Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως οι αλλαγές έγιναν.

 

Αλλά εμένα η TV μόλις επιλέγω το ERT HD παθαίνει ένα πατατράκ και δε δείχνει τίποτα, αναβοσβήνει λες και δε μπορεί να συντονιστεί. Χμ, ελπίζω να μην οφείλεται στη δική μου TV αλλά στο σήμα, αλλιώς θα έχουμε κλάματα... :fear:

 

[edit] Τελικά χρειαζόταν να επανασυντονιστεί η τηλεόραση. Έκανα επανέναρξη του αυτόματου συντονισμού (αυτόματη αναζήτηση ψηφιακών προγραμμάτων) και έιναι όλα ΟΚ. Έχετέ το υπόψη σας όσοι πάθετε το ίδιο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εμενα (με το σημα ενα κλικ κατω απο το μεγιστο), το δειχνει κανονικότατα, οπως και ολα τα υπολοιπα ψηφιακα.

Και ειναι μια 32" LG 1920x1080 των 390 ευρω το δεκεμβρη του 2009 B)

 

Παντως αν ειναι οπως το δορυφορικο HD BBC stream της F1, θα ειναι κορυφαιο!

 

(και οντως στο Info του προγραμματος, βλεπω πως αναφερεται αναλυση "1080i" απο την τηλεοραση)

 

 

Edit για το Edit του απο πανω: Εμενα στο Program Info εγραφε δύο "Βουλή", και "όλως τυχαιως" μολις πατησα στη δευτερη μετονομαστηκε σε ERT HD και το εδειξε κανονικα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και Χρονια Πολλα. Πρωτη φορα στέλνω μηνυμα στο forum. Και σε μένα στη θέση της Βουλής δειχνει το σήμα ERTHD με ανάλυση 1080i κατευθείαν. (Samsung 32" C530)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να μας πει κάποιος που έχει την modula cam Neotion NP4+ τι δείχνει στο ΕΡΤ HD;

 

Αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει CI καρτούλα που να πάει πάνω από mpeg4 - SD... Κι εγώ για κάτι τέτοιο ψάχνω για να γλιτώσω ακόμη ένα κουτί+τηλεκοντρόλ στα μηχανάκια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει CI καρτούλα που να πάει πάνω από mpeg4 - SD... Κι εγώ για κάτι τέτοιο ψάχνω για να γλιτώσω ακόμη ένα κουτί+τηλεκοντρόλ στα μηχανάκια μου.

 

εδώ http://www.neotion.c...roducts/cam.php το λέει καθαρά

• Elementary Stream Type supported:

- MPEG2, MPEG4, SD and HD

 

MPEG-2 / MPEG-4 SD & HD Plug and Play CAM

 

μόνο αυτή η κάρτα το λέει. δεν υπάρχει άλλη όντως κι εγώ το έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα Elgato EyeTV Hybrid στο iMac μου το οποιο απο οσο ξερω ολο το decoding το κανει το software (EyeTV 3). Ξερει κανεις αν υποστηριζει HD decoding; MPEG2 και MPEG4 τα βλεπω ολα μια χαρουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ερωτήσεις και απαντήσεις για την ΕΡΤ HD απο την ΕΡΤ

 

http://www.ert.gr/images/stories/FAQs_for_ERTHD.pdf

 

oh, άλλαξαν και τα βασικά κανάλια της ERT (ET1, NET, ERT3) σε MPEG4...

 

τα υπόλοιπα θα είναι ακόμα σε MPEG2 για περιορισμένο χρονικό διάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oh, άλλαξαν και τα βασικά κανάλια της ERT (ET1, NET, ERT3) σε MPEG4...

 

τα υπόλοιπα θα είναι ακόμα σε MPEG2 για περιορισμένο χρονικό διάστημα...

Δηλαδή αυτοι που πηρανε "αποκωδικοποιητή για τα ΕΡΤ ψηφιακά" (κοινώς αποκωδικοποιητή mpeg 2) την πατήσανε.

