Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Όπως τα λες

2) Κανονικά φαίνεται να παίζει. Σε Windows 7 x64, με NVIDIA 8300 IGP και ForceWare 260.99

3) Ομοίως με 2

4) Όπως τα λες

5) Όπως τα λες. Αλλά λογικό κι αναμενόμενο, τα videos είναι σε MP4 container με H.264 video stream. Ο Firefox δε διαθέτει H.264 decoder, μόνο VP8 και Theora

 

 

 

 

 

 

2)http://www.visitnmc.com/ ( ΦΟρτωνει κι κανεις 3d περιηγηση ομως οι εικονες στους τοιχους toy moyseioy δεν εμφανιζονται κανονικα.εχουν κενα.ενωμε chrome 10 ολα φαινονται μια χαρα.)

 

Εχω Windows Xp 32 ,Asus 5870 και Intel Core i5.Αυτο με προβληματιζει και δειτε τι ενοω στις παρακατω εικονες (η πρωτη απο firefox 4 η δευτερη απο Chrome 10):

 

FireFox 4

post-94165-0-30391400-1300830021_thumb.png

 

Chrome 10

post-94165-0-37385200-1300830069_thumb.png

 

Και στις φωτο φαινετε εκτος απο τις προβληματικες εικονες στην πρωτη οτι στο μεν ff4 τρεχει απο 8-18 FPS και στον Chrome απο 26-28 οπως παρατηρω.Δειτε επισης ποσα περισοτερα πολυγωνα αναφερει η εικονα απο τον Chrome.Που οφειλονται ολα αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να υπάρχει θέμα με τους OpenGL drivers της κάρτας σου. Μήπως είναι blacklisted και έκανες force την ενεργοποίηση του hardware acceleration; Κάτι τέτοιο θυμάμαι να έψαχνες σε άλλο topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα αρνητικό στοιχείο. Θα έχετε ενδεχομένως δει ότι στις παλιότερες εκδόσεις του FF ο συνδυασμός Control+E εστιάζει αυτόματα στο search bar (πάνω δεξιά). Ήταν κάτι που με είχε βολέψει πάρα πολύ.

 

Στον FF4 αυτός ο συνδυασμός δεν ισχύει (για την ακρίβεια δεν ίσχυε σε κανένα beta/RC FF ή μάλλον εκεί έκανε άλλο πράγμα). Η λειτουργία επαναφέρεται μόνο με τη χρήση addon. Περισσότερα εδώ: http://support.mozil...uestions/791339

 

Μ' αρέσει πολύ η περιγραφή του εν λόγω addon:

 

Allows to change the search shortcut. After the comedy with Panorama taking over CTRL+E, then switching to CTRL+SHIFT+E, without restoring CTRL+E, I've decided to make this very simple plug-in to allow people to choose their own shortcut.

 

edit: Xμμμ, τελικά φαίνεται ότι το focus στο search bar πλέον το κάνει ο συνδυασμός Control+K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπάρχει θέμα με τους OpenGL drivers της κάρτας σου. Μήπως είναι blacklisted και έκανες force την ενεργοποίηση του hardware acceleration; Κάτι τέτοιο θυμάμαι να έψαχνες σε άλλο topic.

 

Ετσι ηταν Πριν:

 

post-94165-0-93324600-1300831737_thumb.png

 

Και Ετσι ειναι τωρα που τρεχει εφαρμογες WebGl:

 

post-94165-0-95831800-1300831767_thumb.png

 

Βασικα οι εικονες στο http://www.visitnmc.com/ με ff4 ειναι προβληματικες και στις δυο εκδοχες.Μηπως δεν ειναι WebGl αυτη η Εφαρμογη?

 

 

Τελος παντων οριστε και οι εικονες απο το about:support που μου ειχες πει να βαλω:

 

post-94165-0-68447700-1300832138_thumb.png

 

post-94165-0-39988700-1300832204_thumb.png

 

Μπορουν να βγουν συμπερασματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει ανακοινωθεί Official Bug που επηρεάζει το activity της κάρτας γραφικών έως και 100%,δηλαδή η κάρτα σας είναι απασχολημένη κατα 100% χωρίς να κάνετε κάτι στο PC και έχετε ανεβασμένες θερμοκρασίες σε Idle κατα 10 έως 20 βαθμούς παραπάνω.Αυτό οφείλεται στην εγκατάσταση του Firefox 4 και του Internet Explorer 9 και επηρεάζει απ'όσο ξέρω μέχρι στιγμής την 5850/5870 single και CF καθώς και την 5970.Το πρόβλημα λύνεται προσωρινά με Restart και χρήση άλλου φυλλομετρητή,για παράδειγμα του IE 8 ή ενός Firefox 3X.

Το είχα και εγώ πριν λίγο στην 5970 και μετά το Restart και την χρήση του IE 8 είναι όλα εντάξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουν να βγουν συμπερασματα?

Έχεις πολύ παλιά έκδοση Catalyst driver, γι' αυτό είσαι και blacklisted. Στο επισημαίνει και με μήνυμα στο 2ο screenshot που έβαλες από about:support (9/2009 και έκδοση 8.661.0.0 πρέπει να αντιστοιχούν σε Catalyst 9.10). Καλό θα είναι να βάλεις την πιο πρόσφατη διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολύ παλιά έκδοση Catalyst driver, γι' αυτό είσαι και blacklisted. Στο επισημαίνει και με μήνυμα στο 2ο screenshot που έβαλες από about:support (9/2009 και έκδοση 8.661.0.0 πρέπει να αντιστοιχούν σε Catalyst 9.10). Καλό θα είναι να βάλεις την πιο πρόσφατη διαθέσιμη.

