Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Τι είναι το bom; 

Αναλυτικά  > https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/intl/using-byte-order-marks?redirectedfrom=MSDN

Απλά > ένας χαρακτήρας που δεν το βλέπεις στο notepad, άλλα είναι ικανός να χαλάσει από υποτιτλούς, κώδικα, βάσεις δεδομένων κ.α.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Χρησιμοποίησα απλά το notepad δεν νομίζω ότι υπάρχουν δύο διαφορετικά notepad στα win7

Όπως επιθυμείς... τουλάχιστον δοκίμασε αν λειτουργεί σωστά.

Άνοιγείς τον firefox, αλλάζεις την τιμή στο browser.launcherProcess.enabled μέσα από το about:config, κλείνεις τον browser, τον ανοίγεις πάλι και βλέπεις στο about:config αν έχει την τιμή που έχεις στο user.js.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά είχες δίκιο.

Δεν δουλεύει.

Μέσα στο αρχείο "user.js" έχω ακριβώς αυτό:

//Drag & drop links to folders

user_pref("browser.launcherProcess.enabled", false);

Τι λάθος έχω κάνει γιατί και με το wordpad ή word των office 2003 που δοκίμασα να κάνω save πάλι δεν δούλεψε.

Αν δοκιμάσω να σώσω το αρχείο με το wordpad?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Τελικά είχες δίκιο.

Δεν δουλεύει.

Μέσα στο αρχείο "user.js" έχω ακριβώς αυτό:

//Drag & drop links to folders

user_pref("browser.launcherProcess.enabled", false);

Τι λάθος έχω κάνει γιατί και με το wordpad που δοκίμασα να κάνω save πάλι δεν δούλεψε.

Αν δοκιμάσω να σώσω το αρχείο με το wordpad?

Φιλικά θα σου πω.... μην παιδεύεσαι άλλο, σε κάθε νέα αναβάθμιση του firefox άλλαζε την τιμή στο browser.launcherProcess.enabled και τέλος.

Ένα "κλειδί" είναι στο κάτω κάτω. :)

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

5 λεπτά πριν, htaccess είπε

Φιλικά θα σου πω.... μην παιδεύεσαι άλλο, σε κάθε νέα αναβάθμιση του firefox άλλαζε την τιμή στο browser.launcherProcess.enabled και τέλος.

Ένα κλειδί είναι στο κάτω κάτω. :)

 

Αν αλλάξω την τιμή στο αρχείο "prefs.js" θα κάνω κάτι?

 

Γιατί αυτή η τιμή υπάρχει ήδη μέσα σε αυτό το αρχείο.

 

Αλλά το θέμα είναι αν σε κάθε αναβάθμιση αλλάζει και αυτό το αρχείο η Mozilla.

 

Και δεν θέλω τόσο να το κάνω γι' αυτή την παράμετρο αλλά και για μελλοντικό σκοπό θέλω να βρω τον τρόπο να δουλεύει και να βάζω πολλές παραμέτρους εκεί ώστε να αλλάζουν όλες μαζί κάθε φορά που γίνεται αναβάθμιση του firefox.

 

Έχεις να μου προτείνεις καμιά λύση?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Αν αλλάξω την τιμή στο αρχείο "prefs.js" θα κάνω κάτι?

Γιατί αυτή η τιμή υπάρχει ήδη μέσα σε αυτό το αρχείο.

Αλλά το θέμα είναι αν σε κάθε αναβάθμιση αλλάζει και αυτό το αρχείο η Mozilla.

Και δεν θέλω τόσο να το κάνω γι' αυτή την παράμετρο αλλά και για μελλοντικό σκοπό θέλω να βρω τον τρόπο να δουλεύει και να βάζω πολλές παραμέτρους εκεί ώστε να αλλάζουν όλες μαζί κάθε φορά που γίνεται αναβάθμιση του firefox.

Έχεις να μου προτείνεις καμιά λύση?

Επειδή "βλέπω" λίγο πιο μακριά από `σένα, διακρίνω ότι σε λίγο θα ζητάς λύση για να ανακτήσεις το κατεστραμμένο προφίλ του firefox.

Αν θέλεις να πειραματιστείς, φτιάξε ένα νέο προφίλ και πειραματίσου εκεί πάνω, > https://support.mozilla.org/en-US/kb/profile-manager-create-remove-switch-firefox-profiles

Περισσότερα για το user.js μπορείς να διαβάσεις εδώ > http://kb.mozillazine.org/User.js

-

Το prefs.js το αντικαθιστά σε κάθε αναβάθμιση, συν ότι υπάρχουν φορές που προστίθενται ή αφαιρούνται "πράγματα" από μέσα.

Αυτό που σου προτείνω είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις τα links που σου παραθέσαμε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αυτό το λινκ διάβασα αρχικά και εφτιαξα το user.js αρχείο που δεν δουλεύει.

 

Αν μπορείς να βοηθήσεις καλώς, αν δεν μπορείς σε παρακαλώ πολύ μην ειρωνεύεσαι γιατί κι εσύ κάποτε ήσουν στο επίπεδo μου όσο αφορά το firefox, αλλά δεν νομίζω να σε ειρωνεύτηκε κανείς τότε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ειρωνεύτηκα, απλά προσπαθώ να προλάβω την καταστροφή με το να κάνεις επεξεργασία αρχεία του κανονικού προφίλ του firefox με ότι editor έχεις εγκατεστημένο πάνω στο os.

Φτιάξε ένα 2ο προφίλ στο firefox, και κάνε όσα πειράματα θέλεις.

Σταματάω εδώ. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να δ΄'ωσω ευκαρία ,αλλα παρατηρώ οτι έχει μια τάση σε zoum out σε σελίδες σόσιαλ και λοιπά,πώς διωρθώνετε; αν πειράξεις την κλίμακα που έχει δνε τερίαζει την εμφάνιση με του chrome ας πούμε::

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να έχω messenger σε netbook?

Σε υπολογιστή που κυρίως λόγο σύνδεσης δεν μπορεί να φορτώσει τη κλασική σελίδα.

Γιατί όταν τον ίδιο ακριβώς υπολογιστή τον συνδέσω σε κανονική σύνδεση που είναι νορμάλ μια χαρά δουλεύει η παραπάνω σελίδα.

Ψάχνω για μια πολύ light εκδοχή του messenger.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 3:32 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Υπάρχει τρόπος να έχω messenger σε netbook?

Σε υπολογιστή που κυρίως λόγο σύνδεσης δεν μπορεί να φορτώσει τη κλασική σελίδα.

Γιατί όταν τον ίδιο ακριβώς υπολογιστή τον συνδέσω σε κανονική σύνδεση που είναι νορμάλ μια χαρά δουλεύει η παραπάνω σελίδα.

Ψάχνω για μια πολύ light εκδοχή του messenger.

υπάρχει η εφαρμογή για W10 αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν ξέρω πόσο ελαφριά είναι. Το Messenger Lite υπάρχει για Android και θα μπορούσες να το τρέξεις με Android Emulator, αλλά να τρέχεις emulator δεν ξέρω μήπως είναι πολύ βαρύ για τον υπολογιστή... Ο περιηγητής Opera πάντως έχει ενσωματωμένα Whatsapp, Telegram, Messenger αν δεν κάνω λάθος, αν θέλεις δες το κι αυτό.

Μετά, για FF, υπάρχουν κάποια πρόσθετα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, οπότε δεν προτείνω κάποιο, μπορείς να δοκιμάσεις

https://addons.mozilla.org/el/firefox/search/?platform=windows&q=Facebook messenger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...