Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω μου βγαζει διαφορετικο μηνυμα απο το δικο σου. Ff 77.0.1 λιγο πριν ενημερωθει σε 78.0.1, αλλα το ιδιο βγαζει και στην 78.0.1

1.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έκανε πραγματικά θάλασσα σε αυτή την αναβάθμιση η Mozilla.

Πολύς κόσμος έχει θέματα με τα "δικαιώματα" μα πάρα πολύς κόσμος.

 

Το σκέφτομαι να γυρίσω σε Google chrome πραγματικά παρόλο που έχω παραμετροποίηση το firefox όπως ακριβώς το ήθελα και τώρα θα μου είναι τρομερά δύσκολο να κάνω το ίδιο από την αρχή και στο Google chrome αλλά αφού η Mozilla σε κάθε αναβάθμιση αντί να καλυτερεύει το πρόγραμμα της το κάνει και χειρότερο τι να πει κάνεις...

 

Άντε να δούμε θα βγάλει κάποιο fix στο νέο update ή θα το κάνει ακόμα χειρότερο?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σε μενα συνεβει στην 77 σημαινει πως δεν ειναι κατι που προστεθηκε στην 78 αλλα υπηρχε και πριν. Μηπως σε παλιοτερες εκδοσεις δεν ειχες δοκιμασει να αποθηκευσεις εκει που αποθηκευσες αυτη τη φορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά πας να δικαιολογήσεις την Mozilla σοβαρά τώρα?

 

Και μια χαρά μπορούσα.

Εχω το firefox σε 3 υπολογιστές με τα ίδια ακριβώς windows7 και ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και εκδόσεις και στους 3.

Απλά να σου πω ότι στον έναν που άφησα με την 77.0.1 μια χαρά μπορώ να κατεβάσω και στο 😄 όπως μπορούσα και στους άλλους δυο πριν γίνει η αναβάθμιση σε 78.0.1.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω γιατί δεν ειναι τυχαίο που και τα 2 εμφανίστηκαν όταν ηρθε η 78.0.1 και εκτός αυτού το firefox community έχει γεμίσει με τέτοιου είδους θέματα από το 78.0.1

10 λεπτά πριν, htaccess είπε

Θα ανησυχούσα πάντως, αν ο firefox μπορούσε να αποθηκεύση οτιδήποτε "έξω" από το προφίλ του χρήστη. :)

Αν το έκανε σε linux ,θα ήταν αιτία να "πάρει πόδι"

Πως ειναι έξω από το profile από τη στιγμή που είσαι admin σε ένα σύστημα και θέλεις να αποθηκεύσεις κάτι στη ριζά του c???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Πως ειναι έξω από το profile από τη στιγμή που είσαι admin σε ένα σύστημα και θέλεις να αποθηκεύσεις κάτι στη ριζά του c???

To προφίλ του εκάστοτε χρήστη στα windows βρίσκεται μέσα στο c:/users/....... ;)

Αν μπορούσε ο firefox στα windows να αποθηκεύσει εκτός του προφίλ, (για μένα) κακώς το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο community για 78.0.1 privilege  issues και θα βρεις αρκετά

 

Και εμένα μου φαίνεται απίστευτα περίεργο που θέλεις να δικαιολογήσεις την Mozilla γι' αυτό παρόλο τον τελευταίο καιρό με τα updates της όλο προβλήματα προκαλεί παρά λύνει.

Μήπως δουλεύεις γι' αυτούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Να χαρώ την mozilla και τα updates της.

Μετά το τελευταίο update σε 78.0.1 δεν μπορώ να αποθηκεύσω τίποτα στην ρίζα του δίσκου μου c ενώ πριν με την 77.0.1 μια χαρά μπορούσα.

Αααα ρε mozilla με τα πετυχημένα updates σου.

Έχει κανένας άλλος το παρακάτω πρόβλημα?

Χωρίς τίτλο.jpg

Και σε μένα στην 78 δεν αφήνει να αποθηκεύσω στον C : αν και δεν ξέρω αν το έκανε πριν γιατί ποτέ δεν αποθηκεύω στο root του δίσκου συστήματος.

