Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω το ανεφερα επειδη ουτε add-on περναω ουτε τιποτα και 2-3 φορες που ετυχε να εχω προβλημα λυθηκε μονο ετσι.

Και φυσικα αναφερομαι μονο σε 1 προφιλ σταθερο και οχι σε δευτερα και τριτα. Οσες φορες εκανα upgrade τον firefox

δεν αργησαν να εμφανιστουν προβληματα με κυριοτερο το τελευταιο που επαθα!!!!!!! τι επαθα?! ξεχασα να το αναφερω...

 

1/5 φορες δεν εμπαινε windows7 (ενω δεν ειχα ποτε crash!) και προσπαθουσε κατι να κανει repair!!! Φυσικα δεν εβρισκε κατι και εψαχνα και εψαχνα ωσπου και ανακαλυψα οτι ηταν αυτη η μαλ*κια! Απο τοτε που το εκανα unistall και ινσταλλ τελευταια εκδοση ΠΟΤΕ δεν ειχα crash η καποιο αλλο περιεργο προβλημα! Γενικα με firefox δεν εχω ΠΟΤΕ crash και δεν χρησιμοποιω κανενα αλλο browser. Ειναι ο κορυφαιος. Για καποιο ανεξηγητο λογο λοιπον

οταν κανουμε upgrade κατι δεν παει 100% σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

greeneye θα προσπαθήσω να το γράψω όσο ευγενικότερα γίνεται:  ή δεν κατέχεις καθόλου το άθλημα ή δεν αφιερώνεις τον απαραίτητο ελάχιστο χρόνο για να κατανοήσεις το πρόβλημα που έχεις μπροστά σου. :wacko:

 

Σε καθε περίπτωση όμως το να δίνεις επικίνδυνες οδηγίες "αφήστε το flash και τη java χωρις αναβάθμιση", "κάντε uninstall + install" , "μόνο ΕΝΑ σταθερό προφίλ" (???) , αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα. Οπως και ο ισχυρισμός οτι έκανες εγκατάσταση ένα browser και δεν έμπαινε windows. Μα σοβαρά τώρα; :fear:

 

Προφανώς μ'αυτά που περιγράφεις κάποιο άλλο πρόβλημα έχεις στον υπολογιστή σου, πολύ σοβαρότερο από μια εγκατάσταση προγράμματος που μπαίνει σε συγκεκριμένο κατάλογο, που τρέχει μόνο κατά βούληση του χρήστη, που χρησιμοποιεί ξεχωριστά profiles από άλλο κατάλογο και γενικά έχει μια modularιστή λογική. Ακόμα και τα κακογραμμένα plugins που μπορούν να κρεμάσουν τον browser, μπορούν να απομονωθούν. Για τα addons ούτε λόγος, υπάρχει άλλωστε ενσωματωμένο reset profile εδώ και μερικές εκδόσεις που δουλεύει άψογα και επαναφέρει τον browser σε αρχική -καθαρή- κατάσταση χωρις uninstall, format, πυρηνική σύντηξη ή βουντού. :eek:

 

Αν συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα που περιγράφεις, γράψε εδώ αν θέλεις και είμαι βέβαιος πως θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε να λύσεις το (χρόνιο?) πρόβλημα με τον firefox. Οσο για τις γενικές οδηγίες σε περίπτωση προβλήματος, προσυπογράφω το παραπάνω post του GMod.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ανεφερα επειδη ουτε add-on περναω ουτε τιποτα και 2-3 φορες που ετυχε να εχω προβλημα λυθηκε μονο ετσι.

Και φυσικα αναφερομαι μονο σε 1 προφιλ σταθερο και οχι σε δευτερα και τριτα. Οσες φορες εκανα upgrade τον firefox

δεν αργησαν να εμφανιστουν προβληματα με κυριοτερο το τελευταιο που επαθα!!!!!!! τι επαθα?! ξεχασα να το αναφερω...