 

Φυσικα αυτοι στην ΕΡΤ φταινε, που επελεξαν το αρχαιο Mpeg2 για τις μεταδοσεις τους. Οσο αρχαιο μας φαινεται σημερα το Cinepak, τοσο αρχαιο θα μας φαινεται σε 10 χρονια το Mpeg2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτοι που πηρανε "αποκωδικοποιητή για τα ΕΡΤ ψηφιακά" (κοινώς αποκωδικοποιητή mpeg 2) την πατήσανε.

 

Φυσικα αυτοι στην ΕΡΤ φταινε, που επελεξαν το αρχαιο Mpeg2 για τις μεταδοσεις τους. Οσο αρχαιο μας φαινεται σημερα το Cinepak, τοσο αρχαιο θα μας φαινεται σε 10 χρονια το Mpeg2

 

Πάλι η ΕΡΤ φταίει; Πριν από πόσα χρόνια έγινε η επιλογή του προτύπου και πόσο κόστιζαν τότε οι αποκωδικοποιητές mpeg4; Μην λέμε ότι να 'ναι. Πόσες τηλεοράσεις της εποχής θα πρόσφεραν ενσωματωμένο δέκτη mpeg4; Αυτό μας έφταιξε τώρα... Αν ο τηλεθεατής ήθελε απλά να βλέπει τα προγράμματα της ψηφιακής ΕΡΤ (όποια και αν ήταν αυτά) μπορούσε απλώς να πάρει mpeg2 receiver ή να δώσει από τότες κάτι παραπάνω, να πάρει mpeg4 και να βλέπει και τα της ΕΡΤ. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή αυτοι που πηρανε "αποκωδικοποιητή για τα ΕΡΤ ψηφιακά" (κοινώς αποκωδικοποιητή mpeg 2) την πατήσανε.

 

Φυσικα αυτοι στην ΕΡΤ φταινε, που επελεξαν το αρχαιο Mpeg2 για τις μεταδοσεις τους. Οσο αρχαιο μας φαινεται σημερα το Cinepak, τοσο αρχαιο θα μας φαινεται σε 10 χρονια το Mpeg2

 

φταίει η ΕΡΤ αλλά και ο καταναλωτής, διότι μη μου πεις ότι ήταν αναγκαίο να πάρει αποκωδικοποιητή για να βλέπει κανάλια τα οποία δεν ήταν καν τα βασικά της ΕΡΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά οι τύποι στον σκαι δεν έχουν τον θεο τους. καλά τους τα λέει η ερτ. τόσα χρόνια την κράταγαν πίσω στις εξελίξεις και έβγαζαν φράγκα οι καναλαρχες. απο τον οκτωβρη που ξεκίνησε σε 16:9 η ερτ στα αθλητικά έχει αναγκάσει mega,ant1, alpha, star να μεταδώσουν και αυτοί σε 16:9 οδηγώντας τις εξελίξεις.

τώρα με το HD κάνουν ένα ακόμα βήμα για το συμφέρον του τηλεθεατή.

 

κι εγώ εκνευρίστηκα με τις "καταγγελίες" του σκάι.

Και αυτό που δεν μας λένε οι "υμέτεροι" καναλάρχες , είναι πως γίνεται όλα αυτά τα χρόνια η ΕΡΤ να οδηγεί τις εξελίξεις και όλοι αυτοί να είναι πάντα ένα βήμα πίσω.

 

Όταν ξεκίνησε η ιδιωτική τηλεόραση χρησιμοποιούσαν εξοπλισμό της ΕΡΤ (μέχρι και βανάκια της για εξωτερικές μεταδόσεις). Για να τα βοηθήσουν τα παιδιά στα πρώτα τους βήματα..

Για πανελλαδική κάλυψη ακόμα και τώρα χρησιμοποιούν αναμεταδότες της ΕΡΤ , χωρίς δικά τους δίκτυα. Γιατί φυσικά ήθελαν πανελλαδική άδεια , αλλά χωρίς να πληρώνουν για δίκτυα σε περιοχές που δεν υπάρχει εμπορικό ενδιαφέρον.

