Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτικά μαθήματα περί Copyright επιβάλλει στους παραβάτες το YouTube


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάλι, γιατί το βιντεάκι μου φαίνεται κάπως ειρωνικό;

Μου φαίνεται σαν απλά να ήθελαν να δείξουν στις εταιρείες ότι και καλά κάνουν κάτι για την καταπολέμηση της πειρατείας αλλά στην πράξη κάνουν όσο το δυνατόν λιγότερα και σα να τους ειρωνεύονται κιόλας.

Άλλωστε με αυτό που έγινε με το Amazon cloud player (που η Amazon έχει γράψει εκεί που δε πιάνει μελάνι τις εταιρείες) και από ότι φάινεται και η Google θα κάνει το ίδιο με τη δικιά της αντίστοιχη υπηρεσία που ετοιμάζεται, τα πράγματα φαίνεται να αρχίζουν να αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι οι εταιρείες μουσικής ειδικά το έχουν παρακάνει λίγο με τα δικαιώματα τους κι εγώ προσωπικά δε το καταλαβαίνω. Φαντάζομαι πως όσο περισσότερο ακούγεται ένα τραγούδι ή εμφανίζεται ένα video clip στο youtube, τόσο καλύτερο είναι για αυτούς καθώς γίνονται γνωστοί και ανεβαίνουν οι πωλήσεις τους, άσε που μπορούν απλά να βάζουν διαφημίσεις στα video και να τα παίρνουν κι από εκεί. Τόσο κακό είναι να δείχνουν video clip στο web πια; Δεν είναι και ταινίες ή αγώνες και διοργανώσεις που δε μπορεί κάποιος να τα δει πάνω από μια, άντε δύο φορές, οπότε το αν θα είναι διαθέσιμα στο web όντως τους πειράζει.

Γενικότερα πάντως το θέμα της πειρατείας έχει αρχίσει να απασχολεί αρκετά τις εταιρείες (μουσικές και cinema) και φαίνεται πως το νόμο τον έχουν με το νόμο τους. Αν δει κανείς τις αποφάσεις της ΕΕ αλλά και στην Ελλάδα, έχουν αρχίσει να το βλέπουν αρκετά σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα της πειρατίας νομίζω θα μας απασχολήσει τα επόμενα χρόνια πάρα πολύ. Έχω ακούσει για καταδίκες ακόμα και στην Ελλάδα. Εγώ πάντως έχω αρχίσει να είμαι προσεκτικός γιατί πάντα υπάρχει ο φόβος να βρεις τον μπελά σου από το πουθενά. Πλέον (ακόμα και στην εταιρία) προτιμάμε να πληρώσουμε 50 ευρώ παραπάνω και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια περιέργεια και τι θα γίνει με το live streaming από το youtube και πως θα ελέγξουν κι αυτό. Φαντάζομαι πως θα το ελέγξει και η google. Το θέμα της πνευματικής ιδιοκτησίας πρόκειται να αλλάξει σίγουρα πάρα πολύ αλλά το σίγουρο είναι ότι στην αρχή τουλάχιστον θα κάνουν ότι κάνουν τα ΜΑΤ στις διαδηλώσεις..αφού δε μπορείς να τους βάλεις μέσα, βάρα τους όσο μπορείς.

Αυτά για τις καταδίκες τα έχω διαβάσει κι εγώ κι έλεγαν και για φυλάκιση αλλά δε ξέρω αν αληθεύουν η όχι. Αν αληθεύουν σημαίνει απλά ότι πλέον θα είναι εύκολο να καταδικαστεί κάποιος (αφού θα υπάρχει απόφαση για παρόμοια περίπτωση στην οποία θα μπορούν να στηριξούν απόφαση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα της πειρατίας νομίζω θα μας απασχολήσει τα επόμενα χρόνια πάρα πολύ. Έχω ακούσει για καταδίκες ακόμα και στην Ελλάδα. Εγώ πάντως έχω αρχίσει να είμαι προσεκτικός γιατί πάντα υπάρχει ο φόβος να βρεις τον μπελά σου από το πουθενά. Πλέον (ακόμα και στην εταιρία) προτιμάμε να πληρώσουμε 50 ευρώ παραπάνω και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

 

Κόλλησε η tv στο Alter ετσι; :P :-D

Αυτοι και το star έχουν απο μια συλληψη την εβδομάδα για το καταραμένο το "ιντερνΈτ".

 

(εδιτ: τα χαμογελάκια χάθηκαν πριν, ίσα για να γίνει καμια παρεξήγηση... :fear: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ρίχνεις την ποιότητα του προγράμματος των καναλιών σε τέτοιο βαθμό οπότε και λογικό είναι να χαθεί το κοινό που ενδιαφέρει τους διαφημιστές τότε αντίστοιχα λογικό είναι να ψάχνεις για αποδιοπομπαίους τράγους... τουλάχιστον για τα Ελληνικά δεδομένα που πάντα φταίνε κάποιοι άλλοι και φυσικά ποτέ εμείς!!!

 

Υ.Γ. Την τηλεόραση την άνοιγα όποτε είχαν απεργία οι δημοσιογράφοι... για να δω κανένα ντοκιμαντέρ. Αφού οι ειδήσεις κατάντησαν κατευθυνόμενο μέσο με ένα "επίλεκτο" πάνελ που ανέλυαν τα θέματα αφού απλά το να ενημερώσουν τον κόσμο δεν αρκούσε, έπρεπε σε κλίμα τρομοκρατίας-τρομολαγνείας να περάσουν τις γραμμές τους και από εκεί και πέρα το πρόγραμμά τους ήταν στημένο έτσι ώστε να πειστεί ο κόσμος για το τι είναι σημαντικό και ποιοι είναι οι στυλοβάτες και ακρογωνιαίοι λίθοι της κοινωνίας, αστρολόγοι, κομμωτές, στιλίστες, διακοσμητές και λοιπά παρτσακλά που κουτσομπολεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κρίμα που κλείνουν κανάλια και χάνει ο κόσμος τις δουλειές τους αλλά δεν φταίει ο κόσμος που κλείνει την τηλεόραση που για να φτάσει ο μέσος Έλληνας να κλείσει την τηλεόραση, μόνο να φανταστεί μπορεί κάποιος το πόσο χαμηλά έχει πέσει το επίπεδο του προγράμματος των καναλιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...