Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχασα να πω οτι ειμαι σε firefox esr, δηλαδη 52.x σημερα, οποτε δουλευει κανονικα οτι προσθετο εχω, μιας και υποστηριζει ακομα τα παλια (προ ff 57+) extensions. Και σε esr λεω να παραμεινω για καιρο επειδη εκτιμω τη σταθεροτητα του browser περισσοτερο απο τα νεα "features" που η mozilla παρουσιαζει καθε 6 βδομαδες.
Για οσους δεν ξερουν τι ειναι η esr:  https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/

Οσοι ειστε σε ff 57+, προφανως εχετε ηδη αποδεχτει πως λογω της μεταβασης σε web extensions καποια προσθετα πεθανανε αναγκαστικα, αλλα ξαναφτιαχτηκανε με περιορισμενη λειτουργικοτητα κλπ, οποτε η "ταφοπλακα" δεν θα μπει σε 7 κ.σ. αλλα εχει ηδη μπει εδω και 6 μηνες σχεδον.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εαν βαλεις την 57 esr 32bit τα παλια npapi plugins λειτουργουν

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ξεχασα να πω οτι ειμαι σε firefox esr, δηλαδη 52.χ σημερα, οποτε δουλευει κανονικα οτι προσθετο εχω, μιας και υποστηριζει ακομα τα παλια (προ ff 57+) extensions. Και σε esr λεω να παραμεινω για καιρο επειδη εκτιμω τη σταθεροτητα του browser περισσοτερο απο τα νεα "features" που η mozilla παρουσιαζει καθε 6 βδομαδες.
Για οσους δεν ξερουν τι ειναι η esr:  https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/

Οσοι ειστε σε ff 57+, προφανως εχετε ηδη αποδεχτει πως λογω της μεταβασης σε web extensions καποια προσθετα πεθανανε αναγκαστικα, αλλα ξαναφτιαχτηκανε με περιορισμενη λειτουργικοτητα κλπ, οποτε η "ταφοπλακα" δεν θα μπει σε 7 κ.σ. αλλα εχει ηδη μπει εδω και 6 μηνες σχεδον.

κατι ειχε ακουστει οτι με την  nighlty μπορεις να τρεξεις τα παλια npapi ισχυει?

Επεξ/σία από alexisnik19911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει 57 esr, 52 esr υπαρχει και σε αυτη λειτουργουν κανονικα τα silverlight, java κλπ. Στην κανονικη 52 και σε νεοτερες δεν λειτουργουν. Το αν θα λειτουργουν ή οχι το καθοριζει η mozilla. Εξαιρεση βεβαια και στις 2 περιπτωσεις ειναι το flash που ολοι το κραζουν αλλα ειναι το μοναδικο npapi plugin που εχει... το ακαταλογιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jim_p είπε

Τελος, ποια ηταν εκεινη η σελιδα που ελεγε ποια προσθετα εχουν γινει port σε web extensions και ποια οχι, μαζι με το λογο που δεν εχουν γινει?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1TFcEXMcKrwoIAECIVyBU0GPoSmRqZ7A0VBvqeKYVSww/htmlview#

Απο δω: https://www.reddit.com/r/firefox/comments/6i1fu2/webext_equivalents_to_legacy_addons/

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν ειναι αυτη η σελιδα που λεω. Βασικα, αυτο ειναι ενα ξερο excel που το εγραψε καποιος για να δειξει τι εναλλακτικο (σε web extension) υπαρχει για τα παλια προσθετα. Και για καποιο περιεργο λογο, εδω μου φαινεται κενο...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Αύγουστο δεν είναι το τέλος τέλος; Νομίζω θα βγει άλλη μια 52.Χ esr που θα κρατήσει μέχρι τον Αύγουστο. 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Τον Αύγουστο δεν είναι το τέλος τέλος; Νομίζω θα βγει άλλη μια 52.Χ esr που θα κρατήσει μέχρι τον Αύγουστο. 

9 μαιου λεει το χρονοδιαγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα μετα την εκδοση 60 οσοι χρησιμοποιουδαν την esr εκδοση του mozilla firefox την χανουν και αυτη με αποτελεσμα πλεον ολες οι εκδοσεις του firefox να πρεπει να εχουν τα νεα web addons και οχι οπως ειχαν οι παλιες εκδοσεις firefox.

 

Καλα καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2018 στις 8:43 ΠΜ, jim_p είπε

Οχι δεν ειναι αυτη η σελιδα που λεω. Βασικα, αυτο ειναι ενα ξερο excel που το εγραψε καποιος για να δειξει τι εναλλακτικο (σε web extension) υπαρχει για τα παλια προσθετα. Και για καποιο περιεργο λογο, εδω μου φαινεται κενο...

image.png.459f9b59cb6b6a7c1ed8f35f76351037.png



Στο 3ο tab εχει τη λίστα (στο 1ο "κενό" φύλλο γράφει: go to Kopie von AddOns tab).
Αν υπάρχει επίσημη λίστα, ευπρόσδεκτη.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...