Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις προβλημα με το ebay.com?

 

Δεν μου εμφανιζει στα δεξια το "contact seller" και γενικοτερα ολο το τετραγωνακι που εμφανιζει κανονικα και παντα στο ebay.co.uk.

 

Το ελυσε κανεις αυτο?

 

 

Τι πρεπει να ενεργοποιησω στο ublock ωστε να μην μου δειχνει τα annotations στο youtube?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα τον τυπο του ctr που μαζευει στο github του διαφορα για ενα userchrome.css που θα κανει τον ff 57+ οπως ηταν παλια, βρηκα και αυτον εδω που εχει ξεχωριστα αρχεια για οποιον θελει να κανει το δικο του userchrome.css κομματι κομματι.

 

https://github.com/Timvde/UserChrome-Tweaks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να μην πειραματιστουμε εμεις και κανουμε καμια ανεπανορθωτη ζημεια στο firefox 57.

 

Αυτο ή καποιο παρεμφερες addon που να ειναι συμβατο και στην εκδοση 57 παιζει?

Δηλαδη ενα addon που να μπορω να κανω backup/restore τους αποθηκευμενους κωδικους που εχω σε διαφορες σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Το ίδιο πρόβλημα και γω, κολλάει απίστευτα μετά από 5 - 10 λεπτά χρήσης. Η ραμ ανεβαίνει ακόμη και στα 6,5 GB μόνο με χρήση mozilla στο πισι. Έχω βέβαια 16GB, δε κολλάει λόγω ραμ. στη χρήση πόρων, μου δείχνει τον firefox 1,5 gb φόρτωμα !! και κάθε λίγα δευτερόλεπτα, παγώνει.....ξεπαγώνει.....ξαναπαγώνει.....και ξανά και ξανά. Κλείνω το firefox, τον ξανανοίγω και για 10 λεπτά περίπου ΟΚ. Μετά πάλι τα ίδια. Ίνκτερνετ έχω ΟΤΕ στα 4mbps μόνο (λόγω περιοχής) Αλλά και με το Wi-fi 4G της Wind που έχω και πάει σφαίρα, μετά από λίγο τα ίδια. Καμιά λύση;

Επεξ/σία από cuprakatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα η Mozilla έκανε υποχρεωτικό update σε όσους είχαν 32-bit έκδοση σε 64-bit έκδοση. Λέτε κάποια προβλήματα να οφείλονται εκεί; (και σε μένα αργοπορεί τελευταία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το περασμα απο την 55 στην 56, και εφοσον εισαι σε 64αρια windows και εχεις 2+GB ram, ο 32αρης ff 55 ενημερωνεται σε 64αρη ff 56.

 

https://www.ghacks.net/2017/07/22/firefox-56-automatic-32-bit-to-64-bit-upgrade/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα τον firefox quantum και επαθα πλακα, χιλιες φορες πιο γρηγορος απο chrome στα windows 10, λετε να υπαρξει προβλημα να κολλησω πιο ευκολα ιο και να μου κανει καποια ζημια στο software επειδη ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο?

 

τελος θελω να μου πειτε 2 πραματακια

 

1) προτεινετε ublock origin ή τον adblock plus?

 

2) μου βγαζει αυτο εδω, τι ακριβως ειναι πως μπορω να το απενεργοποιησω?

 

post-391493-0-89817500-1508914271_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι ξερω το ad block plus δεν το εχουν μεταφερει ακομα για την εκδοση 57.

Οσο τωρα αφορα καποιο addon που να εχει τα tabs κατω δεν υπαρχει ετσι?

 

Και το tab mix plus δεν θα το κανουν και για την εκδοση 57?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgosmcmc

Οχι, μην αγχωνεσαι δεν θα κολλησεις κατι. 

1) Ublock origin επειδη μονο αυτο υπαρχει σε web extension, οποτε μονο αυτο μπαινει στον 57.

2) about:config > security.insecure_field_warning.contextual.enabled > false

 

@JUST-GAMER

Οχι και οχι. Αν θες τα tabs κατω, βρες/φτιαξε ενα userchrome.css που να βαζει τα tabs κατω, γιατι προσθετο που να αλλαζει το ui δεν προκειται να υπαρξει απο την 57 και μετα.

Οταν λες κατω, εννοεις στο κατω μερος του παραθυρου ή κατω απο την address bar πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgosmcmc

Οχι, μην αγχωνεσαι δεν θα κολλησεις κατι. 

1) Ublock origin επειδη μονο αυτο υπαρχει σε web extension, οποτε μονο αυτο μπαινει στον 57.

2) about:config > security.insecure_field_warning.contextual.enabled > false

 

@JUST-GAMER

Οχι και οχι. Αν θες τα tabs κατω, βρες/φτιαξε ενα userchrome.css που να βαζει τα tabs κατω, γιατι προσθετο που να αλλαζει το ui δεν προκειται να υπαρξει απο την 57 και μετα.

Οταν λες κατω, εννοεις στο κατω μερος του παραθυρου ή κατω απο την address bar πχ?

Αν ηξερα να φτιαχνω πιστευεις οτι θα ειχα αναγκη τον οποιονδηποτε?

Αν ηθελα τα tabs κατω απο την address bar για ποιο λογο να το ρωτησω καν αφου στο firefox 57 ετσι θα ειναι απο default.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να φτιαχνω. Εγω πιστευω οτι θα υπαρξει καποιος να βγαλει καποιο addon που να βαζει τα tabs κατω.

Και το οτι προτεινεις στον οποιοδηποτε να φτιαξει το userchrome.css λες και ειναι κατι πανευκολο που ολοι πρεπει να ξερουν με ξεπερναει.

 

Το οτι εσυ ξερεις κατι δεν σημαινει οτι πρεπει να το ξερουν ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...