Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτον, αυτοί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, εμάς δεν μας λένε;P

Δεύτερον η πλατφόρμα έχει τεράστιο, ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς, αφού μιλάμε για universal και περιλαμβάνει τα windows, Xbox, HoloLens, iot και τηλέφωνα.

Το Windows store θα αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερη δυναμική τώρα που άρχισαν να μπαίνουν και desktop apps.

Η Microsoft δεν είναι πολύ στην arm τεχνολογία. Αν βγάλει τελικά x86 τηλ, θα γίνει χαμός αφού θα τρέχει τα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτον, αυτοί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, εμάς δεν μας λένε;P

Δεύτερον η πλατφόρμα έχει τεράστιο, ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς, αφού μιλάμε για universal και περιλαμβάνει τα windows, Xbox, HoloLens, iot και τηλέφωνα.

Το Windows store θα αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερη δυναμική τώρα που άρχισαν να μπαίνουν και desktop apps.

Η Microsoft δεν είναι πολύ στην arm τεχνολογία. Αν βγάλει τελικά x86 τηλ, θα γίνει χαμός αφού θα τρέχει τα πάντα.

Retro εισαι απο τα ατομα που ξεχωριζουν εδω μεσα..και απο τις γνωσεις σου στο προγραμματιστικο κομματι καθως και απο την εξαιρετικη σου συμπεριφορα ΠΑΝΤΑ (απλα ηθελα να το πω ρε παιδι μου)

Αλλα το οτι ξερουν πολυ καλα τι κανουν ειναι το ποιο αστοχο σχολιο που εχεις κανει..Δεν αντεχω αλλο την καραμελα με τα universal που αποδεικνυεται ΦΙΑΣΚΟ της κακιας συμφορας και αναφερομαι στο Mobile ετσι? Αλλα τωρα αρχισε η καραμελα και με τα desktops apps...Σχεδον ολοι εχουν παψει να ελπιζουν σε κατι καλυτερο και φυσικα και εγω..

3 διαφορετικα 640 εχω αμεσα διπλα μου και σε σχεση με πριν 3 μηνες που τα ξανακουβεντιαζαμε στα ιδια και χειροτερα βρισκομαστε..Μονο το viber με ικανοποιει και το whats up που βελτιωνεται..

Δεν θα μιλησω για τα facebook- messenger που ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ και δεν εχουν βελτιωθει μετα απο τοσους μηνες..δεν θα μιλησω για την εφαρμογη της καμερας που ακομα αργει να αποθηκευσεi φωτογραφιες (σε class 10 sd), στο βιντεο οταν ειναι ενεργοποιημενο το digital video stabilization κολαει το συμπαν, αλλου η εικονα αλλου ο ηχος.για την εφαρμογη των φωτογραφιων που ακομα ζοομ της προκοπης δεν κανει, ακομα και μετα απο την τελευταια αναβαθμιση της εχει θεματα..οπως οτι τα βιντεακια της καμερας τα δειχνει μικροτερα απο οτι ειναι λες και εχει bug η εικονα .για το ραδιο που κατηργησε τι να πω? Για το store που ακομα και τωρα update της προκοπης δεν μπορεις να κανεις..κανει 40 δευτερα να βρει τα update και αν..και οταν μπεις σε καποια εφαρμογη κανει ποση ωρα να ανοιξει ολα τα δεδομενα της. Και ολα αυτα με ολα τα τελευταια update των εφαρμογων και την 189 ετσι? Ακριβως ιδια συμπεριφορα σε 3 διαφορετικα 640.

