Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διότι έχει βγει η νέα έκδοση java 8 update 73. Εγκατέστησε την καινούρια έκδοση, όμως πρώτα δες στα πρόσθετα αν είναι ενεργοποιημένη αυτή που έχεις ήδη.

Λες να ποσταρα κατι τετοιο χωρις να εχω εγκατεστημενη την τελευταια εκδοση java?

Αυτη εχω εγκατεστημενη και παρολα αυτα μου δειχνει το μυνημα που αναφερα σε προηγουμενο ποστ μου.

 

Και δοκιμασα να εγκαταστησω και την 32bit αλλα και την 64bit(Μηπως επειδη εχω εγκατεστημενη την 64bit εκδοση του firefox 44.0.2) εκδοση της java 8 update 73 αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να ποσταρα κατι τετοιο χωρις να εχω εγκατεστημενη την τελευταια εκδοση java?

Αυτη εχω εγκατεστημενη και παρολα αυτα μου δειχνει το μυνημα που αναφερα σε προηγουμενο ποστ μου.

 

Και δοκιμασα να εγκαταστησω και την 32bit αλλα και την 64bit(Μηπως επειδη εχω εγκατεστημενη την 64bit εκδοση του firefox 44.0.2) εκδοση της java 8 update 73 αλλα τιποτα.

Αν δεν παίξει αυτό με τα plugins, δοκίμασε απεγκατάσταση και ξανα εγκατάσταση. Στο μυνημα σου έγραψες java 8 update 43 γι' αυτό ρωτησα αν έχεις την τελευταία έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ τυπογρφικο λαθος.

 

Εννοειτε οτι το δοκιμασα αυτο αλλα δεν αλλαξε τιποτα παντως προγραμματα οπως π.χ. το jdownloader2 που θελουν java για να δουλεψουν μια χαρα δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 64 bit δεν μπορω να δω netflix δεν υποστηριζεται to silverlight οποτε αναγκαστικα θα παω σε 32 bit

 

Επρεπε να δουλεύει χωρίς silverlight. (δες εδω) :unsure:

 

Ισως κάποια ρύθμιση για HTML5 media extensions ή είναι απενεργοποιημένο το DRM (options-->content-->Play drm), δυστυχώς δεν έχω netflix για να βοηθήσω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γίνεται να κάνω πιο μικρούς τους σελιδοδείκτες που έχω κάτω από την μπάρα διεύθυνσης (τα κουμπάκια) για να χωράνε περισσότεροι;

 

ανετα. βαλε το stylish addon, φτιαξε ενα καινουργιο style και κανε paste τον παρακατω κωδικα:

ο κωδικας ηδη δημιουργει περισσοτερο ελευθερο χωρο στην bookmark toolbar χωρις να μικρυνει τα icons. αν τα θες ομως πιο μικρα, απλως αλλαξε την τιμη του -moz-transform: scale(1) !important;

σε κατι μικροτερο της μοναδας: 0.9 ή 0.75,κτλ. αν τα θες μεγαλυτερα, το βαζεις ανω της μοναδας: 1.3, 2,κτλ. 

 

 
 
toolbarbutton.bookmark-item .toolbarbutton-text
{display: none !important;}
 
.bookmark-item 
{
margin: 0 !important;
padding: 0 !important;
border: none !important;
-moz-appearance: none !important;
}
 
.bookmark-item > .toolbarbutton-icon 
{
-moz-transform: scale(1) !important;
image-rendering: optimizeQuality !important;
}
 
#PersonalToolbar
{padding-left: 2px !important;}
 

 

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεμα με το adblock σε ff και chrome. Εστω το mitsosads.com, σαπιο site που βαζει διαφημισεις σε σελιδες, το οποιο ειναι στην easylist απο... παντα. Μπαινω σε μια σελιδα που εχει διαφημισεις απο το mitsosads και αυτες φαινονται κανονικα! Και στους 2! Ανοιγω τις ρυθμισεις και βλεπω πως στον ff ενημερωθηκε η λιστα πριν 3 ημερες και στον chrome πριν 1. Παταω ενημερωση και στους 2, ενημερωνεται η easylist στη σημερινη εκδοση της και οι παραπανω διαφημισεις κοβονται κανονικα.

Και λεω με το μικρο μου μυαλο, δεν θα επρεπε να κοβονται εξαρχης μιας και ειναι κατω απο το ιδιο domain name?

 

Δεν εινια απλες, σταθερες διαφημισεις. Ειναι διαφημησεις-animations σε html5, 4-5 σε καθε σελιδα, και με 3-4 καρτελες ανοιχτες η χρηση cpu παει στο θεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ειναι. Εχω σε ολους τους browsers μου adblock plus, το εχω απο τοτε που το ublock ηταν απλα... ιδεα, και δεν σκοπευω να το αντικαταστησω συντομα.

