Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Βασικα για να λεμε και την αληθεια δε μου το κανει συνεχεια αλλα καποιες φορες καποια site πιθανον να του πεφτουν αρκετα βαρυα δε ξερω τι να πω, ειναι και φορες που εχω 50+ tabs και δε παιρνει χαμπαρι, τωρα ας πουμε με 5 tabs ανοιχτα ειναι σε αυτη τη φαση, και με καμποσα com surrogate να τρεχουν που υποψιαζομαι πως ειναι ιος.

Ειλικρινά δεν έχω τόσες γνώσεις για να σε βοηθήσω, ελπίζω κάποιος άλλος χρήστης να τα καταφέρει. Διαβάζω όσο μπορώ και γενικά λύνω εμπειρικά τα προβλήματα στα δικά μου μηχανήματα κι εγώ. Θα σου πω όμως κάτι που θυμήθηκα με βάση το δικό σου μνμ:

Πριν από δύο χρόνια άνοιγα συγκεκριμένα sites και ήταν τόσο βαριά που κράσαρε ο Mozilla. Γενικά έχω πάνω από 80-100 ταμπς και παράθυρα ανοικτά λόγω δουλειάς. Έτσι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω Chrome (που δεν μου αρέσει γενικά) και έκτοτε τον χρησιμοποιώ για αυτά τα "βαριά" sites. Έλα όμως που άλλαξα OS (από 7αρια σε 10αρια) μαζί με την αναβάθμιση του Μ και ξαφνικά τα sites εκείνα ΠΑΙΖΟΥΝ στον Μ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και ο C λαγκάρει!!!!! Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω. Αναγκαστικά πλέον ζω "ανάποδα" χαχαχαχα. Δουλίτσα να γίνεται...

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/21/2018 στις 4:33 ΜΜ, vgiozo είπε

Μέγα πρόβλημα, μικρή καταστροφή με τον 59...

...είχα ένα μεγάλο session και μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 59 μου έσβησε όλες τις σελίδες που στην αμέσως προηγούμενη συνεδρία ήταν background tabs (δεν είχαν φορτωθεί ενεργά δλδ) και τις αντικατέστησε με "new tab' στα οποία είχε αρχικά μείνει το favicon της προηγούμενης σελίδας, αλλα μόλις πατούσα επάνω - για να φορτώσουν - χανόταν κι αυτό...

Επίσης, σβήστηκαν κι όλες οι συνεδρίες που είχα αποθηκευμένες στο Session Boss....πολλές πολλές σελίδες, προσεκτικά οργανωμένες προς χρήση, εξαφανίστηκαν..

Αντέγραψα (ενόσω ήταν μετά την επανεκκίνηση ακόμη ανοιχτός ο Firefox) όλα τα στοιχεία που παρέπεμπαν σε session/store στον κεντρικό φάκελο του προφίλ, αλλά και σε υποφακέλους εκεί, μήπως υπάρχει κάποια ελπίδα...

Μιλάμε για πολλή δουλειά χαμένη, άρθρα οργανωμένα με σειρά, προς χρήση κτλ πάνε όλα...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσω το "προ-προηγούμενο" session βάσει αυτών των αρχείων; Είναι αρκετά τεχνικό το θέμα, υποθέτω...

--

Είχα ενεργοποιήσει και το Firefox Sync, και το έτρεξα σε άλλο υπολογιστή, αλλά "διάβασε" μόνο τις "ενεργές" σελίδες της συνεδρίας...

...προφανώς είναι και πρόβλημα ότι δεν ελέγχει κανείς ΠΟΤΕ θα γίνεται ο συγχρονισμός...αν δεν είχε γίνει συγχρονισμός αμέσως μόλις τον άνοιξα και συμπέρανα το πρόβλημα, θα είχα διαθέσιμες όλες τις σελίδες στο "σύννεφο"

---

Δεν μπορώ πλέον να παίρνω τέτοια ρίσκα, με το νέο Firefox....πρέπει πα΄ραυτα τα επιστρέψω είτε στον Firefox ESR (extended support release) είτε σε κάποιο fork, που δεν έχει μεταβεί στη νέα 'μηχανή' και ταυτόχρονα υποστηρίζει την επέκταση Session Manager ...πχ Palemoon , CyberFox, Waterfox....

 

Δεν βρήκα λύση, αλλά βρίσκομαι στο δρόμο για τη λύση / αποκατάσταση των απωλεσθέντων συνεδριών.