 

1/5 φορες δεν εμπαινε windows7 (ενω δεν ειχα ποτε crash!) και προσπαθουσε κατι να κανει repair!!! Φυσικα δεν εβρισκε κατι και εψαχνα και εψαχνα ωσπου και ανακαλυψα οτι ηταν αυτη η μαλ*κια! Απο τοτε που το εκανα unistall και ινσταλλ τελευταια εκδοση ΠΟΤΕ δεν ειχα crash η καποιο αλλο περιεργο προβλημα! Γενικα με firefox δεν εχω ΠΟΤΕ crash και δεν χρησιμοποιω κανενα αλλο browser. Ειναι ο κορυφαιος. Για καποιο ανεξηγητο λογο λοιπον

οταν κανουμε upgrade κατι δεν παει 100% σωστα...

Απο... και ...κλείεται, δηλ. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ο ff να δημιούργησε το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την esr έκδοση, ώστε να συνεχίσεις να παίρνεις security updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει το κολπακι για να φαινεται το παραθυρακι με τα downloads αλλα ξαφνικα δε λειτουργει παλι

browser.download.useToolkitUI ---> true  . Αυτό δεν λες;

 

Για δοκίμασε κι αυτό εδώ:

Download Manager Tweak - https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/download-manager-tweak/

 

αν και προσωπικά βολεύτηκα πειράζοντας απ'ευθείας το πανελ με αυτό:

Download Panel Tweaks - https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/download-panel-tweaks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με αυτο αλλα δεν ξερω τι γινεται

τα εβαλα κι αυτα αλλα οταν κατεβαζω κατι παιζει η πρασινη μπαρα που γεμιζει στο παραθυρο του fιrefox και μετα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον μερικοι δεν καταλαβαν τι γραφω η δεν θελουν να καταλαβουν...

ενα αμαξι που τρεχει ωραια και ρολαρει ωραια με 4 λαστιχα τυπου Α δεν τα αλλαζεις ξαφνικα π.χ τα 2 μπροστα για να βαλεις λαστιχα τυπου Β αφου παει μια χαρα γιατι πιθανως θα δημιουργηθουν αλλα προβληματα κτλ.

ΟΜΟΙΩΣ

 

Μια εκδοση firefox που δουλευει σωστα και εχει γινει καθαρη εγκατασταση εξαρχης και εχουμε περασει και τα αντιστοιχα τελευταια εκεινο τον καιρο flash ktl ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να τα αφησουμε οπως εχουν για πολλους και διαφορους λογους.

1) σταθεροτητα

2)Συμβατοτητα με add-ons ktl

3) Πιθανοτητα κατι νεο που βγαινει π.χ μια νεα εκδοση flash να εχει καποιο σοβαρο θεμα οπως ειχε καποια στιγμη μια εκδοση flash

που ΔΕΝ επαιζε τα βιντεο ειδικα σε full screen - τα ξεχασαμε κιολας?

Ειναι ηλιου φαινοτερο οτι κατι που ΔΕΝ ειναι τεσταρισμενο θα βγαλει προβληματα. Οποιος θελει να περναει καθε 1 μερα κατι καινουριο και να ρισκαρει δικο του θεμα αφου ΔΕΝ εχει να κερδισει τιποτα εκτος αν νομιζει οτι ο χακερ θα διαλεξει το δικο του

pc και θα ξερει 1-2 κενα ασφαλειας που πιθανως εχει καποια εκδοση και θα του κανει το μπαμπουλα...!

Και εγω καποτε τα περνουσα ΟΛΑ αλλα δεν εχει κανενα νοημα. Δεν ειπα να εχεις την εκδοση 15 και να κυκλοφορει η 25 αλλα οχι ρε αδερφε να περνας καθε μαλακια που βγαζουν!!! ελεος δηλαδη

τη δευτερα βγαζουν νεο flash

την τριτη βγαζουν java

thn tetarth quicktime!

την πεμπτη νεο firefox

την παρασκευη νεο shockwave και παει λεγοντας! για ποια σταθεροτητα μιλαμε οταν καθε μερα περνας και κατι αλλο?! Ανεφερα το παραδειγμα παραπανω.

 

Οσο για αυτα που ειπατε.