9 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Το σκέφτομαι να γυρίσω σε Google chrome

You can try this... :)

Δεν ξέρω για το chrome καθώς δεν τον χρησιμοποιώ, αλλά ούτε ο νέος (chrome based) edge δεν επιτρέπει την αποθήκευση στον c.

Δεν καταλαβαίνω όμως πως μπορεί όμως είναι αυτό κακό. Για μένα δε θα έπρεπε καθόλου να μπορεί να αποθηκευτεί κάτι χύμα στον c και δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Αν δεν θέλεις τους φακέλους του προφίλ χρήστη κάνε ότι κι κάνω κι εγώ. Έχω κάνει έναν φάκελο στον c και αποθηκεύω ότι θέλω εκεί.

4 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Πως ειναι έξω από το profile από τη στιγμή που είσαι admin σε ένα σύστημα και θέλεις να αποθηκεύσεις κάτι στη ριζά του c???

Κι όμως, είναι έξω από το προφίλ και το ότι είσαι admin δε σημαίνει ότι είσαι και root.

10 ώρες πριν, jim_p είπε

Εδω μου βγαζει διαφορετικο μηνυμα απο το δικο σου. Ff 77.0.1 λιγο πριν ενημερωθει σε 78.0.1, αλλα το ιδιο βγαζει και στην 78.0.1

1.png

Jim, δεν είναι πρόβλημα αυτό και είναι το ίδιο με αυτό που λέει ο Paragontas-x. Δεν αφήνει να αποθηκεύσεις κάτι χύμα στον c.

Μπορεί όμως και να μην είναι πρόβλημα των browser αλλά επιβολή των windows και όπως είπα και πριν, καλά κάνει και δεν αφήνει να αποθηκευτεί κάτι στον c.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για windows μιλάμε όχι για android κινητά για να μας λες ρουτ.

Και όχι δεν είναι καμιά υποβολή των windows γιατί μέχρι πριν το firefox update 78.0.1 μπορούσα να κατεβάσω κάτι και στη ρίζα του δίσκου c ενώ τώρα δεν μπορώ?

 

Και αν κάποιος θέλει να μπορεί χύμα να κατεβάσει κάτι στη ρίζα του δίσκου του γιατί να του το απαγορεύει ο οποιοσδήποτε browser?

Και δεν θα λύσουμε αυτό τώρα για άλλο λόγο ανάφερα το πρόβλημα μου.

Γιατί όλοι οι browser όπως chrome, internet explorer(Που είναι και της ίδιας της Microsoft) και firefox(Μέχρι την 77 έκδοση) σε αφήνουν να κατεβάσεις κάτι στη ρίζα του δίσκου c αν είσαι ο admin του συστήματος???

Και ναι τώρα που μιλάμε μπορώ πολύ άνετα με τον chrome ή internet explorer να κατεβάσω ότι θέλω στη ρίζα του δίσκου c.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά.

Λες να το λέω τυχαία?

Ορίστε και η απόδειξη για τους δύσπιστους:

image.jpg

 

Και να σου πω ότι εγώ δεν έχω windows 10 αλλά windows 7

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε για να καταλάβω. Είσαι συνδεμένος με τον λογαριασμό administrator και όχι με λογαριασμό με διαχειριστικά δικαιώματα; Εγώ έχω 10άρια, δεν ξέρω στα 7 τι γίνεται αλλά και στα 10άρια, μόνο αν τρέχω τον ie και των edge σαν διαχειριστής επιτρέπει να σώσω στον c Αν τα τρέξω σαν χρήστης δεν το επιτρέπουν, ακόμα κι αν ο χρήστης μου είναι διαχειριστής. Απ' ότι φαίνεται ο firefox δεν παίρνει φουλ δικαιώματα ακόμα και αν τον τρέξω σαν διαχειριστής.

Δε θα χάσουμε όμως και τον ύπνο μας. Το να κατεβάζει κάποιος και να αποθηκεύει στον c δεν είναι και η καλύτερη τακτική και αν νομίζεις ότι αυτό είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα δεν ξέρω τι να πω. Εμένα πάντως δε μου χρειάστηκε ποτέ και ούτε πρόκειται.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...