 

Σωστα μολις το εκανα.Ομως καμια βελτιωση.Εχει προβλημα το Firefox 4 στις WebGl Εφαρμογες ειναι προφανες για μενα.Ισως φταιει αυτο το Bug που λεει ο Bimmermeister.

 

Ενδεικτικα αναφερω:

 

1) http://www.chromeexperiments.com/detail/tankworld/?f=webgl (tankWOrld Στον Chrome παιζει μια χαρα.Στον ff4 παιζει αλλα δεν μπορεις να στριψεις το κανονι με το ποντικι)

 

2) http://www.chromeexperiments.com/detail/planet-buster/?f=webgl (Planet Buster Στον Chrome παιζει μια Χαρα.Στον ff4 αλλες φορες παρουσιαζει την οθονη μενου αλλες οχι κ οταν πατας start δεν παιζει κανονικα καποιες φορες)

 

3)http://www.chromeexperiments.com/detail/helloracer-webgl/?f=webgl (Hello Racer Στον Chrome τρεχει στα 45-50 FPS και στον ff4 στα 7-20 FPS)

 

Anyway εχω βγαλει καποια συμπερασματα αλλα θα περιμενω μηπως και βγει κανενα Bug Fix.Προς το παρων με κερδιζει ο Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε καρτα γραφικων.

 

Το εκανα αυτο, αλλα οταν παταω το εικονιδιο του Firefox 3.16 δεν μου ανοιγει αυτον αλλα τον Firefox 4

 

α ναι ξεχασα το τελευταιο βημα.σορρυ εβγαλα τελειως τον 3 πριν κανα μηνα και εχω ψιλοξεχασει την διαδικασια.

πρεπει να κανεις rename το filename του αρχειου firefox.exe σε κατι αλλο πχ fox.exe ειτε του 3 ειτε του 4 δεν εχει σημασια.Το αρχειο βρισκεται στο installation folder του browser.

Κανε και την απαραιτητη αλλαγη στο filename που υπαρχει στο shortcut του αρχειου και εισαι ετοιμος.

 

Πεσμου αν δουλεψε για να το προσθεσω και στον οδηγο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πως ενργοποιω την επιλογη για αποθηκευση των καρτελων οταν κλεινω τον firefox?

Εργαλεια -> Επιλογες -> Γενικα και εκεί που λέει "Στην εκκίνηση του Firefox:" επέλεξε "Προβολή των παραθύρων και καρτελών που υπήρχαν την τελευταία φορά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πως ενργοποιω την επιλογη για αποθηκευση των καρτελων οταν κλεινω τον firefox?

Αν δεν θες να το κάνει πάντα.

Στο about:config άλλαξε το browser.showQuitWarning σε true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα πρόβλημα. Ο FF4 δεν φαίνεται να συνεργάζεται με το Lotus Notes webmail (δεν ανοίγει καν το inbox). Απ' ότι είδα στο support της mozilla το έχουν κι άλλοι αυτό, άρα είναι γενικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταφέρει να διορθώσω το πρόβλημα με τα popup παράθυρα σε κάποιες σελίδες που μου ανοίγουν σαν tab όπως αναφέρω στο ποστ #17

 

Φίλε pagratios άλλαξε το:

 

browser.link.open_newwindow.restriction --> από "0" που προφανώς το έχεις τώρα σε "2"

Στο about:config

 

Παιδιά έχει ανακοινωθεί Official Bug που επηρεάζει το activity της κάρτας γραφικών έως και 100%,δηλαδή η κάρτα σας είναι απασχολημένη κατα 100% χωρίς να κάνετε κάτι στο PC και έχετε ανεβασμένες θερμοκρασίες σε Idle κατα 10 έως 20 βαθμούς παραπάνω.Αυτό οφείλεται στην εγκατάσταση του Firefox 4 και του Internet Explorer 9 και επηρεάζει απ'όσο ξέρω μέχρι στιγμής την 5850/5870 single και CF καθώς και την 5970.Το πρόβλημα λύνεται προσωρινά με Restart και χρήση άλλου φυλλομετρητή,για παράδειγμα του IE 8 ή ενός Firefox 3X.

Το είχα και εγώ πριν λίγο στην 5970 και μετά το Restart και την χρήση του IE 8 είναι όλα εντάξει!

Φίλε Bimmermeister μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις link από το forum που το διάβασες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια βοηθεια με το e-radio Κανεις;;;Δεν μου εμφανιζει καν τον Player στο παραθυρο!Μεχρι και το προσθετο επανεγκατεστησα αλλα τιποτα!!!!!!

απο εδω http://www.e-radio.gr/locations/athens.asp ακουτε κανονικα οποιον σταθμο και να επιλεξετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια βοηθεια με το e-radio Κανεις;;;Δεν μου εμφανιζει καν τον Player στο παραθυρο!Μεχρι και το προσθετο επανεγκατεστησα αλλα τιποτα!!!!!!

απο εδω http://www.e-radio.gr/locations/athens.asp ακουτε κανονικα οποιον σταθμο και να επιλεξετε;

φιλε ουτε εμενα το παιζει παρολο που το εγκατεστησα παλι απο internet explorer μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...