Προς το περιεχόμενο

FIFA 12


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και γω τον πόνο μου?

 

16 Βαθμούς σε 7 αγώνες στην 5η κατηγορία , στους 18 είναι η άνοδος.. Μετά..3 Αγώνες 3 ήττες :mad: ..

 

Τώρα νέα σεζόν με 10 βαθμούς σε 5 αγώνες .. Για να δούμε.

 

Αν και μ'έχει αποροφήσει λίγο το battefield τώρα δυο μέρες και χω σκουριάσει , θα θέλω προπόνηση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ήθελα 1 πόντο μόνο για να ανέβω κατηγορία και έχασα 3-2 ενώ κέρδιζα 2-0 μέχρι το 65. Έχω κολλήσει και εγώ στην 8. Ελεος ρε έκανα όλες τις βλακείες σε 25 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον με αυτό το Seasons έχει αποκτήσει κι ένα ενδιαφέρον το παιχνίδι, γιατί μέχρι πέρσι είχα βαρεθεί να παίζω αγώνες μόνο και μόνο για να περνάει η ώρα ή για να ανέβω σε κάτι leaderboards που δεν κοίταζα ποτέ. Φυσικά υπάρχει και το Ultimate Team, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία, θέλει πολύ περισσότερο λιώσιμο και χρόνο που δεν έχω.

 

Τελικά οι περισσότεροι είμαστε στην 8η :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι στο football αν παιζεις με ταμπουρι παραδεχεσαι οτι εισαι αδυναμος κι οτι ο αλλος ειναι καλυτερος και αν παιξεις αλλιως το πιο πιθανο ειναι να χασεις.

Καλα αμα χασεις παιζοντας ταμπουρι το συναισθημα ειναι ακομα χειροτερο ...μια λεξη μου ρχεται στο μυαλο------> αντιποδοσφαιρο, χωρις φαντασια, θεαμα,εκνευριστικα βαρετο...ΑΛΛΑ να προσθεσω οτι αν και το ιταλικο κατενατσιο-catenaccio ειναι αποκηρυγμενο απο τους ιδιους τους Ιταλους - για τους προηγουμενους λογους που ανεφερα - ο σκοπος αγιαζει τα μεσα!- ταμπουρι εχει παιξει και ο Σπεσιαλ 1(ή 5) χαχαχαχα :-D ....και εννοειται στο fifa12 η αφεντομουτσουναρα μου! :mrgreen:(αν και τωρα κανω practice σε 4-3-3(ενδοξες μερες fifa11) legendary :fear: :shock: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταμπούρι όμως θέλει κι αυτό την τέχνη του και είναι ένας από τους βασικούς λόγους, για τους οποιους το ποδόσφαιρο είναι αυτό που είναι. Δηλαδή ένα άθλημα που μπορεί και ο αδύνατος να ελπίζει σε κάτι. Σε άλλα δημοφιλή ομαδικά αθλήματα, όπως το μπάσκετ ή -πολύ περισσότερο- το βόλεϊ (που δεν έχει και φυσικές επαφές), η καλύτερη ομάδα νικάει 9 στις 10 φορές. Κι αυτό το λέω εγώ, που είμαι παραδοσιακός και αθεράπευτα μπασκετικός.

 

Το δε "εκνευριστικά βαρετό" ισχύει κυρίως γι' αυτούς που το βλέπουν. Όσοι όμως συμμετέχουν πολύ αμφιβάλλω αν το βρίσκουν βαρετό ή χωρίς φαντασία και θέαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα τα γράφω για να δείξω ότι το "manual όλα" και οι αγώνες με σκορ under και ταμπούρι είναι πιο κοντά στο πραγματικό ποδόσφαιρο απ' τα αυτόματα φλιπεράκια.