 

Βρήκα αυτό το εξαιρετικό εργαλείο, που διαβάζει όλατ τα αρχεία με κατάληξη js, json, jsonlz4, json.mozlz4, bak κτλ και απομονώνει/ξεδιαλέγει όλες τις URL μαζί με τους τίτλους τους από αυτά τα αρχεία, και αποθηκεύει σε νέα, με κατάληξη js, html που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για να ανοίξει εκ νέου στον πλοηγητή το σχετικό session / συνεδρία, μετονομάζοντας το js σε "sessionstore.js" και τοποθετώντας το στον κεντρικό φάκελο του προφίλ του FF (και κάθε fork του).

https://www.jeffersonscher.com/res/scrounger_json.html

Με την ευκαιρία, εγκαταλείπω τον Firefox Quantum  και μεταβαίνω σε Cyberfox προς το παρόν, για να μπορώ να χρησιμοποιώ την επέκταση Session Manager.

Δυστυχώς και γι αυτόν τον πλοηγητή έχει ανακοινωθεί το τέλος της υποστήριξής του, τον Ιούνιο, αλλά μου δίνει τη καλύτερη μέση λύση προς το παρόν.

Ο Palemoon βασίζεται σε αρκετά παλιότερη έκδοση του FF (v24) και διαβάζω για ασυμβατότητες με ιστοσελίδες, ενώ η "ενημερωμένη" έκδοσή του, ο Basilisk είναι σε "beta" και δεν θα ήθελα να μπλέξω...

...από την άλλη ο Waterfox (που απ' ότι καταλαβαίνω είναι προϊόν Έλληνα προγραμματιστή) βασίζεται στο έργο ενός μόνο ανθρώπου, που δεν ενσωματώνει μόνο κώδικα ασφαλείας, αλλά και νεώτερο κώδικα στη διανομή του, δημιουργώντας ένα υβρίδιο webextensions/XUL...
...μπορεί από τη μια πλευρά να είναι μια πιο μακροπρόθεσμη λύση, από την άλλη όμως, από τη στιγμή που ακολουθεί κατά πόδας τον FF, προβλέπω τη δημιουργία αδιεξόδου όσον αφορά τη τύχη ορισμένων επεκτάσεων...λέει πως θα διατηρήσει συμβατότητα, αλλά δεν ξέρω...
...κι από έκδοση σε έκδοση διαβάζω για αρκετά προβλήματα (ίσως γιατί αυτοί που τα έχουν τα αναφέρουν, ενώ άλλοι όχι, δεν ξέρω) και πράγματι φαίνεται πολύ απαιτητικό για να διεκπεραιώνεται από ένα άτομο, και δεν θα ήθελα να θέσω σε κίνδυνο, πάλι, τα αρχεία μου με κάποια αναβάθμιση...

...αντίθετα, οι Palemoon/Basilisk - αν καταλαβαίνω καλά - έχουν ως αφετηρία μια (διαφορετική μεταξύ των δύο) έκδοση του FF, αλλά δεν έχουν στόχο να δημιουργήσουν ένα υβρίδιο, αλλά κάτι νέο, με δική του κατεύθυνση...
...που θα το προτιμούσα, μόνο που και πάλι μεσο-μακροπρόθεσμα, δεν μπορεί παρά να κάνει άλματα μεταξύ εκδόσεων, γιατί δεν προλαβαίνει τους ρυθμούς ανάπτυξης του FF και των νέων χαρακτηριστικών/λειτουργιών που εισάγει...
...αν ο Basilisk δεν ήταν beta, θα το προτιμούσα...

Ο Firefox ESR θα ήταν μια άριστη λύση, αλλά δυστυχώς τώρα φτάνει στο τέλος της υποστήριξής του όπου νά'ναι, και η νέα έκδοση θα βασίζεται στον Quantum...

Οπότε για τώρα και μέχρι το τέλος του καλοκαιριού με βλέπω με Cyberfox, που ξέρω ότι θα έχω μια σταθερή πλατφόρμα, για την οποία δεν αναμένονται αναβαθμίσεις αμφίβολες, παρά μόνο patch ασφαλείας...κι είναι και συμβατός με τη τρέχουσα έκδοση FF για να μεταφέρω ιστορικό, σελιδοδείκτες κτλ...

