Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μήπως μπαίνεις σε ιδιωτική περιήγηση;

Αυτό στο κάνει ακόμα και στην ίδια περίοδο λειτουργίας; Δηλαδή μπαίνεις σε ένα site και γράφεις το όνομα χρήστη και κωδικό. Δεν αποθηκεύεις τον κωδικό. Κλείνεις την καρτέλα (όχι τον firefox). Ανοίγεις νέα καρτέλα και πας στο προηγούμενο site και δεν σου έχει κρατήσει το username;

Εννοείται όχι σε ιδιωτική.

Ακριβώς όπως τα περιγράφεις, ακόμα και σε αυτήν ακριβώς την περίπτωση.

Το ίδιο σε 3 διαφορετικά συστήματα με ff. Το μόνο άλλο κοινό είναι το ublock origin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα!
Με πηρε σκασμένος τηλεφωνο ο "γερος μου" απο το χωριο να μου πει οτι εκανε απεγκατάσταση τον firefox απο το κινητο γιατι κολλαγε συνέχεια απο εχθές (ενω ο chrome δούλευε κανονικά).
Δεν κατάφερε όμως να κανει export τα bookmarks και μάλλον τα εχασε (ειχε σημαντικά πραγματα για τη δουλειά του)
Υπάρχει τρόπος να μπορέσει να τα ξαναβρεί μετα την νεα εγκατάσταση?

Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pr3D@t0R είπε

Καλησπερα!
Με πηρε σκασμένος τηλεφωνο ο "γερος μου" απο το χωριο να μου πει οτι εκανε απεγκατάσταση τον firefox απο το κινητο γιατι κολλαγε συνέχεια απο εχθές (ενω ο chrome δούλευε κανονικά).
Δεν κατάφερε όμως να κανει export τα bookmarks και μάλλον τα εχασε (ειχε σημαντικά πραγματα για τη δουλειά του)
Υπάρχει τρόπος να μπορέσει να τα ξαναβρεί μετα την νεα εγκατάσταση?

Ευχαριστω! 

Μονό αν ηταν συγχρονισμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 11:09 ΠΜ, Πέτρος είπε

Άλλαξε κάτι και στις σελίδες δεν κρατάει τα usernames (όχι τα σωσμένα) που τα εμφάνιζε με κλικ στο πεδίο?

Κάθομαι και γράφω παντού email κλπ, σε κοινόχρηστους υπολογιστές που δεν θέλω να σώσω όλα τα στοιχεία.

Εδώ και 3-4 ημέρες αποφάσισε και έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
6 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

freezarei ασχημα το twiiter που σε αναγκαζει να κλεισεις τελειως τον firefox. εχει βρει κανενας καμια λυση γιαυτο?

Και που φρεζαρει το τουιττερ σε σενα σημαίνει ότι φταίει ο firefox

Εγω δεν εχω κανένα προβλήματα με Twitter και firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν μου είχε τύχει παρόμοιο πρόβλημα στο twitter (X?) εξαιτίας μιας λίστας του ublock origin, δεν θυμάμαι όμως ποια ήταν. Στο android κράσαρε νομίζω εντελώς ο firefox, στο desktop μόνο το tab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τρεχω Firefox v.115.1.0 esr με windows 8.1.

Σήμερα σε ένα από τα αγαπημένα μου internet radio sites μου ζητάει να κάνω upgrade τον Firefox.

O Firefox επιμένει ότι είναι up to date. 

Ξέρετε αν έχει αλλαξει κάτι; Το ίδιο site παίζει Ok σε chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fabinas είπε

Τρεχω Firefox v.115.1.0 esr με windows 8.1.

Σήμερα σε ένα από τα αγαπημένα μου internet radio sites μου ζητάει να κάνω upgrade τον Firefox.

O Firefox επιμένει ότι είναι up to date. 

Ξέρετε αν έχει αλλαξει κάτι; Το ίδιο site παίζει Ok σε chrome

Είναι επειδή είσαι στο esr channel το οποίο είναι πάντα λίγο πίσω σε σχέση με την τελευταία stable release η οποία την συγκεκριμένη στιγμή είναι η 116.0.3 (x64 EL).

