κάνει full backup τον firefox. Κυριολεκτικά fullbackup. Δηλαδή: γενικές ρυθμίσεις της τρέχουσας έκδοσης, αγαπημένα, rss feeds, personas (η τρέχουσα με ενδιαφέρει κυρίως), πρόσθετες λειτουργίες (π.χ. java), ΟΛΑ τα τρέχοντα πρόσθετα καθώς επίσης και τις ρυθμίσεις τους (αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα). Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάτι τέτοιο; Κάθε φορά μετά από format δεινοπαθώ να ξαναστήσω τον firefox

Αυτό που χρειάζεσε είναι να συγχρονίσης το προφιλ σου με τους servers τις Mozilla. Δες τα παρακάτω links.

 

How do I set up Firefox Sync?

 

How do I manage my Firefox Sync account?

 

Πως μπορώ να λύσω αυτό το θεματάκι?Τι μπορεί να παίζει?

 

1381073_10201876678619832_696564393_n.jp

Τι antivirus και firewall χρησιμοποιής;

 

Ρίξε μια ματια στο παρακάτω λινκ

 

https://support.mozilla.org/en-US/search?q=the+concection+is+untrusted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς αυτή είναι μια λύση που ήθελα να αποφύγω... Δε θα ήθελα η Mozilla να έχει στους servers της τα δεδομένα μου. Αν κάποιος πάντως γνωρίζει για άλλη λύση καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αυτή είναι μια λύση που ήθελα να αποφύγω... Δε θα ήθελα η Mozilla να έχει στους servers της τα δεδομένα μου. Αν κάποιος πάντως γνωρίζει για άλλη λύση καλοδεχούμενη

Για ποιό λόγο θες να το αποφύγης; Τα δεδομένα σου κρυπτογραφούνται πριν σταλούν στους servers τις Mozilla και κανείς άλλος δεν μπορεί να τα διαβάσει εκτός απο εσένα.

 

Firefox Sync data is secure - Find out more

 

Mozilla Services Sync Client Documentation

 

Sync is different from most storage-in-the-cloud services in that data is encrypted locally - that is it cannot be read by other parties - before it is sent to the cloud. While many services encrypt data as it is being transmitted, Sync keeps your data encrypted even after it has arrived at the server.

This means that the Sync server operators can’t read your data - even if they wanted to. The only way your data can be read is if someone possesses your secret Sync Key (sometimes referred to as a Recovery Key). This can occur if your device is lost or hacked or if you reveal it to another party. The important fact to note is that the Sync Key is never made available to the Sync Server and without it, your encrypted data is statistically impossible to recover.

That being said, the server operators do have access to some limited data. This includes logs of when you connected and the types, number, and rough size of items being synchronized. This type of information is “leaked” for practically every network-connected service, so it shouldn’t come as a surprise.

Επεξ/σία από mixalis@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζεσε είναι να συγχρονίσης το προφιλ σου με τους servers τις Mozilla. Δες τα παρακάτω links.

 

How do I set up Firefox Sync?

 

How do I manage my Firefox Sync account?

 

Τι antivirus και firewall χρησιμοποιής;

 

Ρίξε μια ματια στο παρακάτω λινκ

 

https://support.mozilla.org/en-US/search?q=the+concection+is+untrusted

 

To nod32 χρησιμοποιώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτή είναι μια λύση που ήθελα να αποφύγω... Δε θα ήθελα η Mozilla να έχει στους servers της τα δεδομένα μου. Αν κάποιος πάντως γνωρίζει για άλλη λύση καλοδεχούμενη

 

Εγώ αυτό που κάνω πάντα είναι να κρατάω backup όλο το φάκελο του προφίλ μου.

https://support.mozilla.org/el/kb/back-and-restore-information-firefox-profiles

 

