Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε πάνω στα δικά σου λόγια απάντησα, όχι σε δικά μου ψυχανεμίσματα. Τρολιά ftw ήταν όλο αυτό, τέλος πάντων.. -_-

 

Οριστική λύση στο πρόβλημα με το remember passwords θα πάρεις από τον ίδιο τον developer του addon και ενδεχομένως από το support της mozilla, της microsoft (outlook) και παρόμοια support fora. Πάντως πολύ ωραία λογική -και μάλιστα από προγραμματιστή- να κράζεις ένα ολόκληρο software επειδή δεν σου κάθησε καλά το συγκεκριμένο απαρχαιωμένο addon κι επειδή δεν υπάρχει εναλλακτική λύση από άλλο addon.

 

Σε κάποιο άλλο παλιότερο σχόλιο ρωτάς "τι το θέλετε πλέον το greasemonkey ρε παιδια;". Ε, να τι το θέλουμε, κάθεσαι γράφεις ένα σκριπτάκι και κάνει autologin στη σελίδα που δεν βλέπουν τα addons. :o 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έχεις κρεμάσματα στο youtube μου φαίνεται πως έχεις πρόβλημα με το flash plugin όπως παραπονιούνται αρκετοί. Εχουν προταθεί λύσεις πχ. να γυρίσεις το yt σε HTML5 mode. Ρίξε μια ματιά μερικές σελίδες πιο πίσω. ;)

 

Αν τελικά καταλήξεις να κρατήσεις τους σελιδοδείκτες και νέο προφίλ:

 

 

Backup στους σελιδοδείκτες: CTRL+Shift+B ---> Import & Backup --> Backup ή Export to HTML.

Για νέο προφίλ: Κλείσε εντελώς ff, WIN+R (Run...) ---> firefox -p ---> Create Profile.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις sync account; Σου κρατάει bookmarks, addons και passwords αν επιθυμεις. Γράψε about:accounts στη γραμμή διευθύνσεων και προχώρησε σύμφωνα με τις οδηγίες. Οταν κάνεις καινούργιο προφίλ, απλά συγχρονίζεις με το λογ/σμό σου και επανέρχονται όλα. Μπορείς επίσης να κάνεις reset το προφίλ σου. Γράψε about:support κι ύστερα το [Reset Firefox] πάνω δεξιά.

 

Προσωπικά κρατάω ένα αντίγραφο τον φάκελο του προφίλ μου, συνήθως το βρίσκεις στο C:\Users\τοΟνομαΣου\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ ή στη σελίδα about:support --> [show Folder] .

 

Τέλος, υπάρχει το addon profile switcher που διευκολύνει τη διαδικασία δημιουργίας και εναλλαγής προφίλ. ;)

 

 

Ευχαριστώ, Ναι έχω κάνει συνκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το προβλημα με το flash, δοκιμαστε να απενεργοποιησετε το protected mode του: 

 

We’re assuming, by default when Flash Player installed on your system, it places mms.cfg file and Flash Player uses settings defined in it to manage its functionality.

mms.cfg file is a a text file, it is located in the following system directory

“%WINDIR%\System32\Macromed\Flash”

“%WINDIR%\SysWOW64\Macromed\Flash”

 

To locate the mms.cfg file, you need to enter the above path in Run command and open the mms.cfg file with Notepad and add “ProtectedMode = 0” in the third line.

(There are two settings already pre-exists, they’re:  “AutoUpdateDisable=0” and “SilentAutoUpdateEnable=1” (the values for these settings may be different to you, which we can not confirm)).

 

That’s it! Flash Player’s Protected Mode has been disabled for Firefox. When troubleshooting is over, turn it back on, that’s what Adobe recommends  “Adobe recommends that you keep Protected Mode enabled at all times”.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο άλλο παλιότερο σχόλιο ρωτάς "τι το θέλετε πλέον το greasemonkey ρε παιδια;". Ε, να τι το θέλουμε, κάθεσαι γράφεις ένα σκριπτάκι και κάνει autologin στη σελίδα που δεν βλέπουν τα addons. :o

 

οκ, πρωτος, εδωσες λυση :P :lol: thanks

 

ξανα-ενεργοποιησα το greasemonkey, βρηκα κ κανα δυο παραδειγματακια απ το νετ κ επαιξε,

 

παμε επομενο προβλημα:

η τελευταια ενημερωση του EasyList για το adblock εχει ενα νεο (; ) φιλτρο με ενα div, θα το ποσταρω αργοτερα, που κανει "ζημια" στο φορουμ του ινσομνια, δλδ, δεν ανοιγει το spoiler tag κ δεν φαινονται τα κουμπια απο πανω οταν γραφουμε μηνυμα, αρα τι κανουμε; disable το φιλτρο ή disable το adblock στο insomnia;

κανενα απ τα δυο δεν μ αρεσει, θα προτιμουσα να ειχε exclusion πανω στο filter/rule, αλλα δεν νομιζω να εχει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις disable το συγκεκριμενο φιλτρο για το insomnia μονο, με custom rules.

το adblock εχει tutorial για το πως να φτιαξεις custom rules. αλλιως ρωτα στο φορουμ τους να σου πουν πως να το γραψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα εντάξει, χαίρομαι που πέτυχε, γι'αυτό σου λέω θετική σκέψη! :-D

 

Για το adblock, αν ξέρεις ποιό rule κάνει τη ζημιά μπορείς να το κόψεις, δες εδώ πχ.
Ακυρο άλλο ζητάς, δες του KilliK από πάνω.

