Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω σου ειπα να δωσεις εικονα απο ταινια.... :rolleyes:

Δυστυχώς, τώρα δε μπορώ με εύκολο τρόπο να δώσω νέα clips, γιατί δεν έχω πλέον άμεση πρόσβαση σε DVB-T εξοπλισμό. :(

 

Ίσως κάποιος άλλος συμφορουμίτης με δέκτη που έχει δυνατότητες PVR μπορεί να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή είμαι αγγλία πάρε ένα capture που έκανα με το USB DVB-T2 stick με τα 4 HD κανάλια της αγγλικής επίγειας Freeview HD (BBC, BBC 1 ITV, CH4)

 

Δεν μεταδίδουν όλα τα κανάλια HD ταυτόχρονα και το bitrate παίζει...

 

38mbps... not bad!

 

Με το να μην έχουμε εδώ στις Κυκλάδες ψηφιακό σήμα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με δέκτες αλλά από μία γρήγορη ματιά που έριξα οι περισσότεροι που κυκλοφορούν αναφέρουν ότι είναι dvb-t2.

 

Οι Άγγλοι ξεκίνησαν πρώτοι τις μεταδώσεις και έκτοτε έχουν μπει στον χορό και άλλες χώρες και η μελέτη στην οποία αναφερόμουν με την Freeview είχε να κάνει και σε μετρήσεις και δοκιμές που έφταναν και ξεπέρναγαν τα 42Mbps με μία μέτρια ποιότητα σήματος.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

 

Για ρίξε μια ματιά και πες μας πόση είναι η διακύμανση του bitrate κάθε καναλιού και δειγματοληπτικά αν η μέση τιμή του παραμένει σταθερή.

 

(Να ναι καλά τα παιδιά της FoV/BiA/RiVER/ANGELiC/FTP/κλπ που κάνουν captures και βλέπουμε και εμείς, όπως βέβαια και από την άλλη μεριά του ατλαντικού Αμερικάνοι και Καναδοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω αυτό (freeview HD).

http://www.dabs.com/products/pctv-systems-nanostick-t2-290e-dvb-t2-77KG.html

 

θα βγάλω ένα γράφημα με bitrates όταν πάω σπίτι.

πάντως στην αγγλία το maximum που επέλεξαν είναι 40mbps σύμφωνα με το site της freeview.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι αγγλία πάρε ένα capture που έκανα με το USB DVB-T2 stick με τα 4 HD κανάλια της αγγλικής επίγειας Freeview HD (BBC, BBC 1 ITV, CH4)

 

το CH4 ειναι καλυτερο απο ολα τα αλλα freeview γιατι ειναι 1920χ1080 καθαρα και ειναι το μονο full HD freeview της αγγλιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Στη Nova το κανάλι ΕΡΤ HD

Την πλατφόρμα των καναλιών που εκπέμπουν πρόγραμμα υψηλής ευκρίνειας, High Definition, εμπλουτίζει Νova, καθώς οι συνδρομητές της θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν, από την 27η Σεπτεμβρίου, το πρόγραμμα που θα προβάλλει το κανάλι ΕΡΤ HD το οποίο προστίθεται στο ψηφιακό μπουκέτο της συνδρομητικής τηλεόρασης.

 

Το κανάλι ΕΡΤ HD θα είναι διαθέσιμο από τη θέση 101 στο μπουκέτο της Nova και θα είναι διαθέσιμο σε όσους συνδρομητές έχουν την υπηρεσία Nova HD.

 

Στο πλαίσιο αυτό οι συνδρομητές της Nova, θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν, σήμερα, Τετάρτη, σε πρόγραμμα HD, το παιχνίδι Άρσεναλ – Ολυμπιακός για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

 

Πηγή:emea

 

Κρίμα :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το ΕΡΤ hd θα ναι και στην nova.

Το κανάλι αυτό τουλάχιστον,στην θεσσαλονίκη υπάρχει και εκπέμπει.(έστω και 1 φορά τον μήνα σε "μεγάλα" events)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτό, θα δείχνει ΚΑΙ στη nova, όχι πως θα δείχνει αποκλειστικά στη nova, κρατικό είναι, WTF. ^_^

 

 

(έστω και 1 φορά τον μήνα σε "μεγάλα" events)

Όταν λες 1 φορά/μήνα, δηλαδή πότε έδειξε πρόγραμμα τελευταία που το είδες;

 

Γενικώς όποιος γνωρίζει πότε θα δείξει κάτι ας ενημερώνει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιγεια και δωρεαν μεταδοση του ΕΡΤ HD συνεχιζεται κανονικα. Απλα το καναλι θα λαμβανεται πλεον και μεσω της Nova (και συντομα και μεσω του OTE TV ή οπως αλλιως το ονομασουν) για οσους εχουν συνδρομη στα HD καναλια των πακετων.

 

Εδω υπαρχει το προγραμμα της ΕΡΤ HD, ανανεωνεται οταν προκειται να υπαρξει νεα εκπομπη:

http://www.ert.gr/index.php/tileorasi/-hd.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτό, θα δείχνει ΚΑΙ στη nova, όχι πως θα δείχνει αποκλειστικά στη nova, κρατικό είναι, WTF. ^_^

 

 

 

Όταν λες 1 φορά/μήνα, δηλαδή πότε έδειξε πρόγραμμα τελευταία που το είδες;

 

Γενικώς όποιος γνωρίζει πότε θα δείξει κάτι ας ενημερώνει εδώ.

 

eurovision,αγώνες champions' league,μπάσκετ.

Μάλιστα χθες έδειξε ολυμπιακός/άρσεναλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χάσει τα του Αυγούστου και στις 14/9, δεν ήξερα πως θα τα έδειχνε. Χτες, χάρη σε εσένα, το είδα! :-)

 

 

Έδωσε ο SupaCoopa τη σελίδα, οπότε πιστεύω δε θα χάσουμε τα επόμενα. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...