Προς το περιεχόμενο

Εχει κανεις αποψη για το Hewlett Packard Pavilion dv6-6002ev


mouchlas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια βρήκα αυτο το pc (HP Pavilion DV6-6002ev) στο e-experts.. 722 ευρω και με 3 χρονια εγγυηση!! γνωριζετε μηπως κατι για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου καταστηματος..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι η ιδέα μου ή είναι όλο προβλήματα η συγκεκριμένη σειρά του εν λόγω μοντέλου της HP...? Πάντως αν κάνετε και μια αναζήτηση στο Youtube θα δείτε ότι όλα τα βίντεο είναι σχετικά με κάποιο πρόβλημα...!!

http://www.youtube.com/watch?v=JEpnqhRYGLw

 

 

Βρε μπας και σου έδωσαν το ίδιο, και σου είπαν ότι είναι καινούριο...??? :eek: :-( :ph34r:

Χωρίς παρεξήγηση, καμιά σχέση το συγκεκριμένο μοντέλο που γράφεις και δείχνεις στο βίντεο με αυτό που συζητάμε εδώ μέσα (dv6-6002ev). H σειρά dv6 ....ev με διαφορετικό κωδικό και χαρακτηριστικά υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια (όπως π.χ. BMW 316 εδώ και 30 χρόνια) και σίγουρα σε κάποια σειρά θα υπήρξε κάποιο πρόβλημα .

 

18/05 παρέλαβα το HP dv6 6002ev για τον γιο μου , παιχνίδια του έβαλα το Crysis2 , star war 2 , Call of Duty 4 κανένα πρόβλημα .

Η πρώτη εντύπωση είναι θετική , αθόρυβο με καλό πληκτρολόγιο και οπτικά καλή κατασκευή B) .

Το δήλωσα για την επέκταση της εγγύησης σε τρία χρόνια στο sait της HP.gr και στην συσκευασία είχε και την καρτούλα με την εξτρά αναβάθμιση για τέταρτο χρόνο από το GETitNOW που κόστισε 20 ευρό επιπλέον , ελπίζω να μην χρειαστούν ποτέ :-D .

Στα θετικά ακόμη αυτού του λάπτοπ είναι και η εύκολη πρόσβαση που σου δίνει στις μνήμες και στον σκληρό δίσκο . Δεν χρειάζεται κατσαβίδι για να ανοίξεις το καπάκι που τα καλύπτει παρά μόνο να σπρώξεις το κουμπί που απασφαλίζει την μπαταρία προς την αντίθετη κατεύθυνση αφού αναγκαστικά έχεις βγάλει την μπαταρία και ξεκουμπώνει το κάλυμμα πρόσβασης . Μετά απλά το κουμπώνεις για να το κλείσεις .

Ακόμη στα συν του είναι ο καλός ήχος σε ποιότητα και ένταση που βγάζει σχετικά με λάπτοπ 15,6'' .

Ένα μείον είναι ότι θα μπορούσε η ποιότητα της κατασκευής σε κάποια σημεία να είναι καλύτερη ( στο σημείο που βρίσκονται τα ηχεία μπροστά στις γρίλιες το πλαστικό που τα καλύπτει λυγίζει εύκολα προς τα έξω δίνοντας πολύ φθηνή αίσθηση ).

 

παιδια βρήκα αυτο το pc (HP Pavilion DV6-6002ev) στο e-experts.. 722 ευρω και με 3 χρονια εγγυηση!! γνωριζετε μηπως κατι για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου καταστηματος..?

Σήμερα τελευταία μέρα να το πάρεις με 3 χρόνια εγγύηση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολισ τον ανοιξα ειναι σουπερρρρ :D αλλα κατι σαν να μην μου ακουγεται καλα κατι γρατζουναει μεσα :o δεν ξερω αν το κανουν ολα αλλα ακουγεται ενα σαν γρατζουνισμα συγνωμι για την ορολογια :P αλλα δεν χερο καν τι ειναι α δεν ειναι μονιμο

 

απο που φαινεται να ακουγεται αυτος ο ηχος; απο τον σκληρο;

 

παιδια βρήκα αυτο το pc (HP Pavilion DV6-6002ev) στο e-experts.. 722 ευρω και με 3 χρονια εγγυηση!! γνωριζετε μηπως κατι για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου καταστηματος..?

