Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα οσα αναφερονται στη σελιδα του about:support δεν αλλαζουν κατι στον ff γενικα, ειναι απλα για να ξερεις πως ειναι στημενος ο ff στο συστημα σου. Πχ αυτο που λεγαμε παραπανω για την προειδοποιηση, αν το αλλαξεις, θα φανει στη λιστα που λεει important modified preferences.

 

---

Firefox 57 Photon mockups: activity stream, library, compact mode, more

http://www.ghacks.net/2017/04/09/firefox-57-photon-mockups-activity-stream-library-compact-mode-more/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα οσα αναφερονται στη σελιδα του about:support δεν αλλαζουν κατι στον ff γενικα, ειναι απλα για να ξερεις πως ειναι στημενος ο ff στο συστημα σου. Πχ αυτο που λεγαμε παραπανω για την προειδοποιηση, αν το αλλαξεις, θα φανει στη λιστα που λεει important modified preferences.

 

---

Firefox 57 Photon mockups: activity stream, library, compact mode, more

http://www.ghacks.net/2017/04/09/firefox-57-photon-mockups-activity-stream-library-compact-mode-more/

αυτο το εκανα, το αλλο με τον επεξεργαστη δεν μπωρεσα να κανω, νομιζω οτι δημιουργησα κανονα και εδωσα κι αλλη πρωταιρεοτητα στον επεξεργαστη και βαρυνε κι αλλο, δεν γινεται να το κλεισω,  γιατι τον χαλασαν τοσο τον firefox αμα ειναι να ξανα γυρισω παλι πισω στον explorer και δεν το θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχει κάποιο θέμα το flash player μου.
Σε όλα τα Non-HTML5 videos έχω το ίδιο πρόβλημα.
Μόλις πάω να ρυθμίσω την ένταση ή να πατήσω το full screen button με τον κέρσορα (γενικά μόλις περάσει ο κέρσορας μπροστά από το βίντεο), το βίντεο γίνετε μαύρο ή ημιδιαφανές, ενώ ο ήχος παίζει κανονικά.
Για να έρθει στα νορμάλ του το βίντεο, πρέπει απλά να scrollάρω λίγο πιό κάτω/πάνω, αλλά θα ξανάμαυρίσει αν περάσει ο κέρσορας μπροστά απο το βίντεο οποιαδήποτε στιγμή.
Δοκίμασα να απενεργοποιήσω την "ενεργοποίηση επιτάχυνσης υλικού" όπως λέει εδώ αλλά δν διορθώνει το πρόβλημα.

Any ideas?
Ευχαριστώ!!!

Ps: το πρόβλημα εμφανίστηκε σχετικά πρόσφατα (ίσως και στην τελευταία update του Firefox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με youtube, ξαφνικά.

 

Σε fullscreen το βίντεο πάει καρέ καρέ, ενώ ο ήχος είναι κανονικός.

 

Αν γυρίσω σε κανονικό παράθυρο/theater όλα καλά.

 

Μου το κάνει με "επιτάχυνση" είτε on είτε off (θέλει κλείσιμο/άνοιγμα για να την πάρει τη ρύθμιση)?

 

Στον 64ρη αυτά, τελευταία έκδοση, τελευταίοι AMD οδηγοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες, μετά την αναβάθμιση του Firefox στην έκδοση 53, άρχισε να μου βγάζει σε τυχαίες στιγμές το μήνυμα της εικόνας (Windows 10 Professional x64 Ελληνικά Creators Update).

Σήμερα μου το έβγαλε δύο φορές, και τις δύο όταν άνοιξα Νέο ιδιωτικό παράθυρο, απ' όσο θυμάμαι. Πατώντας άκυρο και κλείνοντας το παράθυρο ιδιωτικής περιήγησης ο Firefox λειτουργεί κανονικά. Θέμα ανεπαρκούς μνήμης φυσικά δεν υφίσταται (8 GB με πάνω από τα μισά ελεύθερα).

Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω αν ο Firefox φταίει, αλλά αυτόν υποψιάζομαι

Συνέβη και σε κάποιον άλλο ή μόνο εγώ είμαι ο "εκλεκτός";

 

EDIT: Τελικά κάτι άλλο πρέπει να έγινε, γιατί διαπίστωσα ότι η δεσμευμένη μνήμη του συστήματος είχε φτάσει σχεδόν στο μέγιστο. Με μια επανεκκίνηση "έστρωσε". Για να δούμε αν θα επαναληφθεί.

post-42026-0-06163000-1492705307_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετ¨α απο πολύ καιρό είπα να ξαναδοκιμάσω τον αγαπημένο μου firefox αφού πήρε και 5-6 ενημερώσεις ,αλλά τίποτα δυστιχός κολήματα πάλι και τα σιναφί! Απο πότε κάνει στις σελίδες facebook και λοιπά;; μας ρώτησε αν θέλουμε τόσο πολύ ζουμ;;

Κρίμα πάει ο καλύτερος γίνετε χειρότερος! cpu πάνω απο  50%  απο μόλις 30 που δουλευει!ΕΛΕΟΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

Λοίπον είπα και εγώ να ξανα-χρησιμοποιήσω FF μετά απο χρόνια. Βασικά ειμαι σε Linux Debian 8/Mate Desktop. Θέλω να βγάλω το title bar τελείως. Είδα κάποια addons όπως το "hide caption titlebar plus" που το κάνει αλλά αλλάζει πολύ αρκετά πράγματα. Έψαξα και αλλού αλλά δεν βρήκα μια αξιοπρεπή λύση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα Firefox συνεχόμενα απο την 1.5 έκδοση το 2006. Τα τελευταία 1-2 χρόνια πήγα σε Chrome λόγω του ότι είχε γίνει βαρύ και ασήκωτο το FF. Το Firefox των τελευταίων μηνών όμως με εξέπληξε ευχάριστα. Είναι πολύ σταθερό, ελαφρύ, δεν κρεμάει το μηχάνημα λόγω RAM hogging όπως το Chrome, και δεν είχα ούτε ένα crash η οποιοδήποτε slowdown μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά to 57 αλλά μετά απο πολύ καιρό στο Chrome ξαναεπέστρεψα πάλι στο FF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ff53 με multiproccess on σε win10 x64, σύστημα του 2009 μου προσφέρει ευχάριστη και απροβλημάτιστη εμπειρία browsing. Lite χρήση βέβαια γιατί το μόνο addon που έχω φορτωμένο είναι ο adblocker και ένα ελαφρύ theme αλλά σε σχέση με παλαιότερες εκδόσεις είναι εμφανώς πιο γρήγορος και σταθερός..

Γενικά επικρατεί μια αρνητικότητα γύρω από τις καινούριες αλλαγές η οποία δε ξέρω 100% που οφείλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις ~2200 απο τα ~19000 προσθετα ειναι ff 57 ready.
https://www.ghacks.net/2017/04/27/if-firefox-57-would-be-released-today-2274-add-ons-would-be-compatible/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι :P

Δοκιμασε με ολα τα προσθετα ανενεργα (help > restart with addons disabled). Και βαλε και τις 64αρες εκδοσεις των ff και chrome μιας και εισαι σε 64αρι λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι :P

Δοκιμασε με ολα τα προσθετα ανενεργα (help > restart with addons disabled). Και βαλε και τις 64αρες εκδοσεις των ff και chrome μιας και εισαι σε 64αρι λειτουργικο.

 

 

Ευχαριστω πολυ

Υπηρξε μια βελτιωση αλλα σε σχεση με το chrome ειναι μεγαλη παλι η διαφορα

post-40128-0-63199400-1493497292_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...