Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To FF89 που το είδα μόλις πριν λίγο μου φάνηκε πιο snappy, λιγότερο βαρύ αλλά με πολλά Εdge vibes στην παλέτα και στα tabs. Tα addons που είχα δουλεύουν μια χαρά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κουμπιά που έβαλαν αντί των tabs δεν παλεύονται, ό,τι πιο αισχρό έχω δει σε UI. Αυτός που σκέφτηκε το ινοβέσιο πρέπει να έχει περάσει πολύ δύσκολα παιδικά χρόνια, ίσως να τον ταίζε συνέχεια μπάμιες η μάνα του, αλλά και πάλι... 😝

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα σε 89. Ομολογω πως δεν περιμενα το "πατσαρισμα" του userchrome.css που λενε οι τυποι στο userstyles.org να εχει τοσο ομορφο αποτελεσμα (εικονα).
Απο την αλλη, ο νεος ff μου φαινεται πιο αργος σε σχεση με τον προηγουμενο, ειδικα σε σελιδες με βιντεο. Θα περιμενω μεχρι την 91 να δω αν θα αλλαξει κατι και αν ειναι θα τον γυρισω σε esr (αν δεν παω σε arch μεχρι τοτε) και θα τον κρατησω σαν τριτο browser. Κριμα ειναι να τον βγαλω εντελως μετα απο 17 χρονια.

2021-06-03-091015_1280x1024_scrot.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν από το απλό κανονικό firefox 89.0 64 ή 32 bit γυρίσεις σε esr τα addons σου και οι ρυθμίσεις σου θα ισχύουν ή θα πρέπει να το στήσεις όλο από την αρχή?

 

Και πείτε μου λίγο μερικούς λόγους να γυρίσει κάποιος από το απλό κανονικό firefox σε firefox esr.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμμμμ, να ρωτήσω γιατί αντικατέστησαν το volume icon σε καρτέλες με media με ...λεξεις; Αναπαραγωγη/Σιγαση; Σε τι ακριβώς τους πείραξε το απλό και λιτό volume/mute icon και βαρυναν περισσοτερο τα tabs με κειμενο; Υπαρχει τρόπος να αφαιρεθουν "αναπαραγωγη/σιγαση" ?

edit: proton σε false και λυθηκε, να δουμε για ποσο θα κρατησει.

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα καθε κινηση τους φαινεται να ειναι πως να νευριασει και να διωξει τους λιγους απο εμας που συνεχιζουμε να χρησιμοποιουμε Firefox....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Αν από το απλό κανονικό firefox 89.0 64 ή 32 bit γυρίσεις σε esr τα addons σου και οι ρυθμίσεις σου θα ισχύουν ή θα πρέπει να το στήσεις όλο από την αρχή?

 

Και πείτε μου λίγο μερικούς λόγους να γυρίσει κάποιος από το απλό κανονικό firefox σε firefox esr.

Σημερα, που ο κανονικος ff ειναι στην 89 και ο esr στην 78, σιγουρα κατι θα χαλασει απο ρυθμισεις. Γιαυτο και οταν κανεις downgrade απο την οποιαδηποτε εκδοση σε παλιοτερη (γενικα οχι μονο για την αλλαγη απο κανονικη σε esr), ο ff σε προειδοποιει να κανεις (ή σου κανει απο μονος του, δεν θυμαμαι) νεο προφιλ. Ο πιο σημαντικος λογος να πας σε esr, imho, ειναι για να μην σου σπαει τις μπαλες Χ φορες το χρονο με τις αλλαγες του. Παιρνεις ΕΝΑ μεγαλο update το χρονο, απο την μια esr στην επομενη δηλαδη, και ολες τις μεγαλες αλλαγες μαζεμενες, οποτε καθεσαι μια φορα το χρονο για να βρεις τι χαλασε.

3 ώρες πριν, whosethere είπε

edit: proton σε false και λυθηκε, να δουμε για ποσο θα κρατησει.

Θα αφαιρεθει λενε στην 90, οποτε πες 1 μηνα ακομα το πολυ :D

p.s. Αυτος ο rte του insomnia δεν αντεχεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαλαδη στην esr υπάρχει μόνο ένα update το χρόνο και τέλος;

Όσο για το μήνα που λες το νέο που έβαλαν στη νέα έκδοση του firefox  το έβαλαν δοκιμαστικά μόνο για 1 μήνα?

 

Εμένα προσωπικά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με την προηγούμενη έκδοση.

Απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Μπορούν να συνυπάρχουν η τελευταία έκδοση μαζί με παλαιότερη esr; Χρειάζομαι και την45.8 esr με java 7.50 και την τελευταία έκδοση μαζί σε 64bit 10άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@micos000
Αν τις βαλεις να χρησιμοποιουν διαφορετικο προφιλ, οτι θες γινεται.

@Paragontas-x
Υπαρχουν πολλα update μεσα στο χρονο, απλα ειναι ολα security updates. Και δεν ειναι ενας χρονος ακριβως, πχ 365 μερες ή 12 μηνες ακριβως. Ας εξηγησω το γιατι.

