Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοση ωρα σερφαρω και ειμαι ΜΟΝΟ με το default και δε λεει να κρασαρει... θα μας τρελανει τελειως!!!

Δηλαδη με λιγα λογια δημιουργωντας ενα νεο profile κατι αλλαξε και λυθηκε το Bug απο οσο φαινεται!!!

Ακομα και σβηνοντας το νεο profile φαινεται οτι πλεον δεν υπαρχει θεμα!

Τι να αλλαξε ομως δημιουργωντας ενα profile και ελυσε το προβλημα?

Κακως ασχολουμε παραπανω αφουλυθηκε 99% αλλα για την ιστορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως η λυση που εχεις δωσει εδω δουλευει στην 43 και ελπιζω να δουλευει και στις επομενες εκδοσεις.

 

η 43 ειναι τελικα η τελευταια εκδοση, στην οποια δουλευει. μετα λε πουλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα έκδοση του ελληνικού ορθογράφου

 

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/greek-spellchecker/

 

Επιτέλους, αλλά θα το κάνει κάποιος Αγγλοελληνικό και όχι σκέτο Ελληνικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά λέω κάποιος να ενοποιήσει το καινούριο λεξικό που επισήμανε ο Gtr34 με ένα Αγγλικό.

Α sorry, δεν το πρόσεξα πάνω στην βιασύνη μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να αλλαξε ομως δημιουργωντας ενα profile και ελυσε το προβλημα?

Κακως ασχολουμε παραπανω αφουλυθηκε 99% αλλα για την ιστορια!

 

Κοιτά στο about:support, εκεί προς το τέλος θα βρεις μια λίστα με αλλαγμένα settings σε σχέση με τα καθαρό προφιλ. Το λέει "Important Modified Preferences". Μπορεί να έφταιγε κάτι απ'αυτά, μπορεί κάποια βάση sqlite να χτύπησε, μπορεί κάποιο παλιό addon που μπορεί μεν να το απεγκατέστησες τώρα, αλλά να άφησε πίσω του τη ζημιά. Αν τρέξεις παράλληλα** τα 2 προφίλ -το χαλασμένο και ένα καθαρό- μπορείς να βρεις τι φταίει αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

 

Συμβαίνει συχνά και γι'αυτό κρατάμε backup όλο το φάκελο των προφίλ (ας πούμε σ'ενα zip/rar) ανά τακτικά χρονικά διαστήματα, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. :-)

 

 

** Μπορούμε να τρέχουμε 2 firefox προφιλ παράλληλα, με αυτό τον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας εχει τυχει ενω πηγαινετε σε αρκετες σελιδες σε μερικες απο αυτες οταν πατησετε το πληκτρο "back" να σας βγαζει οτι δεν μπορει να φορτωσει τη σελιδα και οταν πατησετε εκει ακριβως "refresh" να την εμφανιζει κανονικα?

 

 

Τι φταιει γι' αυτο το περιεργο προβλημα και πως λυνεται?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εδώ και καιρό έχω φύγει απ το adblock και έχω περάσει το ublock origin,παρατηρώ τρομερή χρήση ραμ απ τον firefox.

συγκεκριμένα μετά απο 8-10 ώρες που είναι ανοιχτός με 8 καρτέλες συνέχεια(4 mail,fb,youtube)συν 2 για αυτά που χρειάζομαι η ραμ ανεβάινει πάνω απο 1,2γιγα μόνο απ την αλεπού.

παλαιότερα θυμάμαι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

ειναι καποιο bug; λύνεται αλλιώς;

θα μπορούσα απλα να τον κλείσω/ανοίξω και να διορθωθεί αλλα σε μερικές ώρες πάλι το ιδιο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φυγει εδω και παρα πολυ καιρο απο την αλεπου. Ολο προβληματα ημουν και με clean προφιλ. Προσωπικα με ublock στον chrome απιστευτα ικανοποιημενος. Χρηστο ψαξε λιγο να δεις μηπως εχει το adguard αντι για το ublock και κανε μια δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εδώ και καιρό έχω φύγει απ το adblock και έχω περάσει το ublock origin,παρατηρώ τρομερή χρήση ραμ απ τον firefox.

συγκεκριμένα μετά απο 8-10 ώρες που είναι ανοιχτός με 8 καρτέλες συνέχεια(4 mail,fb,youtube)συν 2 για αυτά που χρειάζομαι η ραμ ανεβάινει πάνω απο 1,2γιγα μόνο απ την αλεπού.

παλαιότερα θυμάμαι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

ειναι καποιο bug; λύνεται αλλιώς;

θα μπορούσα απλα να τον κλείσω/ανοίξω και να διορθωθεί αλλα σε μερικές ώρες πάλι το ιδιο γίνεται.

 

Σε πρώτη φάση, δες ποιες καρτέλες σου τρώνε τη μνήμη. Για να μη σου πω να πας με about:memory, το οποίο θέλει χρόνο για να καταλάβεις, μπορείς απλά να βάλεις κάτι του τύπου Tab Memory Usage, γιατί μπορεί να είναι απλά μια καρτέλα που δημιουργεί το πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση, δες ποιες καρτέλες σου τρώνε τη μνήμη. Για να μη σου πω να πας με about:memory, το οποίο θέλει χρόνο για να καταλάβεις, μπορείς απλά να βάλεις κάτι του τύπου Tab Memory Usage, γιατί μπορεί να είναι απλά μια καρτέλα που δημιουργεί το πρόβλημα...

θα κάνω δοκιμές με και χωρίς ublock να δω εαν ειναι απο αυτό το πρόβλημα,ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το YouTube Center στη dev build που έπαιζε κανονικά, δεν είναι signed και δεν παίζει πλέον. Υπάρχει κανα work around ή κάποιο άλλο παραπλήσιο και αξιόλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...