Προς το περιεχόμενο

iPhone 5: Φήμες για ανανεωμένο design σε σχήμα «δακρύου»


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει τη δική της φιλοσοφία τελείως όμως...

Τελείως minimal καταστάσεις. Όχι μόνο δεν έχει περιττά πράγματα, δεν έχει και βασικά όπως αυτό.

Ακριβώς το αντίθετο από τις άλλες εταιρίες και γι' αυτό πιστεύω τρελαίνονται... HDMI, Scart, SD κάρτες, RCA, S Video, δεν έχει τίποτα από αυτά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε δεδομένο ότι μόλις τώρα βγαίνει το λευκό iphone 4, το λογικό είναι το iphone 5 να έχει σχεδόν το ίδιο σασί με το 4 αντε με καλύτερο επεξεργαστή, διπλή μπάντα για να υποστηρίζει και verizon από την πρώτη μέρα, καλύτερη κάμερα + λίγο φαρδύτερη οθόνη όπως λένε και τα rumors. Θα γίνει κάτι αντίστοιχο λοιπόν με το 3g, 3gs.

 

Τώρα που βρήκαν την παχιά αγελάδα, λαλάκες είναι να το παρατήσουν? Μεταξύ μας όμως, εξαιρώντας το antennagate, το σασί του 4 είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η apple σε κινητό. Καμία σχέση με τα αισχρά 3g(s), που μέσα σε 3 μήνες γίνονταν πατσαβούρια. Από τους υπόλοιπους κατασκευαστές μόνο η ΝΟΚΙΑ έχει βγάλει αντίστοιχης στιβαρότητας προϊόν (Ν8 με σασί αλουμινίου)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εχει το σασι του 3GS ρε; Κοντευω να κλείσω 18 μήνες και είναι σαν ολοκαίνουργιο. Με μια λεπτή ζελατινα-θήκη για προστασία. Πλαστικό μεν, αλλα η ποιότητα κατασκευής του είναι άριστη. Ούτε γρατσουνια δεν εχει και μου εχει πέσει 10αδες φορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι... είναι πολύ πιο ευαίσθητο σε σχέση με το 4άρι. Εγώ που το πρόσεχα τρελά το 3g μου έκανε πολύ εύκολα σημάδια (χωρίς ζελατίνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχήμα "δάκρυ" μου φαίνεται ότι πάει προς την λογική των χειριστηρίων. Πιο μεγάλος πάχος στην μεριά που είναι πιο μακριά από εκεί που πιάνει το χέρι και μικρότερο προς το χέρι. Κάτι όπως είναι μερικά χειριστήρια τηλεόρασης, στο ανάποδο.

 

Πιστεύω ότι δεν θα είναι απλά σχήμα δάκρυ αλλά θα έχει και τίποτα καμπύλες για καλύτερο grip στο χέρι σύμφωνα με τα gestures, νέα ή όχι, που θα υλοποιήσουν.

 

Από εκεί και πέρα, σίγουρα η οθόνη, που απ' ό,τι λέγεται, θα καλύπτει όλο το μπροστινό μέρος θα είναι κάτι που θα έχει σχεδιαστεί για μεγαλύτερη εργονομία. Ειδικά στο iPhone που αυτό είναι ένα από τα κύρια ατού του (όπου με τον όρο εργονομία εννοώ όχι μόνο το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να το κρατήσει αλλά και πόσο φυσικά μπορεί να το λειτουργήσει).

 

Ελπίζω να μην κρατήσουν την αναμονή του καλωδίου της φόρτισης στο κάτω μέρος. Πιστεύω ότι θα βόλευε καλύτερα να είναι στο πλάι.

 

Είδομεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνουν έτσι θα είναι ηλίθιο γιατί θα χάσουν πολύτιμο χώρο μπαταρίας χωρίς λόγο.