ΠΟΤΕ δεν ειπα να εχετε ενα profil!!! - αυτο που ειπα εγω ειναι στο αντιστοιχο profil που εχετε η οσα εχετε τελως παντων να εχετε περασμενα συγκεκριμενα πραγματα-εκδοσεις για να εχετε σταθεροτητα.

 

 

 

Οσο για αυτο που ανεφερα ισχυει φυσικα και ειναι απο τα περιεργα του firefox που λυνεται με αυτο τον τροπο γρηγορα και 100%. Τωρα αμα εσεις εχετε χρονο και αρχισετε να κανετε τα reset και τα σχετικα δικο σας θεμα αλλα να ξερετε οτι ειναι λυση δευτερας διαλογης που δεν σας εξασφαλιζει σιγουρη επιτυχια αφου μπορει να λυσει προσωρινα μονο το προβλημα. Μην αφηνετε σκουπιδια στον υπολογιστη, να τον εχετε παντα καθαρο. Οποιος καταλαβε καταλαβε, δε θα προσπαθησω να σας αλλαξω γνωμη.

 

στους υπολογιστες η σταθεροτητα ειναι ΠΑΝΩ απο ΟΛΑ. Αν την αποκτησατε περνωντας καθε μερα και απο μια μαλακια που βγαζουν τοτε πολυ απλα η μυτη σας ειναι μεγαλυτερη απο του Πινοκιο!!!

 

* edit: εχω λυσει ενα σωρο προβληματα σε υπολογιστες "κουφα" προβληματα που δε χρειαζομαι καμια συμβουλη ευχαριστω. Συμβουλες παιρνω (αφου κανεις δεν τα ξερει ολα στα pc αλιμονο)  μονο απο experts.

Για τα απλα δεν τα συζηταμε καν. Τη μιση αθηνα τη γνωριζα γυρνωντας απο σπιτι σε σπιτι, απο επιχειρηση σε επιχειρηση λυνοντας κατα κορον δυσκολες περιπτωσεις

οταν οι αλλοι σηκωναν τα χερια ψηλα... - ελπιζω τωρα να μιλαμε ποιο σοβαρα και να καταλαβενουμε τι γραφουμε. Γιατι οταν εγω λεω καλο ειναι να μην αναβαθμιζεις συνεχως και ο αλλος καταλαβαινει οτι λεω να μην αναβαθμιζει ποτε τοτε πολυ απλα δεν γνωριζει την ελληνικη γλωσσα. ευγενικα και φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Irony mode on/

Τι λες ρε φιλαράκι... εσύ είσαι αυτός που γύρισε την μισή Αθήνα κατεβάζοντας τα χέρια αυτών που τα είχαν ψηλά.

Irony mode off/

 

Τι να πω... Η γνώση ξεχειλίζει στα μηνύματά σου...

Γούστο σου, καπέλο σου. Μην συμβουλεύεις όμως άλλους καλύτερα.

 

ΥΓ. Μετά από αυτά που έγραψες, Πόσο υποκριτικό φαίνεται το "ευγενικα και φιλικα παντα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε greeneye, κατέβα λίγο από το καλάμι. Ευγενικά και φιλικά πάντα θα σου εξηγήσω μερικά πράγματα που παραβλέπεις.

 

 

 

* edit: εχω λυσει ενα σωρο προβληματα σε υπολογιστες "κουφα" προβληματα που δε χρειαζομαι καμια συμβουλη ευχαριστω. Συμβουλες παιρνω (αφου κανεις δεν τα ξερει ολα στα pc αλιμονο)  μονο απο experts.

Για τα απλα δεν τα συζηταμε καν. Τη μιση αθηνα τη γνωριζα γυρνωντας απο σπιτι σε σπιτι, απο επιχειρηση σε επιχειρηση λυνοντας κατα κορον δυσκολες περιπτωσεις

οταν οι αλλοι σηκωναν τα χερια ψηλα... - ελπιζω τωρα να μιλαμε ποιο σοβαρα και να καταλαβενουμε τι γραφουμε. Γιατι οταν εγω λεω καλο ειναι να μην αναβαθμιζεις συνεχως και ο αλλος καταλαβαινει οτι λεω να μην αναβαθμιζει ποτε τοτε πολυ απλα δεν γνωριζει την ελληνικη γλωσσα. ευγενικα και φιλικα παντα.