 

Αποπροσανατολιζετε το κοσμο ρε παιδια με τις ανακριβειες που γραφετε ή υπονοητε.Και στην παραπανω προταση η ανακριβεια που υπονοητε ειναι οτι το full assisted ειναι φλιπερακι και δεν ειναι κοντα στο πραγματικο ποδοσφαιρο πραγμα που οσοι ξερουν ποδοσφαιροκαι παιζουν full assisted στο fifa γελανε μονο που το ακουνε.και αυτο το λεω για τους νεους παιχτες που διαβαζουν κατι τετοιες ψευτικες προτασεις και πανε και αρχιζουν με manual και δεν μπορουν να αλλαξουν δευτερη πασα(καλα ουτε πρωτη βασικα) επιδη ντε και καλα πρπει να εχουν μοιρογνωμονιο στο analog ταχα μου για να προσοποιωθει καλυτερα ενα ποδοσφαιρικο ματ.Η Επιτομη του μαζοχισμου λοιπον ειναι ολο αυτο με το full manual κατα πρωτον και κατα δευτερον οποιος παιζει Full assisted και μια χαρα με στρατηγικη και τακτικη μποριε να παιξει και αμα ειναι κακος στις πασες και ο αλλος το αντιθετο θα παιξει ταμπουρι και λαθοι πολα γινονται αλλα κια με τη σωστη και εντονη προπονη μπορει να βελτιωθει στο passing game που ειναι το σημαντικοτερο .Οπιος νομιζει οτι παιζοντας assisted θα αναπτυξει αυτοματισμους επιπεδου barcelona και θα κανει μονο σωστες πασες ή θα γινει καλος παιχτης αυτοματα πλαναται πλανειν οικτρα...

 

οποιος λοιπον παιζει full asisted συνηδειτα οπως εγω τα αντιλαμβανετε ολα αυτα και απλως απολαμβανει τη μπαλιτσα με ολα της τα καλα (χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν χει καποια πλην το συγκεκριμενο control system) και χαιρετε οταν βλεπει οτι η προπονηση του αποδιδει καρπους (οπως εγω) και απο εκει που επαιζε ανελεητο ταμπουρι ( οπως εγω με full asisted παλι) πλεον μπορει να παιξει ποδοσφαιρο πρωτοβουλιας και οχι μονο πρωτοβουλιας αλλα Total Football οπως χαιρομαι που εχω φτασει σε αυτοτο σημειο Εγω και το οφειλω Πρωτον Στην Προπονηση και Δευερον Στην Ποδοσφαιρικη μου Γνωση και Οξυδερκεια για το τι παει να πει Μοντερνο Ποδοσφαιρο που μου εδωσε τις σωστες Κατευθυνσεις για το τι και ποια προπονηση πρεπει να κανω. ολα αυτα επαναλαμβανω με την καλη και σωστη προπονηση οπως ακριβως στο πραγματικο ποδοσφαιρο αλλα και την σωστη ποδοσφαιρικη νοοτροπια οπως επισης γινετε στο ποδοσφαιρο γιατι Π.Χ η Μπαρτσαεχει πολυ σωστη Ποδοσφαιρικη Νοοτροπια που ξεκιναει απο τις ακαδημιες της και η ομαδα μου ο Παναθηναικος ειχε μεχρι περσυ τουλαχιστον μια παντελως λαθος ποδοσφαιρικη νοοτροπια που βασιζοταν στις ΓΙΟΜΕΣ και στο κυνηγι του αποτελεσματος εστω και με μισο μηδεν.Κια φυσικα αν θες να παιξεις και ετσι με Γιομες ή ταμπουρι και αντεπιθεσεις παλι μπορεις να το κανεις.Απλα το κανεις πιο ευκολα με assisted και ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΑ με Manual.Αααα και να πω οτι και στην αρχη για να παιζω ταμπουρι και γενικα να ειμαι καλος στην αμυνα παλι με full asisted το εμαθα αφου πρωτα ενιωσα το FULL ΜΑΖΟΧΙΣΜΟ του Full Manual.