 

με αυτο το καταστημα ειχα επικοινωνησει τηλεφωνικα και μου ειχε δωσει πολυ καλη εντυπωση. Βεβαια δεν προχωρησα σε αγορα γιατι βρισκεται πολυ μακρια μου και σε περιπτωση προβληματος θα επρεπε να τρεχω εκει πανω. Απο την στιγμη ομως που ερχονται σφραγισμενα με ταινια της HP και εφοσον σου δινει εξτρα χαρτια για τα 3 χρονια εγγυηση (hp carepack 3 years) δεν υπαρχει καποιος φοβος. Αν δεν ειναι μακρια σου τσεκαρε οτι δινει εξτρα αυτο το carepack και προχωρα εντος της ημερα σε αγορα γιατι ειναι η τελευταια μερα με τα 3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που φαινεται να ακουγεται αυτος ο ηχος; απο τον σκληρο;

ναι απο τον σκληρο ακουγεται ειναι φυσιολογικοσ ο θορυβος αυτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσουράκι 13....λές να μου δώσαν το ίδιο λαπτοπ οι αλητες???δυσκολα μεν αλλα ποτε δεν ξέρεις με αυτους...κωλοπολυεθνικες γαμω γαμ..παντωσ δεν ειναι δυνατον καινουργιο λαπτοπ να πεταει ετσι στο εριμιν προβληματα ρε παιδια..θα παρω και το πλαισιο και θα τουσ πω οτι και το καινουργιο εχει προβληματα να πεσει κανα μπινελικι!!!!οσο για τουσ κωδικουσ σφαλματος το εψαξα και στο 1 λαπτοπ και μου ειχε βγαλει 2 διαφορετικους κωδικούσ νομίζω..ο ενασ ψαχνωντας βρηκα οτι συνδεετε με πρόβημα στην κάρτα γραφικών.. προσπαθώ να το κάνω να ξαναεμφανίσει το πρόβλημα αλλά δεν είναι και εύκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επεξεργαστης του i5-2410, που ειναι κανονικα στα 2300 MHz, οταν δεν λειτουργει πεφτει στα 800 MHz καταναλωνοντας ετσι λιγοτερα watt. Οταν δουλευουν τα 2 ή 3 ή 4 threads στο 100% τοτε γινεται αυτοματα overclock στα 2700 MHz ενω για να φθασει τα 2900 MHz θα πρεπει να δουλευει στο 100% μονο το 1 απο τα 4 threads. Φανταζομαι αυτο ειναι της τεχνολογιας turbo boost. Η μνημη που εχει ειναι 1 dimm στα 4 GB ddr3 1333 και οχι 2χ2 και ετσι υπαρχει μια ελευθερη θεση για επιπλεον μνημη, αν και ειναι αχρειαστη παραπανω. Ο σκληρος 500 GB στις 7200 ειναι Hitachi και η gigabit Ethernet δειχνει τα δοντια της ετσι και συνδεθει με αλλο pc ή router που εχει gigabit. Αναλυτικα:

 

1) με ασυρματη συνδεση 802.11g 54 Mbps μετεφερε με μια ταχυτητα ~2,5 MB/s. Ουτε το 50% της θεωρητικης ασυρματης ταχυτητας δεν επιανε και το laptop ηταν διπλα στο router.

2) με ενσυρματη 100Mbps η ταχυτητα πηγαινε στα ~11-12 MB/s και

3) με την gigabit επιανε τα 60-70 εως και 80+ MB/s. Στην ουσια εξαρτιοταν πλεον απο την εγγραφη του δισκου και οχι απο την συνδεση. Για μεγαλα αρχεια η gigabit ειναι οτι πρεπει. Τα μικρα avi ~500ΜΒ δεν καταλαβαινες για ποτε τα μετεφερε.