 

Αυτό που έκανες εσύ ως επάγγελμα, το έκαναν εκατοντάδες άλλοι με μεγαλύτερη ή μικρότερη επιτυχία. Μια λύση θα ήταν να μαζευτούμε εδώ να τις βγάλουμε όλοι έξω -τις εμπειρίες μας- και να τις μετρήσουμε, αλλά φοβάμαι πως θα γίνουμε -κακό- θέαμα.

 

Από τον τρόπο που προσεγγίζεις το πρόβλημα και την έπαρση της τελευταίας παραγράφου, διακρίνω συντηρητικό, μέτριας εμπειρίας και ελαφρώς τεχνοφοβικό συντηρητή υπολογιστών που περισσότερο κοιτάει περισσότερο πως θα χαιδεύει τα αυτιά των ανίδεων πελατών του, πως θα τα ρίχνει στις "παλιοεταιρίες" που αναβαθμίζουν συνέχεια και γενικά δείχνεις διάθεση να καλύπτεις τον απαυτό σου ώστε να μην τρέχεις κάθε 3 και λίγο για support. Δηλαδή με 2 λόγια δουλεύεις με το σύστημα "ο φόβος φυλάει τα έρημα".  Εχω μάλιστα στο μυαλό μου ονόματα γνωστών "συντηρητών" που έχουν κάνει παντιέρα την τεχνοφοβία, την εταιριοφοβία, την ιντερνετοφοβία κτλ. Ελπίζω ειλικρινά να μην είσαι ένας απ'αυτους. Total disgrace... :(

 

Το πολύ γνωστό και ως ένα σημείο θεμιτό τρικ το κάναμε όλοι κάποια στιγμή, όμως πρόκειται για παρωχημένη μέθοδο pc support  (τουλάχιστον 10ετίας!!!) γιατί ο υπολογιστής τα τελευταία χρόνια είναι ουσιαστικά ένας ζωντανός οργανισμός και χρειάζεται καθημερινή φροντίδα. Αν μπορείς και σε πληρώνουν το κάνεις, αν δεν μπορείς βάζεις προγράμματα να το κάνουν για σένα, αν πάλι δεν ξέρεις ούτε αυτό, βάζεις τον πελάτη να το κάνει -αν δεν θέλει να σε πληρώνει συχνές επισκέψεις- αλλά ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν αφήνεις ένα σύστημα ξεβράκωτο γιατι δήθεν "είναι καλύτερα έτσι". Με την ίδια λογική αν ήσουν γιατρός θα συμβούλευες τον πατέρα να μην αφήνει τα παιδιά του να πάνε σχολείο μη τυχόν κολλήσουν ιώσεις.

 

Τελος, στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις. :whistle:

 

 

 

Στην ουσία τώρα:

 

ενα αμαξι που τρεχει ωραια και ρολαρει ωραια με 4 λαστιχα τυπου Α δεν τα αλλαζεις ξαφνικα π.χ τα 2 μπροστα για να βαλεις λαστιχα τυπου Β αφου παει μια χαρα γιατι πιθανως θα δημιουργηθουν αλλα προβληματα κτλ.

Τι άλλα προβλήματα; Να μείνεις από βενζίνη ας πούμε; :P

 

Μια εκδοση firefox που δουλευει σωστα και εχει γινει καθαρη εγκατασταση εξαρχης και εχουμε περασει και τα αντιστοιχα τελευταια εκεινο τον καιρο flash ktl ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να τα αφησουμε οπως εχουν για πολλους και διαφορους λογους.

