Προς το περιεχόμενο

Εχει κανεις αποψη για το Hewlett Packard Pavilion dv6-6002ev


mouchlas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμπειρια μου με την hp δεν ειναι η καλυτερη σε οτι αφορα θεμα αντιπροσωπειας...δυστυχως...γτ εχουν κομματια value/money καλα νμζω...αλλοι βεβαια ισως σου πουν αλλα...

τωρα το θεμα ειναι αν θα σου τυχει οντως κατι...

 

σε προτασεις εχω αυτο και αυτο και οπωσδηποτε επεκταση εγγυησης(απο 3-4 χρονια μινιμουμ)!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιάζεσαι πολύ, θα το παραλάβω κι εγώ σε λίγες μέρες να σου πω. Εκτός από το Plaisio που διατείνεται πως είναι ετοιμοπαράδοτο - και ακριβότερο από όλους (ναι, καλά, στο Πλαίσιο που 3 στα 4 προϊόντα ΔΕΝ υπάρχουν ποτέ) όλα τα άλλα καταστήματα δεν έχουν παραλάβει. (Ούτε στη Γερμανία που το έψαχνα)

Σαν εταιρία η HP είναι στα ίδια χάλια με τις περισσότερες, επιμένει στον 1 χρόνο εγγύηση, ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ από το νόμο Ε.Ε. σε 2 χρόνια.

Όπως ειπώθηκε τα Pavilion έχουν συνήθως φοβερό value for money και πολύ καλό ντιζάϊν και το συγκεκριμένο έχει την καλύτερη διαθέσιμη κάρτα γραφικών αυτή τη στιγμή, αλλά και γενικές προδιαγραφές σε λογικά χρήματα.

Αυτό που είναι σχεδόν σίγουρο για μένα είναι πως από θερμοκρασίες θα βράζει. Παρ' όλα αυτά όσα HP έχω χρησιμοποιήσει ή ασχοληθεί ή επισκευάσει, έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα περισσότερα, είναι αρκετά ανθεκτικά, ενώ έχουν και ένα κλικ πάνω πληκτρολόγια & οθόνες από την πλειοψηφία.

Όταν θα το έχω στα χέρια μου θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, μιας και έχω 2 μέρες το καινούριο λαπτοπ, να σου πω στα γρήγορα και ότι θες με ρωτάς.

 

Το σασί του έχει ωραίο κομψό σχήμα και είναι συμπαγές. Εκτός από το κάτω καπάκι και το πληκτρολόγιο όλες οι άλλες επιφάνειες είναι αλουμίνιο (προφανώς) σε "βουρτσισμένο" σοκολατί χρώμα. Είναι πραγματικό αλουμίνιο, είναι συμπαγές και κρύο, αλλά αφήνεις εύκολα δαχτυλιές επάνω.

Τα λαμπάκια του είναι μικρά και διακριτικά, φωτίζεται το περίγραμμα του touchpad και το σήμα στο καπάκι.

Γενικά είναι κομψό και όχι πολύ φανταχτερό. Το πληκτρολόγιό του έχει τετράγωνα κουμπάκια μικρής διαδρομής, σαν τα VAIO ή σχεδόν σαν MacBook.

Καλό είναι, έχει και αριθμητικό, αλλά τα προηγούμενα pavilion είχαν "παραδοσιακά" κουμπιά, σχεδόν τέλεια στη πληκτρολόγηση.

Τα κουμπιά "ένταση ήχου" κλπ είναι πάνω στα F1,F2 κλπ το ρυθμίζεις αν θες να πατάς το fn ή όχι για να λειτουργήσουν.

Η οθόνη του είναι ικανοποιητικότατη, αν και led δεν μπλεδίζει όπως σε άλλα φθηνά λαπτοπ, έχει καλές γωνίες θέασης, ωραία χρώματα.

Ο ήχος είναι ένα κλικ πάνω από τα περισσότερα λαπτοπ, καθώς έχει 4 ηχειάκια και μπορεί να ακουστεί πολύ δυνατά για λαπτοπ. Δεν έχω παίξει με ρυθμίσεις.

Τα windows τρέχουν πολύ άνετα, το νιώθεις σβέλτο το μηχάνημα. Γρηγορότερο από το 2 ετών 2πύρηνο που είχα σε πολύ καλό βαθμό!

Θόρυβο δεν κάνει πολύ, αλλά το έχω μόνο 2 μέρες. Έχει πολλές ρυθμίσεις για τους ανεμιστήρες.

