Προς το περιεχόμενο

Ομαδική αγωγή εναντίον της Apple για τις αγορές εντός εφαρμογών


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον κάποιοι δεν αναβαθμίζουν τις συσκευές τους εκεί στο Αμέρικα ή το κάνουν εσκεμμένα για προβολή και κέρδος...

Anyway, μετά το 4.2 update η apple πρόσθεσε περιορισμό έτσι όταν πας να χαλάσεις χρήματα να σου ζητάει πάντα τον κωδικό...Σπαστικό λίγο για εμάς που ξέρουμε τι πατάμε αλλά έτσι θα γλυτώσει πολλές αγωγές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν κάνεις in-game αγορές σου ζητάει τον αριθμό της πιστωτικής;

οχι, λογικα συνδεετε αυτοματα με το iTunes Account :fear:

 

δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα.. συγκρίνεις τώρα με τον εαυτό σου η γενικά με βάση την κοινωνία που ζεις..

 

 

Στην αμερική η πιστωτική κάρτα δεν είναι το ίδιο όπως στηνελλάδα (δηλαδή ένα βοήθημα για να παίρνουμε πράματα με δόσεις η για να δανειζόμαστε χρήματα όταν έχουμε ανάγκη)

 

στην αμερική οι κάρτες visa mastercard american express κ.α (εκτος του ότι δεν είναι απλά πιστωτικές αλλα κάρτες ταμιευτηρίου/με overdraft και πίστωση και αλλα) έχουν αντικαταστήσει το πορτοφόλι

Είναι ο αυτονόητος τρόπος συναλλαγών (ακόμη και για να πάρεις ένα αναψυκτικό ή ενα hot dog από τον δρόμο! )

 

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να σε στραβοκοιτάξουν μάλιστα αν πληρώσεις με μετρητά η μόλις δουν να βγάζεις χρήματα να σε ρωτήσουν αν χρησιμοποιείς καμια κάρτα -γιατί προτιμούνε ετσι την συναλλαγή -

 

Αυτό γίνετε για πολλούς λειτουργικούς λόγους (έχει να κάνει με το οικονομικό σύστημα εκεί πέρα την νοοτροπία τον τρόπο που κάθε επιχείρηση ελέγχει/χειρίζεται τα οικονομικά της το προσωπικο της κτλ)

 

 

οποτε όταν έκανε ένα οικογενειακό συμβόλαιο ο γονέας (η 2 ξεχωριστά συμβόλαια) αυτά καταχωρήθηκαν στο όνομα του (κατα συνέπεια στην τράπεζα του κατα συνέπεια όλο αυτό έγινε με τον αριθμό της κάρτας του αυτό που λέμε εδώ πιστωτική)

 

Οποτε λογικό είναι το κινητό του παιδιού(κατόπιν επιβεβαίωσης κάποιων διαδικασιών εντός εφαρμογής) να μπορεί να χρεώσει τον γονέα επί πιστώσει

Και παλι... με ποια λογικη να δωσει σε ενα μικρο παιδι το ελευθερο να αγοραζει παιχνιδια (κ.α.) ασυστολα χωρις ελεγχο! :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κατάσταση με την πληρωμή παιχνιδιών και μετά την αγορά του έχει καταντήσει πολύ αηδία.

Θεωρώ ότι μία σοβαρή εταιρία σαν την Apple, αν θέλει να λέγεται πάνω από όλα σοβαρή, θα πρέπει να μπλοκάρει τέτοιου είδους εφαρμογές και ειδικά παιχνίδια.

Το αν είναι τρίτων καμία σημασία δεν έχει, στο κατάστημα της τα έχει, να προσέχει τι έχει και πως το πουλάει.

 

Τόσο ρηχό πλέον έχει γίνει το Gameplay που χρειάζεται να πληρώσεις?

Και εκτός από αυτό, μιλάμε για παιχνίδια ενός κινητού τηλεφώνου!

 

Κατέβασα χθες το παιχνίδι Club Owner (Αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται) το οποίο ήταν Free. Πέρα από ότι μου κράσαρε μια φορά, το απεγκατέστησα γιατί μου ζήταγε πραγματικά Ευρώ για να αγοράσω κάποια πράγματα ή να κάνω κάποιες ενέργειες στο εικονικό Club μου.

 

Προσωπικά το βρίσκω τελείως αρπαχτή και μπαγαποντιά να χρεώνεις τον πελάτη ακόμα και μέσα στο παιχνίδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη ειδηση!!!

τι περιμενει δηλαδη κανεις απο δωρεαν αυτου του τυπου εφαρμογες???

αυτοι που τις φτιαχνουν..δωρεαν δουλευουν?

ας προσεχαν που δινουν την πιστωτικη τους καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στο οποίο στηρίζεται η μήνυση είναι το "15λεπτο παράθυρο" που ανοίγει με μία αγορά στο iTunes.

Αν εγώ δηλαδή (όχι η κόρη μου) αγοράσω κάτι από το App Store ή το iTunes, θα πρέπει να βάλω το password μου.

Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο να γίνει ξανά για περίπου 15 λεπτά (ας πούμε το session), με αποτέλεσμα, εάν τυχόν το παιδί μου παίξει με το iPhone/iPad/iPod εκείνη την ώρα, να μπορεί να αγοράσει ότι θέλει χωρίς καν να το πολυκαταλάβει - παιδάκι είναι, θέλει να χτίσει το @&^#$@-στρουμφοχωριό πιο γρήγορα, βλέπει μία εικόνα του τύπου "αγόρασε 1000 στρουμφοδολάρια και θα χτίσεις το χωριό πιο γρήγορα, απλά κάνε κλικ εδώ" και φυσικά... απλά κάνει κλικ εκεί.

 

Εμένα γενικά με ενοχλεί το ότι από το κινητό μπορούν τόσο εύκολα να γίνουν μεγάλες χρεώσεις (π.χ. ακόμη και με ένα SMS).

Θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους προστασία. Εκτός από μικρούς, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πολυκαταλαβαίνουν την τεχνολογία. Άσε που τώρα έχουν γίνει όλα τόσο πολύπλοκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γενικά με ενοχλεί το ότι από το κινητό μπορούν τόσο εύκολα να γίνουν μεγάλες χρεώσεις (π.χ. ακόμη και με ένα SMS).

Θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους προστασία. Εκτός από μικρούς, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πολυκαταλαβαίνουν την τεχνολογία. Άσε που τώρα έχουν γίνει όλα τόσο πολύπλοκα.

Να υπάρχει λίγο ανθρωπιά. Είναι πολύ κραχτό όλο αυτό... Λίγο πιο ευγενικά ίσως να γινόταν το πράμα.

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...