Με απλα λογια τα ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΕΝΑ..και δεν τους νοιαζει οπως θα επρεπε (καλα αυτο ειναι πλεον και ξεκαθαρο) και δεν μιλησα για εφαρμογες που εφυγαν το τελευταιο διαστημα και για αυτες που δεν πηραν updates ποτε ενω διατιμπανιζατε οτι μετα το καλοκαιρι και μετα το anniversary θα βελτιωθουν τα πραγματα λογω universal.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω κατι για ποιον ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟ λογο βγαζουν updates ανα λιγες μερες? Γιατι δεν βγαζουν ενα ανα μηνα ας πουμε ωστε να υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες και βελτιωσεις? Εχει καταληξει σαν το γεφυρι της Αρτας πια..αλλα φτιαχνουν και αλλα χαλανε, εχει καταντησει εκνευριστικο να μην ξερεις τι θεμα θα εχεις μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Το σχόλιό μου είχε και μία δόση ειρωνείας και θα εξηγήσω γιατί (Για αυτό και έβαλα και το ;P)

Πρώτα όμως να εξηγήσω αυτό που είπα για το store και της universal.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στο κινητό, το store, ακόμη είναι χάλια. Αλλά εγώ μιλούσα για το store γενικά. Απαντούσα στο ότι έχει μικρό target base. Απλά επισημαίνω το γεγονός ότι το store δεν αφορά μόνο το mobile αλλά τα windows, xbox, HoloLens και iot.

Και εκεί τα πάει πολύ καλά και θα τα πάει ακόμη καλύτερα γιατί δεν υπάρχει επιστροφή για την Microsoft. Αυτό είναι το νέο μοντέλο. Και τώρα πια και τα desktop apps βγαίνουν με την βοήθεια ενός wrapper στο store. Τα desktop apps θα χαθούν σιγά σιγά, και 1 δις άνθρωποι θα χρησιμοποιούν μόνο το windows (όχι mobile) store.

Όσον αφορά το windows mobile και το σχόλιό μου ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Δεν εννοώ ότι κάνουν καλά την δουλειά τους στο mobile. Εννοώ ξέρουν ότι το mobile είναι χαμένη υπόθεση στο consumer (προς το παρόν), και για αυτό έχουν επιγκεντρωθεί στο bussines. Ναι έχουν δώσει παραπάνω προσοχή τον τελευταίο καιρό με λιγότερο όμως δυναμικό. Αυτό που τους νοιάζει είναι να μας συντηρήσουν στην εντατική διασωληνωμένους μέχρι να (και αν) το windows store με τα universal apps αποδώσει και στα κινητά (γιατί στα άλλα θα αποδώσει σίγουρα!). Οπότε ναι δεν κάνουν την δουλειά τους στο mobile όπως θα έπρεπε να την κάνουν, ΑΛΛΑ αυτό γίνεται γιατί αυτό θέλουν και όχι γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν. Μην περιμένεις να ακούσεις την αλήθεια από αυτούς. Απλά ήλπιζε (αν θες) ότι η μετέπειτα επιτυχία του store στις άλλες πλατφόρμες (την θεωρώ δεδομένη), τελικά θα έρθει και σε μας. Εγώ πάντα θα έχω windows phone, μαζί με κάποιο android ίσως, αλλά δεν την αφήνω αν δεν ψοφήσει επίσημα, επειδή πραγματικά μου αρέσει σαν φιλοσοφία το λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Το σχόλιό μου είχε και μία δόση ειρωνείας και θα εξηγήσω γιατί (Για αυτό και έβαλα και το ;P)

Πρώτα όμως να εξηγήσω αυτό που είπα για το store και της universal.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στο κινητό, το store, ακόμη είναι χάλια. Αλλά εγώ μιλούσα για το store γενικά. Απαντούσα στο ότι έχει μικρό target base. Απλά επισημαίνω το γεγονός ότι το store δεν αφορά μόνο το mobile αλλά τα windows, xbox, HoloLens και iot.

Και εκεί τα πάει πολύ καλά και θα τα πάει ακόμη καλύτερα γιατί δεν υπάρχει επιστροφή για την Microsoft. Αυτό είναι το νέο μοντέλο. Και τώρα πια και τα desktop apps βγαίνουν με την βοήθεια ενός wrapper στο store. Τα desktop apps θα χαθούν σιγά σιγά, και 1 δις άνθρωποι θα χρησιμοποιούν μόνο το windows (όχι mobile) store.