Όταν είσαι μόνο στη μπαταρία, απενεργοποιεί την 6770 ΑΤΙ και με λίγο περιορισμό φωτεινότητας σε wifi browsing υπολογίζω από τη λίγη χρήση μου πως τις έχει τις 4 ώρες. αν και αναφέρει πάνω από 5 ώρες.

Παιχνίδι έτυχε να βάλω μόνο το Homefront. Σε ΦΟΥΛ ρυθμίσεις, Antialiasing x4 Anisotropic x 16 παίζει 30-40 fps.

Στο high είναι 40-50 fps. Υπολογίζω πως σε πιο καλογραμμένα παιχνίδια θα πηγαίνει ακόμη πιο άνετα. Στα 2ετίας είμαι σίγουρος θα φυσάει, και έχουμε μια άνετη 2ετία μπροστά μας όπως υπολογίζω. Συν το δυνατό ήχο και καλή οθόνη, το θεωρώ άνετα καλό gaming laptop.

Η κάτω επιφάνεια ζεσταίνεται αρκετά στο παιχνίδι, μάλλον λιγότερο από το προηγούμενο με nVidia 9600m GT που είχα.

Όμως η αέρας που φυσάει η ψύκτρα του είναι ΚΑΥΤΟΣ! Σοβαρά, προσοχή στα ...εγκαύματα και τις επιφάνειες. Όμως είναι καλό που μπορεί να απάγει ΤΟΣΗ θερμότητα και να μην με ανησυχεί η θερμοκρασία στο σασί. Μάλλον παίζει ρόλο και το αλουμίνιο...

 

Αυτά, ότι άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

andre74 σου είμαι υπόχρεος για την ανάλυση που έκανες.Το laptop έμοιαζε too good to be true αλλά μάλλον δεν είναι.Τσεκάρω διαθεσιμότητα και μάλλον το παίρνω .Το μόνο που με ανησυχεί είναι ο 1 χρόνος εγγύηση.Θα ήθελα 2 χρόνια.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, τί εννοείτε με την ερώτηση; Μήπως μπορώ να έχω τη βοήθεια κοινού; Ή να αλλάξω κατηγορία να πάρω αθλητικά;...

 

andre74 σου είμαι υπόχρεος για την ανάλυση που έκανες.Το laptop έμοιαζε too good to be true αλλά μάλλον δεν είναι.Τσεκάρω διαθεσιμότητα και μάλλον το παίρνω .Το μόνο που με ανησυχεί είναι ο 1 χρόνος εγγύηση.Θα ήθελα 2 χρόνια.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Ξέχασα να σου γράψω ένα από τα μειονεκτήματα που έχω βρει μέχρι τώρα. Έχει τροφοδοτικό 120W που είναι λίγο μεγαλύτερο από το προηγούμενο που είχα που ήταν 90W και αυτά που είναι 65W. To ίδιο το λαπτοπ όμως και σαν διαστάσεις και σαν βάρος είναι σε καλό επίπεδο για μεταφορά.

Η επέκταση εγγύησης +2 χρόνια μου είπαν κοστίζει 120 ευρώ, για μένα είναι πολλά λεφτά, με τόσα ή έστω λίγα περισσότερα μπορώ να επισκευάσω μόνος μου κάποια βλάβη ΑΝ εμφανιστεί μετά το χρόνο.

Πάντως να ξέρετε πως ΙΣΧΥΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση για οτιδήποτε πωλείται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσοι το χρειάστηκαν και το απαίτησαν δικαστικά, στο τέλος αποζημιώθηκαν. Επίσης σύμφωνα με το νόμο, το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ όπου έγινε η αγορά έχει την ευθύνη, δεν γίνεται αυτοί να νίπτουν τας χείρας και να σε μπλέκουν με μια απρόσωπη εταιρία. Κι εγώ, αρχικά το είχα βρει σε κατάστημα στο Σκρουτζ, αλλά διαπίστωσα πως γνωστός μου με δικό του τοπικό κατάστημα, μπορούσε να μου το φέρει στην ίδια τιμή και ήταν και "HP prefered partner". Αγόρασε και φίλος μου το ίδιο λαπτοπ, το οποίο είχε ένα μικρό πρόβλημα στην τοποθέτηση του πληκτρολογίου, κάποια κουμπιά τα αισθανόσουν σαν να έχουν λίγο περισσότερο τζόγο. Επικοινώνησαν από το κατάστημα με την ΗΡ και το αντικατέστησαν με καινούριο (ήταν 2 ημερών λαπτοπ). Το δικό μου ευτυχώς ήταν άψογο. Το αναφέρω προς γνώση σε περίπτωση κάποιας αστοχίας.