Το ερωτημα μου εινια γιατι δεν κοβει κατι που υπαρχει στη λιστα. Επισης, ειμια σιγουρος πως και το ublock την ιδια λιστα θα εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να δουλεύει χωρίς silverlight. (δες εδω) :unsure:

 

Ισως κάποια ρύθμιση για HTML5 media extensions ή είναι απενεργοποιημένο το DRM (options-->content-->Play drm), δυστυχώς δεν έχω netflix για να βοηθήσω περισσότερο.

στα προσθετα λεει οτι σε λιγο θα ξεκινησει η εγκατασταση για το drm της adobe αλλα δεν την κανει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα προσθετα λεει οτι σε λιγο θα ξεκινησει η εγκατασταση για το drm της adobe αλλα δεν την κανει ποτε

Αν απενεργοποιήσεις την επιλογή που σου έγραψα (options-->content-->Play drm), κάνεις restart τον firefox και την ενεργοποιήσεις ξανα, θα δεις οτι σου ξανακατεβάζει αυτόματα το DRM plugin. ΑΝ δεν κάνει αυτό, έχεις πρόβλημα με το προφίλ σου ή με ολόκληρη την εγκατάσταση του firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεμα με το adblock σε ff και chrome. Εστω το mitsosads.com, σαπιο site που βαζει διαφημισεις σε σελιδες, το οποιο ειναι στην easylist απο... παντα. Μπαινω σε μια σελιδα που εχει διαφημισεις απο το mitsosads και αυτες φαινονται κανονικα! Και στους 2! Ανοιγω τις ρυθμισεις και βλεπω πως στον ff ενημερωθηκε η λιστα πριν 3 ημερες και στον chrome πριν 1. Παταω ενημερωση και στους 2, ενημερωνεται η easylist στη σημερινη εκδοση της και οι παραπανω διαφημισεις κοβονται κανονικα.

Και λεω με το μικρο μου μυαλο, δεν θα επρεπε να κοβονται εξαρχης μιας και ειναι κατω απο το ιδιο domain name?

 

Δεν εινια απλες, σταθερες διαφημισεις. Ειναι διαφημησεις-animations σε html5, 4-5 σε καθε σελιδα, και με 3-4 καρτελες ανοιχτες η χρηση cpu παει στο θεο!

 

 

ρωτα στο forum του AΒP, θα σε βοηθησουν σιγουρα εκει. αν βρεις λυση, μεταφερε την και εδω αν μπορεις, σε περιπτωση που πεσουμε και εμεις στο ιδιο προβλημα.

 

https://adblockplus.org/forum/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχεια, σχεδον, του προβληματος με το adp που λεω παραπανω.

Σε λινκ κομμενο απο το linkshrink.net, στον ff η σελιδα βγαζει "please disable adblock" στη θεση της αντιστροφης μετρησης. Στον chrome βγαζει κανονικα την αντιστροφη μετρηση, παταω το skip και δουλευει κανονικα χωρις να δειχνει τιποτα. Καμια ιδεα?

Εννοειται πως εχω τα ιδια filters και στους 2.

 

Το θεμα με τις διαφημησεις σε html5 που λεω παραπανω δεν εχει ξαναεμφανιστει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys καλησπέρα,

 

χρησιμοποιώ τον Firefox από τότε που έβαλα για πρώτη μου φορά ADSL γραμμή και έχω μείνει μαζί του με τα καλά και τα κακά του. Είχα παρατηρήσει τις τελευταίες δυο μέρες ότι έχανε το log in σε ένα site που επισκέφτομαι και έπρεπε να κάνω κάθε φορά χειροκίνητα log-out και μετά sign-in (ενώ φαινόμουν συνδεδεμένος δεν ήμουν). Το άφησα λιγάκι μήπως είναι θέμα του site και σήμερα το πρωί αφού δεν είδα κάποια αλλαγή αποφάσισα να κάνω διαγραφή ιστορικού, μαζί με cookies κτλ. Πλήρη διαγραφή. Μόλις μπαίνω στην αρχική σελίδα και πατάω να ανοίξω μια σελίδα από τα bookmarks κρασάρει. Δοκιμάζω μερικές φορές ακόμα, τίποτα. Μπαίνω σε safe mode, πάλι τα ίδια. Κάνω απεγκατάσταση και μετά τον κατεβάζω από την αρχή όπως είδα ότι σύστηνε το support. Αντί να λυθεί το πρόβλημα, τώρα κρασάρει σε κάθε εκκίνηση. Δεν προλαβαίνει ούτε όλα τα εικονίδια να φορτώσει. Τίποτα απολύτως.

 

Γενικά μόνο λίγο βαρύς μου φαινόταν τις τελευταίες μέρες και σε κλείσιμο του browser και αμέσως άνοιγμα, μου έβγαζε μήνυμα ότι τον έχω ήδη ανοιχτό και να κάνω κλείσιμο πάλι. Έκανα πλήρες scan με Malwarebytes Anti-Malware και με το Avast (και κατά την εκκίνηση του PC και μέσα από τα windows), μήπως έφταιγε κάτι τέτοιο. Δεν βρήκε κάτι.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να τρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...