Προς το περιεχόμενο

Εχει κανεις αποψη για το Hewlett Packard Pavilion dv6-6002ev


mouchlas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντε παλι...

ναι 1.6 Χ4 = ?

ειναι quad

 

Εχμ,είσαι σίγουρος ότι ξέρεις πως δουλεύει η παράλληλη επεξεργασία;

Γιατί δυσανασχετείς κιόλας;

Αυτό που έγραψες είναι τελείως λάθος και δυστυχώς είμαστε και off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχμ,είσαι σίγουρος ότι ξέρεις πως δουλεύει η παράλληλη επεξεργασία;

Γιατί δυσανασχετείς κιόλας;

Αυτό που έγραψες είναι τελείως λάθος και δυστυχώς είμαστε και off topic.

 

νομιζα οτι ρωταγες αν ο 720QM ειναι 1.6

εννοουσα οτι ο i7 Clarksfield δεν ειναι 1.6ghz & ειναι καλυτερος απο τον i5 2010 & ασ εχει πιο πολυ καταναλωση.

εβλεπα αυτο http://www.shop13.gr/hp-pavilion-dv6-3300ev-ll063ea-p-93993.html με αλλον i5.

 

υπαρχει στο amazon.de με i5 απλό & 5470 στα 550euro

http://www.amazon.de/dv6-3111sg-Zoll-Notebook-Intel-320GB/dp/B004DZOVX0

αν ψάχνει κανεις πιο φτηνό dv6 με i5

εχει κ μεταφορικα ομως.

 

σχετικα με τον dv6 τωρα, οποιος τον πηρε, ζεσταινεται κα8ολου το πληκτρολογιο οπως

καποιοι acer & macbook με SB?

Επεξ/σία από ipal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυσαρεστεί το γεγονός πως στο παρόν "νήμα" αδιαφορούν οι ενδιαφερόμενοι για όσα έχουν ήδη γραφτεί και γίνονται ξανά και ξανά οι ίδιες ερωτήσεις, περί θερμοκρασιών κλπ

 

Επίσης οι προτάσεις αγοράς που κάνουν κάποιοι φίλοι... γιατί έτσι νομίζουν!

Δείτε την κατάταξη επιδόσεων των CPU φορητών υπολογιστών (όπως τις καταναλώσεις κ.λ.π) σύμφωνα και με μετρήσεις:

 

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

 

Θα δείτε πως μόνο πολύ καινούριοι επεξεργαστές της σειράς Sandy Bridge είναι γρηγορότεροι από τον i5-2410.

Στην πράξη, ο μόνος διαθέσιμος αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι ο i7-2630 που φοράει το λίγο ακριβότερο μοντέλο του ΗΡ.

Ένας οποιοσδήποτε i7 δεν σημαίνει πως είναι πιο δυνατός, ενώ έχει σίγουρα μεγαλύτερη κατανάλωση--> +θερμοκρασίες, -αυτονομία.

Αν μάλιστα συγκρίνετε τον 2410 στις 32bit εφαρμογές, όπως τα παιχνίδια και οι μη πολυπύρηνες εφαρμογές, ακόμη δυστυχώς η πλειοψηφία των προγραμμάτων, οι διαφορές i5-i7 εξανεμίζονται...

 

Καλό θα είναι να προτείνουμε αγορές που συμφέρουν τον αγοραστή και όχι τα καταστήματα που ξεφορτώνονται το στοκ, χωρίς να ρίχνουν αντίστοιχα τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , πήγα σήμερα και είδα το εν λόγω laptop. Θα πω τη γνώμη μου.

Το χρώμα δεν μου άρεσε το περίμενα πιο όμορφο. Επίσης είδα ότι το slot που έχει memory cards δέχεται μόνο 2 είδη. (πολύ κακό). Με την απεικόνιση δεν πολυτρελάθηκα, έβαλα και είδα μια ταινία που είχα γραμμένη .avi. Επίσης δεν ξέρω γιατί (αλλά χαλάστηκα πολύ) αλλά η ταινία που έβαλα να παίξει από το στικάκι μου , έκανε διακοπές,σκάλωνε δηλαδή.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Έχει να κάνει μήπως με το ποια κάρτα γραφικών (ενσωματωμένη ή ανεξάρτητη) λειτουργούσε εκείνη την ώρα ????

Στα υπερ ο ήχος. Παιδιά κορυφαίος. Δεν έχω ακούσει ξανά τέτοιο ήχο !!!

Δεν ξέρω αλλά είμαι μπερδεμένος. Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω αλλά επειδή είδα αυτά τα αρνητικά δεν το πήρα...ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , πήγα σήμερα και είδα το εν λόγω laptop. Θα πω τη γνώμη μου.