Όσον αφορά το windows mobile και το σχόλιό μου ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Δεν εννοώ ότι κάνουν καλά την δουλειά τους στο mobile. Εννοώ ξέρουν ότι το mobile είναι χαμένη υπόθεση στο consumer (προς το παρόν), και για αυτό έχουν επιγκεντρωθεί στο bussines. Ναι έχουν δώσει παραπάνω προσοχή τον τελευταίο καιρό με λιγότερο όμως δυναμικό. Αυτό που τους νοιάζει είναι να μας συντηρήσουν στην εντατική διασωληνωμένους μέχρι να (και αν) το windows store με τα universal apps αποδώσει και στα κινητά (γιατί στα άλλα θα αποδώσει σίγουρα!). Οπότε ναι δεν κάνουν την δουλειά τους στο mobile όπως θα έπρεπε να την κάνουν, ΑΛΛΑ αυτό γίνεται γιατί αυτό θέλουν και όχι γιατί δεν ξέρουν τι κάνουν. Μην περιμένεις να ακούσεις την αλήθεια από αυτούς. Απλά ήλπιζε (αν θες) ότι η μετέπειτα επιτυχία του store στις άλλες πλατφόρμες (την θεωρώ δεδομένη), τελικά θα έρθει και σε μας. Εγώ πάντα θα έχω windows phone, μαζί με κάποιο android ίσως, αλλά δεν την αφήνω αν δεν ψοφήσει επίσημα, επειδή πραγματικά μου αρέσει σαν φιλοσοφία το λειτουργικό.

Η απαντηση σου με καλυψε πληρως, σε ευχαριστω πολυ.

Απλα το γαμωτο ειναι οτι αυτο το λειτουργικο οταν λειτουργει σωστα με καλυπτει απολυτα σε ολους τους τομεις σχεδον και το γουσταρω..

βαρεθηκα το android με τις παραξενιες του και τα ιδια εδω και χρονια..και φυσικα δεν τα σκαω για iphone γιατι δεν αξιζει κατεμε..

Τοσα ωραια πραματακια εχεις ρε χαμενη microsoft, φτιαξε το store σου βγαλε ποιοτικες ανταγωνιστικες συσκευες (οταν πρεπει και οχι με beta λειτουργικο ετσι?) ιδιως στην μεσαια κατηγορια που την εχει παρατησει απο το 730-830 και μετα, εδω και τοσα χρονια δηλαδη...και υποστηριξε τες και θα αλλαξει το τοπιο..Αλλα που?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με πριν 3 μηνες μερικές απο τις διαφορες που βλεπω ειναι (οσο αφορα το λειτουργικο και τις στενα συνδεδεμενες με αυτο εφαρμογες)

- απομακρυσμενη προσβαση της κινητης συσκευης απο υπολογιστη ενω μεχρι προσφατα γινοταν μονο το αναποδο. Χρηση του καινουργιου api κανει το teamviewer quick support. Χρησιμο σε εταιρικο περιβαλλον να μπορει να τσεκαρει την συσκευη

- πληρης συγχρονισμος ειδοποιησεων με pc, πχ χανεις κλιση στο κινητο; σου ερχεται ειδοποιηση στο desktop

- προσθηκες και βελτιστοποίηση στην cortana, πχ σκαναρισμα και αναγνωριση τραγουδιων απο το μικροφωνο της συσκευης

- πληρης επανασχεδιασμος των notifications and actions, απαντησεις απο action center, ομαδοποιησεις κτλ

- πολλες διορθωσεις στην διαχειρηση μνημης οπου το resuming που υπηρχε σε συσκευες 8.1 και threshold εχει σχεδον εξαληφθει

- σημαντικες βελτιωσεις στην ταχυτητα και resuming σελιδων στον edge

- καινουργιο universal skype με προσθηκη των πρωτων bots για κλεισιμο αεροπορικων εισητηριων, ξενοδοχειων κτλ

Ενδεχομενως σε επιπεδο λειτουργικου καποιος προσεκτικοτερος απο εμενα να εχει προσεξει και αλλες αλλαγες