1) σταθεροτητα

2)Συμβατοτητα με add-ons ktl

3) Πιθανοτητα κατι νεο που βγαινει π.χ μια νεα εκδοση flash να εχει καποιο σοβαρο θεμα οπως ειχε καποια στιγμη μια εκδοση flash

Εντάξει υπάρχει πιθανότητα να μεταφέρουν ένα πιάνο στο ρετιρέ, να κοπούν τα σχοινιά και να πέσει στο κεφάλι σου. Οπότε μην περπατάς στο δρόμο... Λογικο... :wacko:

Δεν ξέρω αν το έχεις χρησιμοποιησει αλλά υπάρχει επιλογή reset profile στην about:support σελίδα του firefox. Το πατάς και τελειώνεις. Οσο για το flash που αναφέρεται συχνά, το flash κάνει μόνο του update αν έχει ρυθμιστεί σωστά, και συγκεκριμένα στον firefox μπορεί να ενεργοποιείται κατά το δοκούν.

 

 

Ειναι ηλιου φαινοτερο οτι κατι που ΔΕΝ ειναι τεσταρισμενο θα βγαλει προβληματα. Οποιος θελει να περναει καθε 1 μερα κατι καινουριο και να ρισκαρει δικο του θεμα αφου ΔΕΝ εχει να κερδισει τιποτα εκτος αν νομιζει οτι ο χακερ θα διαλεξει το δικο του

pc και θα ξερει 1-2 κενα ασφαλειας που πιθανως εχει καποια εκδοση και θα του κανει το μπαμπουλα...!

Και εγω καποτε τα περνουσα ΟΛΑ αλλα δεν εχει κανενα νοημα. Δεν ειπα να εχεις την εκδοση 15 και να κυκλοφορει η 25 αλλα οχι ρε αδερφε να περνας καθε μαλακια που βγαζουν!!! ελεος δηλαδη τη δευτερα βγαζουν νεο flash , την τριτη βγαζουν java, thn tetarth quicktime!, την πεμπτη νεο firefox, την παρασκευη νεο shockwave και παει λεγοντας! για ποια σταθεροτητα μιλαμε οταν καθε μερα περνας και κατι αλλο?! Ανεφερα το παραδειγμα παραπανω.

 

Εντελώς τεχνοφοβική προσέγγιση, σε παραπέμπω στο spoiler. Τα plugins που σε αγχώνουν μπορούν να αφαιρεθούν εξ'ολοκλήρου από τον firefox μέσω registry ή/και διαγραφής των αντίστοιχων hook dlls. Μπορείς πχ. να χρησιμοποιείς java στον chrome αλλά όχι στον firefox. Αν όμως τα plugins τα χρησιμοποιεί ο χρήστης μέσα στον firefox, δεν καταλαβαίνω το λόγο που "δεν χρειάζεται" να κάνει ενημέρωση! :blink:

 

 

ΠΟΤΕ δεν ειπα να εχετε ενα profil!!! - αυτο που ειπα εγω ειναι στο αντιστοιχο profil που εχετε η οσα εχετε τελως παντων να εχετε περασμενα συγκεκριμενα πραγματα-εκδοσεις για να εχετε σταθεροτητα.

 

Επομένως που είναι το πρόβλημα να έχεις άλλο προφίλ για επαγγελματική χρήση και άλλο για χαζολόγημα, όπου στο 2ο προφίλ να έχεις όλα τα plugins/addons που -μια στις τόσες που λες κι εσυ- μπορεί να σκάσουν; Λύσεις υπάρχουν, αυτό λέμε όλοι.

 

 

στους υπολογιστες η σταθεροτητα ειναι ΠΑΝΩ απο ΟΛΑ. Αν την αποκτησατε περνωντας καθε μερα και απο μια μαλακια που βγαζουν τοτε πολυ απλα η μυτη σας ειναι μεγαλυτερη απο του Πινοκιο!!!

 

* edit: εχω λυσει ενα σωρο προβληματα σε υπολογιστες "κουφα" προβληματα που δε χρειαζομαι καμια συμβουλη ευχαριστω. Συμβουλες παιρνω (αφου κανεις δεν τα ξερει ολα στα pc αλιμονο)  μονο απο experts.

