Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα σου λέω πως αν ερχόταν 4:3 η ανάλυση, τότε η TV στην αυτόματη εύρεση aspect ratio με βάση το σήμα (γιατί προφανώς η TV δε κοιτάει αν οι παίχτες φαίνονται οδοντογλυφίδες έτσι; την ανάλυση στο σήμα κοιτάει) θα μου το έδειχνε 4:3 και δεν το έκανε. Ας δοκιμάσει κι άλλος που η TV του έχει το ίδιο feature και δε χρησιμοποιεί ενδιάμεσα μηχανάκια, να δεις που θα συμβεί το ίδιο. Ακόμα και τώρα που μιλάμε το ίδιο σήμα μεταδίδει, δε χρειαζόταν να γράψεις τον αγώνα για να ξέρεις τί μεταδίδει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αφου ειπα οτι ξεδιπλωνεται στην τηλεοραση τι δεν καταλαβες? :rolleyes:

Δεν καταλαβαίνω τον όρο "ξεδιπλώνεται". Τα σεντόνια ξέρω ότι ξεδιπλώνονται. Sorry...

 

1440x1088 που κάνει stretch σε wide ζούλισμα σε 4/3 ειναι lossless compression

 

δε χάνεις κάτι καθαρό 1080i είναι.

Γιατί αναφέρομε τότε το "4:3"?

 

Μισό τότε α) γιατί να φαίνεται σπαστή, στις ταινίες που βλέπουμε δε φαίνεται σπαστή και β) η TV μου γράφει 25Hz και δεν έχει λόγο να λέει ψέματα. ^_^

Εμένα έγραφε 1080i 50Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγμένες χώρες όπως η Αγγλία έχουν κάνει ακόμα και 3D μεταδόσεις. Εδώ στο Ελλάντα ακόμα παλεύουμε για το 720p...

Βρηκες και εσυ και εφερες για παράδειγμα χώρα που είναι απο τις τελευταίες στην ευρυζωνικότητα. Πολυ κόμπλεξ ρε παιδί μου. Φιλικα πάντα :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έγραφε 1080i 50Hz.

Καλά τα έγραφε και η δική σου, 25 πραγματικά frames = 50 interlaced όπως λέει κι ο digekas (η δική μου έχει τη τάση να γράφει την αλήθεια για το σήμα που δέχεται, χα). :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να το μεταφράζουμε.

50hz Interlaced είναι.

Αν θέλω να σου πω ότι έχω 2 αυτοκίνητα, θα σου πω ότι έχω δύο αυτοκίνητα, δεν θα σου πω ότι έχω 7-5 αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου λέω πως αν ερχόταν 4:3 η ανάλυση, τότε η TV στην αυτόματη εύρεση aspect ratio με βάση το σήμα (γιατί προφανώς η TV δε κοιτάει αν οι παίχτες φαίνονται οδοντογλυφίδες έτσι; την ανάλυση στο σήμα κοιτάει) θα μου το έδειχνε 4:3 και δεν το έκανε. Ας δοκιμάσει κι άλλος που η TV του έχει το ίδιο feature και δε χρησιμοποιεί ενδιάμεσα μηχανάκια, να δεις που θα συμβεί το ίδιο. Ακόμα και τώρα που μιλάμε το ίδιο σήμα μεταδίδει, δε χρειαζόταν να γράψεις τον αγώνα για να ξέρεις τί μεταδίδει. :-)

 

http://www.thedigitalbits.com/articles/anamorphic/anamorphic185demo.html'>http://www.thedigitalbits.com/articles/anamorphic/anamorphic185demo.html

 

ετσι ειναι το σημα που ερχεται. οπως ειναι δεξια. τωρα γιατι δε με πιστευεις δε ξερω.

σου εδωσα ολα τα στοιχεια. η τηλεοραση γραφει 1920χ1080 γιατι ετσι το δειχνει δεν ειναι ομως το σημα που ερχεται. απο την αλλη γιατι δε κανεις και εσυ εγγραφη οπως εκανε και ο αλλος και να δεις τι σου γραφει? :-)

 

 

Δεν καταλαβαίνω τον όρο "ξεδιπλώνεται". Τα σεντόνια ξέρω ότι ξεδιπλώνονται. Sorry...

 

Γιατί αναφέρομε τότε το "4:3"?

 

γιατι το σημα ερχεται σε 4/3 πρεσαριστο και η tv το δειχνει 16/9 κανονικα

 

δες το link και θα καταλαβεις. τη δεξια μερια

 

http://www.thedigitalbits.com/articles/anamorphic/anamorphic185demo.html

 

Anamorphic video as it appears on a Digital 16x9 TV. The "squished" image recorded on the disc (seen at top) is sent directly to the TV, which stretches the video signal horizontally until the correct aspect ratio is achieved. As you can see, the image fills the frame, while retaining its full vertical resolution. The picture quality is stunning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έβλεπα τους παίχτες λίγο παραμορφωμένους?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.

