Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PCharon, ξεκινάμε από την κάμερα, αυτή τραβάει κάδρο αναλογίας 16:9, στην συνέχεια παραμορφώνει το κάδρο σε αναλογία 4:3 (1440x1080) συμπιέζεται στέλνεται σε εσάς (εμείς κατουρήσαμε στο πηγάδι) λαμβάνετε το σήμα η συσκευή σας το αλλάζει και πάλι στο αρχικό 16:9 και βλέπετε τις αναλογίες όπως τις είχε τραβήξει αρχικά η κάμερα. :-)

 

Γιατί τώρα γίνονται όλες αυτές οι αλχημείες; Για να κερδίσουν bandwidth και να βελτιώσουν την ποιότητα στη συμπίεση μέσω του h.264

 

Όσοι έχετε ασχοληθεί με συμπιέσεις σε h.263 (divx/xvid) θα έχετε διαπιστώσει ότι όσο μεγάλωνε η ανάλυση του καρέ και κρατούσατε σταθερό το bitrate τόσο χάλαγε η ποιότητα της συμπίεσης. Αν δε η αναπαραγωγή γινόταν σε crt και από το dvd-player δεν άλλαζε σε progressive το σήμα, το interlace μείωνε το φαινόμενο των blocks της συμπίεσης κάτι που θα μπορούσε να μειωθεί με καλύτερη κατανομή του bitrate στις γρήγορες σκηνές μέσω multiple pass, αλλά σε real time capture προφανώς και δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης χρόνια τώρα, το τί βίντεο γράφεις εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στον encoder και όχι στην πηγή σήματος, συνεπώς το τί βίντεο γράφτηκε δεν έχει καμία σημασία. κάτι άλλο έπαιξε με το παιδί εκεί.

Αυτό ακριβός ξέρω και εγώ.

 

 

οχι η δευτερη ειναι η σωστη τι λες? :-D

 

 

 

το 25 ειναι το p. το 50 ειναι το i

Άρα 1080i 50hz. Γιατί να πούμε 1080p 25hz?

:-)

 

Οπότε γίνεται η εκπομπή σε 4:3 και μπροστά από το σήμα υπάρχει ας πούμε μία εντολή που λέει στον δέκτη να το "ξεδιπλώσει" όπως πρέπει. Σωστά έχω καταλάβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε έχω καταλάβει τί λες από την αρχή, αλλά γράφω κάτι επιπλέον που δε προσέχεις. Σε κανάλια που το σήμα είναι όντως σε 4:3 ανάλυση με συμπιεσμένο 16:9 όπως λες η TV ΔΕΝ μου το κάνει wide όταν είναι στην αυτόματη ανίχνευση aspect ratio, ενώ στο ERT HD μου το κάνει, άρα προφανώς έρχεται ΟΝΤΩΣ σε 16:9. Για το θέμα της εγγραφής εξήγησα.

 

δηλαδη το BBC HD και το ITV HD που ειναι 1440χ1080i δε στο κανει wide?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, για το ratio, το σήμα ΔΕΝ έρχεται με πλάτος 1440 pixels.

 

έγραψες μήπως έστω και 5" από το broadcast της ΝΕΤ το βράδυ της Τετάρτης; αν ναι, πες μου σε παρακαλώ τι λέει το MediaInfo για το .ts... αν όχι, ΜΗΝ επιμένεις :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού κολλάει τώρα το τί τραβάει η κάμερα; Μπορεί να τραβάει έτσι μπορεί και όχι, αυτό όμως δεν αλλάζει το πώς στέλνει το σήμα η ΕΡΤ! Μη τα μπερδεύετε μεταξύ τους.

 

Για να μη το γράψω και 4η φορά, αν θέλετε δίνετε σημασία σε αυτό που έγραψα πως η TV στο αυτόματο aspect ratio βγάζει το σήμα 16:9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα 1080i 50hz. Γιατί να πούμε 1080p 25hz?

:-)

 

δεν το ειπα εγω αλλως το ειπε :P. και δεν ειναι το ιδιο. το ματι βλεπει το interlace σε fast pace motion οπως το ποδοσφαιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψες μήπως έστω και 5" από το broadcast της ΝΕΤ το βράδυ της Τετάρτης; αν ναι, πες μου σε παρακαλώ τι λέει το MediaInfo για το .ts... αν όχι, ΜΗΝ επιμένεις :rolleyes:

Πάμε πάλι:

χρόνια τώρα, το τί βίντεο γράφεις εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στον encoder και όχι στην πηγή σήματος

Ακόμα και τώρα που μιλάμε το ίδιο σήμα μεταδίδει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειπα εγω αλλως το ειπε :P.

Το κατάλαβα...