 

Να πω Επισης οτι αν ο Πανιωνιος παιξει με τα ασπρα χωματα θα φαινετε σαν να ειναι η Μπαρτσελονα,Ετσι λοιπον αναλογικα αν Καποιος καλα προπονημενος παιξει με καποιον απροπονητο και οι δυο σε full assisted θα φαινετε ο προπονημενος ο καλυτερος παιχτης του κοσμου αυτο δε σημαινει οτι φταιει το full assisted αλλα η προπονηση και σωστη στρατιγικη και κυριως η προπονηση που ενας κανει και ο αλλος δεν κανει.Αν λοιπον ερεθι ο ιδιος παιχτης να παιξει με καποιον καλα προπονημενο το ματς θα ειναι ματς κεντρου,ματς λαθων,ματς στις λεπτοιμεριες που θα δειξουν πιος εχει καλυτερη στρατιγικη ή εχει κανει ελαφρως καλυτερη προπονηση...

 

Τελος last but not least η διαφορα στο ρεαλισμο του φιφα κοντρα στο προ ειναι το απιστευτα καλο και ρεαλιστικο και ποδοσφαιρικο animation που εχει το φιφα πλεον και το αγαρμπο animation του προ.ουτε κανενα manual ουτετιποτε αλλο.

 

Κοινως συμβουλευω τους νεους αλλα και τους average players καντε προπονηση χρησιμοποιωντας full assisted για να απολαυσετε το παιχνιδι.Αν θελετε να νιωσετε μαζοχες και να περιορισετε την απολαυση του παιχνιδιου αλλα και των ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΣΑΣ (οπως εκανα εγω στο πρωτο μου φιφα (11) στα πρωτα βηματα μου) εμπρος για Full Manual.

 

 

Ολα α παραπανω τα μοιραζομα ισαν γνωση και εμπειρια που εχω αποκομισει ουτως ωστες οι νεοι αλλα και οι οχι καλοι παιχτες να Απολαμβανουν Ποδοσφαιρο και να Εξελιξουν τις Δυνατοτητες τους κοπιαζοντας και απολαμβανοντας οπως εν τελει θεωρω εινα ιτο full assisted και οχι "Αυτομαστιγονοντας" οπως εν τελει θεωρω ειναι το Full Manual και οι οποιες παραλλαγες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η μέση λύση που είναι το semi assisted και με τις προωθημένες στο assisted.Εγώ έτσι παίζω και νομίζω είναι το ιδανικό για κάποιον που είναι ακόμα νέος στο χειρισμό με αναλογικό.Το manual παραείναι δύσκολο για κάποιον νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυσκολο με το full manual ειναι σιγουρα οι πασες και τα σουτ.Γι'αυτο και αυτα κατα τη γνωμη μου το καλυτερο ειναι να τα εχει κανεις στο semi. Απο κει και περα τα υπολοιπα οπως βολευουν τον καθενα. Σιγουρα υπαρχει αληθεια σε αυτα που ειπε ο rebel, οπως επισης σιγουρα με full assisted ΔΕΝ μπορεις να εχεις ιδιαιτερη φαντασια στο παιχνιδι σου. Θελεις να δωσεις πασα ή προωθημενη ή ψηλη προωθημενη σε πραγματικα κενο χωρο αλλα δεν μπορεις. Το παιχνιδι θα σε παρει απο το χερακι και θα σου πει "εδω θα παει η μπαλα, γιατι σε εκεινη την νοητη γραμμη κινειται/θα κινηθει ο παικτης που θα την λαβει". Με semi και manual μπορεις να παιξεις πολυ πιο ελευθερο ποδοσφαιρο.

 

Φυσικα, ο καθενας οπως βολευεται. Εγω το ειχα γυρισει σε assisted αλλα δεν ενθουσιαστηκα, παρα πολλες φορες εδινα πασα σε λαθος παικτη. Τωρα με συνδυασμο semi-manual-assisted, εκει που με βολευει το καθενα, μπορω και παιζω πιο ελευθερα. Σιγουρα κανω πολλα λαθη, αλλα τουλαχιστον γνωριζω οτι εγω εκανα το λαθος που δε "σημαδεψα" καλα και οχι επειδη το παιχνιδι με το στανιο θελησε να δωσει αλλου τη μπαλα. Ας πειραματιστει ο καθενας και ας απολαυσει το παιχνιδι οπως αυτος βολευεται καλυτερα.

