Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

8 λεπτά πριν, htaccess είπε

"Πάτωσε" το performance του από τότε που ενεργοποίησε το electrolysis (e10s), ο μόνος τρόπος να δεις διαφορά, είναι να το απενεργοποιήσεις (όχι απόλυτα σωστό).


#!/bin/sh

export MOZ_FORCE_DISABLE_E10S=1
cd /usr/bin/
./firefox -p

Για εξήγησε λίγο περισσότερο.

Πως απενεργοποιούμε αυτό το electrolysis και θα κερδίσουμε τίποτα αν το απενεργοποιήσουμε?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το Ε10S ειναι η multiprocess/multithread αρχιτεκτονικη του Firefox. αν το απενεργοποιησεις, θα γινει χειροτερο το performance, αφου ολες οι διεργασιες θα γινονται σε ενα  process μονο.

κατι αντιστοιχο εχει και ο Chrome, τον κανεις single process, το μονο κερδος ειναι η μειωση στην καταναλωση της μνημηας, αλλα ο browser γινεται πιο αργος και ασταθης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

το Ε10S ειναι η multiprocess/multithread αρχιτεκτονικη του Firefox. αν το απενεργοποιησεις, θα γινει χειροτερο το performance, αφου ολες οι διεργασιες θα γινονται σε ενα  process μονο.

κατι αντιστοιχο εχει και ο Chrome, τον κανεις single process, το μονο κερδος ειναι η μειωση στην καταναλωση της μνημηας, αλλα ο browser γινεται πιο αργος και ασταθης.

Σε συστήματα έως 4 GB ram το έχω απενεργοποιημένο και λειτουργούν πιο άνετα, πολύ πιθανόν να μην κάνει σωστή διαχείριση ο firefox σε multi-process και γι` αυτό "κολλάνε" τα πάντα.

Μακάρι στο μέλλον να το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να μας πείτε πως ακριβώς το απενεργοποιούμε για να το δοκιμάσουμε κι εμείς στα δικά μας μηχανήματα.

Edit: Απλά κάνουμε false οτιδήποτε μας βγάλει στο "about:config" όταν το βάλουμε να κάνει αναζήτηση σε "browser.tabs.remote.autostart"

Κι εμένα που μερικές φορές μου μπερδεύει τα site(Δηλαδή σε ένα tab που π.χ. πρέπει να μου δείχνει το site του insomnia μου δείχνει το site της Google και μόνο αν πάω πάνω του ποντίκι διορθώνετε και δείχνει κανονικά το site του insomnia ή οποίο πρέπει) που είναι σε διαφορά tabs υπάρχει λύση?

Έχω ήδη δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το hardware acceleration αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που καποιος απο εδω μεσα χρησιμοποιει το h264ify, βρηκα πριν λιγο την enhanced εκδοση του που επιτρεπει στο χρηστη να ορισει ποια codecs θελει να παιζουν στο youtube
https://github.com/alextrv/enhanced-h264ify

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το firefox δεν κρατάει σελίδες τις οποίες ήδη έχει φορτώσει πάνω από 1-2 λεπτά?

Τι εννοώ.

Π.χ. έχω το insomnia & το google σε 2 διαφορετικά tabs και τα έχει φορτώσει και τα 2 κανονικά όταν είμαι στο tab του google για πάνω από 2 λεπτά και πάνω στο tab του insomnia ξανά φορτώνει από την αρχή όλο το site λες και πάτησα το πλήκτρο "refresh".

 

Γιατί το κάνει αυτό και πως μπορώ να το απενεργοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε false είναι.

Και με βάση ότι λέει δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί στο pc που είμαι έχει 12gb ram και δεν νομίζω να φουλαραν απλά με 2 καρτέλες.

 

Και διάβασα λίγο στο νετ και κάποιοι λένε να αλλάξω αυτό "accessibility.blockautorefresh"    σε true από false.

Το έκανα κι αυτό αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2020 στις 9:21 ΠΜ, jim_p είπε

Σε περιπτωση που εχουμε καποιον τρελο εδω μεσα που χρησιμοποιει ccleaner
https://techdows.com/2020/08/fix-ccleaner-wiping-firefox-extensions-settings.html

το χρησιμοποιω για να σβηνει τα system cache/recycle bin,  αλλα το εχω απενεργοποιησει για ολα τα apps, απο τοτε που μου εσβησε τo session store του Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει λυση για το χαζο trick του firefox να μην κανει preview pdf και να τα κατεβαζει στο temp και να τα ανοιγειμεσα στο browser. Νομιζω το εκαναν introduce  στην 78 η στην 79 αυτο το αχρηστο feature

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να μου προτείνει κάποιος άλλος κάτι για το ότι μετά από μερικά λεπτά αν δεν έχω πάει σε κάποια καρτέλα μου την ξανά φορτώνει από την αρχή?

 

Θέλω να το απενεργοποιήσω εντελώς αυτό και να κάνω εγώ όταν θέλω refresh στη κάθε καρτέλα και όχι μετά από μερικά λεπτά να "ξεχνάει" ότι έχει φορτώσει εντελώς μια σελίδα και να την ξανά φορτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Δεν έχει να μου προτείνει κάποιος άλλος κάτι για το ότι μετά από μερικά λεπτά αν δεν έχω πάει σε κάποια καρτέλα μου την ξανά φορτώνει από την αρχή?

Θέλω να το απενεργοποιήσω εντελώς αυτό και να κάνω εγώ όταν θέλω refresh στη κάθε καρτέλα και όχι μετά από μερικά λεπτά να "ξεχνάει" ότι έχει φορτώσει εντελώς μια σελίδα και να την ξανά φορτώνει.

Σε εμένα δε συμβαίνει αυτό, έχω τις default ρυθμίσεις στο about:config, δεν έχω πειράξει κάτι.

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ntafoukos είπε

Απο σήμερα ηρωικά πλέον αποχώρισε ο μοζζίλα απο τον υπολογιστή μου.Είχε παραγίνει το κακό του αν και ξενίζει ,αλλά δεν παλεύετε άλλο!

Με τι το αντικατέστησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...