Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Στα σχολια του gist λεει οτι δεν δουλευει απο μια συγκεκριμενη εκδοση και μετα και εχει καποια workarounds. Δοκιμασες καποιο?

Σαφέστατα, λέει να κάνεις κάτι σε true.

Αν δεις έπειτα στον αρχικό οδηγό, το έχει στο 2ο βήμα!

Δυστυχώς δεν.

Είμαι πχ στο reddit, πατάω να ανοίξει το λίνκ που σε πάει σε άλλη σελίδα, και μου ασπρίζει η οθονη μέχρι να γίνει σκούρα πάλι.

Δυστυχώς η εναλλαγή αυτή με σκοτώνει στα μάτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το έχω γυρίσει σε true, δυστυχώς δεν.

 

Δοκίμασα και κάτι άλλο που δεν είχα κάνει, ενεργοποίησα το σκούρο χρώμα και στα 10άρια, και μου φαίνεται το πρόβλημα λύθηκε.

Αν και δεν μ αρέσει το χρώμα των παραθύρων τώρα, που ουσιαστικά είναι τέρμα σκούρο γκρι.

Θα το αφήσω έτσι προς το παρών και θα ενημερώσω αν άλλαξε κάτι τελικά η όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τερμα το fvd speed dial απο τον ff επειδη μπλεκεται στις αναζητησεις του χρηστη.
https://www.ghacks.net/2021/11/24/mozilla-bans-the-fvd-speed-dial-extension-from-firefox/
https://techdows.com/2021/11/fvd-speed-dial-firefox.html

Δεν το χρησιμοποιω, απλα επειδη ειναι πολυ δημοφιλες προσθετο και ισως το πιο δημοφιλες τυπου speed dial, το αναφερω για οποιον το εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες παρατηρεί κάποιος γενικές καθυστερήσεις με τον Firefox τώρα τελευταία? 

Βλέπω ότι γενικά σέρνεται και σε linux και σε android κινητό

Ειδικά το forum , αν μπω από Chrome πάει σφαίρα ενώ με τον firerox αργεί πολύ

Δεν θέλω να γυρίσω σε Chrome αλλά έχω αρχίσει και απογοητεύομαι με τον firerox τους τελευταίους μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και μηνες αντιμετωπιζω αυτο το θεμα στο facebook.

Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρατησω αυτο το μπαχαλο που λεγεται firefox και να παω σε Edge.

Ας οψεται που ο edge απο την αλλη εχει και αυτος θεματακια ενω το facebook δεν το χρησιμοποιω συχνα, αλλα οταν τυγχανει .... με συφιλιαζει.

 

Οι φωτο που ακολουθουν.

Λυνεται μονο με CTRL+F5 αλλα τι να το κανεις αν χασεις απο το feed αυτο που ειχες μπροστα σου.

Λυνεται επισης με κλεισιμο και ανοιγμα FF αλλα μετα επανερχεται το προβλημα.

 

ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Καποιος που το αντιμετωπισε με επιτυχια;

2057333673_Screenshot2021-11-27214642.jpg.d47275e55f026c5dc1ff8e707a409dbd.jpg1273845759_Screenshot2021-11-27214623.jpg.f452c5965d60c9e7fd04a710f8fc5c6b.jpg1330774082_Screenshot2021-11-27214228.jpg.8a3d77ad1715259fa81dd4bbda88a3b1.jpgEdv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Στο λινουξ, τι σου λεει στο compositing στο about:support (ή help > more troubleshooting information)?

Θα το δω αύριο μαν και θα σου πω , πάντως και στο android βλέπω αντίστοιχα θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tsofras είπε

Ρε παίδες παρατηρεί κάποιος γενικές καθυστερήσεις με τον Firefox τώρα τελευταία? 

Βλέπω ότι γενικά σέρνεται και σε linux και σε android κινητό

Ειδικά το forum , αν μπω από Chrome πάει σφαίρα ενώ με τον firerox αργεί πολύ

Δεν θέλω να γυρίσω σε Chrome αλλά έχω αρχίσει και απογοητεύομαι με τον firerox τους τελευταίους μήνες

Τέτοια θέματα είχα κι εγώ πριν 2-3 χρόνια και πέρασα σε Waterfox Classic ως κύριο (και Current ως εναλλακτικό) που είναι πιο ιδιωτικός firefox και χωρίς τέτοια θέματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι hardware στο κανει? Γιατι ειχα μια διαμαχη με εναν στο adslgr περι του webrender.

Μια λυση ειναι να εξαναγκασεις το webrender να γινετια μονο με την καρτα γραφικων, γιατι οπως ειναι τωρα το κανει η cpu και φαινεται η αργοπορια της, βαζοντας σε true το

gfx.webrender.all 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jim_p είπε

Σε τι hardware στο κανει? Γιατι ειχα μια διαμαχη με εναν στο adslgr περι του webrender.

Μια λυση ειναι να εξαναγκασεις το webrender να γινετια μονο με την καρτα γραφικων, γιατι οπως ειναι τωρα το κανει η cpu και φαινεται η αργοπορια της, βαζοντας σε true το

gfx.webrender.all 

Φρέσκο laptop i7 με Quadro, αλλά όπως είπα ίδιες καθυστερήσεις βλέπω σε Android κινητό και στο προηγούμενο pc με 6700 και ενσωματωμένα

Θα δοκιμάσω και αυτό που λες thx man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...