Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ψήνω πολύ τελευταία να πάρω έναν SSD. Θεωρώ ότι είναι μία αναβάθμιση, σχετικά με λίγα λεφτά και η απόδοση που θα δώσει θεαματική.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι να βγάλω μέσα από το κουτί όλους τους σκληρούς δίσκους.

Να πουλήσω τον RaptorΧ και τους άλλους 2 Samsung να τους κάνω εξωτερικούς. Επίσης ο SSD θα μπει στο πλάι του υπολογιστή, φυσικά μέσα από το πλαϊνό καπάκι, ώστε να μη φαίνεται αυτός και τα καλώδια του. Ωστόσο θα αφήσω το Cage για τους δίσκος για ακόμα καλύτερο Airflow μέσα στο κουτί, αφού όπως φαίνεται και στη φωτογραφία έχει έναν 12άρι που βάζει αέρα.

 

Ο Vertex 3 με τα 120GB είναι νομίζω καλός Value/Money. Δεν θα ήθελα να πέσω κάτω από τα 120GB, γιατί ήδη έχοντας 150GB, πηγαίνοντας στα 120GB, υπάρχει υποβάθμιση.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/OCZ-Vertex-3-Series-120GB-SSD-2-5-Sata-6Gb-s-VTX3-25SAT3-120G.htm

Έχει 3 χρόνια εγγύηση και δεν με ενδιαφέρει να αποθηκεύσω σημαντικά δεδομένα, οπότε και κάτι να συμβεί πιστεύω ότι σε 3 χρόνια να είμαστε καλά πρώτα ο θεός, θα έχω πάρει κάτι άλλο. Αυτά που θα βάλω θα είναι το λειτουργικό και τα παιχνίδια μου και κάποια προγράμματα φυσικά. Mp3, κλπ τα έχω σε άλλους δίσκους και μάλιστα έχω και Back Up.

 

Υπάρχει κάποιος Intel καλύτερος?

 

Διαθέτω το πολύ MAX όμως 280Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 564
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα δείς απίστευτη διαφορά, καμμία σχέση με raptor

μόνο καλύτερα αν μπορούσες να πάρεις και πιό μικρό αρκεί να έχεις μόνο το λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση με Raptor. Γιατί λες να πάρω πιο μικρό? Και που θα βάζω τα υπόλοιπα αν πάρω πιο μικρό? Παιχνίδια, Office, κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρός δεν μου κάνει. Ήδη όπως είπα και παραπάνω κάνω υποβάθμιση χωρητικότητας και να φανταστείς έχω 10GB ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαίνεται να με καταλαβαίνεις. Δεν είναι αποθηκευτικός χώρος να θέλεις να τρέχουν τα παιχνίδια σου και τα προγράμματα από τον SSD. Αποθηκευτικός χώρος είναι για ταινίες, mp3, κλπ.

Ποιος ο λόγος να τρέχει το Office ή το Crysis από έναν δίσκο 7,200rpm? Τότε ο SSD που χρησιμεύει μόνο στο Boot-άρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρέ φιλαράκο κατάλαβα τι ενοείς απλά εγώ δεν παίζω games και μου αρκεί για τα υπόλοιπα προγράμματα πού τρέχω σε αυτόν

ενοείτε οτι αν πάρεις εναν ssd δεν θα τον έχεις μόνο για boot

 

α και κάτι άλλο corsair οχι OCZ

 

η λίγο υπομονή για intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα(sorry heatspreader που μπαινω στο θεμα σου για να ρωτησω απλα το θεωρησα λιγο χαζο να ανοιξω κ αλλο αφου υπαρχει ηδη)...λοιπον θελω να παρω κ εγω εναν ssd μεχρι 170€..και ειμαι αναμεσα σε

 

1)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320209

2)http://www.multirama.gr/products/product?pid=0544132&catid=020801

 

ποιον προτεινετε και γιατι!!?το ποσο ειναι αυστηρα μεχρι εκει...αφου το ταμειον ειναι μειον!!!:D...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, SSD και 10 παιχνίδια δεν πολυλέει, υπολόγισε και ότι δε σε συμφέρει από άποψη απόδοσης να τον έχεις γεμάτο πάνω από 50-60% και μάλλον πας για πολύ μεγαλύτερο.

 

Ή παίζεις 1-3 παιχνίδια κάθε φορά και μετά περνάς άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...