 

Τις επομενες μερες θα δοκιμασω αν μπορεσω και με ασυρματη συνδεση 802.11n και θα μετρησω και την καταναλωση του pc οταν το εχουμε στο ρευμα.

 

Αυτο που με χαλαει μονο ειναι το πληκτρολογιο του που εχει καποια "μποσικα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έγραψα και πριν, σε φίλο που το πληκτρολόγιο είχε πολύ "κενό" στο πάνω μέρος, το λαπτοπ αντικαταστάθηκε μέσα σε 2 μέρες.

Αν και δεν είναι και κακό, πάντως καμιά σχέση με τα παλιότερα ΤΕΛΕΙΑ πληκτρολόγια ΗΡ, φαίνεται να είναι το πιο αδύνατο σημείο στο λαπτοπ, μετά από 1 μήνα σχεδόν που το χρησιμοποιώ. Αλλά έχω δει και χειρότερα (βλέπε τα τελευταία Acer...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια και από μένα. Σκέφτομαι να αγοράσω το λάπτοπ αυτό.

Τελικά αξίζει στα χρήματα του;

Ξέρουμε που παίζει καλύτερη τιμή;

Εγγύηση;

Έχω βρει και ένα turbox me 2gb γραφικών και παρόμοια specs.

 

Δεν ήθελα να ανοιχο καινούριο θέμα.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια και από μένα. Σκέφτομαι να αγοράσω το λάπτοπ αυτό.

Τελικά αξίζει στα χρήματα του;

Ξέρουμε που παίζει καλύτερη τιμή;

Εγγύηση;

Έχω βρει και ένα turbox me 2gb γραφικών και παρόμοια specs.

 

Δεν ήθελα να ανοιχο καινούριο θέμα.

Ευχαριστώ!!

 

Θεωρω οτι ειναι καλο laptop για τα λεφτα του αλλα για μενα πλεον δεν θα αποτελουσε συμφερουσα αγορα απο την στιγμη που δεν το δινουν με δωρεαν επεκταση εγγυησης 3 ετων. Κανονικα η προσφορα με τα 3 χρονια δωρεαν εγγυηση ηταν μεχρι τις 21/5. Για το θεμα καλυτερης τιμης ρωτα το skroutz. Απο το skroutz βλεπω οτι καποιος/οι συνεχιζουν να διαφημιζουν την 3ετη εγγυηση. Παρε τηλεφωνο το καταστημα και αν επιβεβαιωσεις 100% οτι σου δινουν δωρεαν 3 χρονια τοτε παρ'το. Διαφορετικα εγω θα κοιταζα σε αλλες επιλογες με τουλαχιστον 2ετη εγγυηση οπως το dell που ειχαν τα saturn και mediamarkt στα 700 ευρω και σχεδεον παρομοια χαρακτηριστικα. Δεν γνωριζω αν υπαρχουν ακομα.

 

http://www.skroutz.gr/s/330646/HP-Pavilion-dv6-6002ev.html

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το παραγγείλα σήμερα από μουλτιραμα 800Ε.Θα αγοράσω μαλλον και επέκτασή 119 ευρώ για 3 χρόνια.

 

Υ.Γ.Αν δεν μου αρέσει παίρνω ρα χρήματα μου πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το παραγγείλα σήμερα από μουλτιραμα 800Ε.Θα αγοράσω μαλλον και επέκτασή 119 ευρώ για 3 χρόνια.

 

Υ.Γ.Αν δεν μου αρέσει παίρνω ρα χρήματα μου πίσω?

Επιστροφη του προιοντος για να το αλλαξεις με κατι αλλο, σιγουρα γινεται.

Για να παρεις τα χρηματα σου πισω ομως, θα πρεπει να πεσεις σε καλο πωλητη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα το παρω με καρτα,ΑΝ λεω, ΑΝ δεν μου αρεσει γινετε να αφερεθει το ποσο απο την καρτα και να φενεται σαν να μην εχω αγορασει τιποτα ή θα πρεπει να αγορασω αλλο αναγκαστικα?

 

Επισης,απο πληκτρολογιο πως παει?Ειναι καλο ή εχει "κενά"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...