Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα χαρακτηριστικά του ultrabook που έχεις αναφέρει σχετικά με τον σκληρό

Δίσκος 500 GB S-ATAⅡ Slim Hard Drive (5400RPM) με ExpressCache 24 GB

 

μήπως αυτή η έξτρα cache δίνει παραπάνω ταχύτητα με αποτέλεσμα οι διαφορές σε σχέση με ένα ssd να μήν είναι τόσο τρομερές ώστε να χρειάζεσαι αλλαγή?

Ας μας πούν και οι φίλοι μας που γνωρίζουν και κάτι παραπάνω...

Βασικά το express cache δεν είναι ουσιαστικά partition του υπάρχοντος αργού δίσκου 5400rpm?

Επίσης μόλις πρόσεξα ότι έχω sata2 και όχι sata3..

Άρα η αγορά ssd sata3 δεν είναι υπερβολική?

Μήπως να κοιτούσαμε κάτι από sata2 ssd (απο eshop.gr λόγω πιστωτικού υπενθυμίζω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 564
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο γρήγορος και να είναι ένας HDD, ότι cache κι αν έχει, πάντα, μα πάντα, ένας SSD είναι πολύ καλύτερος, πάει το multitasking σε άλλο επίπεδο.

 

Η αγορά Sata3 δεν έιναι υπερβολική, είναι future proof γιατί κάλιστα μπορείς στο νέο σου σύστημα να μεταφέρεις τον SSD. Ακόμα και Sata2 να πάρεις βέβαια, δεν υπάρχει περίπτωση να συναντήσεις bottleneck απο τον SSD.

Ο Πιο οικονομικός που έχει το e-shop είναι ο Intel 320 στα 60GB. Αν καλύπτεσαι πάρτον άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε κάτι παραπάνω και πάρε αυτόν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305135

 

μήν ξεχνάς ότι είναι φορητός και ο χώρος θα σου χρειαστεί - δεν είναι και ότι καλύτερο να κουβαλάς μαζί και την θήκη με τον 500άρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με την λογική ότι θέλει περίπου 30-35 gb τα win8 με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και με την λογική ότι δεν θέλω με τπτ να ξεπεράσω το ποσό του πιστωτικού θα πάρω μάλλον αυτόν για το OS:

http://www.e-shop.gr...l?id=PER.305133

και με τα υπόλοιπα θα πάρω μία θήκη για τον εσωτερικό 500 και θα τον κανω εξωτερικό για τα data.

Για την μεταφορά..Ούτως ή άλλως στην ίδια τσάντα θα τα έχω πάντα..

Καλή σκέψη δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να βάλω sata 3 και usb 3 σε μητρική με sata 2 (asrock p45xe) ?

 

Πως μπορώ να βάλω sata 3 και usb 3 σε μητρική με sata 2 (asrock p45xe) ?

Θελω να εκμεταλλευτω στο full τον ssd και τον εξωτερικό ο οποίος περνει καλώδιο usb 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με sata 3 δεινοσαυρε δεν έχω την διπλάσια ταχυηυτητα αποτι με sata 2 ?

 

 

Με sata 3 δεινοσαυρε δεν έχω την διπλάσια ταχυηυτητα αποτι με sata 2 ?

 

Ειναι μόνο θεωρητικά τα νούμερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Για να καταλαβεις διαφορά από το sata3 πρέπει να έχεις δύο ssd και να αντιγράφεις από τον έναν στον άλλον. Ότι έχει να σου δώσει στην πραγματική χρήση στο δίνει κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα macbook pro 13.3 τελος του 2012 με i5.500gb σκληρο και αναβαθμισμενη

8gb ram.Λεω για εναν ssd να κανω δωρο στο αγαπημενο μου μηχανημα  :-)

Αν και υψηλη τιμη εχω δει εναν samsung evo 500 gb ssd και πιο συγκεκριμενα,το παρακατω link.

 

http://www.skroutz.gr/s/3961378/Samsung-840-Series-Evo-500GB-Notebook-Kit.html

 

Το να βγαλω το dvd-r το ξεχναμε,γιατι μου χρειαζετε για να εβαζα εναν μικροτερο ssd απο οτι εχω διαβασει για να μου βγει και πιο φθηνος.Και ετσι παμε στον 500αρι!

Συνολο θα μου βγει ο samsung 405€ με τα εργατικα που ρωτησα. :huh:

 

Αυτο που θελω να μαθω γιατι ειναι καλο να ακους γνωμες,ειναι αν σαν δισκος ειναι κατι αξιοπιστο και καλο αν ξερει καποιος ,αν τον υποστιριζει το macbook pro τον συγκεκριμενο,και αν υπαρχει και κατι αλλο στα ιδια €  η και πιο κατω που ισως να ειναι και καλυτερο.

 

ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...