Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η πιλοτική λειτουργία του Facebook Deals στις ΗΠΑ


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Πριν από μερικούς μήνες το Facebook είχε εγκαινιάσει το “Check-In Deals”, που επέτρεπε στους χρήστες του να βρουν προσφορές κάνοντας check-in από το κινητό τους σε τοπικές επιχειρήσεις. Σήμερα, λίγες μέρες μετά τη δημοσίευση από τη Google της σελίδας εγγραφής για το - παρόμοιας λογικής - Google Offer, η δημοφιλής υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης ανακοίνωσε το επόμενο βήμα, ξεκινώντας να δοκιμάζει το “Deals on Facebook”.

 

226775_10150243310826729_20531316728_8534422_1925972_n.jpg

 

Πρόκειται για μια υπηρεσία που προς το παρόν θα λειτουργήσει πιλοτικά σε πέντε πολιτείες των ΗΠΑ (Ατλάντα, Ώστιν, Ντάλας, Σαν Ντιέγκο και Σαν Φρανσίσκο) και θα δίνει στους χρήστες τη δυνατότητα να αγοράσουν μέσα από το website του Facebook προσφορές σε καταστήματα της περιοχής τους (με τρόπο παρόμοιο με αυτόν που ήδη γνωρίζουμε και στην Ελλάδα από υπηρεσίες όπως οι Groupon, Golden Deals και οι …εκατοντάδες κλώνοι τους).

 

Link.png Site: Facebook Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει ακόμα φαΐ για όλους...ειδικά με τα νέα b$ valuations

($25b valuation για groupon - http://dealbook.nytimes.com/2011/03/17/groupon-valuation-soars-as-possible-i-p-o-nears/ )

To Groupon τι είναι? Σαν το Colden Deals κάτι?

Έκανα μία δωρεά 5Ευρώ στο Χαμόγελο του Παιδιού και μου λέει ότι έχω ένα κουπόνι που μπορώ να χρησιμοποιήσω. Που όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ελεος! δεν υπαρχει χειροτερο απο το Foursquare ... ειπαμε αγαπαμε το internet αλλα οταν αρχιζεις και ζεις 24 ωρες μαζι του γινετε κουραστικο! δηλαδη πρεπει να δινεις αναφορα που πινεις τον καφε σου - που πινεις το ποτο σου και σε πια γωνια κατουρησα??? πιο πολυ μου κανει για ατομα που ειναι ψωνια και επιδηξιες . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, αυτό γίνεται για χαβαλέ.

 

Στο μέλλον αυτό θα αποτελεί διαφήμιση στην οποία θα επωφελείται τόσο ο καταστηματάρχης όσο και ο πελάτης. Ο πρώτος επειδή διαφημίζεται το κατάστημα του προφανώς και ο δεύτερος θα απολαμβάνει ειδικές προσφορές (ήδη υπάρχουν τέτοια καταστήματα όπως τα Sprider, κα). Επίσης τα σχόλια σε κάθε κατάστημα από τους πελάτες θα είναι διαθέσιμα προς ανάγνωση σε όσους χρησιμοποιούν την εφαρμογή.

 

Από τη στιγμή που πήρα iPhone 4G (το τονίζω γιατί με το 2G ήταν άλλες εποχές), χρησιμοποιώ το Internet για επικοινωνία, πέρα από χαβαλέ. Στέλνω μήνυμα στο Facebook αντί για sms. Μιλάω με Video κλήση αντί για απλό τηλέφωνο συχνά.

 

Μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και το Foursquare. Για εσένα μπορεί να είμαστε ψώνια, αλλά δεν σε κατηγορώ. Είναι νωρίς ακόμα. Σε λίγο καιρό όποιος δεν το κάνει απλά θα είναι Νεάντερταλ, όπως τώρα, όποιος δεν έχει Internet σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, αυτό γίνεται για χαβαλέ.

 

Στο μέλλον αυτό θα αποτελεί διαφήμιση στην οποία θα επωφελείται τόσο ο καταστηματάρχης όσο και ο πελάτης. Ο πρώτος επειδή διαφημίζεται το κατάστημα του προφανώς και ο δεύτερος θα απολαμβάνει ειδικές προσφορές (ήδη υπάρχουν τέτοια καταστήματα όπως τα Sprider, κα). Επίσης τα σχόλια σε κάθε κατάστημα από τους πελάτες θα είναι διαθέσιμα προς ανάγνωση σε όσους χρησιμοποιούν την εφαρμογή.

 

Από τη στιγμή που πήρα iPhone 4G (το τονίζω γιατί με το 2G ήταν άλλες εποχές), χρησιμοποιώ το Internet για επικοινωνία, πέρα από χαβαλέ. Στέλνω μήνυμα στο Facebook αντί για sms. Μιλάω με Video κλήση αντί για απλό τηλέφωνο συχνά.

 

Μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και το Foursquare. Για εσένα μπορεί να είμαστε ψώνια, αλλά δεν σε κατηγορώ. Είναι νωρίς ακόμα. Σε λίγο καιρό όποιος δεν το κάνει απλά θα είναι Νεάντερταλ, όπως τώρα, όποιος δεν έχει Internet σπίτι του.

Ωραίο ακούγεται όλο αυτο και χρήσιμο θα ξέρουμε πια μαγαζιά αξίζουν για να πας.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πήρα και εγώ από το χαμόγελο του παιδιού και δεν ξέρω τι να κάνω με τα κουπόνια....

Το forsquare ωραίο είναι όπως και το latitude αρκεί να ξέρεις ποιους κάνεις accept....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, το οτι υπαρχει μια υπηρεσία δε σημαίνει ότι πρέπει οπωσδηποτε να τη χρησιμοποιήσουμε! Εγω το Foursquare το έχω με 6 φίλους μου και κάνουμε checkin όπου ειναι για να τα βλεπουμε μεταξυ μας.. Τωρα αν πας εσυ πχ και κανεις add τους πάντες, ε δε λεει..

 

Για το χαμόγελο του παιδιού δεν χρειάζεται να τα κάνετε κάτι τα κουπόνια, τους έστειλα εγω και ρώτησα πριν καποιες μέρες που το είχαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το Foursquare το έχω με 6 φίλους μου και κάνουμε checkin όπου ειναι για να τα βλεπουμε μεταξυ μας.. Τωρα αν πας εσυ πχ και κανεις add τους πάντες, ε δε λεει..

Καλή φάση. Υπάρχει και σε Android ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...