Προς το περιεχόμενο

Σταθερή έκδοση με δυνατότητα αναγνώρισης φωνής για τον Chrome 11


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Διαχειρίζεται όσο καλύτερα μπορεί τη μνήμη που θα του διατεθεί.

Το ίδιο κάνουν και τα win7, Όπου βλέπεις μεγάλη δέσμευση μνήμης δε σημαίνει ότι συμβαίνει για κακό...

 

 

Υ.Γ καλό είναι σιγά σιγά να ξεκολλάμε από την XP λογική :)

δηλαδη?εγω θελω να εχω το youtube και το facebook ανοιχτο και να παιζω παιχνιδια.γιατι να μου τρωει περιπου το 40%στα 2 γκιγκα που εχω μνημη για το τιποτα?και το mozzila,opera κτλπ γιατι δεν το κανουν?αυτη δεν ειναι σωστη νεοτροπια και βεβαια συμβαινει για κακο εαν μειωνει τις επιδοσεις σε αλλα πραγματα.δηλαδη εαν εχω chrome+crysiς παει χαθηκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εμενα χθες περασε την 11κατι και σημερα που τον ξαναανοιξα εκανε παλι αναβαθμιση και λεει "11.0.696.60 unknown"

 

2 αναβαθμισεις σε 2 μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε ομως θα ενσωματωσουν πληρως το acceleration??σε firefox και ie πλεον υπαρχει..επισης βλεπω οτι σε ολους τους browsers δεν εχουν χιλια παραθυρα στις διεργασιες αρα αυτο που κανει ο chrome δεν ειναι απαραιτητα και το σωστο...

 

Είναι σωστό! Έχετε δει ποτέ σας το comic που παρουσιάσανε όταν πρωτοβγήκε ο chrome?! Εξηγεί τα πάντα και δε θέλει παρά ένα 3λεπτο για να το δείτε! Ο chrome κάθε tab το χειρίζεται ως ξεχωριστή διεργασία και κάτι ανάλογο κάνει και με τα media ή javascripts του κάθε tab! Πολύ σωστό και σταθερό! Δεν σκάει το σύμπαν όταν γίνει ζημιά αλλά το πολύ ένα tab. Ούτε memory leakage, ούτε processing clogs, ούτε spreading viruses... Όμορφα και νοικοκυρεμένα!

 

Επίσης, η κάθε διεργασία λαμβάνει με αυτόν τον τρόπο τους πόρους που της χρειάζονται και έτσι λειτουργεί πιο ομαλά και εάν είναι απαιτητική δεν επιβαρύνει έντονα τις υπόλοιπες λόγω του πολυ-νηματικού λειτουργικού και επεξεργαστών. Το γεγονός ότι ´κλειδώνεταί ένα μεγαλύτερο ποσό μνήμης είναι μια αναγκαία θυσία.

 

Αν έχετε πάντως έντονη ενόχληση σε αυτόν τον τομέα υπάρχουν και τσαμπέ λύσεις, όπως το να έχετε 3-4 browsers με τον καθένα να κρατά τα tabs στα οποία θεωρείτε ότι έκαστος συμπεριφέρεται καλύτερα.

 

Προσωπικά έχω καμιά 40αρια tabs ανοιχτά στον chrome τα οποία και εναλλάσω συνέχεια. Αλλά αυτά έχουν κυρίως κείμενο και χρησιμοποιώ το adblock για τις διαφημίσεις. Τα υπόλοιπα που είναι βαριά σε βίντεο περιεχόμενο και συνήθως είναι ψυχαγογικού περιεχομένου τα έχω στον Opera, ενώ στον Firefox τρέχω ότι έχει πολύ και περίεργο κώδικα όπως κάποια εξειδικευμένα sites με janascripts και μεγάλα portals...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ενώ στον Firefox τρέχω ότι έχει πολύ και περίεργο κώδικα όπως κάποια εξειδικευμένα sites με janascripts και μεγάλα portals...

 

Ο Chrome έχει μια από τις πιο γρήγορες javascript engines (την V8). Νομίζω ότι χάνεις μην χρησιμοποιώντας τον για πολύπλοκες ιστοσελίδες. Μπορείς απλά να συγκρίνεις την ταχήτητα του gmail σε chrome και σε firefox και θα δεις την διαφορά (τουλάχιστον στον ff3.6, δεν έχω δοκιμάσει τον ff4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Chrome έχει μια από τις πιο γρήγορες javascript engines (την V8). Νομίζω ότι χάνεις μην χρησιμοποιώντας τον για πολύπλοκες ιστοσελίδες. Μπορείς απλά να συγκρίνεις την ταχήτητα του gmail σε chrome και σε firefox και θα δεις την διαφορά (τουλάχιστον στον ff3.6, δεν έχω δοκιμάσει τον ff4).

 

Από τότε που ο Chrome ξεκίνησε το developing της δικής του engine είχα την πεποίθηση ότι θα προσφέρει μια καλή υλοποίηση και ας μην την έχω 'πολύ-στρεσάρει', οπότε συμφωνώ. Στον Chrome εδώ και περίπου 9 μήνες το λιγότερο έχω φορτωμένα καμιά 40αριά tabs και ίσως και παραπάνω (τα οποία και εναλάσσω με ρυθμό που ανα 15 ημέρες σχεδόν όλα είναι νέα). Μπορεί μεν να έχουν απλό κώδικα και κυρίως κείμενο και pdfs αλλά επειδή σχετίζονται με εργασίες και προσωπικά projects σκέφτομαι να μη ρισκάρω να τα μεταφέρω ακόμα σε firefox... Άλλωστε δεν αντιμετοπίζω το πρόβλημα στο βαθμό που το περιγράφουν τα παιδιά, οπότε δεν έχω και λόγο να πηγαίνω γυρεύοντας! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... οπότε δεν έχω και λόγο να πηγαίνω γυρεύοντας! :whistle:

 

Καταλαβαίνω ότι αισθάνεσαι πιο ανέτα έτσι, αλλά ειδικά στην περίπτωση σου, αν κρασάρει μια καρτέλα στον FF θα κρασάρουν όλες, κάτι που δεν συμβαίνει στον Chrome λόγω διαφορετικης αρχιτεκτονικής. Ακόμα και αν γίνει κάπως να κρασάρει ολικά, έχει tab restoration στην επόμενη εκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...