Η ΕΡΤ με το mpeg2 έδωσε ψηφιακό σήμα όταν οι ιδιώτες πούλαγαν το nicam stereo για τεχνολογία αιχμής (μην ξεχνάμε ότι η ΕΡΤ το υλοποίησε όταν το mpeg4 ήταν στα σπάργανα και η τεχνολογία του εξαιρετικά ακριβή , ενώ στην Ελλάδα και το mpeg2 ήταν πανάκριβο τότε). Χρόνια μπροστά από την πολυδιαφημισμένη digea..

 

Τώρα με το HD τα ίδια, ενώ όλος ο κόσμος αναρωτιόταν γιατί η μετάβαση στην digea δεν έγινε απευθείας σε hd η οποία είναι ώριμη και φθηνή τεχνολογία.

Φυσικά δεν έγινε , γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των εκπομπών των ιδιωτικών καναλιών είναι low cost και σαβούρες, και δεν έχει νόημα να βλέπει ο τηλεθεατής όλους τους ντιγκιντάγκες και τις παρτσακλές των πρωινομεσημεριανάδικων σε HD . Εκτός των άλλων θα πρέπει να δουλεύουν και πολύ περισσότερο με το μακιγιάζ για να μην φαίνονται οι ραγάδες στους κώλους και στα βυζιά, και οι ρυτίδες και οι χαρακιές στις μούρες των tv personas σε HD...

 

 

Και εφόσον πάνε σε HD , θα αναγκαστούν να δείχνουν και hd ταινίες και προγράμματα , και να μην ματαξαναδείχνουν ταινίες του 70 και του 80 για χιλιοστή φορά ή τις εμετικές σειρές του Ρώμα απλώς επειδή δεν πληρώνουν royalties.

 

έλεος πια. Κι ο σκάι το ξεκίνησε ωραία, αλλά κατάντησε σαν το σταρ στα 2/3 της μέρας....

 

 

 

Στο μονο που ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ εχει δικιο ο ΣΚΑΙ....

2. Η χρήση της υψηλής ευκρίνειας από την ΕΡΤ σε μια εποχή που οι ιδιωτικοί σταθμοί είναι υποχρεωμένοι και κλειδωμένοι να εκπέμπουν μόνο σε κανονική ευκρίνεια αποτελεί καταφανώς αλλοίωση των κανόνων της αγοράς.και στο οποιο δεν απαντα η ΕΡΤ

σε ολα τα αλλα ειναι αερολογιες!

 

Λένε να ανεβάσουν μια συχνότητα HD και να μεταδίδουν προγράμματα διαφόρων σταθμών μέχρι να δουν τι θα κάνουν !

Αυτό που τους τσούζει είναι η αναβάθμιση του εξοπλισμού, (πολλοί δεν έχουν καν εξοπλισμό HD) και ότι θα πρέπει να σουλουπώσουν τα προγράμματα τους ..

Δεν ξέρω τι λένε οι καναλάρχες, αλλά αυτό το λέω ανταγωνισμό..

Επειδή το καρτέλ τους θα ήθελε να μας πάει σε SD για άλλα 10 χρόνια καλά τους έκανε η ΕΡΤ και τους τράβηξε το χαλί κάτω απ' τα πόδια..

 

Εμενα που εχει ενσωματομενο δεκτη η τηλεοραση θα βλεπω HD?

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ναι, αν είναι mpeg4

 

Γιατι με DVI δεν δουλευει?

 

έχεις αποκωδικοποιητή με dvi ?

 

Μάλλον δουλεύει..

 

^μια χαρα μπορεί να εκπέμψει και ο σκαι σε hd. δεν υπαρχει ουτε τεχνικος ουτε νομικος περιορισμός. αυτα που λεει ειναι του κολου. Αμα θελει ας βγαλει ανακοίνωση να μας πει ποσα χρηματα δίνει στο κράτος για την συχνοτητα του! (και καθε ιδιωτικό καναλι)

 

Απλά την πατήσανε και τώρα τρέχουν να προλάβουν....

