Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα προσωπικα δεν εχει επιτρεψει τιποτα.

Εσενα ισως σου ξεφευγουν διαφημίσεις γιατι εχεις ενεργο ενα απο τα 2 τελευταια τετραγωνακια.

image.jpg

Και εσυ νομιζω εισαι που ειπες:

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Το ublock αρχισε παλι να κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα, για πρωτη φορα στην μετα-quantum εποχη του ff στο pc μου. Εκανα purge caches και update now στην καρτελα filter lists αλλα αυτο εκει, το βιολι του.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λες (και φανταζομαι πως εχεις εγκατεστημενο) ειναι για το adblock plus και εγω λεω για το ublock, το οποιο χρησιμοποιω τα τελευταια 2+ χρονια.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σημαίνει το rte που λες ποιο πάνω; 

 

Ναι εννοείτε ότι είναι για το ad block plus που το χρησιμοποιο από την έκδοση 32 του Firefox  δηλαδή αρκετά χρόνια τώρα. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rte = rich text editor = αυτο το κουτακι με τα κουμπια απο πανω που βγαζει το φορουμ οταν πας να γραψεις ενα ποστ.

Στην προηγουμενη αναβαθμηση του φορουμ, πριν 3+ χρονια, εγινε απλα δυσχρηστος. Στην τελευταια αναβαθμηση, στις αρχες του 2018, απεκτησε ακομα περισσοτερες αναπηριες, τις οποιες εχω επισημανει πολλες φορες στο σχετικο θεμα των bugs του φορουμ, και απο "δυσχρηστος" αναβαθμηστηκε σε "αυτιστικος".

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Happening now! 
Οπως ειπα παραπανω, εδω και μια βδομαδα το ublock μου κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα. Πριν λιγο ομως εγινε το εξης απιστευτο. Σε μια απο τις σελδιες που επισκεπτομαι καθημερινα, το ublock ηταν κλειστο αλλα μονο για εκεινη τη σελιδα! Σιγουρα δεν παιζει να το εχω απενεργοποιησει για μια σελιδα μονο...
Συμβαινει μονο στον ff, σε opera και chromium ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jim_p είπε

Happening now! 
Οπως ειπα παραπανω, εδω και μια βδομαδα το ublock μου κοβει μονο οτι βλεπει η πεθερα. Πριν λιγο ομως εγινε το εξης απιστευτο. Σε μια απο τις σελδιες που επισκεπτομαι καθημερινα, το ublock ηταν κλειστο αλλα μονο για εκεινη τη σελιδα! Σιγουρα δεν παιζει να το εχω απενεργοποιησει για μια σελιδα μονο...
Συμβαινει μονο στον ff, σε opera και chromium ολα καλα.

Επειδη δεν γνωριζω αυτη την εκφραση, τι σημαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω επί της ουσίας, εκτός από το να γράψω ότι έχω ublock και δεν περνάει τίποτα ύποπτο. Δλδ όχι "όσα βλέπει η πεθερά". Φυσικά ούτε απενεργοποιεί μόνο του κάποια σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και γίνεται να απενεργοποιείται για ένα site αν κλικάρεις στο εικονίδιό του. Με τον ίδιο τρόπο ενεργοποιείται πάλι. Μπορεί να το κλίκαρες κατα λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisde είπε

Φυσικά και γίνεται να απενεργοποιείται για ένα site αν κλικάρεις στο εικονίδιό του. Με τον ίδιο τρόπο ενεργοποιείται πάλι. Μπορεί να το κλίκαρες κατα λάθος

Το ξέρω. Εννοούσα ότι το extension στο δικό μου πισι δεν κάνει μόνο του ότι θέλει, δλδ δεν έχει απενεργοποιήσει κάτι από μόνο του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το tab manager extension εγκατεστημενο.

Ειναι προβλημα του firefox, οτι δεν μπορω να παρω ενα tab και να το βαλω ακριβως εκει που θελω, αναμεσα σε αλλα tabs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες υπάρχει τρόπος (addon) να προστεθεί στη λίστα που εμφανίζεται από το μενού δεξιά των tab (list all tabs) ένα κουμπί δίπλα σε κάθε χωριστό tab ώστε να μπορείς να το κλείσεις από τη λίστα;

ESR Firefox

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύθηκαν όλα τα προβλήματα με τον firefox γι' αυτό και έχει να μιλήσει κάποιος σε αυτό το τοπικ εδώ και  8 μέρες?

Εννοείτε ότι κάνω πλάκα όπως εννοείτε ότι ξέρω ότι δεν έχει λυθεί σχεδόν κανένα θέμα με το firefox 60.0.2

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά δεν το λες με την καμία όμως.

 

Θα σου πω 2 βασικά προβλήματα που είχε και συνεχίζει να έχει ο firefox παρόλο που αλλάξανε όλο το σχεδιασμό του

 

01. Θέμα με το ποσοστό μνήμης που θέλει αν έχεις ανοιχτές πολλές καρτέλες μαζι

02. Δεν είναι γρήγορος σαν τον google chrome

και πλέον με το νέο σχεδιασμό του που κατάργησαν σχεδόν όλα τα παλιά addons χωρίς να τα ξανά σχεδιάσουν ή βάλουν ένα compatibility mode ώστε να δουλεύουν και στο νέο υπάρχει ένα ακόμα πρόβλημα που πριν δεν είχε ο firefox και φημιζόταν και αυτό είναι η πληθώρα addons που είχε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...