Όλες οι εκδόσεις εδώ -> http://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/ (οι .0bX εκδόσεις είναι οι beta)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια να ρωτησω μηπως ξερει κανεις.

Εχω το ublock origin - adblock εγκατεστημενο.

Παρολα αυτα, υπαρχουν site, που εξακολουθουν να μου δειχνουν διαφημισεις, no matter what. Οσο και αν μπλοκαρω στα συγκεκριμενα στοιχεια.

Κλασικο παραδειγμα, το yahoo mail. Στα δεξια της οθονης, σε μια καθετη λωριδα, δειχνει διαφημισεις. Δεν φευγουν...με τιποτε.

Τι γινεται λαθος; Φταιει ο firefox, φταιει το ublock, φταιω εγω-κανω κατι λαθος, τι φταιει;

Εκτος αν υπαρχουν και διαφημισεις που δεν μπορει να τις κοψει κανεις και με τιποτε.

spacer.png

 

(αν ξερει κανεις και για το κεντρικο βιντεο ας πει...αλλα τουλαχιστον αυτο αν πατησεις το x πανω δεξια φευγει, ενω οι διαφημισεις δεν φευγουν με τιποτε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ρε παιδια να ρωτησω μηπως ξερει κανεις.

Εχω το ublock origin - adblock εγκατεστημενο.

Παρολα αυτα, υπαρχουν site, που εξακολουθουν να μου δειχνουν διαφημισεις, no matter what. Οσο και αν μπλοκαρω στα συγκεκριμενα στοιχεια.

Κλασικο παραδειγμα, το yahoo mail. Στα δεξια της οθονης, σε μια καθετη λωριδα, δειχνει διαφημισεις. Δεν φευγουν...με τιποτε.

Τι γινεται λαθος; Φταιει ο firefox, φταιει το ublock, φταιω εγω-κανω κατι λαθος, τι φταιει;

Εκτος αν υπαρχουν και διαφημισεις που δεν μπορει να τις κοψει κανεις και με τιποτε.

spacer.png

 

(αν ξερει κανεις και για το κεντρικο βιντεο ας πει...αλλα τουλαχιστον αυτο αν πατησεις το x πανω δεξια φευγει, ενω οι διαφημισεις δεν φευγουν με τιποτε...)

Κάτι δεν κάνεις καλά.

Χωρίς ublock...

spacer.png

 

Με ublock...

spacer.png

 

Αναφορά σε κείμενο

Εχω το ublock origin - adblock εγκατεστημενο.

Τι εννοείς; Έχεις και τα δύο μαζί; 😮

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, micos000 said:

Κάτι δεν κάνεις καλά.

Χωρίς ublock...

spacer.png

 

Με ublock...

spacer.png

 

Τι εννοείς; Έχεις και τα δύο μαζί; 😮

Οχι, μονο το ublock.

Να σου πω, σιγουρα κατι γινεται.

Στο mac, στο yahoo, παλι με ublock, δεν δειχνει τιποτε, ουτε δεξια διαφημιση, ουτε βιντεο κλπ

Στο pc ομως, στο yahoo, με ublock, τα δειχνει αυτα. Εν τω μεταξυ, δοκιμασα και χειροκινητα με ublock, να κανω χειροκινητο add στο frame, δειχνει οτι το κανει, αλλα μετα απο λιγο η διαφημιση ξαναεμφανιζεται.

Ενα αλλο site επισης με διαφορετικη συμπεριφορα, παρομοια, ειναι το https://www.aftodioikisi.gr/

Στο mac, firefox, δειχνει το site με τιποτε εξτρα. Στο pc με το που πας να μπεις, νομιζω παντα βλεπω στο προσκηνιο δυο εξτρα παραθυρα, εγγραφη στο newsletter και κατι αλλο.

Δεν εχει να κανει με mac ή pc, αλλα το λεω γιατι firefox με ublock στο ενα, firefox με ublock στο αλλο, και στο ενα ολα καλα, και στο αλλο ολα χαλια.

Ισως δοκιμασω να το βγαλω και να το ξαναβαλω στο pc. Αλλα μηπως εχει κανεις καμια ιδεα.

Αλλα εσυ micos000 εδειξες οτι πχ στο yahoo, μια χαρα λειτουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...