Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε μαγκες έχω θέμα. Πως μπορω να βλέπω με το πρώτο double tap αν είναι το μπλε δόντι ενεργοποιημένο και να μην κανω ανλοκ σκρειν και σέρνω κάτω το "παραθύρι" ή πως λέγεται για να δω.

 

Οταν είναι συνδεμένη η συσκευη bluetooth το δειχνει, οταν το μπλουτουθ είναι απλά ενεργοποιημένο τιποτα πρεπει να μπω στο μενου και είναι κουραστικό.

 

Επίσης, πως κανω share με μπλουτουθ; έχω φάει μια μερα να ψαχνω.. θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το bluetooth σε μια απο τις 4-5 θεσεις του action center και οταν θα θες να το δεις, με κλειδωμενο το κινητο, απλα κανεις swipe προς τα κατω να βγει το action center. Το εικονιδιο του bluetooth εμφανιζεται στην πανω γραμμη (αυτη με το ρολοϊ, το σημα του κινητου, το σημα του wifi κλπ) μονο οταν το bluetooth χρησιμοποιειται.

 

Για να στειλεις ενα αρχειο μεσω bluetooth, το βρισκεις και πατας share > bluetooth. Αλλα πρεπει να εχεις ενεργοποιησει πρωτα το bluetooth για να σου βγαλει την επιλογη στο share "menu", εκει δηλαδη που εινια το onedrive, τα mail accounts που εχεις στο κινητο κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το bluetooth σε μια απο τις 4-5 θεσεις του action center και οταν θα θες να το δεις, με κλειδωμενο το κινητο, απλα κανεις swipe προς τα κατω να βγει το action center. Το εικονιδιο του bluetooth εμφανιζεται στην πανω γραμμη (αυτη με το ρολοϊ, το σημα του κινητου, το σημα του wifi κλπ) μονο οταν το bluetooth χρησιμοποιειται.

 

Μαλακία δεν είναι;

 

Για να στειλεις ενα αρχειο μεσω bluetooth, το βρισκεις και πατας share > bluetooth. Αλλα πρεπει να εχεις ενεργοποιησει πρωτα το bluetooth για να σου βγαλει την επιλογη στο share "menu", εκει δηλαδη που εινια το onedrive, τα mail accounts που εχεις στο κινητο κλπ.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ολα τα συμβολα πανω πανω εμφανιζονται μονο οταν χρησιμοποιουνται, οχι οταν ειναι ενεργα. Το location πχ εμφανιζεται οταν το ζηταει η εφαρμογη με τους χαρτες, το wifi οταν εχεις συνδεθει σε καποιο δικτυο αλλα οχι οταν απλα το εχω ξεχασει ανοιχτο και δεν κανω κατι, αρα και το bluetooth λογικο ειναι να ακολουθησει αυτη το σκεπτικο.

 

http://www.windowsphone.com/en-US/how-to/wp8/calling-and-messaging/what-do-the-icons-on-my-phone-mean

 

system-callout-order-icons_InvariantCult

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!!μήπως ξέρεις κάποιο ξένο καλό?? Σορρυ αν είναι άκυρο με το θέμα. Και κάτι τελευταίο, το mixradio δεν μπορούμε να το βάλουμε εμείς από Ελλάδα?

 

Παλιότερα ήταν εύκολο να το βάλεις Ελλάδα. Απλά έβαζες άλλο region για το installation απενεργοποιούσες το location μέσα από το app και μετά έβαζες ότι region ήθελες.

 

Πλέον θέλει να έχεις μόνιμα region και  locale που το υποστηρίζει.

Εγώ είμαι σε UK.