Το χρώμα δεν μου άρεσε το περίμενα πιο όμορφο. Επίσης είδα ότι το slot που έχει memory cards δέχεται μόνο 2 είδη. (πολύ κακό). Με την απεικόνιση δεν πολυτρελάθηκα, έβαλα και είδα μια ταινία που είχα γραμμένη .avi. Επίσης δεν ξέρω γιατί (αλλά χαλάστηκα πολύ) αλλά η ταινία που έβαλα να παίξει από το στικάκι μου , έκανε διακοπές,σκάλωνε δηλαδή.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Έχει να κάνει μήπως με το ποια κάρτα γραφικών (ενσωματωμένη ή ανεξάρτητη) λειτουργούσε εκείνη την ώρα ????

Στα υπερ ο ήχος. Παιδιά κορυφαίος. Δεν έχω ακούσει ξανά τέτοιο ήχο !!!

Δεν ξέρω αλλά είμαι μπερδεμένος. Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω αλλά επειδή είδα αυτά τα αρνητικά δεν το πήρα...ακόμη.

 

Με τα intel γραφικά ενεργοποιημένα πολλά βίντεο δεν παίζουν σωστά, είναι ακόμη πολύ μακριά από τα αντίστοιχα "βασικά" γραφικά της ΑΤΙ, π.χ. 4250 που έχουν ενσωματωμένα φθηνά λαπτοπ. Με την 6770 όμως το βίντεο είναι πολύ καλό. Η οθόνη μήπως είχε χαμηλωμένη φωτεινότητα;

Για τον ήχο, να σημειώσω πως πρέπει να ενεργοποιηθεί το "Ήχος Beats" και είναι μέρα με τη νύχτα από τον βασικό ήχο των windows.

Άλλη εταιρία δεν έχει βγάλει κάποιο αντίστοιχο συνδυασμό γραφικών με sandy bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα intel γραφικά ενεργοποιημένα πολλά βίντεο δεν παίζουν σωστά, είναι ακόμη πολύ μακριά από τα αντίστοιχα "βασικά" γραφικά της ΑΤΙ, π.χ. 4250 που έχουν ενσωματωμένα φθηνά λαπτοπ. Με την 6770 όμως το βίντεο είναι πολύ καλό. Η οθόνη μήπως είχε χαμηλωμένη φωτεινότητα;

Για τον ήχο, να σημειώσω πως πρέπει να ενεργοποιηθεί το "Ήχος Beats" και είναι μέρα με τη νύχτα από τον βασικό ήχο των windows.

Άλλη εταιρία δεν έχει βγάλει κάποιο αντίστοιχο συνδυασμό γραφικών με sandy bridge;

Δηλαδή όταν εσύ βλέπεις ταινία έχεις πρόβλημα?? Σκαλώνει το βίντεο μετην ενσωματωμένη κάρτα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν εσύ βλέπεις ταινία έχεις πρόβλημα?? Σκαλώνει το βίντεο μετην ενσωματωμένη κάρτα ??

 

Ανάλογα το codec, τα intel γραφικά δεν μπορούν να διαχειριστούν πολλά codec και τα περισσότερα HD αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το codec, τα intel γραφικά δεν μπορούν να διαχειριστούν πολλά codec και τα περισσότερα HD αρχεία.

Μα εγώ έβαλα .avi αρχείο όχι hd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ έβαλα .avi αρχείο όχι hd.

 

Καποιο θεμα θα ειχε το εκθεσιακο κοματι ή o player που χρησιμοποιησες...

δεν υπαρχει καμια περιπτωση αυτο το laptop να εχει προβλημα σε καμια ταινια..οποιαδηποτε κωδικωποιηση και να εχει..μην τρελλαθουμε..εδω laptop με gma4500hd και σηκωνουν απροβληματιστα full hd video..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις σημερα το αγορασα και γω το εν λογω dv6. δυστυχως καποιες εντυπωσεις δεν θα μπορεσω να προσθεσω γιατι με το που πατησα το "on" μου εφυγε το πλατυ χαμογελο απτο προσωπο μου. Το ανεμιστηρακι κανει θορυβο σα να χτυπαει καθως γυρναει.(αν δουλευει και φουλ δε το συζητω κανει σα μιξερ). Ευτυχως υπαρχει το doa το οποιο ισχυει για την περιπτωση μου. μακαρι να υπαρχει στοκ και να μην περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν εσύ βλέπεις ταινία έχεις πρόβλημα?? Σκαλώνει το βίντεο μετην ενσωματωμένη κάρτα ??

Διαπίστωσα το εξής για το συγκεκριμένο λάπτοπ, που ίσως είναι "παρενέργεια" της ύπαρξης 2 κυκλωμάτων γραφικών.

Αν ο player έχει ρύθμιση για αναπαραγωγή με DXVA (δηλαδή αναπαραγωγή με αποκωδικοποίηση στην κάρτα γραφικών) αλλά εμείς έχουμε ενεργοποιημένα τα Intel ενσωματωμένα γραφικά εκείνη τη στιγμή, παρατηρείται πρόβλημα.