 

 

Τελος, εχει δικιο ως ενα σημειο και ο nzeppos. Αγωνας μεταξυ 2 παικτων με full assisted και 5αστερες ομαδες, ναι, ειναι φλιπερακι 9/10 φορες. Οσο χαμηλωνει η δυναμικοτητα της ομαδας, τοσο πιο αργο και πιο ρεαλιστικο μοιαζει το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά Μισό-Μηδέν >>>>> all :)

 

Όσο για τις 2 τελευταίες γραμμές του τελευταίου post του φίλου sheik, έχω να πω ότι είτε είναι ρεαλιστικό το φλιπεράκι, είτε όχι, εμένα δεν μου αρέσει. Δεν μου αρέσει ούτε στο Fifa/Pro, ούτε στην πραγματικότητα. Απ' το να δω την Μπαρτσελόνα-"playstation", προτιμώ χίλιες φορές να δω κανα Θρασύβουλας-Διαγόρας μέσα στη λάσπη. Από εκεί ξεκινάει η -όποια- λογική μου και επεκτείνεται και στο Fifa. Δεν λέω ότι αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να παίξει κάποιος Fifa, αλλά είναι αυτός που προτιμώ εγώ.

 

Από την έκδοση 08 (οπότε και άρχισα να παίζω τα "νέα" Fifa), δεν έχω παίξει ποτέ full assisted. Ευτυχώς αυξάνεται διαρκώς ο κόσμος που παίζει manual στο online, γιατί μέχρι πριν 2 χρόνια τέτοιοι αντίπαλοι ήταν αρκετά δυσεύρετοι.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ρε γαμοτο εχω κολησει στην 8η δεν μπορω να ανεβω κατηγορια ξεκιναω γερα και στο τελος θελω 1 βαθμο να σωθω και με χιλαι ζωρια μενω στην κατηγορια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Division 5 με manchester city και 12 βαθμους σε 5 παιχνιδια....για να δουμε....θα ανεβω στην 4? Αλλα και μονο που εχω παραμηνει κατηγορια με αυτους τους 12 βαθμους μου φτανει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά Μισό-Μηδέν >>>>> all :)

 

Όσο για τις 2 τελευταίες γραμμές του τελευταίου post του φίλου sheik, έχω να πω ότι είτε είναι ρεαλιστικό το φλιπεράκι, είτε όχι, εμένα δεν μου αρέσει. Δεν μου αρέσει ούτε στο Fifa/Pro, ούτε στην πραγματικότητα. Απ' το να δω την Μπαρτσελόνα-"playstation", προτιμώ χίλιες φορές να δω κανα Θρασύβουλας-Διαγόρας μέσα στη λάσπη. Από εκεί ξεκινάει η -όποια- λογική μου και επεκτείνεται και στο Fifa. Δεν λέω ότι αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος να παίξει κάποιος Fifa, αλλά είναι αυτός που προτιμώ εγώ.

 

Από την έκδοση 08 (οπότε και άρχισα να παίζω τα "νέα" Fifa), δεν έχω παίξει ποτέ full assisted. Ευτυχώς αυξάνεται διαρκώς ο κόσμος που παίζει manual στο online, γιατί μέχρι πριν 2 χρόνια τέτοιοι αντίπαλοι ήταν αρκετά δυσεύρετοι.

 

 

OK είσαι ο 1 στο 1.000.000 που προτιμά να βλέπει τον Διαγόρα από την Μπαρτσελόνα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK είσαι ο 1 στο 1.000.000 που προτιμά να βλέπει τον Διαγόρα από την Μπαρτσελόνα. :)

Χαχα, δεν αμφιβάλλω καθόλου. Ειδικά αν μιλάμε για την Μπαρτσελόνα, την ομάδα "για όλα φταίει το κράτος της Μαδρίτης". Αλλά πού θα πάει, έχει ο καιρός γυρίσματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...