Απλά πλέον και τα λαπτοπ δεν αξίζουν μια περιουσία και πολλά πράγματα είναι επισκευάσιμα, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ψάχνεσαι μέσω σέρβις μετά την εγγύηση. Ακόμη και μια οθόνη ή και άλλες βλάβες επισκευάζονται, βρίσκεις το ανταλλακτικό φθηνά στο ebay αλλά και ιδιώτες που επισκευάζουν λαπτοπ σε λογικές τιμές.

Αυτά και Καλό Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mouchlas και @xristoforos89 , απο που συμπερανατε οτι το laptop δεν ειναι καλο? Απο την mini παρουσιαση του φιλου andre74 , βγαινουν θετικα συμπερασματα: καλη οθονη, καλος ηχος, καλη αποδοση, καλη ποιοτητα , γρηγορο στο gaming και καλη απαγωγη θερμοτητας. Που ειναι το κακο?

 

@andre74, αν μπορεις τρεξε σε παρακαλω ενα Occt (http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download) , στο psu test ή ενα prime95 + furmark για κανα 15-λεπτο να δουμε κ θερμοκρασιες.

 

Επισης αν εχεις ευκαιρο κανα benchmark (3DMark06, 3Dmark Vantage, Crysis, FarCry2 κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εορταστικό το τριήμερο και ενώ θα δουλεύω συνέχεια θα προσπαθήσω να τρέξω μετροπρογράμματα.

Όμως δεν τα έχω ξαναχρησιμοποιήσει και θα ήθελα να μου πείτε τι ρυθμίσεις να βάλω, π.χ. στο OCCTPT για να σας δώσω αποτελέσματα (μήπως θέλει CUDA αυτό; εγώ ΑΤΙ έχω όπως είπαμε...)

Σήμερα έπαιξα και λίγο Crysis 2. Τα γραφικά ΜΑΧ, στην επιλογή HARDCORE, δεν βρήκα πως να δω fps αλλά έτρεχε νεράκι. Επίσης σύγκρινα το λαπτοπ με ένα Acer λίγων μηνών με i5 430 & 6GB ram & ATI5650. To HP έκανε -να μην τα παραλέω κιόλας- σχεδόν το μισό χρόνο να εκκινήσει windows (μπήκα και έκοψα τα άχρηστα από την εκκίνηση & defragment κλπ στο Acer αλλά η διαφορά παρέμεινε) και το Crysis καλά έτρεχε και σε αυτό αλλά φαινόταν να "ζητούσε" ένα σκαλί κάτω ρυθμίσεις γραφικών.

Βοηθήστε με με οδηγίες να τρέξω τεστ στο μηχάνημα, να το στρεσάρω και λίγο τώρα που είναι καινούριο ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεφερα κυριως για την θερμοκρασια που λες.

Μολις δεις και μεσω των προγραμματων του liakjim τις θερμοκρασιες,

ποσταρε τες για να δουμε σε τι τιμες κυμαινονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εορταστικό το τριήμερο και ενώ θα δουλεύω συνέχεια θα προσπαθήσω να τρέξω μετροπρογράμματα.

Όμως δεν τα έχω ξαναχρησιμοποιήσει και θα ήθελα να μου πείτε τι ρυθμίσεις να βάλω, π.χ. στο OCCTPT για να σας δώσω αποτελέσματα (μήπως θέλει CUDA αυτό; εγώ ΑΤΙ έχω όπως είπαμε...)

Έχεις δικιο για το occct δεν τρέχει το psu stress στις AMD καρτες . Βάλε το prime95 και ενώ τρέχει Βάλε κ το furmark και αστα κάνα 15'.

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί πρόλαβα μόνο να τρέξω το OCCTPT για λίγα λεπτά. Δεν ξέρω αν ισχύει, ή πως ακριβώς μεταφράζεται, έκανε το GPU test και ανέφερε 63-64 FPS όσο έτρεχε.

Θα δοκιμάσω και τα άλλα προγράμματα όταν μπορέσω. Όμως το FurMark το βρίσκω μόνο για 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...