 

το ΣΗΜΑ έρχεται σε 1440x1080 και οι ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ το "απλώνουν" σε 1920x1080... γι' αυτό λέγετε anamorphic... αν ήταν non-anamorphic, θα φαινόταν όπως και στην αριστερή στήλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Heatspreader

"Resolutions of 1080i60 or 1080i50 often refers to 1080i/30 or 1080i/25 in EBU notation."

http://en.wikipedia.org/wiki/1080i

 

Τα πραγματικά είναι 25 (PAL) και είναι το ίδιο πράγμα όπως και να το γράψεις, απλά η κάθε TV τα γράφει με το δικό της τρόπο. Δε καταλαβαίνω τί ακριβώς θεωρείς πως μεταφράζουμε. Τέλος πάντων. ^_^

 

 

Ρε σεις, για το ratio, το σήμα ΔΕΝ έρχεται με πλάτος 1440 pixels. Επίσης χρόνια τώρα, το τί βίντεο γράφεις εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στον encoder και όχι στην πηγή σήματος, συνεπώς το τί βίντεο γράφτηκε δεν έχει καμία σημασία. κάτι άλλο έπαιξε με το παιδί εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Some cameras and broadcast systems that use 1080 vertical lines per frame do not actually use the full 1920 width of a nominal 1080i picture for image capture and encoding. Common subsampling ratios include 3/4 (resulting in 1440×1080i frame resolution)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/1080i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Some cameras and broadcast systems that use 1080 vertical lines per frame do not actually use the full 1920 width of a nominal 1080i picture for image capture and encoding. Common subsampling ratios include 3/4 (resulting in 1440×1080i frame resolution)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/1080i

Ναι ισχύει, αλλά στη προκειμένη περίπτωση δε συμβαίνει. Το σήμα έρχεται wide, έχω αποδείξει γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημα ερχεται ετσι

 

185ondisc16x9.jpg

 

και εσυ το βλεπεις ετσι

 

18516x9tv16x9.jpg

 

καταλαβες?

Άρα τους βλέπω χοντρούς. Σωστά? Η πρώτη εικόνα δεν είναι η σωστή?

 

 

το ΣΗΜΑ έρχεται σε 1440x1080 και οι ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ το "απλώνουν" σε 1920x1080... γι' αυτό λέγετε anamorphic... αν ήταν non-anamorphic, θα φαινόταν όπως και στην αριστερή στήλη...

Η σελίδα έχει 3 παραδείγματα. Το τελευταίο δεν χάνει σε αναλογίες.

Εμείς σύφμωνα με τον φίλο FarCry, είμαστε το πρώτο παράδειγμα σωστά?

 

@Heatspreader

"Resolutions of 1080i60 or 1080i50 often refers to 1080i/30 or 1080i/25 in EBU notation."

http://en.wikipedia.org/wiki/1080i

 

Τα πραγματικά είναι 25 (PAL) και είναι το ίδιο πράγμα όπως και να το γράψεις, απλά η κάθε TV τα γράφει με το δικό της τρόπο. Δε καταλαβαίνω τί ακριβώς θεωρείς πως μεταφράζουμε. Τέλος πάντων. ^_^

 

 

Ρε σεις, για το ratio, το σήμα ΔΕΝ έρχεται με πλάτος 1440 pixels. Επίσης χρόνια τώρα, το τί βίντεο γράφεις εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στον encoder και όχι στην πηγή σήματος, συνεπώς το τί βίντεο γράφτηκε δεν έχει καμία σημασία. κάτι άλλο έπαιξε με το παιδί εκεί.

Άρα είναι το ίδιο 1080i 50hz με 1080i25hz?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά προσπαθώ να το καταλάβω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τους βλέπω χοντρούς. Σωστά? Η πρώτη εικόνα δεν είναι η σωστή?

 

οχι η δευτερη ειναι η σωστη τι λες? :-D

 

 

Άρα είναι το ίδιο 1080i 50hz με 1080i25hz?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά προσπαθώ να το καταλάβω. :-)

 

το 25 ειναι το p. το 50 ειναι το i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thedigitalbits.com/articles/anamorphic/anamorphic185demo.html

 

ετσι ειναι το σημα που ερχεται. οπως ειναι δεξια. τωρα γιατι δε με πιστευεις δε ξερω.

σου εδωσα ολα τα στοιχεια. η τηλεοραση γραφει 1920χ1080 γιατι ετσι το δειχνει δεν ειναι ομως το σημα που ερχεται. απο την αλλη γιατι δε κανεις και εσυ εγγραφη οπως εκανε και ο αλλος και να δεις τι σου γραφει? :-)

Πρώτον επειδή:

...χρόνια τώρα, το τί βίντεο γράφεις εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στον encoder και όχι στην πηγή σήματος, συνεπώς το τί βίντεο γράφτηκε δεν έχει καμία σημασία. κάτι άλλο έπαιξε με το παιδί εκεί.

...και δεύτερον επειδή:

Μα σου λέω πως αν ερχόταν 4:3 η ανάλυση, τότε η TV στην αυτόματη εύρεση aspect ratio με βάση το σήμα (γιατί προφανώς η TV δε κοιτάει αν οι παίχτες φαίνονται οδοντογλυφίδες έτσι; την ανάλυση στο σήμα κοιτάει) θα μου το έδειχνε 4:3 και δεν το έκανε. Ας δοκιμάσει κι άλλος που η TV του έχει το ίδιο feature και δε χρησιμοποιεί ενδιάμεσα μηχανάκια, να δεις που θα συμβεί το ίδιο. Ακόμα και τώρα που μιλάμε το ίδιο σήμα μεταδίδει, δε χρειαζόταν να γράψεις τον αγώνα για να ξέρεις τί μεταδίδει. :-)

 

Σε έχω καταλάβει τί λες από την αρχή, αλλά γράφω κάτι επιπλέον που δε προσέχεις. Σε κανάλια που το σήμα είναι όντως σε 4:3 ανάλυση με συμπιεσμένο 16:9 όπως λες η TV ΔΕΝ μου το κάνει wide όταν είναι στην αυτόματη ανίχνευση aspect ratio, ενώ στο ERT HD μου το κάνει, άρα προφανώς έρχεται ΟΝΤΩΣ σε 16:9. Για το θέμα της εγγραφής εξήγησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...