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ghacks.net/2018/03/23/preparing-for-firefox-esr-60/

 

με το τελος του ESR και την μεταβαση στην 60 κλεινει ουσιαστικα ενα ολοκληρο κεφαλαιο και δυστυχως τελος ο FIrefox που ξεραμε.ελπιζω να μην μπει ταφοπλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο για ταφοπλακες ακουω και δεν εχω καταλαβει το γιατι, μερχρι τωρα μια χαρα λυσεις υπαρχουν και για καποια πρόσθετα που απαξιώθηκαν και καλες ταχυτητες εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως έχει βελτιωθεί σε πολλά μέτωπα με τον Quantum...ιδιαίτερα στη διαχείριση της μνήμης και των multimedia στοιχείων μέσα στο ορατό παράθυρο...εκεί υστερούσε πολύ πριν, τώρα δεν σκέφτομαι να ανοίξω vivaldi/chrome για κα΄τι τέτοιο...

Ωστόσο, για όσους θέλουν συγκεκριμένα πράγματα, ειδικά ως προς λειτουργίες που προσφέρονται μέσω προσθετων (πχ για μένα το Session Manager, με την αποθήκευση αρχείων με διακριτό όνομα για κάθε συνεδρία και πολύ αξιόπιστη λειτουργία) εκεί ο Quantum/Servo Firefox είναι περιοριστικός...κι αλλάζει κατεύθυνση και φιλοσοφία, θα μπορούσε να πει κανείς...

Εγώ αναγκαστικά πηγαίνω προς τα fork του....αν και αν έβγαινε πχ το Session Buddy  του chrome store για τον FF, θα δυσκολευόμουν να αντισταθώ...

...κι αυτό είναι το άσχημο, ας πούμε...επειδή ο FF έχει μεγάλη κοινότητα προγραμματιστών, προχωράει γρήγορα...κι οι άλλες εκδοχές του, επειδή δεν μπορούν να παρακολουθήσουν με παρόμοιο ρυθμό (λίγοι προγραμματιστές ή ένας κύριος, εύκολο να κολλήσει το project) δεν συγκεντρώνουν επαρκή στήριξη και συμμετοχή από χρήστες, καθώς μπορεί να υπάρχει ένα ρίσκο στη δέσμευση...
...κι αυτό γίνεται φαύλος κύκλος, αφού αυτή η απουσία μεγάλης κοινότητας επιτείνει τα προβλήματα της συγκέντρωσης μιας ομάδας προσηλωμένων προγραμματιστών για να τον αναπτύξουν.

...τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα όσο ψαχνόμουν, γιατί αυτή τη στιγμή πραγματικά αδυνατώ να ακολουθήσω τον Quantum λόγω έλλειψης αξιόπιστου Session Manager...ωστόσο ταυτόχρονα είμαι δεσμευμένος στα Mozillοειδή, επειδή κάνω εκτεταμένη χρήση των ετικετών στο σύστημα σελιδοδεικτών του FF, ώστε να οργανώνω το υλικο΄μου και να ξαναβρίσκω αυτό που θέλω γρήγορα (με συνδυαστική χρήση tags)...

...για απλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, νομίζω όλοι οι πλοηγητές πλέον κάνουν εξαιρετική δουλειά...προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον Vivaldi...ό,τι και να του φορτώσω, σε παλιότερο επεξεργαστή i5-2520m, το καταπίνει αδιαμαρτύρητα....ο πιο fluid / ομαλός στη χρήση πλοηγητής που έχω δοκιμάσει εν γένει, ειδικά εκεί που υπάρχουν υψηλές απαιτήσεις.....
(περιέργως, μου κάνει κολλήματα με τον αρκετά ισχυρότερο εν γένει i5-5250U, στα ενσωματωμένα βίντεο στο mini-pc...πιθανώς θέμα οδηγού γραφικών...παρόλαυτά σπαστικό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

ολο για ταφοπλακες ακουω και δεν εχω καταλαβει το γιατι, μερχρι τωρα μια χαρα λυσεις υπαρχουν και για καποια πρόσθετα που απαξιώθηκαν και καλες ταχυτητες εχει.

Δυστυχώς όχι είναι πολύ λίγα τα addons που έχουν μεταφερθεί και στη νέα έκδοση του firefox.