Εχω πάνω από 8 χρόνια να κάνω goback σε παλιότερη έκδοση εφαρμογής, plugin, ακόμα και addon. Εχω μια χαρά σταθερά συστήματα αλλά ως γνωστόν, shit happens, κάποιο πρόγραμμα μπορεί να μην δουλέψει έτσι όπως θέλω. Ε και τι σημαίνει αυτο; Θα σταματήσουμε να κάνουμε εγκατάσταση, αναβάθμιση ή χρήση του υπολογιστή;

 

Για να το κλείσουμε, αυτές οι τεχνικές που περιγράφεις, σωστά ενδεχομένως εφαρμόζονται σε επαγγελματίες με ελάχιστη εξοικίωση με υπολογιστές, που χρειάζονται σταθερό περιβάλλον κάθε πρωι για να κάνουν τη δουλειά τους. Επιχείρηση "κλειστό κουτί": σ'αυτούς η συντήρηση/αναβάθμιση γίνεται περιοδικά ανά 15/30 μέρες και κάθε φορά γίνεται imaging ολόκληρης της εγκατάστασης για το φόβο των Ιουδαίων. Υπάρχουν δεκάδες άλλες τεχνικές (πχ. daily reset) αλλά αναφέρω την πιο συνηθισμένη, να μη παρεξηγηθω.. ;)

 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κλεισω δινοντας ενα απλο παραδειγμα των οσων εγραψα.

- Αν καποιος θεωρει τοσο σημαντικο να παει απο π.χ τον firefox 24 h 25 στον 25.01

η

- Απο τη flash π.χ 4.40 στην flash 4.50

- Apo to quicktime 6 sto quicketime 6.1

 

τοτε πρaγματικα παω πασο!

 

Να μην αναφερω και παλαιοτερα γεγονοτα που γυρω στην εκδοση νομιζω 17-20 (καπου εκει) του firefox ειχε αρκετα προβληματα

και αρκετοι χρηστες γυρνουσαν πισω σε παλαιοτερη stable! το ιδιο ισχυει και στην flash και παντου.

Ειπαμε αναβαθμιση αλλα οχι και οτι βγαινει απο την πρωτη μερα. Κατσε πρωτα να δοκιμαστει.

 

- Οσο για αυτο που εγραψε ο προηγουμενος χρηστης, φιλε μου δεν βαριεμαι να κανω αναβαθμισεις κτλ. Εμενα δε με φωναζανε για αναβαθμισεις που τις κανεις μπαμ μπαμ και φευγεις!!! - αλλα για να λυνω προβληματα και πολλες φορες κουφα. Και οσα λυνονταν σχεδον παντα τα ελυνα οταν αλλοι σηκωσαν τα χερια ψηλα και εφυγαν επειδη θα εχαναν πολυ χρονο για να παρουν λιγα. Οσο αφορα τα χρηματα το εκανα με ελαχιστα χρηματα η και καθολου σε γνοστους φιλους και ανθρωπους που πηγαινα ξανα. Το εκανα για μενα και απο χομπυ. Αυτα φιλικα και δεν ειρονευτικα κανεναν. Δεν ειναι του στυλ μου. Εμεις γραφουμε, αυτοι που διαβαζουν μπορουν να αποδεχτουν κατι η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κλεισω δινοντας ενα απλο παραδειγμα των οσων εγραψα.

- Αν καποιος θεωρει τοσο σημαντικο να παει απο π.χ τον firefox 24 h 25 στον 25.01

η

- Απο τη flash π.χ 4.40 στην flash 4.50

- Apo to quicktime 6 sto quicketime 6.1

 

τοτε πρaγματικα παω πασο!

 

Να μην αναφερω και παλαιοτερα γεγονοτα που γυρω στην εκδοση νομιζω 17-20 (καπου εκει) του firefox ειχε αρκετα προβληματα

και αρκετοι χρηστες γυρνουσαν πισω σε παλαιοτερη stable! το ιδιο ισχυει και στην flash και παντου.

Ειπαμε αναβαθμιση αλλα οχι και οτι βγαινει απο την πρωτη μερα. Κατσε πρωτα να δοκιμαστει.