Απο εκει και περα νομιζω οτι τα δεκαπενθημερα updates εχουν να κανουν με τα πατσαρισματα ασφαλειας που απαιτει κομματι του εταιρικου κοινου συσκευων οπως αυτη της hp

Στο θεμα μεμονομενες εφαρμογες εξαρταται ποιες χρησιμοποιει ο καθενας. Αλλαγες σε καποιες απο αυτες που εχω στην συσκευη εχω παρατηρησει το τελευταιο τριμηνο αρκετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση με το Windows mobile αυτήν την στιγμή είναι λίγο περίεργη. Σαν ένα πίνακα ζωγραφικής που ενώ στην 1η ματιά σου φαίνεται άσχημος, όσον το κοιτάς πιο προσεκτικά τόσο ανακαλύπτεις ενδιαφέρουσες και ωραίες λεπτομέρειες. Αλλά αυτός ο καταραμένος ο ζωγράφος τώρα ασχολείται με άλλους πίνακες. Τι είπα πάλι :P

Εντάξει λέω και καμιά μαλακία να περάσει η ώρα. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι να ασχολειται περισσότερο με αλλα κομματια retromaniac. Πχ οταν η thyssenkrupp θελει συσκευες IoT για να ελεγχει με τηλεμετρια χιλιαδες ανελκυστηρες μεσω του azure και στο καπακι τους δινει συμβολαιο για τα hololens των τεχνικων της τοτε απο μια μονο εταιρεια κονομανε πολυ περισσότερα απο ολο το κομματι τηλεφωνο. Πιστευω ομως οτι θα ριξουν βαρος και στα δεκαρια του τηλεφωνου. Δεν θα παρατησουν το κομματι arm (εκτος και αν δουμε κανα κουφο με core m χαμηλης καταναλωσης οποτε αλλαζουν τα δεδομενα). Αλλα η εμφανιση τετοιων επεξεργαστων με χαμηλη καταναλωση απεχει χρονικα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση με το Windows mobile αυτήν την στιγμή είναι λίγο περίεργη. Σαν ένα πίνακα ζωγραφικής που ενώ στην 1η ματιά σου φαίνεται άσχημος, όσον το κοιτάς πιο προσεκτικά τόσο ανακαλύπτεις ενδιαφέρουσες και ωραίες λεπτομέρειες. Αλλά αυτός ο καταραμένος ο ζωγράφος τώρα ασχολείται με άλλους πίνακες. Τι είπα πάλι :P

Εντάξει λέω και καμιά μαλακία να περάσει η ώρα. :D

το θέμα είναι ότι με τα wp10 η φάση ξεκίνησε καλά και ενώ έχει υποστήριξη όπως λες,μοιάζει να παίρνει την κάτω βόλτα.

Εφαρμογές ακόμα λιγοστές και όλες οι γνωστές είναι για τον ανδρικό μόριο στην καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lumia 950 νίκησε (και) το iPhone 7 στις photo.

https://mspoweruser.com/lumia-950-holds-iphone-7-day-light-comparison/

φίλε μου ρετρο μην το παίρνεις και σίγουρο αυτό ,θυμάμαι να βγάζω φωτογραφία με ένα iPhone 5 και με ένα galaxy s4 και στην εικόνα το γκαλαξι έδειξε ρέστα φαινόταν τρομερά η διαφορα του υπέρ ,όταν πήγα να τις εκτυπωσω εκεί κλάμα να μην σου πω τι έβλεπα μόνο τετραγονακια

Ίδια ώρα ετσι,ίδιο τοπίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μιλωντας, οι καμερες με καλο αισθητηρα φαινονται οταν τραβηξεις μια φωτο και μετα μεγενθυνεις σε αυτη την φωτο ενα αντικειμενο που βρισκεται πχ 30 μετρα μακρυα. Εκει πολλα κινητα που ισχυριζονται οτι εχουν καλο αισθητηρα χανουν καθε λεπτομερεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...