Π.χ. έχω ζητήσει εδώ και μερικά ποστ αλλά και έχω ψάξει αν υπάρχει κάποιο addon σαν αυτό ή αυτό ή αυτό και κανείς δεν έχει βρει τίποτα με αποτέλεσμα να πιστεύω ότι απλά δεν ασχολήθηκε κανείς να τα μεταφέρει αλλά ούτε και να φτιάξει κάποια παρόμοια.

 

Και σου έδωσα ένα πολύ μικρό παράδειγμα κάποιον addons που δεν έχουν μεταφερθεί στην νέα έκδοση του firefox.

Πίστεψε υπάρχουν τρομερά πολύ περισσότερα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους κωδικούς δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθεί κάποιος, μπορείς να τα έχει στο λογαριασμό σου στη Mozilla και τέλος, τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι ομως αν θες να τους εκανεις επαναφορα σε αλλο υπολογιστη που εχει αλλη εκδοση firefox.

Και αυτο με το λογαριασμο mozilla που λες δεν θα ελεγα οτι δουλευει και πολυ σωστα γιατι οταν το ειχα μου δημιουργουσε συνεχως προβληματα στους 3 υπολογιστες που εχω τον firefox γιστι και ηθελε να κανει ακριβως τα ιδια ολα τα firefox αλλα και πολλες φορες δεν δουλευε και σωστα με αποτελεσμα να χανεις πολυ ευκολα τις ρυθμισεις κ.τ.λ.

Για εμενα προσωπικα αυτο ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα addons που θελω να μεταφερθουν στις νεες εκδοσεις του firefox.

Και να μην ξεχασω και το "classic theme restorer" αλλο ενα addon που δεν εχει μεταφερθει στις νεες εκδοσεις.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω παρατηρήσει το εξης και πλεον δεν υπαρχει αμφιβολία να πεφτω εξω γιατί το παραλολουθω αρκετο καιρο, οτι βιντεο στο YouTube παρακολουθω και παει μπαλα στο chrome, στο firefox quantum σέρνεται η γη και νομιζω οτι δε δίνει τη μαξιμουμ ταχύτητα, απελπιστικο το buffering, απαλευτη κατάσταση, δοκιμασα και restore αλλα παλι τα ιδια, η μόνη επέκταση που εχω είναι το adblock και ενα youtube downloaded, τιποτα αλλο, τραγικο. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Mozilla releases Firefox Reality for Virtual Reality scenarios
https://www.ghacks.net/2018/04/05/mozilla-releases-firefox-reality-for-virtual-reality/

Οπως ειπε και ενας τυπος στα σχολια του ghacks, resources well spent...NOT!

@giorgosmcmc

Πετα το youtube downloaded για αρχη και δες αν στο κανει παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει καποιο δωρεαν addon που να μπορω να κατεβασω βιντεος απο youtube, dailymotion και γενικοτερα site με βιντεο, αν ειναι δυνατον και με τους υποτιτλους που μπορει να εχουν ακομα και στη μεγαλυτερη αναλυση π.χ. 4k ή 8k γιατι αυτο που εχω για το youtube πανω απο 720p βιντεο δεν με αφηνει να κατεβασω.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2018 στις 5:33 ΜΜ, giorgosmcmc είπε

Παιδια εχω παρατηρήσει το εξης και πλεον δεν υπαρχει αμφιβολία να πεφτω εξω γιατί το παραλολουθω αρκετο καιρο, οτι βιντεο στο YouTube παρακολουθω και παει μπαλα στο chrome, στο firefox quantum σέρνεται η γη και νομιζω οτι δε δίνει τη μαξιμουμ ταχύτητα, απελπιστικο το buffering, απαλευτη κατάσταση, δοκιμασα και restore αλλα παλι τα ιδια, η μόνη επέκταση που εχω είναι το adblock και ενα youtube downloaded, τιποτα αλλο, τραγικο. 

καλημερα, χριστος ανεστη και χρονια πολλα,

για σενα και για αλλους με παρομοια θεματα δοκιμαστε και αυτο....

2018-04-09_083402.jpg

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καθε φορα που μπαινω στο youtube μου εμφανιζει το ασπρο πλαισιο ξαφνικα το εκανε μετα απο 2 μηνες που ολα δουλευαν ρολοι αυτο ειναι και το προβλημα.5ad3a9be6a197_Screenshot-2018-4-15-YouTube.png.693bde7e5b8d4be653f56a8243279026.png

 

Επεξ/σία από thleorasakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...