 

- Οσο για αυτο που εγραψε ο προηγουμενος χρηστης, φιλε μου δεν βαριεμαι να κανω αναβαθμισεις κτλ. Εμενα δε με φωναζανε για αναβαθμισεις που τις κανεις μπαμ μπαμ και φευγεις!!! - αλλα για να λυνω προβληματα και πολλες φορες κουφα. Και οσα λυνονταν σχεδον παντα τα ελυνα οταν αλλοι σηκωσαν τα χερια ψηλα και εφυγαν επειδη θα εχαναν πολυ χρονο για να παρουν λιγα. Οσο αφορα τα χρηματα το εκανα με ελαχιστα χρηματα η και καθολου σε γνοστους φιλους και ανθρωπους που πηγαινα ξανα. Το εκανα για μενα και απο χομπυ. Αυτα φιλικα και δεν ειρονευτικα κανεναν. Δεν ειναι του στυλ μου. Εμεις γραφουμε, αυτοι που διαβαζουν μπορουν να αποδεχτουν κατι η οχι.

 

Φίλε μου, ειδικά ο flash player θέλει οπωσδήποτε αναβάθμιση σε καινούρια έκδοση όταν βγαίνει, γιατί υπάρχουν δεκάδες τρύπες ασφαλείας που με τις καινούριες εκδόσεις κλείνουν ως ένα βαθμό.

 

Αυτό ισχύει επίσης και για τον browser. Άμα βάλεις την esr έκδοση του firefox τότε είσαι καλυμένος απο τυχόν τρύπες ασφαλείας.

 

Άμα πρότεινες αυτά που λες και σε άλλους, τότε πραγματικά τους έχεις πάρει στο λαιμό σου και οι πιθανότητες να μην έχουν κολλήσει malware είναι πολύ μικρές.

 

Μπορεί να γλιτώνεις κάποια θέματα με προβλήματα στη σταθερότητα του firefox μη κάνοντας αναβαθμίσεις (με ένα reset στο profile συνήθως λύνονται) αλλά μακροπρόθεσμα θα έχεις πρόβλημα στη λειτουργία του pc (ελέω malware) σίγουρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Αν καποιος θεωρει τοσο σημαντικο να παει απο π.χ τον firefox 24 h 25 στον 25.01

η - Απο τη flash π.χ 4.40 στην flash 4.50 - Apo to quicktime 6 sto quicketime 6.1 τοτε πρaγματικα παω πασο!

 

Να μην αναφερω και παλαιοτερα γεγονοτα που γυρω στην εκδοση νομιζω 17-20 (καπου εκει) του firefox ειχε αρκετα προβληματα

και αρκετοι χρηστες γυρνουσαν πισω σε παλαιοτερη stable! το ιδιο ισχυει και στην flash και παντου. Ειπαμε αναβαθμιση αλλα οχι και οτι βγαινει απο την πρωτη μερα. Κατσε πρωτα να δοκιμαστει.

 

Συγνώμη αλλά αυτά που διαβάζω είναι ο ορισμός της τεχνοφοβίας και του τσουβαλιάσματος. Μπορεί το flash από το ver4.40 στο ver4.50 να έχει cosmetic updates, μπορεί και critical. Εσυ κι εγώ θα το αποφασίσουμε; Και ποιος γύρισε πίσω τον firefox σε stable; Κανένα πρόβλημα δεν υπήρχε, πέρα από τους γνωστούς τεχνοφοβικούς που δεν έκατσαν να μάθουν 2 πράγματα πως διορθώνεται το προφίλ τους. Παω στοίχημα πως ακόμα πισωγυρνάνε εκδόσεις γιατί το προφίλ τους θα είναι πατσαβούρι.

