Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα δεν ειναι plugins, αλλα addons, εχει διαφορά!!!

 

τα addons πιστευω οτι δουλευουν, τα plugins οχι και ουτε θα δουλεψουν καποια γιατι πολυ απλα ειναι 32bit-α,

δεν φταιει ο fx γι αυτο, αλλα οι δημιουργοι τους που δεν βγαζουν 64-bit

Απο πρόσθετα που να λειτουργούν τι έχουμε;

 

 

επίσης έχουμε κανένα νέο για electrolysis; σε μένα δεν λειτουργησε σωστά όταν το ενεργοποίησα,είχα πρόβλημα με audio/video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο πρόσθετα που να λειτουργούν τι έχουμε;

δεν ξερω, εχω την εντυπωση οτι οταν τον δοκιμασα επαιζαν παντως (κι εχω πολλα),

αλλα δεν βρισκω λογο να τρεχω τον 64bit, οταν μου τρωει περισσοτερη μνημη και

δεν μου προσφερει κατι αλλο

 

επίσης έχουμε κανένα νέο για electrolysis; σε μένα δεν λειτουργησε σωστά όταν το ενεργοποίησα,είχα πρόβλημα με audio/video.

επισης, δεν ξερω/δεν ασχολουμαι, μια χαρα ειναι για μενα ως εχει και

ελπιζω να εχει switch-off (ή να βγει κανα add-on οπως εγινε με το classic-theme-restorer) ωστε να το απενεργοποιησουμε οταν βγει οριστικα, για την ωρα ειπαν οτι διατιθεται οριστικα και σε ολους τους χρηστες, αρκει να μην εχουν φορτωμενο ουτε ενα addon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω, εχω την εντυπωση οτι οταν τον δοκιμασα επαιζαν παντως (κι εχω πολλα),

αλλα δεν βρισκω λογο να τρεχω τον 64bit, οταν μου τρωει περισσοτερη μνημη και

δεν μου προσφερει κατι αλλο

 

επισης, δεν ξερω/δεν ασχολουμαι, μια χαρα ειναι για μενα ως εχει και

ελπιζω να εχει switch-off (ή να βγει κανα add-on οπως εγινε με το classic-theme-restorer) ωστε να το απενεργοποιησουμε οταν βγει οριστικα, για την ωρα ειπαν οτι διατιθεται οριστικα και σε ολους τους χρηστες, αρκει να μην εχουν φορτωμενο ουτε ενα addon

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Απλά θα ήθελα το multicore μιας και έχω 9 καρτέλες να ανοίγουν μαζί με τον FF και υπάρχει αρκετή καθυστέρηση μέχρι να φορτωθούν και να ειναι προς χρήση η αλεπού.

επίσης,μερικά πραματάκια,πχ αναπαραγωγή flash video(web tv κλπ)έχουν σκαλώματα μιας και τρέχουν κ άλλα πράγματα στον ff και υπάρχει stuttering/lag στην αναπαραγωγή του βίντεο. Έχω δει περνάνε όλα απο 1 πυρήνα δυστυχώς και δεν αντέχει ο Ι5-2430Μ του λάπτοπ να τα κάνει όλα ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο

 

προφανως εισαι πιο... "απαιτητικος πελατης" απο εμενα, κι εγω φορτωνω αρκετες καρτελες,

ακομα και στο 1000m (celeron) του laptop του σπιτιου, αλλα δεν ... "αγχωνομαι" :P

 

για video κλπ υπαρχει και tv :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για video κλπ υπαρχει και tv :P

δεν υπάρχει tv,και για αυτά που θα χρειαστεί να δω(και την ποιότητα της ελληνικής τηλεόρασης)δεν αξίζουν τα χρήματα για τηλεόραση :-)

Είχα αγοράσει παλαιότερα εναν usb-dtv για το pc αλλά απεβίωσε.

 

Αυτά που έχω ανοιχτά,είναι σχετικά βαριά(isomnia,adslgr,outlook,yahoo mail,gmail,facebook,youtube,twitter,ipt)το 90% κάνουν ανανέωση αυτόματα συν ότι ανοίγω και άλλες καρτέλες,οπότε δεν τραβάει ο πυρήνας του Ι5.

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα να περιμένω να ανοίξουν,απλά οσο πάει ο καιρός όλα γίνονται βαρύτερα και δυστυχώς μόνο καθυστέρηση βλέπω.