 

 

 

Πολύτιμο χώρο βάσει όσων ξέρουμε/έχουμε συνηθίσει σήμερα - τώρα. Φαντάζομαι ότι αυτό που λες όλο και κάποιος θα το σκέφτηκε εκεί. Έτσι, εάν το κάνουν σε σχήμα δάκρυ, προφανώς θα έχουν μεριμνήσει για τον χώρο της μπαταρίας.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνουν... μιας και αυτό που λες όντως ισχύει. Αλλά, από την άλλη, σίγουρα κάτι θα κάνουν εάν επικρατήσει το δάκρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χαλαρά η καλύτερη κατασκευή που έχω πιάσει ποτέ το iphone 4 αλλά ποτέ δεν μου έκατσε καλά στο χέρι. Έχω κι εγώ χερούκλα είναι κι αυτό πολύ λεπτό...το επόμενο το θέλω με καμπύλη αλλά το ίδιο λεπτό...πολλά ζητάω; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτιμο χώρο βάσει όσων ξέρουμε/έχουμε συνηθίσει σήμερα - τώρα. Φαντάζομαι ότι αυτό που λες όλο και κάποιος θα το σκέφτηκε εκεί. Έτσι, εάν το κάνουν σε σχήμα δάκρυ, προφανώς θα έχουν μεριμνήσει για τον χώρο της μπαταρίας.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνουν... μιας και αυτό που λες όντως ισχύει. Αλλά, από την άλλη, σίγουρα κάτι θα κάνουν εάν επικρατήσει το δάκρυ.

 

ε τι θα πει θα έχουν μεριμνήσει, αν δεν ήταν σαν δάκρυ θα είχε περισσότερο ακόμα κι αν τον κάνουν να αρκεί. Και περισσότερος χώρος = μεγαλύτερη μπαταρία = περισσότερη διάρκεια = πράγμα ζωτικής σημασίας για ενα smartphone = ανταγωνιστικότερο προιον.

 

Βέβαια αν κρίνουμε από τον οπαδισμό που διακατέχει τους απανταχού κολημένους με την apple είναι πιθανότερο να τους αρέσει περισσότερο το σχήμα σαν δάκρυ παρά μεγαλύτερη αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην κρατήσουν την αναμονή του καλωδίου της φόρτισης στο κάτω μέρος. Πιστεύω ότι θα βόλευε καλύτερα να είναι στο πλάι.

 

Είδομεν!

Και πως θα μπαίνει σε Dock? Στο πλάι?

 

 

Παιδιά χαλαρά η καλύτερη κατασκευή που έχω πιάσει ποτέ το iphone 4 αλλά ποτέ δεν μου έκατσε καλά στο χέρι. Έχω κι εγώ χερούκλα είναι κι αυτό πολύ λεπτό...το επόμενο το θέλω με καμπύλη αλλά το ίδιο λεπτό...πολλά ζητάω; :-D

Σαν ομορφιά και σαν κατασκευή είναι τέλειο, αλλά σαν εργονομία δεν θα το έλεγα.

Έχει χειρότερη εργονομία και από το Magic Mouse. Σαν να κρατάς πλακάκι είναι. :P

 

Πολλές φορές σκέφτομαι, "Κοίτα κινητό και πως το κρατάω"... :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το iPhone 4 πάσχει στον τομέα της εργονομίας. Όταν το πήρα δε μου φάνηκε ενοχλητικό... τη διαφορά όμως την κατάλαβα μετά από περίπου ένα μήνα χρήσης, όταν ξανάπιασα στο χέρι μου το 3GS. ;)

 

Πάντως αν δείτε τα εντόσθια του iPhone 4 είναι ξεκάθαρο ότι τον μεγαλύτερο χώρο τον καταλαμβάνει η μπαταρία. Η πλακέτα του είναι απίστευτα μικρή (και φυσικά λεπτή). Οπότε λογικά με μια αναδιάταξη του εσωτερικού θα μπορέσει να χωρέσει η ίδια (ή και μεγαλύτερη) μπαταρία σε αυτό το σχήμα.

 

iphone_4_teardown-540x399.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι... είναι πολύ πιο ευαίσθητο σε σχέση με το 4άρι. Εγώ που το πρόσεχα τρελά το 3g μου έκανε πολύ εύκολα σημάδια (χωρίς ζελατίνα)

ένας φίλος με το ip3 παινευόταν ότι δεν σπάει η οθόνη και τελικά έμεινε χωρίς κινητό για δύο εβδομάδες...χαχα

 

ρε αντισταθείτε λίγο ,στο ομολογουμένως καλό, μάρκετιν της apple!

Θα πάει να κάνει πάλι παρουσίαση ο άλλος κ δεν θα παίρνει τηλέφωνο,που γιαυτό είναι στο κάτω κάτω,δεν θα συνδέεται ασύρματα κ μην πούμε κ για το blue tooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...