Στο address bar γράφεις about:support --> Show Folder (button). ΚΛΕΙΣΕ εντελώς τον ff και πάρε backup όλα τα περιεχόμενα του folder, σε ένα zip/rar ή ακόμα και με απλό copy/paste. Μετά το format, γυρίζεις όλα τα περιεχόμενα του folder από το zip/rar σου στο νέο default profile folder. Αυτό που χάνεις προσωρινά είναι τα java, silverlight, flash, adobe reader plugins κτλ που ούτως ή άλλως είναι global και απαιτούν ξεχωριστή εγκατάσταση. ;)

 

Φυσικά, υπάρχει και το FEBE B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτή είναι μια λύση που ήθελα να αποφύγω... Δε θα ήθελα η Mozilla να έχει στους servers της τα δεδομένα μου. Αν κάποιος πάντως γνωρίζει για άλλη λύση καλοδεχούμενη

γιατι δεν ειναι ασφαλες? εχουμε κωδικους κλπ κλπ , θα εχουμε θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν ειναι ασφαλες? εχουμε κωδικους κλπ κλπ , θα εχουμε θεμα?

από ό,τι διαβάζω στα links του mixalis δε νομίζω να υποκλαπεί κάτι. Απλώς προσωπικά αισθάνομαι πιο ασφαλής όταν μια διαδικασία backup δεν εμπλέκει το διαδίκτυο για να γίνει. Το FEBE χρησιμοποιείται ευρέως; Παίρνει Backup και τις ρυθμίσεις των προσθέτων; Ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ό,τι διαβάζω στα links του mixalis δε νομίζω να υποκλαπεί κάτι. Απλώς προσωπικά αισθάνομαι πιο ασφαλής όταν μια διαδικασία backup δεν εμπλέκει το διαδίκτυο για να γίνει. Το FEBE χρησιμοποιείται ευρέως; Παίρνει Backup και τις ρυθμίσεις των προσθέτων; Ας απαντήσει παρακαλώ κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει

Και ναι και όχι ---> http://softwarebychuck.com/febe/febeFAQ.html#A11

Υπάρχει και full profile backup επιλογή στο FEBE.

 

Δοκίμασε πάντως την πρώτη λύση (να πάρεις copy όλο το προφίλ), νομίζω πως θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα. Οταν το κάνεις μια φορά δεν θα ξαναγυρίσεις σε FEBE και άλλες λύσεις.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι ---> http://softwarebychuck.com/febe/febeFAQ.html#A11

Υπάρχει και full profile backup επιλογή στο FEBE.

 

Δοκίμασε πάντως την πρώτη λύση (να πάρεις copy όλο το προφίλ), νομίζω πως θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα. Οταν το κάνεις μια φορά δεν θα ξαναγυρίσεις σε FEBE και άλλες λύσεις.. ;)

Εάν κάνω copy όλο το προφίλ και επαναφορά των αρχειών σε άλλο χρονικό σημείο όπως αναφέρεις, τα πρόσθετα (εκτός από java και τα συναφή) θα ξαναεγκατασταθούν αυτόματα ή θα πρέπει πρώτα να τα εγκαταστήσω ένα ένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία απορία: O Mozilla Firefox Nightly που εξυπηρετεί;

 

oτι νεος κωδικας αναπτυσσεται , δοκιμαζεται πρωτα στην Nightly εκδοση και αν τελικα εγκριθουν, περνανε απο σειρα bug fixes (aurora,beta), μεχρι να γινει Final η νεα εκδοση.

ο Nightly ανανεωνεται καθημερινα, οποτε αν θελεις οτι καινουργιο βγαινει σε features, βαζεις αυτον με ρισκο την ασταθεια του και τα bugs του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάνω copy όλο το προφίλ και επαναφορά των αρχειών σε άλλο χρονικό σημείο όπως αναφέρεις, τα πρόσθετα (εκτός από java και τα συναφή) θα ξαναεγκατασταθούν αυτόματα ή θα πρέπει πρώτα να τα εγκαταστήσω ένα ένα;

 

Ολα αυτόματα, ότι κάνει κάποιος στον ff γράφεται εκεί μέσα σ'αυτό το folder. History, addons, bookmarks, settings, userscripts, όλα εκεί. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...