Επίτιδες ρώτησα ώστε να μου δώσεις την απάντηση που ήθελα.

;)

 

και δεν ειναι το ιδιο. το ματι βλεπει το interlace σε fast pace motion οπως το ποδοσφαιρο

Έτσι.

Βλέπει τις ενδιάμεσες γραμμές που λείπουν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ειπα εγω αλλως το ειπε :P. και δεν ειναι το ιδιο. το ματι βλεπει το interlace σε fast pace motion οπως το ποδοσφαιρο

Εϊναι το ίδιο με την έννοια πως αναφέρεται στο ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο γραφής, αυτό εννοούσα και παρέθεσα και τη φράση στα Αγγλικά για να δείξω τί εννοώ.

Από την άλλη, δε μπορείς να ξέρεις κιόλας τί ακριβώς επεξεργασία κάνει η μηχανή της TV για να δείξει το σήμα, οπότε το τί βλέπεις εξαρτάται από τη TV.

 

μπορεις να απαντησεις στο ερωτημα μου? :rolleyes:

Μπορείς να γράψεις βίντεο και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το ίδιο σήμα μεταδίδει η ΕΡΤ, αν διαφοροποιούσε το σήμα της κάθε στιγμή θα υπήρχαν προβλήματα συντονισμού. Εγώ δε μπορώ να γράψω γιατί δεν έχω τέτοια δυνατότητα, αλλά έδωσα γερή απόδειξη του τί ratio μεταδίδει, αν θες τη προσέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού κολλάει τώρα το τί τραβάει η κάμερα; Μπορεί να τραβάει έτσι μπορεί και όχι, αυτό όμως δεν αλλάζει το πώς στέλνει το σήμα η ΕΡΤ! Μη τα μπερδεύετε μεταξύ τους.

 

Για να μη το γράψω και 4η φορά, αν θέλετε δίνετε σημασία σε αυτό που έγραψα πως η TV στο αυτόματο aspect ratio βγάζει το σήμα 16:9...

 

απλά και όμορφα:

 

Video

ID : 150 (0x96)

Menu ID : 50 (0x32)

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : [email protected]

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, ReFrames : 5 frames

Codec ID : 27

Duration : 22mn 27s

Bit rate : 9 027 Kbps

Width : 1 440 pixels

Height : 1 080 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate : 25.000 fps

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : MBAFF

 

Επίσης χρόνια τώρα, το τί βίντεο γράφεις εξαρτάται από τις ρυθμίσεις στον encoder και όχι στην πηγή σήματος, συνεπώς το τί βίντεο γράφτηκε δεν έχει καμία σημασία. κάτι άλλο έπαιξε με το παιδί εκεί.

 

τι άλλο θα ακούσουμε... τι σχέση έχει ο encoder με την εγγραφή ενός stream; δεν κάνω encode από dvd σε xvid, record κάνω... από την στιγμή που έχεις κάποιο πρόγραμμα να γράφει ένα broadcast (dvb-t, dvb-s, κλπ), ο decoder (που τον χρειάζεσαι για να δεις το stream εκείνη την ώρα στον εκάστοτε software player) είναι άσχετος/άχρηστος... το .ts θα γραφτεί έτσι κι αλλιώς αυτούσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μπορεις να απαντησεις?

Θα μου τα έδειχνε σε 4:3, αυτό λέω. Είναι το function τέτοιο. Δε μπορώ να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα κανάλια, πού να τα βρω, αλλά πχ ΣΚΑΙ και ΕΡΤ HD μου τα βάζει αυτόματα σε 16:9, ενώ τα υπόλοιπα τα βάζει σε 4:3. Άρα αφού δουλεύει όπως σου λέω, είναι αυταπόδεικτο το σε τί ratio έρχεται.

 

τι άλλο θα ακούσουμε... τι σχέση έχει ο encoder με την εγγραφή ενός stream; δεν κάνω encode από dvd σε xvid, record κάνω... από την στιγμή που έχεις κάποιο πρόγραμμα να γράφει ένα broadcast (dvb-t, dvb-s, κλπ), ο decoder (που τον χρειάζεσαι για να δεις το stream εκείνη την ώρα) είναι άσχετος/άχρηστος... το .ts θα γραφτεί έτσι κι αλλιώς αυτούσιο...

Τί μας λες που δεν κάνεις encoding! Και μιας και κάνεις, πού ξέρεις πχ αν ο encoder σου δεν έχει προεπιλογή τέτοια να βγάζει 1440x1080;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κίνηση μου φαινόταν ομαλή λόγω ότι είχα ενεργοποιημένο το True Motion. Δηλαδή ήταν Interpolated?

Φαντάζομαι 25fps, θα φαινόταν πιο "αργό", πιο "κινηματογραφικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...