Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω να κανω δικο μου userchrome.css, οπως δεν ξερει και ο περισσοτερος κοσμος. Αν χρειαστω κατι, απλα θα παρω στοιχεια απο τις 2 σελιδες στο github που παρεθεσα (μια απο τον τυπο που φτιαχνει το ctr και μια απο τον τυπο που απλα μαζευει κωδικα για τετοιες δουλειες) και θα φτιαξω οτι με βολευει. 

Στην εικονα πχ φαινεται ο ff χρησιμοποιοντας μονο το "πακετο" που δινει ο τυπος του ctr, χωρις καμια αλλαγη. Δεν ειναι τελειο, δεν εινια και χαλια, αλλα δεν εχω και χρονο να ασχοληθω και να το ψαξω για να κανω κατι παραπανω

 

Μισο να βρω καποιο css που να βαζει τις καρτελες στο κατω μερος του παραθυρου... Ειναι δυσκολο, γιατι γραφοντας ενα απλο "tabs on bottom" τα περισσοτερα howtos που βγαζει ειναι για να βαλεις τις καρτελες κατω απο την address bar, οπως ηταν στον ff 3 πχ.


Κατι τετοιο θες δηλαδη (εικξονα 2)? Εκλεισα την μπαρα με τα αγαπημενα και την μπαρα του μενου γιατι τις ειχε και τις 2 κατω και φαινοταν αθλιο!


Πως ακριβως γινετε αυτο? Ειναι στα ελληνικα τα settings μου

 

Γραφεις στην address bar (εκει που γραφεις facebook.com, google.com κλπ) "about:config" (χωρις τα αυτακια), πατας θα προσεχω, βρισκεις μεσα εκει το "security.insecure_field_warning.contextual.enabled" και με διπλο κλικ πανω στο true που εχει δεξια, το γυρνας σε false.

post-124002-0-03538300-1508917721_thumb.jpg

post-124002-0-66309500-1508918214_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς το παρον εχω το firefox 56 οταν παω στο 57 και κανω απλα αυτο ολα τα tabs θα ειναι κατωοπως στη 2 φωτο?

Εμενα ηταν ηδη στο false.

Ισως γιατι εχω εγκαταστησει το ctr.

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αυτο ειναι για τον giorgosmcmc που ρωτησε κατι εδω (το 2)

http://www.insomnia.gr/topic/402598-mozilla-firefox-ερωτήσεις-προβλήματα-και-λύσεις/?p=56042802

 

Το να ερθουν μονο οι καρτελες κατω φαινεται οτι θελει πολυ δουλεια, μιας και φερνει κατω οτι υπαρχει πανω, δηλαδη οχι μονο τη γραμμη με της καρτελες αλλα και τη γραμμη του μενου και της διευθυνσης και των bookmakrs.

Βγαλε καλυτερα ενα screenshot για το πως θες να ειναι για να ξερω τι να ψαξω και αν το βρω να το ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεξτε τον FF με καθαρο προφιλ, οσοι εχετε θεμα μαζι του.

Πως ακριβως γινετε αυτο?

Εβαλα τον firefox quantum και επαθα πλακα, χιλιες φορες πιο γρηγορος απο chrome στα windows 10, λετε να υπαρξει προβλημα να κολλησω πιο ευκολα ιο και να μου κανει καποια ζημια στο software επειδη ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο?

 

τελος θελω να μου πειτε 2 πραματακια

 

1) προτεινετε ublock origin ή τον adblock plus?

 

2) μου βγαζει αυτο εδω, τι ακριβως ειναι πως μπορω να το απενεργοποιησω?

Πως τον εβαλες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως γινετε αυτο?

https://support.mozilla.org/en-US/kb/refresh-firefox-reset-add-ons-and-settings

Τα addon λεξικα που υπηρχαν εως τωρα στο 57 θα συνεχισουν να υπαρχουν ή θα καταργηθουν?

 

 

 
λογικα θα δουλευουν ακομη, δεν εχουν σχεση με το UI του FF. δεν ξερω ομως αν αλλαξανε κατι στον τροπο που κανει ορθογραφικο ελεγχο ο FF, oποτε ισως να μην ειναι πλεον συμβατα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργιο καθαρό προφίλ υπάρχει εύκολος τρόπος:

 

  1. about:profiles
  2. Create New Profile
  3. κλικ στο: [Launch Profile in New Browser],  ή [set as default profile] για να φορτώνει αυτόματα.

 

Sorry δεν έχω Ελληνικά, δείτε στο screenshot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργιο καθαρό προφίλ υπάρχει εύκολος τρόπος:

 

  1. about:profiles
  2. Create New Profile
  3. κλικ στο: [Launch Profile in New Browser],  ή [set as default profile] για να φορτώνει αυτόματα.

 

Sorry δεν έχω Ελληνικά, δείτε στο screenshot.

 

Ή μπορείς να κατεβάσεις την portable version άμα βαριέσαι να τα κάνεις αυτά και θες μόνο να τον testάρεις =)

https://portableapps.com/apps/internet/firefox_portable/test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς να κατεβάσεις την portable version άμα βαριέσαι να τα κάνεις αυτά και θες μόνο να τον testάρεις =)

https://portableapps.com/apps/internet/firefox_portable/test

 

Βρε καλός ο portable αλλά είναι μπαμ και κάτω αυτά τα βήματα, ούτε 15 δευτ. μέσα στον ήδη εγκατεστημένο browser. Αν κάτι δεν δουλέψει με καθαρό προφίλ τον στέλνεις για reset Refresh, όπως έδωσε ο Killik πιο πάνω. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο λαπτοπ της υπογραφής, με καθαρό 64bit firefox 56.0.2 και με 6 καρτέλες καρφιτσωμένες,(youtube,fb,insomnia,thelab,adslgr,myphone) η χρήση της ραμ ξεπερνάει τα 2γιγα μερικές φορές και αλλες πάει και παραπάνω.

Γενικότερα συνεχώς γεμίζει χωρίς να αδειάζει αναλόγως τι κάνω(ανοιγω/κλείνω καρτέλες - γενικό σερφάρισμα κλπ κλπ)

τα πρόσθετα που υπάρχουν είναι lastpass,ublock origin και ενα ελληνοαγγλικό λεξικό.

υπάρχει κάποια λύση η είναι γενικό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε να βγει ο 57, λογικα θα λυσει το προβλημα της μνημης γιατι οταν κλεινεις ενα tab, θα σκοτωνει αμεσως το αντιστοιχο process του και η μνημη θα αδειαζει πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...