Ειδικά πχ ήθελα να δω μπάσκετ στους ολυμπιακούς αγώνες,είναι που ειναι flash,γινόταν και καμιά ανανέωση καρτέλας,τσουπ πάρτο το κόλλημα,χάνεις και τη φάση :-D

 

επίσης τον τελευταίο καιρό με έχει ρημάξει στα κρασαρίσματα και δεν μπορώ να βρω απο που οφείλεται.Καθαρή εγκατάσταση έχω κάνει,νέο προφίλ έχω βάλει η κατάσταση δεν αλλάζει,κρασάρει στο ξαφνικό.Ακόμα σε σελίδες με βαρυ flash(πχ vodafone.gr)κολλάει και μετά γράφει οτι το στοιχείο τάδε καθυστερεί πολύ να γίνει διακοπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει tv,και για αυτά που θα χρειαστεί να δω(και την ποιότητα της ελληνικής τηλεόρασης)δεν αξίζουν τα χρήματα για τηλεόραση :-)

Είχα αγοράσει παλαιότερα εναν usb-dtv για το pc αλλά απεβίωσε.

 

Αυτά που έχω ανοιχτά,είναι σχετικά βαριά(isomnia,adslgr,outlook,yahoo mail,gmail,facebook,youtube,twitter,ipt)το 90% κάνουν ανανέωση αυτόματα συν ότι ανοίγω και άλλες καρτέλες,οπότε δεν τραβάει ο πυρήνας του Ι5.

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα να περιμένω να ανοίξουν,απλά οσο πάει ο καιρός όλα γίνονται βαρύτερα και δυστυχώς μόνο καθυστέρηση βλέπω.

Ειδικά πχ ήθελα να δω μπάσκετ στους ολυμπιακούς αγώνες,είναι που ειναι flash,γινόταν και καμιά ανανέωση καρτέλας,τσουπ πάρτο το κόλλημα,χάνεις και τη φάση :-D

 

επίσης τον τελευταίο καιρό με έχει ρημάξει στα κρασαρίσματα και δεν μπορώ να βρω απο που οφείλεται.Καθαρή εγκατάσταση έχω κάνει,νέο προφίλ έχω βάλει η κατάσταση δεν αλλάζει,κρασάρει στο ξαφνικό.Ακόμα σε σελίδες με βαρυ flash(πχ vodafone.gr)κολλάει και μετά γράφει οτι το στοιχείο τάδε καθυστερεί πολύ να γίνει διακοπη;

"ωραιος" χρηστης εισαι παντως, αμα ημουνα firefox development team θα σε ηθελα για tester :D

 

μωρε κι εγω την tv για media player την εχω, μην νομιζεις, πεταω μεσα το στικακι και ειμαι κομπλε,

αντε να παιξει και λιγο δορυφορικη για premier league ή κανα μπασκετ (ισπανια π.χ.),

ο δεκτης αχρηστος ειναι :D

 

απο εκει και περα πιστευω πως δεν κανεις καλη/σωστη χρηση,

δηλαδη:

οκ isomnia,adslgr εχω κι εγω ανοικτα, δεν τα θεωρω βαριες σελιδες, το αντιθετο θα ελεγα,

αλλα outlook,yahoo mail,gmail,facebook,youtube,twitter (ipt δεν ξερω τι ειναι) θελουν ενα συμμαζεμα:

1) outlook, yahoo & gmail γιατι; μπορεις να βαλεις εναν email client που θα σου φερνει mail απο ολα αυτα,

2) επισης εχω ανοικτο συνεχεια τον inoreader που διαβαζω σελιδες που εχουν rss, fb & twitter ολα σε ενα, ενσωματωμενα και ειμαι κομπλε και

3) εννοειται πως οταν θελω να δω κατι στο laptop τις σελιδες που κανουν autorefresh (οπως το inoreader που σου ειπα) τις κλεινω, ακομα και το mail, δεν με ενδιαφερει μιας και τα παιρνω οσα ειναι σημαντικα απ το typemail/aquamail στο κινητο (android)

 

το κρασαρισμα που γραφεις ειναι μαλλον θεμα του φλας, κι εγω παλιοτερα ειχα παρατηρησει οτι οταν ανοιγα 2-3 καρτελες με φλας, κρασαριζε, δεν ειναι για πολλα-πολλα