Πρέπει το DXVA π.χ η default ρύθμιση του Media Player Classic - Home Cinema να χρησιμοποιείται μόνο με την ΑΤΙ κάρτα γραφικών.

Με τα Intel ενσωματωμένα γραφικά παίζει απροβλημάτιστα όταν ΔΕΝ είναι ενεργή η ρύθμιση DXVA, ώστε η αποκωδικοποίηση του βίντεο να γίνεται στον επεξεργαστή.

Αυτά μέχρι νεώτερες εκδόσεις είτε των Intel driver, είτε των player...

 

 

Μολις σημερα το αγορασα και γω το εν λογω dv6. δυστυχως καποιες εντυπωσεις δεν θα μπορεσω να προσθεσω γιατι με το που πατησα το "on" μου εφυγε το πλατυ χαμογελο απτο προσωπο μου. Το ανεμιστηρακι κανει θορυβο σα να χτυπαει καθως γυρναει.(αν δουλευει και φουλ δε το συζητω κανει σα μιξερ). Ευτυχως υπαρχει το doa το οποιο ισχυει για την περιπτωση μου. μακαρι να υπαρχει στοκ και να μην περιμενω

Φίλε μου δυστυχώς ατυχία να μην το χαρείς με την πρώτη. Πάντως άκουσα κι άλλη περίπτωση, όπου λόγω "χαλαρού" πληκτρολογίου το λαπτοπ αντικαταστάθηκε μέσα σε 2 ημέρες.

Ίσως να είναι λίγο απρόσεκτη η ΗΡ στις πρώτες "φουρνιές" !?

Ευτυχώς δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γω σημερα το πηρα.Για την ωρα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Ρε παιδια πως ενεργοποιουμε τα 3 χρονια της εγγυησης γιατι λίγο που κοιταξα το πρωι δεν εβρισκα τον τυπο του υπολογιστη στο site.

 

για τον φιλο που ειπε για το πληκτρολογιο τωρα που το βλεπω το αριθμητικο πληκτρολογιο φαινεται να εχει λιγο πιο χαλαρα πληκτρα :unsure:

 

 

Για την ωρα παντος ολα λειτουργουν καλα

 

το backlight για το touchpad απενεργοποιειται; γιατι βλεπω οτι δεν λειτουργει

Επεξ/σία από nithe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ανοιξει ακομα το φακελακι με την εξτρα εγγυηση και δεν γνωριζω να απαντησω. Να ρωτησω εγω κατι αλλο, βιβλιαρακι εγχειριδιο χρησης εχει σε εσας; :whistle: Γιατι εμενα το μονο που εχει ειναι 2 φυλλαδιακια "Εναρξη απο εδω", στα ελληνικα και αγγλικα, και 2-3 σελιδες που μιλαει για την εγγυηση. Τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ανοιξει ακομα το φακελακι με την εξτρα εγγυηση και δεν γνωριζω να απαντησω. Να ρωτησω εγω κατι αλλο, βιβλιαρακι εγχειριδιο χρησης εχει σε εσας; :whistle: Γιατι εμενα το μονο που εχει ειναι 2 φυλλαδιακια "Εναρξη απο εδω", στα ελληνικα και αγγλικα, και 2-3 σελιδες που μιλαει για την εγγυηση. Τιποτα αλλο.

 

και μενα το ιδιο

 

οσον αφορα την εγγυηση εστειλα email και μου ειπαν να τους στειλω σε email τα στοιχεια του υπολογιστη και την αποδειξη αγορας και θα την ενεργοποιησουν αυτοι.

 

 

βρε παιδια το περιμετρικο φως στο touchpad σας λειτουργει η σε μενα εχει χαλασει;μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση για την ενεργοποιηση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα το ιδιο

 

οσον αφορα την εγγυηση εστειλα email και μου ειπαν να τους στειλω σε email τα στοιχεια του υπολογιστη και την αποδειξη αγορας και θα την ενεργοποιησουν αυτοι.

 

 

βρε παιδια το περιμετρικο φως στο touchpad σας λειτουργει η σε μενα εχει χαλασει;μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση για την ενεργοποιηση του;

 

μα καλα ειναι δυνατον να δινουν καινουριο υπολογιστη χωρις εγχειριδιο χρησης; Δηλαδη αν δεν εχεις internet να κατεβασεις καποιο εγχειριδιο πως θα μαθεις για τις δυνατοτητες του laptop, τα φωτακια του κλπ; Infoquest γραφει και σενα απ΄εξω στο αυτοκολλητο του κουτιου;

 

Την εξτρα εγγυηση με τα 3 χρονια σε επιπλεον φακελο δεν στην εδωσαν; HP CARE PACK 3 year λεγεται και τωρα που το ανοιξα βλεπω οτι εχει οδηγιες μεσα για την επεκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...