 

Γι'αυτό υπάρχουν τα forum και συγκεκριμένα σ'αυτό το νήμα έχουν δοθεί δεκάδες λύσεις και απαντήσεις από όλους μας. Οποιος παρακολουθεί το νήμα, έχει μάθει 5 πράγματα παραπάνω, εμού συμπεριλαμβανομένου.  -_-

 

 

- Οσο για αυτο που εγραψε ο προηγουμενος χρηστης, φιλε μου δεν βαριεμαι να κανω αναβαθμισεις κτλ. Εμενα δε με φωναζανε για αναβαθμισεις που τις κανεις μπαμ μπαμ και φευγεις!!! - αλλα για να λυνω προβληματα και πολλες φορες κουφα. Και οσα λυνονταν σχεδον παντα τα ελυνα οταν αλλοι σηκωσαν τα χερια ψηλα και εφυγαν επειδη θα εχαναν πολυ χρονο για να παρουν λιγα. Οσο αφορα τα χρηματα το εκανα με ελαχιστα χρηματα η και καθολου σε γνοστους φιλους και ανθρωπους που πηγαινα ξανα. Το εκανα για μενα και απο χομπυ. Αυτα φιλικα και δεν ειρονευτικα κανεναν. Δεν ειναι του στυλ μου. Εμεις γραφουμε, αυτοι που διαβαζουν μπορουν να αποδεχτουν κατι η οχι.

 

Ούτε εγώ ειρωνεύομαι γι'αυτό σου έγραψα 3 ολόκληρες παραγράφους αλλά τι να σου απαντήσω αν εσύ νομίζεις πως είσαι ο Τσακ Νόρις του support, εγώ θα αναφέρω το όνομα ΛE.....HΣ* που κάνει θραύση στους οδοντιάτρους. Δεν έχει αφήσει θεωρία συνωμοσίας απ'έξω, είναι ο μάστερ της ασφάλειας και της σταθερότητας, αλλά για να κάνει update σε οδηγούς οθόνης παίρνει τηλέφωνο κάτι φιλαράκια και του λένε "πάτα αυτό.. μετά εκείνο". Χορτάσαμε expertοσύνη από τους αυτονομαζόμενους experts, που λες...  :D

 

* (όσοι τυχεροί είδαν το όνομα... :))

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ και εγω φιλε μπορει να διαβαζουμε forum και να ειμαστε καλοι πολυ καλοι η experts αλλα σκεψου οτι αλλοι δεν ξερουν τι ειναι

to forum...! Επισης κατι last. οταν καποιος μπαινει ακομα και με firefox last εκδοση σε τσοντο-σελιδες συνεχως συγνωμη

αλλα οσα update και να κανεις δεν υπαρχει σωτηρια...! Κατι θα κολλησεις. Εγω πανω απο ολα δε δειχνω στους χρηστες

πως θα κανουν update αλλα το πως θα κινουνται στο Ιντερνετ, τι θα πατανε και τι οχι γενικα ωστε να εμπεδωσουν και να καταλαβαινουν

ανα πασα στιγμη αν κατι ειναι αληθινο,ψευτικο, αν μια σελιδα ειναι επικινδυνη η οχι κτλ. Οταν μαθει αυτα τοτε αν ενδιαφερεται δειχνεις

αν μπορει να μαθει παντα και 5 πραγματα πανω στα update κτλ. Νομιζω οτι το να βγαινει καθε τρεις και λιγο νεα εκδοση

δεν ειναι καλο παντως... ειδικα για το firefox εκτος αν μιλαμε για πολυ κρισιμο κενο ασφαλειας η για εμφανες προβλημα που δεν αφηνει σταθεροτητα. Αυτα γιατι νομιζω καλυψαμε το θεμα και βγηκαμε λιγο offtopik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το επίσημο site της mozilla

 

 

Keep your operating system and other software updated: Installation of malicious software usually takes advantage of known security vulnerabilities in other programs, which may have been patched in later versions. Make sure you are using the latest version of each piece of software you use, including plugins using Mozilla's plugincheck website and Windows using the Windows Update feature.

 

http://support.mozilla.org/en-US/kb/troubleshoot-firefox-issues-caused-malware

 

Τώρα αν εσύ θες να αυξήσεις τις πιθανότητες να κολλήσεις malware είναι δικό σου πρόβλημα. Το κακό είναι οτι συμβουλεύεις και άλλους να το ακολουθήσουν, αγνοώντας τους κινδύνους που μπορεί να προκαλέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...