 

Οι foul hd τηλεωρασεις με ενσωματωμένο δεκτή mpeg4 θα δείχνουν hd?

 

Yes!!

 

Οταν λεμε hd.. 720p;

 

1080i μεταδίδει το καινούργιο κανάλι ( ERT-HD το λέει και είναι στη συχνότητα του καναλιού της Βουλής το οποίο μετακινήθηκε)..

 

Καλά κάνουν και περνάνε σε HD αλλά όπως προείπαν και άλλα μέλη ίσως θα έπρεπε πριν περάσουν σε HD να έχουν καλύψει όλη την Ελλάδα με τα SD ειδικά από την στιγμή που όλοι οι Έλληνες πληρώνουν το ίδιο ποσό στην ΕΡΤ μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ. Κατανοητό το να αργούν να προσφέρουν σε όλους τους πολίτες τις ίδιες υπηρεσίες, παράλογο όμως να ζητούν το ίδιο ποσό εκεί που δεν υπάρχει ψηφιακή εκπομπή.

 

Την τελευταία φορά που κοίταξα για τα ψηφιακά της ΕΡΤ δεν βρήκα χάρτες κάλυψης, ενώ για την DIGEA υπάρχουν. Μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω και πιο συγκεκριμένα για κεντρικές Κυκλάδες;

 

Όλα από την Digea περνάνε. Δεν υπάρχει ξεχωριστή ανάπτυξη ψηφιακής μετάδοσης της ΕΡΤ.

Και επειδή η Digea δεν θέλει να πληρώνει για νέα δίκτυα, χρησιμοποιεί τις αναλογικές εγκαταστάσεις που υπάρχουν σε κάθε περιοχή , οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις είναι της ΕΡΤ , και αναβαθμίζονται σε mpeg4 καταργώντας την αναλογική μετάδοση...

 

Να ρωτησω κατι, εγω μενω στη μεσσηνια και εχω τηλεοραση με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη. Θα μπορω να βλεπω το hd καναλι της ερτ ή οχι?

 

αν βλέπεις τα υπόλοιπα ψηφιακά της digea, ναι.

 

Δηλαδή αυτοι που πηρανε "αποκωδικοποιητή για τα ΕΡΤ ψηφιακά" (κοινώς αποκωδικοποιητή mpeg 2) την πατήσανε.

 

Φυσικα αυτοι στην ΕΡΤ φταινε, που επελεξαν το αρχαιο Mpeg2 για τις μεταδοσεις τους. Οσο αρχαιο μας φαινεται σημερα το Cinepak, τοσο αρχαιο θα μας φαινεται σε 10 χρονια το Mpeg2

 

όντως, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω , η ερτ μετέδωσε ψηφιακό σήμα όταν το mpeg4 ήταν στα σπάργανα , πανάκριβο και χαμηλότερης ποιότητας σε σχέση με το mpeg2. Αν ανατρέξετε σε topics της εποχής θα δείτε τι εννοώ.

Η ερτ επέλεξε τότε την καλύτερη λύση ποιοτικά.

 

Βέβαια , όντας στην Ελλάδα, ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...

 

 

 

 

 

 

Σημείωση : Κάποιες συσκευές βλέπουν κατευθείαν τις αλλαγές στα κανάλια της ΕΡΤ, ενώ σε κάποιες άλλες θα χρειαστεί να γίνει ξανά ρύθμιση (αναζήτηση) των καναλιών από την αρχή γιατί μπλοκάρουν (δεν δείχνουν εικόνα).

 

Το ERT-HD δείχνει μόνο το σήμα του, και η ανάλυση είναι 1080i.

Κάνει λίγο περισσότερο να δείξει εικόνα σε σχέση με άλλα ψηφιακά στο zapping , προφανώς λόγω του HD.

 

αν παίξουν και ωραία μπαλίτσα σήμερα, θα είναι SUPER !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...