 

Πάντως τώρα δοκιμάζω το easylist σκέτο και με το easylist privacy, μια χαρά δουλεύουν τα κουμπιά του editor χμμ... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε ρε :o

 

με χθεσινο update (9/9) μου το κανε, εσυ ποτε πηρες update;

εδω δεν εχω θεμα γιατι δεν μπορω να παρω updates λογω του γνωστου προβληματος με το https :lol:

θα το δω το απογευμα απ το σπιτι κ θα ποσταρω κ το filter/rule που μου κανει την ζημια

 

easylist εγω εχω μονο, το privacy τι κανει; να το βαλω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα ειδα οτι εδω μου χαθηκε η κουκιδα απ τις συνδρομες αριστερα που παταμε για να δουμε τα νεα μηνυματα :o

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=search&do=followed

 

ειδατε τι τραβαω; πφφφ τι το θελα, θα παω esr μου φαινεται παλι... :devil:

 

ακυρο αυτο, μετα απο restart επαιξε

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ περίεργο.. Τώρα ενεργοποίησα το adblock, έκανα update το easylist και δοκίμασα. Μάλιστα πρίν είχα ξεχασει ανοικτό το noscript και το ξαναδοκίμασα τώρα σε καθαρό προφίλ. Επιμένω πάντως πως κάτι περίεργο παίζει με το προφίλ σου. Ξεκίνα φτιάξε ένα καθαρό από την αρχή και δες πως παει. Βάλε αυτό το addon και ξεκίνα δοκιμές.

 

Το easyprivacy κόβει το tracking (social, scripts κτλ), ομως μου φαίνεται πως επιβαρύνει λίγο παραπάνω το φόρτωμα των σελίδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, καλη η ιδεα σου, αντιλαμβανομαι πως θα καθαριζε πολυ πραγμα, αλλα χανεις τα παντα σε ενα νεο προφιλ, ετσι δεν ειναι;

δλδ saved passwords, cookies, history, bookmarks (οκ, αυτα ειναι ευκολο να τα φερεις, οπως κ τα addons) :o

 

απο την αλλη σου ειπα, το ειχα βρει το πρωι ποιο ηταν, ενα περιεργο φιλτρο του adblock με ενα div,

κατι τετοιο, θα το απενεργοποιησω κ θα δω πως θα παει, θα σου πω σε καμια ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το πρότεινα μόνο για το συγκεκριμένο glitch, γενικότερα να υπάρχει γρήγορη εναλλακτική.

 

Για να μη χάσεις τίποτε,

1. Στο σπίτι. Φτιάξε ένα sync account και συγχρόνισε ότι χρειάζεσαι.

2. φτιάξε νέο προφίλ.(firefox -p ή με το addon)

3. βάλε το sync account στο καθαρό προφίλ και συγχρόνισε.

4. κάνε restart και βεβαιώσου οτι σου τα έφερε όλα σωστά.

5. κάνε disconnect το account αφού δεν παίζει στη δουλειά δεν το χρειάζεσαι.

 

Εγώ έτσι το κάνω (ή σε τσακίρ κέφι, κόπια με το χέρι τα αρχεία που θέλω στο νέο profile folder.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το προβλημα με το flash, δοκιμαστε να απενεργοποιησετε το protected mode του:

 

Επειδή ς ψιλό νομπιζω τι αακριβώς?θα γράψω στο command

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το πρότεινα μόνο για το συγκεκριμένο glitch, γενικότερα να υπάρχει γρήγορη εναλλακτική.

 

Για να μη χάσεις τίποτε,

1. Στο σπίτι. Φτιάξε ένα sync account και συγχρόνισε ότι χρειάζεσαι.

2. φτιάξε νέο προφίλ.(firefox -p ή με το addon)

3. βάλε το sync account στο καθαρό προφίλ και συγχρόνισε.

4. κάνε restart και βεβαιώσου οτι σου τα έφερε όλα σωστά.

5. κάνε disconnect το account αφού δεν παίζει στη δουλειά δεν το χρειάζεσαι.

 

Εγώ έτσι το κάνω (ή σε τσακίρ κέφι, κόπια με το χέρι τα αρχεία που θέλω στο νέο profile folder.)

 

τελικα επαιξε μια χαρα χωρις να κανω κατι, το μονο που εκανα ηταν update το easylist (10/9), ισως ειχε "bug" το update της 9/9, τι να πω; σεταρα-τελειοποιησα κ το script με το autologin, γιατι μπαινω σε 2 outlook web access για την ακριβεια, οποτε τα περασα κ τα δυο στο script, σεταροντας ανα περιπτωση το username κ το password, jet, γυρισα κ στην release εκδοση στον fx,

ειναι αυτο που λενε, οτι καποιες φορες η λυση ειναι μπροστα μας, αλλα δεν την βλεπουμε :P :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μίλησες! happy-clap.gif

 

Αυτό που δεν μ'αρέσει με τη μέθοδο greasemonkey είναι οτι έχουμε χύμα το password. Τουλάχιστον με την έκδοση 2.xx του gm υπάρχει sandboxing αλλά και πάλι... :unsure:


Επειδή ς ψιλό νομπιζω τι αακριβώς?θα γράψω στο command

Για δες αυτό λίγο, οδηγίες στα ελληνικά. Τσέκαρε όμως οτι τα βήματα είναι αυτά που σου έγραψε ο KilliK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μίλησες! happy-clap.gif

 

Αυτό που δεν μ'αρέσει με τη μέθοδο greasemonkey είναι οτι έχουμε χύμα το password. Τουλάχιστον με την έκδοση 2.xx του gm υπάρχει sandboxing αλλά και πάλι... :unsure:

Για δες αυτό λίγο, οδηγίες στα ελληνικά. Τσέκαρε όμως οτι τα βήματα είναι αυτά που σου έγραψε ο KilliK.

Και με αυτον τον τροπο το adobe flash player γινεται ποιο σταθερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...