Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι το να βγαινει καθε τρεις και λιγο νεα εκδοση δεν ειναι καλο παντως... ειδικα για το firefox εκτος αν μιλαμε για πολυ κρισιμο κενο ασφαλειας η για εμφανες προβλημα που δεν αφηνει σταθεροτητα.

 

Για όνομα του θεού, περάσαμε τόσα χρόνια ξηρασίας και μετριο-κακού developing για να φτάσουμε σε τέτοια ωριμότητα, ώστε να διορθώνονται τα bugs και να βγαίνουν σχεδόν άμεσα οι αναβαθμίσεις. Πάντως για να κλείσουμε το (σχεδον) offtopic, υπάρχει η έκδοση Firefox ESR που κάνει μεγαλύτερο κύκλο ζωής κάθε έκδοσης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζητω και παλι τη βοηθεια σας..Δεν μου παιζει ηχος σε κανενα html5 video στο utube με τον firefox, ενω δεν εχω προβλημα με chrome. O flash player λειτουργει μια χαρα.

Εδω και το printscreen απο τη σελιδα html5 του utube

post-209468-0-38368900-1385822615_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bele, για δοκίμασε να κάνεις τα βήματα που γράφει εδώ:

https://support.mozilla.org/en-US/questions/966369#answer-477662

 


 

Κατι άσχετο, πριν μερικά ποστ συζητούσαμε αν χρειάζεται να αναβαθμίζονται browsers/drivers κτλ. Τυχαία είδα αυτό στις αλλαγές που έγιναν στους πρόσφατους nvidia drivers 331.65:

 
Windows Vista/Windows 7/Windows 8 Fixed Issues
  • Firefox browser may crash while running Adobe flash videos. [1363639]
  • With Windows AERO OFF, application windows are corrupted after rotating pan-scan clone displays. [1341434]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GMod Ναι μονο σε htlm5 στον firefox δεν εχω ηχο. Αλλου, ολοι οι ηχoι ειναι οκ, οπως και ο ηχος σε flash player.

 

@pigeon Ναι το ειχα googlαρει το προβλημα μου και το ειχα δει αυτο που προτεινουν, αλλα δεν ειδα αποτελεσμα. Ειμαι ηδη σε φρεσκο profile λογω κατι νερων που μου εκανε ο flash player και δισταζω να ξανακανω reset. Μηπως χρειαζεται κατι αλλο απο το about:config περα απο αυτο που λενε στο φορουμ της mozzila?

 

 

ΕDIT: Problem Solved!...Δεν μπορω να καταλαβω, αλλα απ' οτι φαινεται υπηρχε καποιο conflict με το flash player...unistall/install και ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μετά από update του flashgot (1.5.5.95) δεν παίζουν τα βίντεο στο youtube (εξαφανίστηκε το εικονίδιο του flash). Αυτό συμβαίνει στον Firefox 25.0.1, τι παίζει γνωρίζουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φταίει το flashgot (κάνε disable το συγκεκριμένο, restart και μετά δοκιμή), τότε καλό θα είναι να το αναφέρεις στον developer:

 

If you find any bug or you'd like an enhancement, before reporting here or here, please check if it's fixed in latest development build. Many thanks!


v 1.5.5.95rc1
=====================================================
+ [Media] Detection of Youtube's demuxed streams (DASH, thanks user for patch)
x Fixed command line escaping issue on Windows, thanks vipiish for patch

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακατω pc

 

- intel e6420

- 3GB μνημης

- via onboard gpu με 128MB shared μνημης

- xp sp3

 

εχω εδω και αρκετες εκδοσεις το ποντικι να "πηδαει" οταν περναει πανω απο συγκεκριμενα πραγματα (elements), πχ τα κουτακια του about:newtab.

Δεν ειναι θεμα προσθετου (μονο το adblock υπαρχει εγκατεστημενο), ουτε plugin (flash + java + wmp plugin εγκατεστημενα), ουτε θεμα προφιλ (το κανει και με καθαρο), ουτε θεμα ha (το κανει και με το ha κλειστο).

 

Τι μπορει να ειναι?

 

Ο chrome στο ιδιο pc δεν εχει κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακατω pc

 

- intel e6420

- 3GB μνημης

- via onboard gpu με 128MB shared μνημης

- xp sp3

 

εχω εδω και αρκετες εκδοσεις το ποντικι να "πηδαει" οταν περναει πανω απο συγκεκριμενα πραγματα (elements), πχ τα κουτακια του about:newtab.

Δεν ειναι θεμα προσθετου (μονο το adblock υπαρχει εγκατεστημενο), ουτε plugin (flash + java + wmp plugin εγκατεστημενα), ουτε θεμα προφιλ (το κανει και με καθαρο), ουτε θεμα ha (το κανει και με το ha κλειστο).

 

Τι μπορει να ειναι?

 

Ο chrome στο ιδιο pc δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά αν μπορείς δοκίμασε να δεις αν στο κάνει στον Firefox portable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ποντίκι έχεις; Δοκίμασες να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του mouse από τους drivers του; Μήπως είναι ενεργοποιημένη κάποια επιλογή όπως "Επιτάχυνση δείκτη" ή "Βελτίωση της ακρίβειας του δείκτη" ή "Smart Move" ή "Αυτόματη μετακίνηση του δείκτη στο προεπιλεγμένο κουμπί" κλπ;

Επίσης πέρασες τους τελευταίους drivers μήπως διορθώνουν το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Acepower

Δεν εχει καποιο προγραμμα για το ποντικι, ουτε καποιο ιδιαιτερο ποντικι (ενα απλο ms intellimouse 1.1 ειναι), και οι ρυθμισεις εινια οι default των xp...

 

@mixalis@

Τιποτα, το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...