 

all in all που λενε και τα αμερικανα, δεν πιστευω οτι φταιει ο fx, αλλα ο χρηστης κανει κακει χρηση :P :D

α, κι ενα τελευταιο που το εχουμε ξαναπει, εχεις φανταζομαι υποψη σου οτι πρεπει καθε τοσο να του κανεις κι ενα restart γιατι οσο ανοιγεις καρτελες δεν αδειαζει την μνημη και τοσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, κι ενα τελευταιο που το εχουμε ξαναπει, εχεις φανταζομαι υποψη σου οτι πρεπει καθε τοσο να του κανεις κι ενα restart γιατι οσο ανοιγεις καρτελες δεν αδειαζει την μνημη και τοσο;

Ναι κάνω αλλα δεν μπορώ και συνέχεια,γεμίζει πολύ εύκολα η ραμ.Το παίρνω ΄χαμπάρι μιας και αρχίσει να βαραίνει η εμπειρία.Επίσης να πω οτι αναφέρομαι για το λαπτοπ και τον firefox(γι αυτό και λέω περι I5-2430M).Ο σταθερός ειναι μόνο για παιχνίδια οπότε δεν ξέρω τι γίνεται εκει πέρα μιας και δεν έχω ασχοληθεί.

 

απο εκει και περα πιστευω πως δεν κανεις καλη/σωστη χρηση,

δηλαδη:

οκ isomnia,adslgr εχω κι εγω ανοικτα, δεν τα θεωρω βαριες σελιδες, το αντιθετο θα ελεγα,

αλλα outlook,yahoo mail,gmail,facebook,youtube,twitter (ipt δεν ξερω τι ειναι) θελουν ενα συμμαζεμα:

1) outlook, yahoo & gmail γιατι; μπορεις να βαλεις εναν email client που θα σου φερνει mail απο ολα αυτα,

ipt=private tracker.

για τα email,είχα παλαιότερα μια εφαρμογή δεν θυμάμαι,νομίζω τον thunderbird η το outlook αλλα κρατούσε τα mail τοπικά και όχι στον server και οταν το πήρα χαμπάρι έκανα πάλι την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πως φευγουν τα γραμματα διπλα στις λεξεις στο μενου;;;

Πανω  πανω που εχει αρχειο,επεξεργασια,προβολη εχει κατι παρενθεσεις στο καθε ενα (F) . (E)..

Πως φευγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια απλή ερωτηση

 

ποση ραμ σας τρωει σε απλη χρηση (σερφαρισμα ) ο mozzilla?????

 

εμενα 250ΜΒ

 

ειναι πολυ??????

1,5-2gb για πλάκα πλέον με αυτά που κάνω.

Συνήθως μένει στο 1 γίγα για κάμποση ώρα και μετά αρχίζει να γεμίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πως φευγουν τα γραμματα διπλα στις λεξεις στο μενου;;;

Πανω  πανω που εχει αρχειο,επεξεργασια,προβολη εχει κατι παρενθεσεις στο καθε ενα (F) . (E)..

Πως φευγουν;

 

πατα about:config στην address bar

βρες την ρυθμιση ui.key.menuAccessKey

αλλαξε το 18 σε 0

επανεκκινηση

Ειναι feature του ff πλεον, για ολες τις εκδοσεις του εκτος της αγγλικης και δεν φευγουν. Και συμβαινει σε ολα τα λειτουργικα.

 

υπαρχει λυση. δεν φευγανε παλιοτερα λογω bug, αλλα πρεπει να το εχουν φτιαξει πλεον. το δοκιμασα σε καθαρο προφιλ, με τον τελευταιο ελληνικο stable 49 64bit και δουλεψε. Win10 64bit Pro.

επειδη καποιος ανοιξε ξεχωριστο τοπικ για το ιδιο προβλημα στα context menu, η λυση ειναι η ιδια.

 

υποψιν οτι αυτο δεν ειναι feature του Firefox, αλλα του OS. μπορουσες να κρυψεις τα menu/context shortcuts μεσα απο ρυθμιση των Windows. και αναλογα με το OS, στα δειχνει ειτε υπογραμμισμενα, ειτε  με τα γραμματα διπλα, εφοσων ειναι ενεργοποιημενα

το bug δεν τιμουσε την ρυθμιση που εβαζες στο Windows για να τα κρυψει, αλλα τωρα δουλευει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...