Η esr βγαινει καθε Χ εκδοσεις της κανονικης, απο παντα.
Καποτε (= μεχρι προπερσι) ηταν καθε 8 εκδοσεις και η καθε μια απο την επομενη ειχε διαφορα 6 βδομαδες, οποτε
8 εκδοσεις * 6 βδομαδες διαφορα η καθεμια = 48 βδομαδες = ~11 μηνες
Μετα εγινε καθε 10 εκδοσεις επειδη η διαφορα μεταξυ των κανονικων μειωθηκε στις 4 βδομαδες, οποτε ο χρονος αυξηθηκε λιγο. Τωρα (= απο τη σημερινη esr που ειναι η 78 ως την επομενη που θα ειναι η 91 τον Ιουλιο) ειναι καθε 13 εκδοσεις και δεν ξερουμε ποσο θα το κρατησει η mozilla.

Δεν εχουν ολες οι κανονικες εκδοσεις την ιδια διαφορα σε εβδομαδες μεταξυ τους και αυτο γιατι μεσολαβουνε γιορτες κλπ που οι devs καθονται.

Τελος, αυτο που λεω παραπανω για το proton πηγαινει στην παραμετρο που ειπε ο whosethere, που θα καταργηθει τον αλλο μηνα. Η παραμετρος, ο επισημος τροπος δηλαδη για απενεργοποιηση του proton θα καταργηθει, οχι το ιδιο το proton. Με πιο απλα λογια, απο την 90 και μετα (και απο την 91 για την esr) ολοι θα εχουμε αναγκαστικα proton.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jim_p είπε

 

Θα αφαιρεθει λενε στην 90, οποτε πες 1 μηνα ακομα το πολυ :D

 

*siiiiiiigh, ναι δυστυχως το ειδα (θα ειναι αδυνατο να αλλαχθει με αυτον τροπο κλπ)

ως απλος χρήστης, πραγματικά αυτο το update ηταν ο, τι πιο άχρηστο εμφανισιακά και λειτουργικα, δεν ξερω τι αναβαθμίσεις κάνανε σε επίπεδο ασφαλείας. Aλλά τι ξέρω κι εγω, δεν εχω τα big brains που πληρωνονται αναλόγως σε αυτές τις θέσεις.

να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πως τις "συντομεύσεις-ιστοσελίδες από σελιδοδείκτες και ιστορικό", σε καθε νεα καρτέλα, μπορουμε να τις μεγαλωσουμε; προηγουμένως ήταν στο ιδανικό για μένα μέγεθος, τώρα μου τη σπάει που μίκρυναν.

 

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια είχα τα tabs στην κάτω μεριά και τώρα τα άλλαξε. Δεν θυμάμαι πώς το έκανα αλλά δεν νομίζω να ήταν με .css

Ούτε σε εμένα αρέσει που αλλάξανε το σηματάκι του ηχείου όταν παίζει βίντεο σε κάποια καρτέλα.

Απενεργοποίησα το proton theme με τον τρόπο παραπάνω αλλά και αυτό λέτε δεν θα υπάρχει σε επόμενες εκδόσεις.

Γενικά κακές αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς μάπα η νέα εμφάνιση. Χοντροκομμένα τα tabs πιάνουν περισσότερο χώρο στην οθόνη και γενικώς όλα τα μενού σα να μεγάλωσαν οι διαστάσεις τους. Ελπίζω να τα αναιρέσουν σε επόμενο update. 

Χρησιμοποιώ Firefox αποκλειστικά από έκδοση 1, δε μου πάει η καρδιά να φύγω αλλά η εταιρία μάλλον θέλει να μας διώξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, jim_p είπε

Περασα σε 89. Ομολογω πως δεν περιμενα το "πατσαρισμα" του userchrome.css που λενε οι τυποι στο userstyles.org να εχει τοσο ομορφο αποτελεσμα (εικονα).
Απο την αλλη, ο νεος ff μου φαινεται πιο αργος σε σχεση με τον προηγουμενο, ειδικα σε σελιδες με βιντεο. Θα περιμενω μεχρι την 91 να δω αν θα αλλαξει κατι και αν ειναι θα τον γυρισω σε esr (αν δεν παω σε arch μεχρι τοτε) και θα τον κρατησω σαν τριτο browser. Κριμα ειναι να τον βγαλω εντελως μετα απο 17 χρονια.

Χρειαστηκε να απενεργοποιησω εντελως το userchrome.css (toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets > false) και ολες τις ρυθμισεις του proton (browser.proton.* > false) για να φτασει ο 89 στα επιπεδα αποκρισιμοτητας του 88, αν και οριακα.
Και με την ευκαιρια, ειδα πως θα ηταν ο ff αν στην 75 δεν τον ειχα σουλουπωσει ωστε να μην βλεπω τις "καινοτομιες" της mozilla. Ενταξει μωρε, καλος ειναι... για 1-2 ωρες τη μερα, μπορω να τον ανεχτω :P
Αν η αποδοση του μειωθει κι αλλο στην 90 που το proton θα γινει υποχρεωτικο, δεν τον βλεπω να προλαβαινει οχι την παρελαση της 28ης, ουτε καν τον Δεκαπενταυγουστο :D

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...