Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Firefox Proton Redesign removes Page Actions Menu
https://techdows.com/2021/05/firefox-proton-redesign-removes-page-actions-menu.html

Προχτες εψαχνα να βρω μεσα εκει το take screenshot και τελικα το ειχανε βγαλει ηδη απο την 88 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξαφνικά εδώ και λίγη ώρα δεν μπορώ να μπω στο διαδίκτυο με τον FF [88.0.1 (64-bit)] με υπολογιστή που έχει Win7, ενώ το πρωί μπήκα κανονικά. Μπορώ να μπω-όπως τώρα-μόνο με private window, έχει συμβεί σε άλλον;

ΥΣ: Οι άλλοι browsers που είναι εγκατεστημένοι στον υπολογιστή (Opera & Microsoft Edge) δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υποθεσουμε οτι ειναι καποιο προσθετο που σου χαλαει τη δουλεια, μπες στο about:addons, απενεργοποιησε τα ολα και δοκιμασε με ενα προσθετο ενεργοποιημενο καθε φορα μεχρι να το βρεις.

Αυτο προϋποθετει οτι εχεις ορισει να μην φορτωνεται καποιο απο αυτα οταν ο ff τρεχει σε private mode. Πονταρω απο τωρα οτι ειναι καποιο σαπιο προσθετο του antivirus που εχεις...

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν υποθεσουμε οτι ειναι καποιο προσθετο που σου χαλαει τη δουλεια, μπες στο about:addons, απενεργοποιησε τα ολα και δοκιμασε με ενα προσθετο ενεργοποιημενο καθε φορα μεχρι να το βρεις.

Αυτο προϋποθετει οτι εχεις ορισει να μην φορτωνεται καποιο απο αυτα οταν ο ff τρεχει σε private mode. Πονταρω απο τωρα οτι ειναι καποιο σαπιο προσθετο του antivirus που εχεις...

Έπεσες κοντά: Δημιουργεί πρόβλημα το add-on του Windscribe VPN το οποίο δεν "τρέχει" στα Private Windows.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα «θέμα» που αντιμετωπίζω εδώ και πάάάάρα πολύ καιρό αλλά βαριόμουν να ασχοληθώ ή να ρωτήσω.

Σε άσχετες στιγμές και όχι πάντα, εντελώς random, κατά την αναπαραγωγή video στο YouTube πέφτει η ποιότητα στα 360p από τα 1080p που το έχω επιλεγμένο.
To βίντεο παίζει κανονικά και συνεχίζει να παίζει όταν την αλλάζω πάλι με το χέρι στα 1080 αλλά είναι λίγο σπαστικό όταν συμβαίνει.

Έχετε ιδέα γιατί το κάνει αυτό ;;;

Εννοείτε ότι έχω τελευταία έκδοση του ff και των w10 αλλά έχω παρατηρήσειτο «πρόβλημα»  εδώ και αρκετό καιρό, παραπάνω από χρόνο, με διάφορες εκδόσεις.
Από extensions τρέχει το adblocker for Youtube και το ublock origin, δεν έχω κάτι άλλο, το αναφέρω και αυτό αν παίζει ρόλο.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dpolal είπε

Έχω ένα «θέμα» που αντιμετωπίζω εδώ και πάάάάρα πολύ καιρό αλλά βαριόμουν να ασχοληθώ ή να ρωτήσω.

Σε άσχετες στιγμές και όχι πάντα, εντελώς random, κατά την αναπαραγωγή video στο YouTube πέφτει η ποιότητα στα 360p από τα 1080p που το έχω επιλεγμένο.
To βίντεο παίζει κανονικά και συνεχίζει να παίζει όταν την αλλάζω πάλι με το χέρι στα 1080 αλλά είναι λίγο σπαστικό όταν συμβαίνει.

Έχετε ιδέα γιατί το κάνει αυτό ;;;

Εννοείτε ότι έχω τελευταία έκδοση του ff και των w10 αλλά έχω παρατηρήσειτο «πρόβλημα»  εδώ και αρκετό καιρό, παραπάνω από χρόνο, με διάφορες εκδόσεις.
Από extensions τρέχει το adblocker for Youtube και το ublock origin, δεν έχω κάτι άλλο, το αναφέρω και αυτό αν παίζει ρόλο.

Για δες αυτό...

https://smallbusiness.chron.com/stop-youtube-changing-resolution-79276.html

EDIT:

Μάλλον θα χρειαστείς αυτό...-> https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/enhancer-for-youtube/

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμο και το userchrome.css generator για την 89. Δεν λενε ομως αν αυτα που φτιαχνει πρεπει να μπουν σαν εξτρα στα ηδη υπαρχοντα που διορθωνουν τα χαλια της 75+ ή ειναι αυτονομα.
https://www.userchrome.org/firefox-89-styling-proton-ui.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να μην μας γ... για ακόμα μια φορά τα addons που έχουμε και τα κάνει να μην δουλεύουν γιατί έχει μια τέτοια προϊστορία η Mozilla με αυτό.

 

Και ακόμα τρόπος να εμφανίζει τις καρτέλες στο κάτω μέρος δεν έχει βρεθεί σωστά?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο, σιγουρα οχι. Για το δευτερο, πλεον (= απο την 56/57 και μετα, εδω και 3,5 χρονια δηλαδη) οι καρτελες στο κατω μερος μπορουν να μπουνε μονο με επεμβαση στο userchrome.css. Δεν εχεις δει τοσες φορες που κανω τον tester για καποιους εδω μεσα? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...