 

Προσοχή για να δουλέψει πρέπει κατά το installation και πρώτη εκκίνηση του app να έχεις βγάλει την κάρτα sim γιατί εντοπίζει ότι είναι Ελληνική και απενεργοποιημένο τον εντοπισμό θέσης του κινητού, έπειτα όταν ξεκινήσει το app του λες να μην κοιτάει location και είσαι οκ. Μετά από αυτό απλά δεν μπορείς να αλλάξεις region και νομίζω και locale.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ολα τα συμβολα πανω πανω εμφανιζονται μονο οταν χρησιμοποιουνται, οχι οταν ειναι ενεργα. Το location πχ εμφανιζεται οταν το ζηταει η εφαρμογη με τους χαρτες, το wifi οταν εχεις συνδεθει σε καποιο δικτυο αλλα οχι οταν απλα το εχω ξεχασει ανοιχτο και δεν κανω κατι, αρα και το bluetooth λογικο ειναι να ακολουθησει αυτη το σκεπτικο.

 

http://www.windowsphone.com/en-US/how-to/wp8/calling-and-messaging/what-do-the-icons-on-my-phone-mean

 

system-callout-order-icons_InvariantCult

 

Να αλλάξουν τότε το σκεπτικο αυτό και τη φιλοσοφία γιατί εγω δε βολεύομαι καθολου μα καθόλου ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Να κάνω μια ερώτηση θέλω για λογαριασμό ενός φίλου μου αν υπάρχει τρόπος να μεταφέρει τα αγαπημένα από το chrome του υπολογιστή στο ie του κινητού του!; Ευχαριστώ! (μοντέλο:Lumia 930)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελη ματσακονια που δεν την εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι ειναι εφικτη.

 

Θα κανει export σε html τα αγαπημενα απο τον chrome. Μετα θα τα κανει import σε εναν ie σε desktop ο οποιος θα ειναι σε συστημα windows 8 ΚΑΙ θα εχει και τον ιδιο χρηστη με αυτον στο κινητο. Μετα απλα θα τα παρει με συγχρονισμο.

 

Δεν εχω pc με windows 8 για να το δοκιμασω :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Να κάνω μια ερώτηση θέλω για λογαριασμό ενός φίλου μου αν υπάρχει τρόπος να μεταφέρει τα αγαπημένα από το chrome του υπολογιστή στο ie του κινητού του!; Ευχαριστώ! (μοντέλο:Lumia 930)

Υπαρχει και μια εφαρμογη στο store που λεγεται Chrync... ΕΔΩ

 

Τρελη ματσακονια που δεν την εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι ειναι εφικτη.

 

Θα κανει export σε html τα αγαπημενα απο τον chrome. Μετα θα τα κανει import σε εναν ie σε desktop ο οποιος θα ειναι σε συστημα windows 8 ΚΑΙ θα εχει και τον ιδιο χρηστη με αυτον στο κινητο. Μετα απλα θα τα παρει με συγχρονισμο.

 

Δεν εχω pc με windows 8 για να το δοκιμασω :(

Δουλευει κανονικα αυτο που λες ...δοκιμασμενο ..

Μηπως πρεπει και η Microsoft να κανει οτι και η Apple σε οτι αφορα την Google ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι η glance screen και το 535 δεν εχει τετοια δυνατοτητα.

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/glance-screen/106e0a97-8b19-42cf-8879-a8ed2598fcbb

 

Main disadvantages

 

The screen has low pixel density (not awfully visible, to be fair)

No Glance screen

Low battery capacity, especially for a dual SIM smartphone

Low-res video recording

http://www.gsmarena.com/microsoft_lumia_535_dual_sim-review-1177.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι η glance screen και το 535 δεν εχει τετοια δυνατοτητα.

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/glance-screen/106e0a97-8b19-42cf-8879-a8ed2598fcbb

 

 

http://www.gsmarena.com/microsoft_lumia_535_dual_sim-review-1177.php

 

πωωω...ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο 620 που την εχει παντως δεν λεει και πολλα. Υποτιθεται δειχνει καιρο και τα συναφη, αλλα μονο την ωρα και την ημερομηνια δειχνει. Και τρωει και τη μπαταρια ζωντανη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...