Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βγηκε ο Firefox for Android με την νεα αρχιτεκτονικη και design. πολυ πιο γρηγορος, αλλα οπως ηταν αναμενομενο σχεδον ολα τα addons επαψαν να λειτουργουν. επισης δεν υπαρχει πλεον η επιλογη να στελνεις τα tabs στον desktop browser κατευθειαν μεσω του Share του android. πλεον η tabbar μπορει να μπει και στο κατω μερος, αν και το θεωρω αβολο προσωπικα. γενικα το νεο του design ειναι πιο δυστροπο.

πρακτικα δεν υπαρχει πλεον λογος καποιος να μεινει στον Firefox, εκτος και αν τον ενδιαφερει το privacy, αφου χωρις τα addons, δεν προσφερει απολυτως τιποτα αλλο.

https://www.ghacks.net/2020/08/07/three-reasons-not-to-upgrade-to-the-new-firefox-for-android-browser-right-now/

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/8/2020 στις 6:30 ΜΜ, KilliK είπε

βγηκε ο Firefox for Android με την νεα αρχιτεκτονικη και design. πολυ πιο γρηγορος, αλλα οπως ηταν αναμενομενο σχεδον ολα τα addons επαψαν να λειτουργουν. επισης δεν υπαρχει πλεον η επιλογη να στελνεις τα tabs στον desktop browser κατευθειαν μεσω του Share του android. πλεον η tabbar μπορει να μπει και στο κατω μερος, αν και το θεωρω αβολο προσωπικα. γενικα το νεο του design ειναι πιο δυστροπο.

πρακτικα δεν υπαρχει πλεον λογος καποιος να μεινει στον Firefox, εκτος και αν τον ενδιαφερει το privacy, αφου χωρις τα addons, δεν προσφερει απολυτως τιποτα αλλο.

https://www.ghacks.net/2020/08/07/three-reasons-not-to-upgrade-to-the-new-firefox-for-android-browser-right-now/

 

Λειτουργεί όμως το πιο βασικό addon, το ublock. Επίσης ο Firefox έχει sync σε αντίθεση με όλους τους chromium-based browsers (εκτός από τον Chrome τον οποίο δε θα έβαζα). Αν πχ ο chromium είχε sync και μπορούσα να βάλω το ublock θα άλλαζα, τώρα παραμένω στον Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που τα πάει πολύ καλά ο mozilla firefox και δεν χρειάζεται άτομα για να προσφέρουν υποστήριξη.

 

Το κόβω να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο αφού όσο είχε αυτό το προσωπικό και πήγαινε χάλια πόσο μάλλον τώρα που έδιωξε αρκετό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανες θεμα με το sync? τα ανοιχτα tabs του Firefox Android δεν εμφανιζονται καθολου στον desktop FF. στην sidebar μου βγαζει connect to another device.

εκαν relogin και στους δυο browsers, στο mozilla account μου τους εμφανιζει και τους δυο. στον Android, στα account settings,  στο sync now,  γραφει Last Sync: never.

δεν εχω πειραξει απολυτως τιποτα, ξαφνικα το κανει σημερα. να φταινε οι  servers της Mozilla η κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μέρες έχω πρόβλημα σε όλες τις ιστοσελίδες με ασφαλή σύνδεση σε Firefox (όμως σε αντίστοιχη έκδοση Waterfox όλα δουλεύουν κανονικά). Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το μπλοκάρισμα των ασφαλών συνδέσεων https?

 

 

Μη ασφαλής σύνδεση.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κανει σε ολους τους browsers? Δες μηπως το antivirus σου χωνει το σαπιο του cerfiticate στις https συνδεσεις του καθε browser και γιαυτο γκρινιαζουν ολες οι σελιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2020 στις 6:31 ΜΜ, jim_p είπε

Στο κανει σε ολους τους browsers? Δες μηπως το antivirus σου χωνει το σαπιο του cerfiticate στις https συνδεσεις του καθε browser και γιαυτο γκρινιαζουν ολες οι σελιδες.

Μια χαρά λειτουργούν οι 2 Waterfox, και ο Classic και ο Current. Ο Firefox μόνο έχει θέμα... Και τον χρησιμοποιώ για συναλλαγές πιο πολύ, μιας και για τα περισσότερα ο κύριος είναι ο Waterfox Classic εδώ και μήνες πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mivas (myphone) είπε

Μια χαρά λειτουργούν οι 2 Waterfox, και ο Classic και ο Current. Ο Firefox μόνο έχει θέμα... Και τον χρησιμοποιώ για συναλλαγές πιο πολύ, μιας και για τα περισσότερα ο κύριος είναι ο Waterfox Classic εδώ και μήνες πια...

Στο screenshot πιο πάνω φαίνονται κάποια πρόσθετα, δοκίμασε χωρίς αυτά σε safe mode > https://support.mozilla.org/en-US/kb/troubleshoot-firefox-issues-using-safe-mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Μια χαρά λειτουργούν οι 2 Waterfox, και ο Classic και ο Current. Ο Firefox μόνο έχει θέμα... Και τον χρησιμοποιώ για συναλλαγές πιο πολύ, μιας και για τα περισσότερα ο κύριος είναι ο Waterfox Classic εδώ και μήνες πια...

Να διατυπωσω καλυτερα την ερωτηση μου τοτε.
Στο κανει σε αλλους mainstream browsers? Επειδη δεν νομιζω να ασχολειται το οποιοδηποτε antivirus και να βαλει το σαπιο certificate του σε καποιον browser με market share <0.01%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά καμία λύση για εμένα που ο firefox μπερδεύει τις σελίδες δεν υπάρχει?

Δοκίμασα ήδη να απενεργοποιήσω το hardware acceleration δεν άλλαξε κάτι πολλές φορές μπερδεύει τις σελίδες στα tabs.

 

Και κλασικά αυτό το κάνει μόνο ο firefox όχι ο chrome και όχι ο internet edge.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς πρόβλημα με την αναπαραγωγή youtube video?

Γιατί εμένα μου βγάζει πρόβλημα αναπαραγωγής σε αρκετά βίντεο.

 

Edit: Όσο έχω ενεργό το adblock plus μου βγάζει προβλήματα στην αναπαραγωγή μερικών βίντεο όταν τα απενεργοποιώ όλα καλά.

Ενώ το έχω ενημερωμένο δεν ξέρω γιατί δεν δουλεύει σωστά σήμερα.

 

Συνήθως τουλάχιστον μέχρι σήμερα έχω και τα δυο adlock plus & ublock origins ενεργά και δούλευαν μια χαρά, αλλά σήμερα δεν ξέρω τι συμβαίνει με το adlblock plus.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2020 στις 6:25 ΠΜ, jim_p είπε

Να διατυπωσω καλυτερα την ερωτηση μου τοτε.
Στο κανει σε αλλους mainstream browsers? Επειδη δεν νομιζω να ασχολειται το οποιοδηποτε antivirus και να βαλει το σαπιο certificate του σε καποιον browser με market share <0.01%...

δοκίμασα και τον Internet Explorer, ανοίγει κανονικά 2-3 σελίδες που δοκίμασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να δοκιμάσεις τον firefox με ενεργό το adblock plus στο youtube.

Δοκίμασε παίξε 2-3 βίντεο να ξεκινήσουν να παίζουν γιατι υπάρχουν και φορές που στο κάνει μετά το 2 βίντεο που ανοίγεις από το youtube.

 

Αν απενεργοποιήσω το adblock plus και έχω ενεργό μόνο το ublock origins όλα μια χαρά.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...